Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
müznib

Ömer Lütfü Mete Yaşamını Yitirdi

Recommended Posts

Ömer Lütfü Mete yaşamını yitirdi Bir süredir kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören gazeteci yazar Ömer Lütfi Mete hayatını kaybetti.

Ömer Lütfi Mete Kimdir?

1950'de Rize’de doğan Ömer Lütfi Mete, ilk ve orta öğrenimden sonra bir dönem Kur’an Kursları’nda okudu. Aynı kurumlarda okutucu olarak görev yaparken Rize Lisesi’ni bitirdi ve 1970 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. 1971 yılında önce matbaa çıraklığıyla başlayarak gazeteciliğe geçti. 1972’de İktisat Fakültesi’nden ayrılıp Atatürk Eğitim Enstitüsü’nü bitirdi. Kısa bir süre mezun olduğu lisede ve Rize Meslek Yüksek Okulu’nda Edebiyat öğretmenliği dışında gazeteci ve senaryo yazarı olarak çalıştı.

Babıali’de Sabah, Bizim Anadolu, Tercüman, Türkiye, Yeni Haber, Orta Doğu, Yeni Şafak, Ayyıldız, Yeni Binyıl, Sabah gazetelerinde editör, yönetici ve yazar olarak çalıştı. Türk Edebiyatı, Boğaziçi ve Çağrışım dergilerinde makale, mizahi öykü ve şiirleri yayınlandı.

ESERLERİ

Gülce (şiir), Çığlığın Ardı Çığlık, Yerden Göğe Kadar, Asker ile Cemre, Çizme (roman), Derin Millet Manifestosu (Köşe Yazılarından Seçmeler), Hacıyağı ile Parfüm Arasında (Deneme), Balonya Tüneli, İtfaiye Yanıyor (Kara Mizah)

Sinema filmi senaryoları:

Çizme, Gülün Bittiği Yer, Bizim Yunus, T.H.E İMAM…

Tv Filmi senaryoları:

Köstekli Saat, Ayrı Dünyalar, Veysel Karani, Ahmet Bedevi

TV Dizi senaryoları:

Bizimev, Evlere Şenlik, Ortaklar, Deliyürek, Avcı, Hayat Bağları, AGA, Çanakkale Destanı (Belgesel Drama)

Yusuf İdim

Öfkem volkan lavlarım güneş boyu

Deniz dediğin ne, bir ufak kuyu

Şu deli yüreğimi söndürmez suyu

Buzullar tutamaz bu ateşi

Kestim işi koydum başı

Bir oldu beş duyu

Hepsi de ateş duyu

Sildim dünyayı

Kara sevdayı

Kuru sevdayı

Koptu deli yüreğim

Koptu kıyamet

Çıkma önüme koca dağ yıkıl git

Budur benim tufan olup yağdığım vakit

Hangi güç vurabilir bana kilit

Yusuf idim Davut oldum

Bulut oldum, barut oldum

Bir oldu beş duyu

Hepsi de ateş duyu

Sildim dünyayı

Kara sevdayı

Kuru sevdayı

Koptu deli yüreğim

Koptu kıyamet

Dün ilk kez acımasızca gündemle birlikte ruhumu dolduran haberleri bi günlük de olsa izlememeye karar vermiştim..Meğer habersiz kalmışım bir başka gönülden..Onun arka perdedeki destekçi,inşaa yüreği ne güzeldi..Mücadelesi boyunca ses olduğu emanetlerden şimdi bir çift dua..

Divan hazır..Rabbim rahmetini,merhametini esirgemesin..ve Rabbim ondan razı gelsin,Amin..

Dilime dolanmıştı Gülce'si; Serdar Tuncer'den, İbrahim Sadri'den tekrar tekrar dinliyordum bir kaç haftadır. Eskimeyen yenilerden, sıkı, cesur ve gönül ehli bir adamdı Ömer Lütfü Mete.

Allah'ın rahmeti üzerine olsun.