Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
munir

Büyük Doğu Amblemi

Recommended Posts

Selamlar,

Bende Büyük Doğu Bayrağı'nın şu iki çizimi var;

99473293.jpg

amblem.jpg

Acaba, bunlardan başka (ve mümkünse yüksek çözünürlüklü) çizimlerine sahip olanınız var mı?

Not: İşbu yazı 28 Ocak 2010 tarihinde çizimler üzerinde yapılan küçük bir değişiklik sebebi ile güncellenmiştir.

28 Ocak 2010 tarihinden önce bu başlıkta yayınlanan çizimleri eğer kaydettiyseniz lütfen yenilenenleri ile değiştiriniz.

Tekrardan Merhaba arkadaşlar;

Yaklaşık 2 ay kadar önce Büyük Doğu Bayrağının bilgisayar ortamına aktarılmış çizgisel halinin olmadığını farkettim. Ne çizgisel olan çizimi bulabildim (vector) ne de benekli (pixel, raster) olan yüksek çözünürlüklüsünü... Bir umut barındırarak burada sordum, ancak burada da bulamadım. Ardından internette bulabildiğim bütün büyük doğu bayraklarını inceledim ve ondan sonra bu işin bana kısmet olduğunu anladım. Ve Büyük Doğu bayrağını sil baştan çizdim.

Sebepler:

1- Dijital ortamda B.D. bayrağının vektörel çiziminin bulunmaması. (Ve hatta pixel bazlı olanlar bile az sayıda ve pek kaliteli çizimler değil açıkcası.)

2- Halihazırdaki eski çizimler arasında o zamanın teknolojik imkanları sebebi ile küçük farklar mevcut. Yani bir standart yok.

3- Büyük Doğu Bayrağını kullanmak isteyenler için (yeni nesil) çizim gereksinimi mevcut. [şahsi fikrim]

Çizim Hakkında Teknik Açıklama:

* Bilgi toplama, plan yapma ve çizme yaklaşık 1 ay sürdü. (Okul vs. olduğu için epey uzadı, pek zaman bulamadım) (Tam anlamıyla kusursuz olması için 4 kez baştan başlamak zorunda kaldım ve geometri kullanarak şeklin kusursuz olduğunu sürekli test ettim uzun sürmesinin sebeplerinden birisi de bu)

* Çizimi Adobe Illustrator CS4 programı ile yaptım..

* Vektör bazlı çizim EPS, AI, PDF ve SVG olmak üzere 4 ayrı formatta kaydedilip internette yerini almıştır. Birden çok formatta kaydedilmesinin sebebi kullanmak isteyenlere kolaylık olmasını istemem.

* Çizerken eski çizimlere olabildiğince bağlı kalmaya çalıştım, zira bayrak yahut logo gibi şeyleri fazla değiştirmek birçok bakımdan kötü sonuçlar doğurur. Ama yinede ufak standardizasyon gerektiren işlemlerde eski çizimlere bağlı kalmadım.

Büyük Doğu Livasının Vektörel Çizimleri:

http://www.megaupload.com/?d=TLAT1XGW

Not: ZIP dosyası biri not olmak üzere 5 dosyadan müteşekkildir.

Küçültülmüş boyutta BD Bayrağı ve onun yıldızı. (800px)

bdlivav3800.jpg

bdyildizv3800.jpg

«Ey binbir tanede solmayan tek renk,

Bayraklaşmıyorsan bayrak utansın! »

Çizim konusundaki fikirlerinizi önerilerinizi esirgemeyiniz...

Elinize sağlık, çizimler tek kelimeyle şahane. Görsel çalışmalarda kullanılmak üzere bu tür profesyonel çizimler çok lazım oluyor. Malzemenin kalitesi ne kadar çok olursa, ortaya çıkacak olan ürün de o nispette kaliteli olacağı için, izninizle bu çizimleri de çalışmalarımızda kullanırız inşallah. Yeniden elinize sağlık, Büyük Doğu gençliğine Büyük Doğu armasını orijinal halinde tutup teknolojinin nimetlerini kullanarak yeniden hediye ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Allah razı olsun Gönüldaş. Çok çok güzel hazırlanmış. Ben hepsini çok beğendim. Ma'aşallah...

İnşallah bu elinizi faydalı olacak her işte kullanır, bizi de mutlu edersiniz.

Esselamun Aleyküm Gönüldaş.

Sağolun kardeşlerim.

Malzemenin kalitesi ne kadar çok olursa, ortaya çıkacak olan ürün de o nispette kaliteli olacağı için, izninizle bu çizimleri de çalışmalarımızda kullanırız inşallah.

Tabi, ne demek! :) İyi amaçlara hizmet ettiği sürece dileyen herkes kullanabilir.

Bayılırım böyle logo, arma tarzı şeylere. Elime kağıt kalem geçince hemencecik bişeyler çizerim. Amma munir kardeş olayı bitirmiş, süper çalışmalar doğrusu. Ellerine sağlık..

Selamlar,

Bu kuruluşun tam ismi Büyük Doğu Ocakları değil, Büyük Doğu Cemiyeti. Bayrakta yer alan yıldız B ve D harflerinin bileşiminden mürekkep, Cemiyet kelimesinin ilk harfini ise C harfi ile özdeş olan ay şekli temsil ediyor. Yani bayraktaki BDC harfleri bu kuruluşun adını tam olarak simgeleştiriyor. O devrin imkanlarına göre çok güzel bir tasarım.

Cemiyet, resmî olarak 28 Haziran 1949 Salı günü kuruldu. Büyük Doğu Cemiyeti'nin İdare heyeti hakkında bilgiye ulaşmak için tıklayınız: http://www.n-f-k.com/nfkforum/index.php?sh...ic=2250&st=

Cemiyetin gaye ve davası, usûlü, vasıfları, açılan şubeleri ve feshedilişine dair kapsamlı bir yazıya ulaşmak için tıklayınız: http://www.n-f-k.com/nfkforum/index.php?sh...pic=3913&hl

B.D. Cemiyeti ile ilgili fikir alış-verişi yapılan bir başlığa ulaşmak için tıklayınız: http://www.n-f-k.com/nfkforum/index.php?showtopic=39&hl

Üstadın tâbiriyle Cemiyeti yıkan iki saik hakkında malumat ihtiva eden bir yazı için tıklayınız: http://www.n-f-k.com/nfkforum/index.php?sh...pic=5502&hl

Linklerdeki yazıları okuduğunuzda Cemiyet hakkında doyurucu malûmata ulaşacaksınız.

Teşekkür ederiz, bir gönüldaşın daha bu siteyi keşfetmiş olmasından ötürü mesûduz. Siteden en iyi şekilde istifade etmeniz temennisiyle :D

Esselamu aleyküm Gönüldaş.. Çok güzel bir şekilde BD Armasını yeniden şekillendirmişsiniz fakat

Büyük Doğu Livasının Vektörel Çizimleri:

http://www.megaupload.com/?d=TLAT1XGW

Not: ZIP dosyası biri not olmak üzere 5 dosyadan müteşekkildir.

(Görmek istediğinizin üzerine tıklayın)

Büyük Doğu Livası

PNG formatında yüksek çözünürlüklü (saydam arkaplan)

JPG formatında yüksek çözünürlüklü

Büyük Doğu Livasının Yıldızı

PNG formatında yüksek çözünürlüklü (saydam arkaplan)

JPG formatında yüksek çözünürlüklü

Bunların hiçbirisine erişemedim.Eğer mümkünatı varsa tekrardan paylaşmanızı rica edeceğim Vesselam...