Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
kurşunkalem

Anayasa Mahkemesi Dtp'nin Kapatılmasına Karar Verdi

Recommended Posts

Anayasa Mahkemesi DTP'nin kapatılmasına karar verdi. Kararın detayları ile ilgili açıklama yapılıyor

HAŞİM KILIÇ'IN YAPTIĞI AÇIKLANIN SATIR BAŞLARI ŞÖYLE...

- Türkiye siyasi parti mezarlığı gibi. Anayasa Mahkemesi kurulmadan önce 26 Ocak 1954 tarihinde Millet Partisi, Ankara Sulh Ceza Mahkemesi'nce, Demokrat Parti de, 20 Haziran 1960 tarihinde Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'nce kapatıldı. Anayasa Mahkemesi'nin kapattığı partiler ise şöyle: İşçi-Çiftçi Partisi (İÇP) - 1968 Milli Nizam Partisi (MNP) - 20.5.1971 Türkiye İleri Ülkü Partisi (TİÜP) - 24.6.1971 Türkiye İşçi Partisi (TİP) - 20.7.1971 Büyük Anadolu Partisi (BAP) - 19.12.1972 Türkiye Emekçi Partisi (TEP) - 8.5.1980 Büyük Anadolu Partisi - 24 Kasım 1992 Sosyalist Parti - 10 Temmuz 1992 Yeşiller Partisi - 10 Şubat 1994 Halk Partisi - 25 Eylül 1991 Türkiye Birleşik Komünist Partisi - 16 Temmuz 1991 Halkın Emek Partisi - 14 Temmuz 1993 Özgürlük Demokrasi Partisi - 30 Nisan 1993 Sosyalist Türkiye Partisi - 30 Kasım 1993 Demokrasi Partisi - 16 Haziran 1994 Demokrat Parti-2 - 13 Eylül 1994 Demokrasi ve Değişim Partisi - 19 Mart 1996 Diriliş Partisi - 1996 Emek Partisi - 1997 Sosyalist Birlik Partisi - 7.6.1994 Refah Partisi - 16.1.1998 Demokratik Kitle Partisi - 26.2.1999 Fazilet Partisi - 22.06.2001 Halkın Demokrasi Partisi - 13 Mart 2003 MAHKEME KAPATIYOR, YENİ PARTİ KURULUYOR Bugün Mahkeme tarafından kapatılan DTP'yle aynı gelenekten gelen ve bölge siyasetini benimseyen partilerin yolu da geçmişte Anayasa Mahkemesi'yle kesişmişti. Aynı gelenekten gelen partiler neredeyse aynı nedenlerle kapatılmış. Yerine yeni partiler kurulmuştu. İşte o gelenekten gelen ve kapatılan partiler... HALKIN EMEK PARTİSİ (HEP) "Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozma amacını taşımak ve bu yolda faaliyette bulunmak" iddiasıyla kapatılması istendi. Anayasa Mahkemesi 11 üyenin oybirliği ile 14 Temmuz 1993'de HEP'in kapatılmasına karar verdi. ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ PATİSİ (ÖZDEP) HEP'in kapatılma ihtimaline karşı 19 Ekim 1992'de kuruldu. Ardından kapatma davası açıldı. ÖZDEP'li yöneticiler davanın sonuçlanmasını beklemeden 30 Nisan 1993'te fesih kararı aldılarsa da, bu karar Anayasa Mahkemesi'ne ulaşmadan partinin kapatılmasına karar verildi. DEMOKRASİ PARTİSİ (DEP) HEP'in kapatma davası sürerken 7 Mayıs 1993'de kuruldu. Genel Başkanlığı'na Yaşar Kaya getirildi. Ancak kısa süre sonra Yaşar Kaya ve yedi parti yöneticisi tutuklandı. SHP'den siyasete giren ancak partiden ihraç edilen Kürt milletvekilleri bir süre sonra DEP'e katıldı. Meclis 2 Mart 1994 tarihinde DEP milletvekilleri Hatip Dicle, Orhan Doğan, Leyla Zana, Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve Bağımsız Şırnak Milletvekili Mahmut Alınak'ın dokunulmazlıklarını kaldırdı. Aynı gün Meclis'ten çıkan Hatip Dicle ve Orhan Doğan gözaltına alındı. Diğer milletvekilleri, arkadaşları serbest bırakılana kadar Meclis'ten ayrılmamaya karar verdi. Ertesi gün DEP milletvekili Selim Sadak'ın da dokunulmazlığı kaldırıldı. Meclis'te bekleyen milletvekilleri 4 Mart'ta Ankara DGM'ye giderek teslim oldu ve kararın iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme Selim Sadak'ın dokunulmazlığını kaldıran kararı iptal ederken DGM'nin 16 Mart'ta tutukladığı miletvekilleri cezaevine konuldu. 3 Ağustos'ta başlayan dava 8 Aralık'ta toplam 89.5 yıl hapis cezası verilmesiyle sonuçlandı. Anayasa Mahkemesi, Demokrasi Partisi hakkında 16 Haziran 1994'te kapatma kararı aldı. HALKIN DEMOKRASİ PARTİSİ (HADEP) 11 Mayıs 1994'de bu kez Murat Bozlak ve bazı eski DEP'li milletvekili tarafından Halkın Demokrasi Partisi kuruldu. 1995 yılındaki milletvekili genel seçimlerinde 1 milyon 171 bin 623, 1999 yılındaki milletvekili genel seçimlerinde 1 milyon 482 bin 196 oy aldı. 1999 yılındaki yerel seçimlerinde 37 belediye başkanlığı kazandı. Partinin kongresinde PKK bayrakları ve Öcalan posterleri açılması, Türk bayrağının indirilmesi nedeniyle gözaltına alınan Bozlak ve bazı parti yöneticileri tutuklandı. 13 Mart 2003 tarihinde parti mahkeme üyelerince oybirliğiyle kapatıldı. Mahkeme Başkanı bir açıklama yaparak "Partinin PKK'ya yardım yataklık ettiği ve yasadışı eylemlerin odağı haline geldiği anlaşıldığından Anayasa'nın 68. ve 69. maddeleri ile 2820 sayılı siyasi partiler kanununun 101 ve 103. maddeleri gereğince kapatılmasına karar verilmiştir." Dedi. Demokratik Halk Partisi (DEHAP) 24 Ekim 1997'de kuruldu. 2002'de Anayasa Mahkemesi'nde, "örgütlenmesini tamamlamadan seçimlere girdiği" iddiasıyla hakkında kapatma davası açıldı. DEHAP, 19 Kasım 2005'de kendini feshetti. DEMOKRATİK TOPLUM PARTİSİ (DTP) Anayasa Mahkemesi'nce kapatılan Demokratik toplum Partisi (DTP) için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 16 Kasım 2007'de DTP hakkında kapatma davası açtı. Başsavcılığa göre DTP, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhine eylemlerin odağı haline gelmişti. Partinin kapatılması için 141 neden sıralanırken, partinin eylemleri ile üyelerinin beyanlarına dayandırılan iddianamede bölücü nitelikteki fiillerin partinin genel başkan dahil bütün organlarınca açıkça benimsendiğine dikkat çekildi. DTP'nin terör örgütü tarafından kurdurulduğu ve yönetildiğine dair bilgiler, parti üyelerinin açıklamaları ve eylemleri, kesinleşmiş mahkeme kararları ve yerel savcılıkların açtığı soruşturmalar davaya delil olarak gösterildi. Bazı milletvekillerine ve yöneticilerine de yasak istendi.

AYRINTILARI TAKİP EDİYORUZ...

Bu Anayasa Mahkemesi'ni kim kapatacak çok merak ediyorum. Ülkemizin gelişimindeki en büyük 3-5 tıkaçtan birisidir Anayasa Mahkemesi.

Kapatılan parti hakkında bir yorum yapmayacağım şimdilik. Gelişmeleri izlemek en iyisi.

Akıbeti ne olur Allah bilir. Ama ben yine de şu malum partiye, malum şahıslara, malum kurum(lara) kısacası alayına sövmek istiyorum. Şimdi herşey tuzla buz olacak, teröristler yine yakıp yıkacak, Allah bilir yine şehit vereceğiz, diğer taraftan AB rapor yayınlayacak Türkiye'yi parti kapatmaları konusunda uyaracak, demokrasi ütopyasının işletilememesinden dem vurulacak. Bu durumda kimisi kına yakacak, kimisi kadehlerini bu zafere kaldıracak, kimisi içinde bulunduğu kin ve nefret çukurunu iyice eşindirecek, bir başkası intikam yemini edecek. Yine gövde gösterileri olacak, o olacak bu olacak. Sonunda olan bu millete olacak. Ama bu bize müstahaptır!

Ne zaman millet olarak, müslümanlar olarak, islam çatısı altında birleşirsek, kalpler Allah'ı ve resulünü düşünerek kin ve nefretinden, hırs ve ihtirasından vazgeçerse, işte bu vakit Allah'ın izniyle selahiyete erme vaktidir, dertlerimizden, kangrenlerimizden kurtulma vaktidir.

Ben sıradan bir vatandaş olarak şu olanları, muhtemel olabilecek şeyleri düşününce inanın hayattan soğuyorum. Bu nasıl bir akılsızlık ya da aldanmışlıktır anlayamıyorum. Allah bu ülkeyi yöneten tüm herkese sabır versin. Ben başbakanın yerinde olsaydım, alırdım hanımı yanıma basar giderdim dünyanın öbür ucuna. Cidden büyük bir imtihan, birey olarak, toplum olarak, Türkler ve kürtler olarak, Müslüman olarak, sabır taşı olan bir insan olarak. Allah cem-i cümlemize sabır versin.

İyi halt etti. ekmek teknesindeki "korkut" karekteri aklıma geldi birden; "mahsusmu yapıyon lan jale!"

sen kapat o açsın , sen kapat o açsın oohoooo nereye kadar kardeşim.. hakkımızda hayırlısı...

Ne zaman değişicek bu adamlar ya?? Sivil anayasa diye yırtınıyoruz,sivil anayasa yapsalar nolcak ki halkpartisi bunlara paslıyacak bunlardan da aynen geri postalancak.Nereye kadar gidecek bu devran böyle?? En stratajik noktalarda hep bunlar,nasıl uyumuşuz senelerdir...Artık uyanma zamanı geldi.

Parti kapatmak hiç bir zaman çözümü netleştirmemiştir... Hakkımızda hayırlısı .. inşaAllah ...

Bu parti mecliste olumlu bir adım atmış değildi.

Sürekli gerginliğe sebebiyet veriyorlardı.

Kendilerine has fikirleri yoktu birileri bunları maşa olarak kullanıyordu.

Emperyalist mihrakların kuklalığını yapıyorlardı siyasi bir duruşları yoktu.

İstikrarsızlık hüküm sürüyordu ve parti çabuk galeyana geliyordu.

Gereğinden fazla vede ölçüsüz reaksiyon gösteriyorlardı neticede akıbeti malum.

Umarım olayın perde askasından kötü kokular çıkmaz..!Umarım.