Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
nur_yolcusu_duygu

Atatürkün Şiirleri

Recommended Posts

BİR ASKERİN MEZARINA

Şurada, kabrin üzerinde konulmuş bir,

Beyaz taş var, onun altında bayraklar

Temevvüç ederken, kelleler uçuşurken...

Celâdeti tâbân olurken aldığı cerîhai mevt

İle bu âlemi hîçîye vedâ etmiş bir

Asker yatıyor...

Onun hâbı istirahate çekildiği şu

Makberin üzerine rüfekası eşki teessür döktüler.

Kadınlar dümü rizi mâtem oldular. İhtiyarlar

Nâle eylediler, çocuklar ağladılar.

Şu söğüt ağacının nim setreylediği senin

Mezarın üzerine bir zırh başlık ile kılıç hak,

Olunmuştur. İşte orası o kahramanı muhteremin

Câyi istirahatidir. Ne mutlu ki, hâki pâye vatan

Ona nâilini intizar olmuş!...

MUSTAFA KEMAL

· Harbiye talebesi iken yazmıştır.

HAKİKAT NEREDE?

Gafil, hangi üç asır, hangi on asır

Tuna ezelden Türk diyarıdır.

Bilinen tarihler söylememiş bunu

Kalkıyor örtüler, örtülen doğacak,

Dinleyin sesini doğan tarihin,

Aydınlıkta karaltı, karaltıda şafak

Yalan tarihi gömüp, doğru tarihe gidin.

Asya'nın ortasında Oğuz oğulları,

Avrupa'nın Alplerinde Oğuz torunları

Doğudan çıkan biz

Nerde olsa, ne olsa kendimizi biliriz

Türk sadece bir milletin adı değil,

Türk bütün adamların birliğidir.

Ey birbirine diş bileyen yığınlar,

Ey yığın yığın insan gafletleri

Yırtılsın gözlerdeki gafletten perde,

Hakikat nerede?

MUSTAFA KEMAL

BEŞİKE HÂDİSESİ İÇİN

Çıkıyor gönüllere istimdadı

Sâmiamda vatanın feryâdı

Çıkıyor gönüllere istimdadı

Yaralı bir ananın evlâdı

Etmesin mi anaya imdadı?

Rumeli can veriyor yok mu ilaç.

Edelim sıhhatini istimzaç;

Etmeyelim kimseyi izaç?

Zırhlılar her yeri tehdit ediyor,

Makedonya bunu tes'it ediyor.

İnkırazı bize teyit ediyor.

Yemenin purişi malumu cihan

Ne için eyledi millet isyân?

Zulme ister mi bu yoldan burhan

Turuşkalar bile aldı meydan

Hani kânun-u adaâlet nerede?

Mülk-ü millette himâye saadet nerede?

Haricen mülk-ü himaye nerede?

Bizde evvelki şecaat nerede?

Gelse Ertuğrul şöhret-i pervas

Eder elbette tahayyür ibraz

Vatanın feyzine kâdir olamaz

Yeniden fethine verseydi cevâz...

Yıldırım görse şu ahvâlimizi

Ateş kahrı yakar hâlimizi,

Af eder mi bizim efâlimizi,

Mahveder cumle-i emsâlimizi,

Ey büyük Fâtih'i İstanbul'un...

Bu revş olmadı mı makbulün

Sây ile toplanılan mahsulün

Berhava oldu fakat meçhulün...

Yazık oldu Vatana âh yazık...

Her ağızdan çıkıyor: Eyvâh yazık!..

Acısın bizlere, âh yazık!

MUSTAFA KEMAL

· Sinop 25 Kânunu Evvel 321 (1905)

HAYAT SERENADI

Atatürk'ün Salih Bozok'a yazdığı mektuptan :

"Bir Fransız şairi hayatı şöyle tarif ediyor :

Hayat kısadır,

Biraz hayal,

Biraz aşk

Ve sonra Allahaısmarladık.

Diğeri de :

Hayat boştur.

Biraz kin,

KASİDEİ İSTİBDAT YAHUT KIRMIZI İZLER

Bir köhne kadit parçası, bir çehrei menhus,

Zulmetler içinde mütereddit, mütelâşi,

Daim mütefekkir görünen, kendine mahsus

Efkârı sakimane ile âleme karşı

Ateş saçarak etmede her gün bizi tehdit,

Âmali harisanesini eyledi tezyit...

Gördükçe bu mazlumlarını, sinesi mağrur,

Tırnaklarını aileler kalbine saplar;

Mağdurlarının her biri bir kûşede ağlar,

Katlandı vatan görmeğe evlâdını makhur...

Birçoklarımız mahpes-ü menfada süründük.

Ey gazii mecruhu vega dideye döndük.

Ey kanlı eliyle vatan âmaline hail,

Ey enmilei sürbu cinayata delâil

Teşkil eden ey köhne kadit, katili efkâr,

Ey katili şübbanı vatan, katili ahrar,

Ey varlığı bir millet için bâdii zillet.

Ey çehresi ifrite veren dehşeti vahşet,

Zindanları, menfaları, mahpesleri doldur,

Ziniciri esaretle bütün hisleri dondur.

Tesmimi nefes, nefyi ebet, sonra denizler..

Her girdiğin evlerde durur kırmızı izler...

Kâbusi hiyanetle vatan can çekişirken

Âtimizi dendanı harisin kemirirken

Bir gün Rumeli dağları envara boyandı;

Hürriyetin enfası ile herkes uyandı.

MUSTAFA KEMAL

ŞANLI ORDU GAZETESİ : 24 Kasım 1908

(Dikkatinizi çeken şiirleri yorumlayabilirmisiniz ) :D

evet şiirlerinde batı etkisinde kaldığı çok belli olmuyor fakat Milliyetçilik düşüncesi hakim gerçekten..benim en çok dikkatimi çeken şiiri HAKİKAT NEREDE? şiiri...:)

evet şiirlerinde batı etkisinde kaldığı çok belli olmuyor fakat Milliyetçilik düşüncesi hakim gerçekten..benim en çok dikkatimi çeken şiiri HAKİKAT NEREDE? şiiri...:)

Mustafa Kemalin hayatında 2 devre vardır:

1.Parise sürülmeden önce koyu Milliyetçi-Muhafazakar Musatafa Kemal-Enver Paşa gibi

2.Parise sürüldükten sonraki Fransız İdeolojisinden etkilenmiş tam bir Batıcı ve Materyalist Mustafa Kemal, Paristeyken Paris sosyetesinede girmiştir.

Mustafa Kemalin hayatında 2 devre vardır:

1.Parise sürülmeden önce koyu Milliyetçi-Muhafazakar Musatafa Kemal-Enver Paşa gibi

2.Parise sürüldükten sonraki Fransız İdeolojisinden etkilenmiş tam bir Batıcı ve Materyalist Mustafa Kemal, Paristeyken Paris sosyetesinede girmiştir.

evet bir insan hem batıcı hem Milliyetçi olamaz zaten değilmi :)

Milliyetçi gibi davranır ki Türk milletinin en büyük zaafı bu.. Türk Milletinin desteğini almadanda bir adım bile atamayacağı için milliyetçi zaaflarını kullanmalıydı...

Şiir yazdığını ilk defa öğrendim..

Keşke üstaddan sonra dünyaya gelse idi de; ilham alsaydı kendisinden..

En azından; şiirde olsun iyi bir ürün verebilirdi..

Kendisine aşık bir adam.. Türk, göz bebeklerine çizilmiş bir afyon görevinde..Nereye baksa Türk; nereye göz atsa Türkçülük...

Batıl her şeyin sonu olduğu gibi; mahut şahsın da sonu yine batıl olan inandığı akımı olmuştur..

Gaye İslam; çare İslam, TEK YOL İSLAM...

• Like 1

Kendisine aşık bir adam.. Türk, göz bebeklerine çizilmiş bir afyon görevinde..Nereye baksa Türk; nereye göz atsa Türkçülük...

Batıl her şeyin sonu olduğu gibi; mahut şahsın da sonu yine batıl olan inandığı akımı olmuştur..

İslamla Türkçülüğü niye karşı karşıya getiriyorsun?Sanki Türkçülük ayrı bir din.Yada islam bir ideoloji.

Türkeşin bir lafı vardır, İslam ideoloj ideğil dindir bizim dinimiz diye.Atatürkün Türkçülüğü evet İslama zıt.Ama her Tüğrkçülük öyle olacak diye birşey yok.

Karşı karşıya getirmek mi? Ayol bu düpedüz iftira...

Şunu belirtmek istedik.. Kavmiyetçiliği; İslam emri olan ümmetçiliğin önüne geçirenlerin vay haline...

Yoksa, Türkçülük gibi ıvır zıvır takımından ideolacyalar; asla İslam'ın olmadığı kalpteki boşluğu dolduramaz.. Bunda hemfikiriz zannımca..

İslam'ın olmadığı derken; hayatın her safhasına şeriat emri ile bakmayan kalpleri kastettik. 

Bir Mümin'in tek çıkar yolu; ideolcya olarak; İslam aksiyonudur..

vesselam

Süper bir tasvir yapmışsınız kelimesi kelimesine aynen katılıyorum.

Ama yine de Anayasa kurallarını göz önünde tutarak dikkatli konuşulması lazım.Siteye zarar verebilir.İbniss kardeş üzerinize alınmayın lütfen genel olarak söyledim:)

Karşı karşıya getirmek mi? Ayol bu düpedüz iftira...

Şunu belirtmek istedik.. Kavmiyetçiliği; İslam emri olan ümmetçiliğin önüne geçirenlerin vay haline...

Yoksa, Türkçülük gibi ıvır zıvır takımından ideolacyalar; asla İslam'ın olmadığı kalpteki boşluğu dolduramaz.. Bunda hemfikiriz zannımca..

İslam'ın olmadığı derken; hayatın her safhasına şeriat emri ile bakmayan kalpleri kastettik. 

Bir Mümin'in tek çıkar yolu; ideolcya olarak; İslam aksiyonudur..

vesselam

Üstad hakkında hiç bir şey bilmediğin belli.

Üstad'a Türkçülük ıvır zıvır desen seni tükrüğüyle dobardı bize şöyle seslenmişti:

''Sana Türkçü ve kafatasçı gözüyle bakıyorlar. Onlara sen İslama girdikten ve onlar eridikten sonraki Türk'ün Türkçüsü ve kafacısı olduğunu göstemek borcundasın! Bu iki!''

Biz buna tabiyiz.

Ha sonra algılıyamıyorum Üstad Milliyetçi iken neden hep milliyet düşmanı zihniyet bu sitede!

Üstad milli olmayan her türlü düşünceyi açıkça eleştiriyor.

Ülkücülere kaside yazıyor, ülkücü harekete ait Ortadoğu gaztaesinde yazarlık yapıyor, MHP kongresinde konuşma yapıyor, 9 Temel Kaidesinin içine Milliyetçiliği koyuyor ama bu siteye girenler milliyetçi düşmanı.

Efendi efendi önce üstad'ı öğren sonra gel!!!

Üstad hakkında hiç bir şey bilmediğin belli.

Üstad'a Türkçülük ıvır zıvır desen seni tükrüğüyle dobardı bize şöyle seslenmişti:

''Sana Türkçü ve kafatasçı gözüyle bakıyorlar. Onlara sen İslama girdikten ve onlar eridikten sonraki Türk'ün Türkçüsü ve kafacısı olduğunu göstemek borcundasın! Bu iki!''

Biz buna tabiyiz.

Ha sonra algılıyamıyorum Üstad Milliyetçi iken neden hep milliyet düşmanı zihniyet bu sitede!

Üstad milli olmayan her türlü düşünceyi açıkça eleştiriyor.

Ülkücülere kaside yazıyor, ülkücü harekete ait Ortadoğu gaztaesinde yazarlık yapıyor, MHP kongresinde konuşma yapıyor, 9 Temel Kaidesinin içine Milliyetçiliği koyuyor ama bu siteye girenler milliyetçi düşmanı.

Efendi efendi önce üstad'ı öğren sonra gel!!!

Boşver kardeş, zamanında ben çok uğraştım dinlemediler dinlemediler, takmıyorum.

Sen bu milliyetçiliğe, bu MHp'ye üstad zamanındakiler gözü ile bakarsan, sana üstad kimdir diye sorma hakkım doğar..

Üstad tükrüğü ile boğacağı şahsiyet ve zihniyetleri selefleriniz olarak tanıdık biz.. merak etmeyin..

Ya Hu!

milli.. dini demek.. kökeni dini.. çapıtmayın kavramları.

Türk milleti yoktur ki Türk milliyetçisi olsun..

İslam milliyetçisi vardır.. Hristyan milliyetçisi vardır..

Benim milliyet anlayışımda; Türkü öne çıkaran fikirlere yer yoktur..

Emin ol senden daha halis Türk'üm.. kökenimi sayabilirim sana özelden..

Atsızcıların secde edeceği kadar halis Türk oğlu Türk'üm..

Ahmed Arvasi hazretleri ne gzel anlatmış..

Bizde -ci -cu ekleri vardır.. mesela kahveci, çaycı.. böyle birinin kahve ve çay olmaığı gibi.. TÜrkçünün de bu ülkede Türk mensubu yoktur..

....

Türkü, "Kişi kavmini sevmekle suçlandırılamaz" hadis i şerifinden aldığım cevaz kadar seviyorum.. Nokta!!!

Milliyetçiyim.. Lakin Türk milliyetçisinin karşısındayım.. Türk Milliyetçisi olmaz.. Anlattık..

Türkeş'ten dem vurmıuşsun.. 77 bildirgesini oku..

Bİzim yolumuz ALlahve resulünün yoludur..

Hadi bana; milliyetç diye atfettiğin gençliğinden, şeriat yolcusu göster..

Hadi bana, partinin şeriata uygun bir söylevini aktar..

Türk milliyetçisi imiş..

Güldürmeyin.. kızdırmayın...

Üstad müslüman türk mefhumlarının kaynaşmasını bir konferansında anlatırken şöyle sözüne noktayı mühür gibi vuruyor. ''Türk müslüman olduktan sonra türktür.'' Daha söze ihtiyacı olanlara yanlış adreste olduklarını bildirmek icab eder...vesselam

Ya Hu!

milli.. dini demek.. kökeni dini.. çapıtmayın kavramları.

Türk milleti yoktur ki Türk milliyetçisi olsun..

İslam milliyetçisi vardır.. Hristyan milliyetçisi vardır..

Benim milliyet anlayışımda; Türkü öne çıkaran fikirlere yer yoktur..

Emin ol senden daha halis Türk'üm.. kökenimi sayabilirim sana özelden..

Atsızcıların secde edeceği kadar halis Türk oğlu Türk'üm..

Ahmed Arvasi hazretleri ne gzel anlatmış..

Bizde -ci -cu ekleri vardır.. mesela kahveci, çaycı.. böyle birinin kahve ve çay olmaığı gibi.. TÜrkçünün de bu ülkede Türk mensubu yoktur..

....

Türkü, "Kişi kavmini sevmekle suçlandırılamaz" hadis i şerifinden aldığım cevaz kadar seviyorum.. Nokta!!!

Milliyetçiyim.. Lakin Türk milliyetçisinin karşısındayım.. Türk Milliyetçisi olmaz.. Anlattık..

Türkeş'ten dem vurmıuşsun.. 77 bildirgesini oku..

Bİzim yolumuz ALlahve resulünün yoludur..

Hadi bana; milliyetç diye atfettiğin gençliğinden, şeriat yolcusu göster..

Hadi bana, partinin şeriata uygun bir söylevini aktar..

Türk milliyetçisi imiş..

Güldürmeyin.. kızdırmayın...

Tebrik Ederim. Aynen İmzalıyorum.

ibniss yazımı bir daha oku!

Üstad diyor dedim.

Üstad'ın hayranıysan boyun eğeceksin yoksa, gideceksin.

Bak Arap gibi düşünüyorsun(küçümseme değil Arapalrda millet din için kavim ulus için kullanılır Türkçe farklı bir dil kimliksiz milli olmayan(piç olan) kişiler nalamaz tabi), hiç kitap okumadığın belli bir Sakarya Türküsü okuyup gelmeyle olmaz bu işler.

İdeolocya Örgüsünü aç oku sonra sen beni çağar söz evine kadar gelceğim muhabbet edeceğiz ama önce bir ideolocya örgüsünü oku!

Üstad'tan Millet ve Milliyetçilik:

İdeolocya Örgüsü syf 234. (Millet) syf.398 (Milliyetçilik)

kafana göre tanım yapıp üstad böyle düşünüyooooo diye bağıracağına oku da öğren!

MHP' liye Hitap

Sevgili gönüldaş!

Seni çok büyük,yüklü bir borç altında görüyorum. Sen, leke sabunu tarifecisi partiler geleneğinden basit bir halka olamazsın! malum dışarıdan ithal malı (bonmarşe) eşyası modeller yerine kendi aslına talip, içten bir kaynayışın billurlaşması olmak borcundasın!.. Bu bir!

Sana Türkçü ve kafatasçı gözüyle bakıyorlar. Onlara sen İslama girdikten ve onlar eridikten sonraki Türk'ün Türkçüsü ve kafacısı olduğunu göstemek borcundasın! Bu iki!

Sana fikirsiz ve çilesiz bini bir paraya, pis zamklı pulları daha pis ağızlarında ıslatıp (faşist) damgasını vuranlar var!.. Böylelerine ruh ve fikir şerraresiyle patlayan gücün ne olduğunu bilip öyle haykırmak borcundasın: " Eğer sevgilisine kavuşmak için dağı delen ferhad faşist ise ben ondan da faşistim!.. Bu üç!

Herbirinin kellesi tek tek giden ve tek tek avlanan 1950 kurbanının sahibi sen, zalim misin mazlum musun? O türlü mazlumsun ki hükümetin, Arenadaki Roma İmparatorları gibi zevkle şehvetle seyirci kaldığı milli katliam karşısında onun yapmadığını üstlenmek zoruna düşerken, bir de yine onun hısmına ve takibine uğramak gibi destansı bir direnişi temsil etmektesin! Bu şuuru gönlünde tutmak borcundasın!.. Bu dört!

Göğsü demokrasi rozetli, anlı halkçılık damgalı ama yüreği kelepçeli ve ağzı afyon tıkaçlı, dininden diline kadar prangalı üstelik prangasında " egemenlik ulusundur!" yazılı bir Türk Milleti var! Sen bu milletin ta kendisi ve öz davacısı olduğunu kafalara dank ettirmek borcundasın! Hürriyetin bir yalanı birde doğrusu olduğunu birinin eşek öbürünün de insan hürriyeti olğunu abideleştirmek... Bu beş!

Tanzimattan beri gelen bütün yakıştırma ve yapıştırma oluşların ve masonluk, yahudilik,dönmelik kuklaları düzmece kahramanların karşısında olduğunu ve yepyeni bir zaman ve tarih ölçüsüyle yola çıktığını mahyalaştırmak borcundasın!.. Bu Altı!

Devirmenin değil dikmenin dikeceği şey için devirmenin gerçek devrimcisi olmak borcundasın!.. Bu yedi!

Allah ve resulune mutlak teslimiyet bayrağı altında yeni Türk'ün topyekün insanlığa nasıl bir model hazırladığını heykelleştirmek borcundasın!.. Bu sekiz!

Saflarındaki sıklığı, tıkızlığı tüm ve son ifadeyi her türlü itiş ve kakıştan uzak aşk veiman nizamını yüzüğün ana taşları etrafında ki pırlantalar halkasına kadar her ferde yerini gösterici disiplin mimarisi ve ve.. Ve hakimiyeti bir mevhum olan halkta göstermek dolandırıcılığı yerine mutlak olan hakta göstermek sahiciliğini yarın zafer taklarında ışıldatmak borcundasın!.. Buda dokuz!

Sevgili Gönüldaş!

Bu dokuz maddeli ağacın, 99'uncu, 999'uncu, 9999 uncu daha nice dalları var..." Hiç bir nefse gücünden fazlasını yüklemem" buyuran Allah, Azze ve Celle. senin omuzlarına bindirdiği yükün taşıma gücünü de verendir. Almaya istekli ol ki, versin!

Allahın selamı, Türk'ün istikbalini kurtaracaklar üzerine olsun!

Necip Fazıl Kısakürek

Ülkücü'ye Kaside

Sen;

Allahsız'ın nefret,

Namussuz'un dehşet,

Yüreksiz'in heybet,

Başıboş'un mihnet,

Devrimbaz'ın zulmet,

Eyyamcı'nın şirret,

İnmeli'nin sıklet,

Anarşişt'in devlet,

Komunist'in illet

Sandığı ve tanıdığı sen, bütün bu menfilerin topyekün ve müşterek düşmanı olduğuna göre, acaba nasıl bir "Müsbet" belirtmekte veya belirtme yolunda ilerlemeye davetli bulunmaktasın?..

Bunca hıyanet tipinin bir arada düşmanı olabilmen riyazi bir katiyetle ispat eder ki, sen sanıldığın ve tanındığın gibi olmak, böyle bir sanılma ve tanınmanın kıymetini gerçekleştirmek borcundasın!

Sanıldığın ve tanındığın gibi ol!

Allah seni düşmanlarınca sanıldığın ve tanındığın üzere yetiştirsin!..

"Allahsızın, vatansızın, namussuzun, yüreksizin, başıboşun, devrimbazın, inmelinin, anarşistin, komunistin gözünde ben buyum!" demekten üstün bir hüviyet ve hak tespitin olamaz!

Tez'ini kötülerin (antitez)'inden devşirmek nasibi ne büyük talih!...

Allah'a hamdet!...

Necip Fazıl Kısakürek

ÜLKÜCÜYE 9 ÖĞÜT

-I- Meydan yerinden çekil ve küçük mukabelelerin hâsılatından kâr bekleme!..

-II- 10.000 mangalık bir ordu kuvvetinde olan sen,münferit,müstakil,başıboş manga hareketleriyle bir netice alabileceğini umma ve kanun idaresinde merkezi kumandaya bağlı ordu hareketine geçeceğin günü bekle!

-III- Kızıl mihraklardan emir alarak gizli bir ordu plan ve disiplini içinde hareket eden düşmanını ancak açıkça ordulaşacağın zaman tepeleyebileceğini, bu olmadıkça onların taarruz davranışlarını kızıştırmaktan başka bir iş yapamayacağını bil; ve hükümete düşen bu vazifeyi milli irade yoluyla hükümet olacağın devreye sakla!

-IV- Saldırılara katiyen karşılık verme her defasında millete kanlı gömleğinle görün!

-V- Onun taarruzuna yol açan, sana gelince de müdafaa izni vermeyen bir hava içinde ya bütün ölçüleri çatlatmak veya durduğun yerde patlatmaktan gayri ne yapabilirsin?..Ne o,ne öbürü!.. Hararet,gayret,hamle ve intikam hissini kaybetmeksizin sabırla İlahi cilveyi bekle!

-VI- Evine baskın verildiği,şakağına silah çevrildiği,sokakta yolunun kesildiği an dışında hiçbir davranışa geçme!Manevi kışlana kapan,iç ve dış şartlarını planla, mutlaka bir fikir ve kumanda merkezinde toplan!

-VII- Bu şartlar altında sana ermişlik gibi bir ruh düştüğünü; ve bu memleketi kökünden koparmak isteyen Allah ve Resul düşmanlarının gayelerine tek engel olarak seni seçtiklerini gör, bu şerefin dünya ve ahirette sana yeteceğini takdir et, iftihar et!

-VIII- Söyleyebildiğim ve söyleyemediğim üzerine kafa patlat!

-IX- Düşün, taşın, anla, kolla!..

Arnavut milleti denmez Ancak Türk milleti denir. (Bknz. Konya Konferansı Son bölüm)

konya konferansını dinle üstadı anla sonra gel!

BEYANNAME

M.H.P. Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in "Türk Milletine Beyannamesi"ni okudum.

Pılı-pırtı odalarının raflarında dizili, kapağı arkasına devrik ve içi boş, hattâ süprüntü dolu teneke konserve kutuları halindeki partiler arasında, bugünden itibaren MHP, nazarımda bambaşka bir mâna ve hüviyet sahibidir. Onu, müslümanlık ve Türklüğün gerçek hakkını vermeye namzet bir topluluk olarak anıyor ve canımın içinden selâmlıyorum.Bu beyanname, tâ Cava'daki mü'minle Amerika'daki zenci müslümana kadar bütün İslâm âlemini ihtizaza getirecek ve oluş dâvasını temellendirecek kıymette tarihî bir hâdisedir. İdeal yumağımızın her lifini içinde saklayan bir tohum... İslâm âleminin Türkiye'den beklediği zuhur ve tecellinin tohumu...

Türkeş beyannamesinde dört ana esası, bir binanın dört direği halinde vazetmektedir:

1 - 1960 gece baskınının sorumluları arasında değildir.

2 - Posa ve kabuk milliyetçiliğinden uzak ve ruhî muhtevâya tâbi mânada milliyetçidir.

3- Başını dayadığı tek ruhî muhtevâ, yine tek kelimeyle ve bütün ölçüleriyle İSLÂM'dır.

4 - Son 150 yıllık taklit devremizin bütün sahtekârlıklarını tezgâhlayacak ve gerçek oluşu billûrlaştıracak bir tarih (revizyon)una taliptir.

Ne Mebus, ne Senatör, ne Bakan, ne şu, ne bu !.. Allah'ın bana biçtiği manevî makam ve memuriyeti bunlardan hiçbiri tercüme edemez. Bu bakımdan en canhıraş ihlâs ve hasbîlik kürsüsünden haykırıyorum: 40 yıllık mücadele ve yepyeni bir gençlik inşası hayatımda, bugün, bu beyannameden, bu beyannamenin sahibine ve partisine taktığı şeref ve mesuliyet bâzubendinden sonra, artık, emin olmaya yakın bir ümid nefesi alabilirim.150 yıldır hergün biraz daha artıcı bir hasretle kurtarıcısını bekleyen Türk Milletine "beklediğin geliyor!" müjdesini vermenin ilk ümid günü bu tarihî ândır.

"Emin olmaya yakın ümid" ışığının çaktığını gördüğüme ve bu ışığı nice defa hayâl edip de karanlıklara düştüğüme göre, bundan böyle yeni inkisarlara tahammülü kalmıyan yanık yüreğimi, dâva yolunda en küçük istikamet hatasına razı olmaz bir hassasiyetle bu beyannamenin halkaladığı sıcak avuçlara bırakıyor ve 40 yıllık emeğimin semeresini bu çevrenin aksiyoncu ruhundan bekliyor ve istiyorum!

İçi alev alev müslüman, dışı pırıl pırıl Türk ve içi dışına hâkim, dışı içine köle, yeni Türk neslinin maya çanağı olmak ehliyeti hangi topluluktaysa ben oradayım.

Allah'ın inayeti ve Resûlünün ruhaniyeti bu yoldakilerin üzerinde olsun!..

Necip FAZIL

arkadaşlar yorum yapmak istemedim ama konu yeterince kırıcı, üzücü hale dönüştü, uyarmak isterim sadece.. konu Atatürk'ün şiirleri hakkında yorum istemiştik..saygılarımla..

Can kardeşim ben Üstad'ı bilmeden tanımadan ahkam kesenlere cevap yazma mecburiyetinde hissdiyorum kendimi hakkınızı helal edin.

Adamlar o kadar cahil ki edeple dinlemesini dahi bilmiyorlar.

Can kardeşim ben Üstad'ı bilmeden tanımadan ahkam kesenlere cevap yazma mecburiyetinde hissdiyorum kendimi hakkınızı helal edin.

Adamlar o kadar cahil ki edeple dinlemesini dahi bilmiyorlar.

estafurllah saygı duyuyorum tabiki bilgi paylaşımınız çok güzel teşekkür ediyorum bizde feyzlendik, fakat tartışma bu boyutu alsın istemeyiz bence. rabbim razı olsun.