Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
kosem

Takıntılarımız Nelerdir ?

Recommended Posts

Takıntılar ... Henüz kitabını okumadım.. her insanın takıntıları vardır.örneğin benim takıntım :kitap okurken asla küsüratlı olmucak bıraktığım sayfa ya 50 ya 100 ya da bunların ritmik halde ilerlemiş şekli olacak. ve yazı yazarken hiç bir noktalama işaretlerine dikkat etmemem gibi (şekil A:D)Peki ya sizin takıntılarınız nelerdir?

Takıntı haline getirmek istediğim fakat bu uğurda bir türlü yol alamadığım ; Her yeni kitabın karton kısmına bir Ayet yahut bir Hadis yazılması durumu.

Gelelim insanı çıldırtma, uyutmama noktasına getiren takıntılarıma :D. En mühimi yürürken adımlarımın düzenidir. Kaldırımdaki taşların sınır çizgilerine olağanüstü riayet ederim. Araba plakalarını okumak, işyerlerinin telefon numaralarını detaylarıyla okumak kimi zaman hıfzetmek pek de anlamlı olmayan takıntılarımdır. Bende kendimi bu tür insanların zeki olduğu varsayımıyla avutuyorum. Zeki dediysem olağanüstülülük canım :D

Eskiden en büyük takıntım kafiyeli kelimeler kullanmaktı.Mesela at dediysem eğer, sonuna kafiyeli ne olursa onu derdim.At sat kat pat.....Devam ederdi.Sonra bunun şizofreni belirtisi olduğunu öğrenince bırakmak zorunda kaldım.

Şu anda ise çok daha kötü bir sorunum geometrikolik ve renkoliğim.Etrafımda ki bütün eşyalar aynı hizada durmak zorunda, bu yüzden evde devamlı olay çıkıyor süper dağınık olan kardeşimle benim aramda.Kitaplığımı hergün elden geçirip renklerine boyutlarına göre uygun bir biçimde yerleştiriyorum....

Başka bir takıntım ise msn de ve mesajlaşırken kelimelerin kısaltılmaması.Kaç tane arkadaşımla kavga ettim o yüzden neyse ki şimdi hepsi öğrendi durumumu ona göre hareket ediyorlar. :D

İnsan her gördüğü yabancıyı casus zanneder mi? Zanneder. Varan 1!.. Neydi o daha dün sokakta gördüğüm pejmurde kıyafetli amcanın hali? Çok acemice tedbil-i kıyafet kuşanmış. Nihahahaha. Azcık profesyonel olun e mi.. Peki insan her gördüğü haşereyi (dinleme cihazı) böcek sanır mı? Sanır. Varan 2!.. Camın kenarındaki o kapkara böcek ajansonik gözlerimden kaçmadı. Paraya kıyın da onların bit pire modellerinden alın. Ya da kendisine ikram edilen bir yiyecek yahut içeceği 'al abicim hele bi sen tadına bak' diyerekten yakınında o lahza kim varsa ona sunar mı? Sunar. Varan 3!.. Her seferinde aynı numara. Otobüs yolculuklarında muavinin meyve suyu ve kekle yanımda bitmesi. Ve benim, yanımda oturan bir ayağı çukurda amcaya melül melül bakaraktan o hümansonik ikramım.

İnsan her gördüğü yabancıyı casus zanneder mi? Zanneder. Varan 1!.. Neydi o daha dün sokakta gördüğüm pejmurde kıyafetli amcanın hali? Çok acemice tedbil-i kıyafet kuşanmış. Nihahahaha. Azcık profesyonel olun e mi.. Peki insan her gördüğü haşereyi (dinleme cihazı) böcek sanır mı? Sanır. Varan 2!.. Camın kenarındaki o kapkara böcek ajansonik gözlerimden kaçmadı. Paraya kıyın da onların bit pire modellerinden alın. Ya da kendisine ikram edilen bir yiyecek yahut içeceği 'al abicim hele bi sen tadına bak' diyerekten yakınında o lahza kim varsa ona sunar mı? Sunar. Varan 3!.. Her seferinde aynı numara. Otobüs yolculuklarında muavinin meyve suyu ve kekle yanımda bitmesi. Ve benim, yanımda oturan bir ayağı çukurda amcaya melül melül bakaraktan o hümansonik ikramım.

Ah ah ki ne vah...

Benim takıntımda bu işte...

Ajan ismini gördüğüm yerde okumadan edemiyorum yahu... Takıntı olmuş bende, iyi mi?..

Ha bir takıntım da şu: Gazeteyi en arka sayfadan okumaya başlarım...

Bir de efendim, yaya yolunda yürürken sıgara içenlere karşı da bir takıntım var... Hani elimde olsa adamları haşlıyacağım, o kadar yani... Daha takıntılarım, onları bir ara şey ederim(Arınç vari oldu ama...)...

Yahu, sahiden şu MİT'i şöyle yere doğru açarsak, ne okuruz aceba? Sonra rule yaparız...

Ah ah ki ne vah...

Benim takıntımda bu işte...

Ajan ismini gördüğüm yerde okumadan edemiyorum yahu... Takıntı olmuş bende, iyi mi?..

Ha bir takıntım da şu: Gazeteyi en arka sayfadan okumaya başlarım...

Bir de efendim, yaya yolunda yürürken sıgara içenlere karşı da bir takıntım var... Hani elimde olsa adamları haşlıyacağım, o kadar yani... Daha takıntılarım, onları bir ara şey ederim(Arınç vari oldu ama...)...

Yahu, sahiden şu MİT'i şöyle yere doğru açarsak, ne okuruz aceba? Sonra rule yaparız...

-takıntınvarmışdiyeduydumniyettimbayramnamazınaimamauydumkafiyebittimevzuyakondum-

Avatarına gurban olduğum Zalim Ağabey. Seni uzun zamandır göremiyordum gözlerim monitörlerde kaldı. Takıntılarını da öğrendiğimiz mesajında tek canımı sıkan husus üstü kapalı yanı yöresi açık olaraktan canım ve ciğerim, şu dünyada tek sevdiceğim, uğruna gençliğimi heder ettiğim, ama olsun feda olsun demekten geri durmadığım kurumumu işin içine katman. Ühühühü. Ajansallığımın o Erol Taşvari görüntüsü altında yumoşlo yıkanmış kadar yufka bir yürek taşıdığımı belirtmek zorundayım.

En büyük takıntılarımdan bir tanesi detay takıntısıdır. Bütün detaylara özen gösteririm ve herşeyin nizami olmasını isterim. Bu takıntımın tek istisnası çöpoda olma yolunda emin adımlarla ilerleyen şirin odacığımdır ne yazık ki. :D

En büyük takıntılarımdan bir tanesi detay takıntısıdır. Bütün detaylara özen gösteririm ve herşeyin nizami olmasını isterim. Bu takıntımın tek istisnası çöpoda olma yolunda emin adımlarla ilerleyen şirin odacığımdır ne yazık ki. :D

Iyyy. Kusura bakmayın bacım ama yani söylemeden edemeyeceğim. İnsan biraz tertipli düzenli olur. Çöp oda da ne demek? Öyle odaya birde şirin diyorsunuz. Yazık valla.

Evet bende ki geometri hastalığına rağmen; odamın ve dolabımın içler acısı hali ile(her ne kadar çöpoda olmasa da, sadece dağınık)paylaşıyorum sizinle aynı takıntıyı.

Annemin hergün "Seni alan iki günde geri bırakır"sözünden artık bunaltı gelse de,hayat gailesi içinde oda mı kalıyor düşünülecek.Varsın çöpoda olsun çok da mühim değil

koyu bir başak burcuyum takıntılarım temizlik,markete gittiğim zaman kendimi deterjan reyonnunda buluyorum.

Özünde şirindir. Bence senin de takıntın posalardır. Posalara takılıp kalma dedektif.

Ya bıraksanıza. Üşengeçim, af buyurun tembelim demiyorsunuz da 'yok şirindir, posalara takılmayın' tarzı hedef saptırıcı yollara gidiyorsunuz. Bizden kaçmaz.

Guest pehlivan

Her soruya cevap vermeye çalışırım.Sadece soru da değil öğütler de var. Asla boş geçmem. Her konuda söyleyecek bir şeyimin olduğunu anladığımda fark ettim.

Ortaya atılan hakaretleri ve övgüleri üzerime alırım

Takıntı olarak kabul edilirse bende bunlar var :D

Evet bende ki geometri hastalığına rağmen; odamın ve dolabımın içler acısı hali ile(her ne kadar çöpoda olmasa da, sadece dağınık)paylaşıyorum sizinle aynı takıntıyı.

Annemin hergün "Seni alan iki günde geri bırakır"sözünden artık bunaltı gelse de,hayat gailesi içinde oda mı kalıyor düşünülecek.Varsın çöpoda olsun çok da mühim değil

bak elin çocukları neleri yapıyo ::D sözlerinide unutmamak lazım aybuke :D aramızda nerdeyse kuşak hatta coğrafya farkı olan insanlarla kıyaslamaları ilginç doğrusu bu annelerin

Ya bıraksanıza. Üşengeçim, af buyurun tembelim demiyorsunuz da 'yok şirindir, posalara takılmayın' tarzı hedef saptırıcı yollara gidiyorsunuz. Bizden kaçmaz.

Ne yani dağınık olması şirin olmasına engel mi? Özünde şirindir diyoruz. Her insan özünde iyi bir mahluktur demek gibi bişey bu. Şirin bir çocuk kirlendiği zaman şirinliğini yitirir mi yani. Sadece kirli ve şirin olur. :D Ajanlık dalgasına kapılarak dilimizin uçsuz coğrafyasından pek bir ıraklara düşmüş gibi bir haliniz var. Bu arada ajansonik cep kitabının ilelebet değiştirilemeyecek ve aykırı hareket edilemeyecek olan hükümleri ile çelişerek ajan ve dedektifler yüksek kurulu (ADYK) tarafından ajanlıktan uzaklaştırma cezasına çarptırılarak paparazziliğe terfi (!) edebilirsiniz. Bizden demesi...

Hepimiz ajanız. Yaşasın ajanların kardeşliği. :D

çakmağımı yanıma almadan ne işyerimden nede evimden çıkamam. kelebeklere verdiğim ehemmiyette paylaşılaması mümkün olmayan bir sırmış gibi takıntı halini almış durumda bende....

Hiç bir şeye takılmamaya çalışırken; rüzgara yenilen bir yaprağın bükülmesine bile takılmak..

Birini görüğümde; yüz aşinalığı var ise eğer; onu bulana kadar kıvranmak; velev ki sokaktan geçerken dahi olsa bir kere görmem yeterlidir. Şu ana kadar, bunu bir yerde gördüm deyipte gördüğüm yeri hatırlamadığım olmadı.. Hiç olmazsa; tabi çok yoğun isem ve başım çatladı ise düşünmekten; birine benzetip sıyrılmak...

çantama koyduğumdan adım gibi emin olduğum halde çıkarken telefonumu ve anahtarımı tekrar kontrol etmek.bir filimde sevdiğim bir sahneyi 20 nin üzerinde tekrar seyretmek :D

mutfaktan aldığım çatal, kaşık, bardak v.s herneolursa olsun yeni yıkanmış tertemiz olsa dahi mutlaka suya tutarım. aksi takdirde o nesneyi kullanma olasılığım çok azz. sigaranın ucun kırmadan yakamıyorum

Gördüğüm kötü rüyayı yaşayacak olma gibi bir takıntım da var ayrıca. Kötü birşey görsem o gün sanki onu yaşayacakmışım veya başka kötü şeylerle karşılaşacakmışım gibi hissederim.

Yediğim hazır yiyeceklerin içindekileri bütün ayrıntılarıyla inceleme takıntısı.Bir yiyecek hakkında sağlıkla alakalı olumsuz bir yazı okuyayım ya da bir söz duyayım araştırıp o şeyi yemeyi derhal bırakıyorum. Bir misal;hazır zeytinlerde kostik(sodyum hidrostik)adlı maddenin bulunduğunu öğrendim.Yaklaşık iki senedir ağzıma zeytin sürmüyorum. GDO lu ürün söylentilerinden sonra varın siz düşünün halimi

Yediğim hazır yiyeceklerin içindekileri bütün ayrıntılarıyla inceleme takıntısı.Bir yiyecek hakkında sağlıkla alakalı olumsuz bir yazı okuyayım ya da bir söz duyayım araştırıp o şeyi yemeyi derhal bırakıyorum. Bir misal;hazır zeytinlerde kostik(sodyum hidrostik)adlı maddenin bulunduğunu öğrendim.Yaklaşık iki senedir ağzıma zeytin sürmüyorum. GDO lu ürün söylentilerinden sonra varın siz düşünün halimi

dua et ailenden uzakta okuma :)

Güzel bir tevafuk olarak düşündüğüm bu konu hakkında yıllar öncesinden ALLAH Teala bu konuya Nisa suresi 118. ayette çok güzel değinmiş:

"O şeytan ki Allah ona lanet etti.O da şöyle dedi:elbette senin kullarından belli bir pay ve intikam alacağım,mutlaka boş umut ve arzulara düşüreceğim onlara mutlaka emredeceğim hayvanların kulaklarını yaracaklar.İyi bilin ki kim Allahı bırakıp şeytanı ve benzerlerini dost edinirse,gerçekten o apaçık bir ziyana uğramıştır.Tefsirde açıklaması ise şöyle:

Şekilce kadını erkek,erkeği kadın yapmaya çalışacaklar.Bıyıklarını ve sakallarını yolacaklar,suratlarını boyayacaklar.Her iki cinste kılıklarını değiştirecekler.Organlarını yaratılış vasifelerinin dışında ve tersine kullanacaklar.Nikahlık yerine sefil hayatı yaşayacaklar.Güzel olsun diye vücutlarına dövme,estetik ameliyat gibi görünümlerini değiştirecek şeyler yapacaklar.Bazı kadınlar kimi yerde soyunacak veya sokakta yarı çıplak giyimleri ile haya ve utanma duygularını öldürecekler.Buraya dikkat DNA ile oynayıp bozarak farklı yaratık elde etmeye çalışacaklar.(hocamız GDO lu ürünlerede aynı metod uygulanıyoR fareden tavuk elmadan armut yapılıyorlar diye izah getirken hayvanların DNA sı kulaktan alınıyormuş o yüzden ayette hayvanların kulaklarını yaracaklar deniliyor)mahluku halık yerine koyacaklar.Allahı sever gibi onları sevecekler... HASAN TAHSİN FEYİZLİ ALLAH ONDAN RAZI OLSUN

Gördüğüm kötü rüyayı yaşayacak olma gibi bir takıntım da var ayrıca. Kötü birşey görsem o gün sanki onu yaşayacakmışım veya başka kötü şeylerle karşılaşacakmışım gibi hissederim.

O zaman Pempegül kardeşim, dikkat et, rüyanda kendini görme. Koskoca bir günün heba olmasın. Ahahaha. Şaka tabi. Bizim bir arkadaş vardı o da sizin takıntıdan muzdaripti.

Ahahahahahaha çok komik. :) Apollo'ya yeni maymun arıyorlarmış ajanım, bir cv doldur istersen. :D

Şaka tabi.

Komik tabi. Ama bu mevzuda kendim kaşındığımdan, ajansal ahlakımın da verdiği içe dönük eleştiri geleneğiyle, cv si dünyanın en gözde kurumlarında mahfuz bulunan, cv sine her bakan insan kaynakları uzmanının ağzının beşe on açık kaldığı bi ajana, dolambaçlı da değil, direkt, hatta dimdirekt maymunluk payesi biçen maymun iştahınızı fazla yerden yere vurmuyor, kafama sıkıp gidiyorum. Tabii doktora.. Kan kaybından ölmek gibi bir niyetim yok.

Bu arada Sputnik II'nin ilanını gördüm. Bi bak istersen. Şartlar tutarsa gidersin. Şaka tabi.