Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
ayse

O Erler Ki...

Recommended Posts

O erler ki, gönül fezasındalar,

Toprakta sürünme ezasındalar.

Yıldızları tesbih tesbih çeker de,

Namazda arka saf hizasındalar.

İçine nefs sızan ibadetlerin,

Birbiri ardınca kazasındalar.

Günü her dem dolup her dem başlayan,

Ezel senedinin imzasındalar.

Bir ân yabancıya kaysa gözleri,

Bir ömür gözyaşı cezasındalar.

Her rengi silici aşk ötesi renk;

O rengin kavuran beyzasındalar.

Ne cennet tasası ve ne cehennem;

Sadece Allah'ın rızasındalar.

üstad'ın gerçekten güzel şiirlerinden birisdir gerçi üstad'ın bütün şiirleri güzel bir ayrım yapmak mümkün değildir. O erler derken gençlik sembol olarak ele alınmıştır bu şiirde gerçekten gençliğimiz bir iman boşlugundadır bu yüzyılda üstad ' ın umduğu gençliği bu şiirde görebilmekteyiz. Allah Bize Böyle bir gençlik nasip etsin

SeLametLe

amin...

amin..

amin.

üstad'ın gerçekten güzel şiirlerinden birisdir gerçi üstad'ın bütün şiirleri güzel bir ayrım yapmak mümkün değildir. O erler derken gençlik sembol olarak ele alınmıştır bu şiirde gerçekten gençliğimiz bir iman boşlugundadır bu yüzyılda üstad ' ın umduğu gençliği bu şiirde görebilmekteyiz. Allah Bize Böyle bir gençlik nasip etsin

SeLametLe

herkes anlamasa da böyle erlere ihtiyaç var. Allah hepimizi onlardan etsin. genç yaşlı ayırmak yanlış önemli olan ruhun genç olmasıdır.... üstad seksen küsür yaşında bir çoğumuzdan daha genç ölmüş bence ;) :(

Allah(c.c) bizi böyle kullardan etsin..karşılık beklemeden birşeyler yapmak ne kadar yüce bir duygu..

Allah(c.c) bizi böyle kullardan etsin..karşılık beklemeden birşeyler yapmak ne kadar yüce bir duygu..

Büyüklerden birisi de Rabiat-ül Adeviyye'dir malumunuz.Hakkında anlatılan bir hikaye var;burda paylaşmak güzel olacak gibi.

Kendisi bir gün bir elinde bir testi su diğerinde bir meşale ile görünür,sorarlar bu halinin sebebini ve cevap :

Testiyle Cehennem'i söndürmeye meşaleyle de Cennet'i ateşe vermeye gidiyorum ki insanlar artık Cennet sevdası ya da Cehennem korkusuyla ibadet etmeyi bıraksınlar.

ALLAH razı olsun paylaşımınızdan ötürü...

Üstad'ı rahmetle yad ediyoruz. RABBim mekanını Cennet, bizleri de '' o erler'' den eylesin inşaallah.

YeniÇağ çok güzel yorumluyor bu şiiri...

Selamlar,

Yenicag'in bu esere yaptigi beste download bolumune eklenmistir.

Saygi ve selamlarimla

Üstadın en sevdiğim, mükemmel şiirlerinden biride budur. Yeniçağın harika seslendirdiği, sıksık duasını yaptığım.....

RAHMAN o erlerden olmayı nasip etsin bizlere.

Bence o erler var aramızda.Dünya durdukça da olacak.İşte onlar kendisini gizlemeyi o kadar iyi bilirler ki.Nerde,hangi durumda onlarla karşılaşacağımız hiç belli olmaz.Onlar kendilerini kamufle etmesini çok iyi bilir.Belki bir simitçi,belki bir boyacı.....kimbilir?

O erler ki, gönül fezasındalar,

Toprakta sürünme ezasındalar.

İçine nefs sızan ibadetlerin,

Bir biri ardınca kazasındalar.

Günü her dem dolup her dem başlayan,

Ezel senedinin imzasındalar.

Bir ân yabancıya kaysa gözleri,

Bir ömür gözyaşı cezasındalar.

Her rengi silici aşk ötesi renk;

O rengin kavuran beyzasındalar.

üstadım seni gibisi acaba gelecek mi dünyaya?zannetmiyorum gelmez ve gelmiyecek sen gibi olmak mümkün değil neden mi? çünkü yazdığın şiirlerin kelimeleri hatta harfleri yerli yerinde kullanacak birisi yetişemez.sizi saygıyla anıyorum.her zaman kalbimizde yaşıyacaksınız. :) :) :)

SULTAN OLMAYI DİLERSEN TACI SORGUCU UNUT

ZAFER ARABAN SENİN GICIRTILI BİR TABUT

:) :) :D :) :) :)

NE GÜZEL SÖYLEMİŞ ÜSTAD DEĞİL Mİ ARKADAŞLAR?

üstadım seni gibisi acaba gelecek mi dünyaya?zannetmiyorum gelmez ve gelmiyecek sen gibi olmak mümkün değil neden mi? çünkü yazdığın şiirlerin kelimeleri hatta harfleri yerli yerinde kullanacak birisi yetişemez

İnşallah gelecek ve yetişecek kardeşim. Üstadımızın, maya tutması için bütün bir ömrünü feda ettiği neslin içinden çıkıp, dedelerimizden bizlere miras kalan kudret ve zafer dolu günlerin aşkına, yeniden denizlerden dağlara tırmandıracaklar gemileri..

zannetmiyorum onun gibi sözcükleri zenginleştiren anlamlandıran birisinin geleceğini zannetmiyorum...

Selamlar,

Haklısınız, bugün için çok zor gibi duruyor. Fakat gelecek için umudumuz sonsuz. Zira yine üstadın açtığı nurlu çığırın peşinden gidecek olan, onun tabiriyle mazi nesillerini yetersizlikle itham edecek, kifayetsizlikle itham etme hakkına sahip olacak kadar iman hırsı ve çap taşıyan bir gençlik yetişecektir Allah'ın izniyle. Üstadın ışığından feyzlenen büyük fikir adamları geleceğin deniz fenerleri olmaya namzettir. Kucaklarımızı açtık, iplere asıldık; heyecanla, imanla, sevdayla bekliyoruz bu altın nesli. Üstadın manevi torunlarını, yani yine üstaddan aldıkları ışıkla onu bile geride bırakabilecek çapa erecek iman neslini bekliyoruz, istiyoruz. Onu aşmak muhale yakın ama, muhalleri mümkünleştirecek bir neslin özlemindeyiz biz zaten. Bu nesil, bizzat üstadın başarısı olacaktır. Allah görmeyi nasip eder inşallah...

Saygı ve selamlarımla

zannetmiyorum onun gibi sözcükleri zenginleştiren anlamlandıran birisinin geleceğini zannetmiyorum...

Ara, bulursun...Allah cc buldurtmayacağı şeyi aratmaz !..

Ara, bulursun...Allah cc buldurtmayacağı şeyi aratmaz !..

inş allahın izniyle biz üstadtan aldık meşaleyi ve sonuna dek yolunda gideceğiz inş sizin gibi kardeşlerim sonuna dek var olun allah hepinizden razı olsun allahın rahmeti sizinle olsun...

:) :) :P :) :) :) :) :D :D :wub:

bu şiir ve bestelenmiş halı benım cocuklugumdan berı mars dıye dınledıgım özümsediğim şiir.Ben bu şiirin necip fazıl'a ait oldugunu bıraz gec ogrendım ama onemlı degıl.Ömrüm boyuncada dılımden kalbımden dusmez inş benim ve tum kardeşlerimizin.esselamu aleykum...