Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
NFK-Fan

Büyük Doğu Marşı

Recommended Posts

BÜYÜK DOĞU MARŞI

Allahın seçtiği kurtulmuş millet!

Güneşten başını göklere yükselt!

Avlanır, kim sana atarsa kement,

Ezel kuşatılmaz, çevrilmez ebet.

Allahın seçtiği kurtulmuş millet!

Güneşten başını göklere yükselt!

Yürü altın nesli, o tunç Oğuz'un!

Adet küçük, zaman çabuk, yol uzun.

Nur yolu izinden git, KILAVUZ'un!

Fethine çık, doğru, güzel, sonsuzun!

Aynası ufkumun, ateşten bayrak!

Babamın külleri, sen, kara toprak!

Şahit ol, ey-kılıç, kalem ve orak!

Doğsun BÜYÜK DOĞU, benden doğarak!

Babamın külleri, sen, kara toprak

(1938)

Selamlar,

Bu şiir, 1938 yılında Akif'in İslami semboller taşıyan İstiklâl Marşı'nın laisizma savunucuları için artık tahammül edilemez bir hal belirtmesi üzerine, Ulus Gazetesinin açtığı "Milli Marş" müsabakası neticesinde Üstad'ımız tarafından yazılmıştır. Üstad, önceleri bu, galip şiirin mecliste kanunla Millî marş kabul edileceği yarışmaya katılmak istememiş, şiirini birtakım ısmarlamalar neticesinde 10 bin liralık bir ödüle ve boş bir şana karşı satmamıştır. Sonunda yapılan ısrarlara mukabil söz konusu marşı yazmaya karar vermiş, fakat hiçbir şekilde hususi bir isim kullanmayacağını ve tamamıyla milletinden aldığı ilhamla bu işe girişeceğini söylemiştir. Kabul etmişlerdir, dönemin en büyük edebiyat adamının şartını...

Yukarıda okuduğunuz marş yazılmış fakat cumhurreisinin vefatı sebebiyle bu proje uygulanamamıştır.

Şiirde, edebi değer ve coşturucu ifadenin yanı sıra Üstad'ın henüz tam mânâsıyla şekillenmemiş olan ideolojisinin ileriye dönük ışıklarını görebilmenin mümkün olduğu harika bir anlatım dikkat çekiyor.

"Büyük Doğu" tabiri, ilk defa bu şiirde kullanılmıştır. Bu marşta sözkonusu tabir, Doğu'nun manevî üstünlüğü ve mekan dairesinde büyük bir yükselişle beraber, "büyük bir doğuş" mânâsındadır. Sadece bu özelliğinden dolayı bile atlanmaması gereken önemli bir şiirdir bu. Bizim mefkuremizin doğuşu bu şiirledir.

Saygı ve selamlarımla

Ahmet Kardeşimin de dediği gibi bu marş bugun hakkettiği yerde olmalıydı. Gerçi M.Akif Ersoy'un yazmış olduğu şiirde çok güzel ama bu şiirede gereken önem verilmelidir.

seLametLe

Bu şiir bence Üstadın en büyük açmazlarındandır. hala anlam veremiyorum şahsi fikrimce yazması hataydı bunu ama yanlış hatırlamıyorsam istek üzerine yazılmış olmalı yani bence bir milli marş sipariş üzerine yazılamaz. mehmet akifin şiirini beğenmemeleri kendilerinin ideolojik duruşu olsa gerek ne bileyim bunu söylemek cok zor olsa da gereği yoktu bu şiirin.

İstifamdan da bir yıl evvel, benden bir «Millî Marş» istenmişti. Akif in İstiklâl Marşı beğenilmiyor, bunun yerine bir Millî Marş isteniyordu. Hattâ (Ulus) gazetesi bu maksatla bir de müsabaka açmıştı. Demişlerdi ki baş alâkalısına:

- Bunu yazsa yazsa Necip Fazıl yazabilir; ama bir garip adamdır, yazmaz!

Ve bana teklif edilmişti. Ben de:

- Akif'in ruhuna ve eserine hürmetim var... Fakat içinde hiçbir hâs isim geçmemek ve kendi anlayışıma göre yazmak şartiyle, milletimden aldığım heyecanı böyle bir marş içinde billûrlaştırmak isterim. Razı mısınız? Öyleyse durdurun müsabakayı!

- Pek güzel!..

Demişler ve müsabakayı durdurmuşlardı.

Bu vesileyle «Büyük Doğu Marşı» meydana gelmişti.

«Doğsun Büyük Doğu benden doğarak...»

Ve yukarılarda:

«Adet küçük, zaman çabuk, yol uzun;

Nur yolu izinden git, Kılavuzun!"

O zaman kimse bana:

- Bu kılavuz kimdir? Diye sormamıştı. Sorsalardı:

- Mücerret kılavuz... Millet öncüsü... Diyecektim ve yalan olmıyacaktı.

Halbuki «kılavuz» bende, majüskülle yazılı müşahhas bir delâletti; ve isteyen, onu, istediğine yakıştırmakta serbestti.

Benim «Kılâvuz»um, zaman ve mekân boyunca tek rehber, Kâinatın Efendisi...

Fakat Devlet Reisinin hastalanması ve peşinden ölmesi, marşın kendisine gösterilmesine engel olmuş; ve böylece manzume, «Büyük Doğu Marşı» ismiyle bana kalmış, üstelik «Büyük Doğu» ismini doğurmuştu.

Nelerden neler doğuyor; ve neler nelere vesile oluyor. İşte Beylerbeyindeki yalı arsasında, Efendimin yanıbaşındayım!..

Ve yepyeni bir yolda...

---------------

Yukarıdaki parça O ve Ben isimli eserden iktibastır.

Sipariş kelimesi hiç hoş olmamış. Unutulmamalıdır ki Mehmet Akif de aynı şekilde bir yarışma neticesi şu andaki İstiklâl marşımızı, milli marşımızı yazmıştır. Kullanılan kelimelerin seçimine özen gösterelim lütfen.

Bir yarışma açıldıysa, Üstad da bu yarışmaya girmeliydi. O yazmasa kim yazacaktı bu marşı? Sol görüşlü veya milli duygulardan, İslami üsluptan uzak şairlere mı bırakılacaktı bu iş?

Sizin söylediğiniz, yarışma açılmadan öncesi için geçerlidir. Fakat yarışma açılmıştır ve üstad da bu yarışmada yer almak zorundadır...

Saygı ve selamlarımla

evet haklısınız galıba o zaman kı durum gerektırmıs olabılır hem illa ki bi tane daha yazılması gerektiyse bunu da yazmakla yükümlü kişiydi üstad bence

lakin ben hala kurtulus savaslarıyla bagdastırıyorum milli marsımızı böyle olması gerekmezdi mutlaka

esselam ile..

istiklal marşı gayet yerli yerinde ve güzel...

üstadı sevmeme rağmen diğer üstad Akif'in marşı arasında karar ver deseler...

Akif derim...

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak"

....

üstadın marşı istediğe yere gelmiştir gelmemiştir orası meçhul olmakla birlikte taşa, duvara, yola, patikaya sinen bu gül kokusu bir hedefin ayak seslerinin yükseldikçe yükseleceği anlamını taşır..

selam ve muhabbetleirmle

ekrem akbunar*Yoksul Kalem

walla süper olurdu (doğsun büyük doğu benden doğarak)coşturmuş

olmadı diye olmıcak diye bişey tok

gün döner devran döner...

hikmet küfrü yener....

o zaman üstadın okunurken marşı kalkarız ayağa 1 dk şehitlere saygı duruşu

sonra

dın dırıdıt dırınırınınıt

...........................

..........................

...............babamın külleri sen kara toprak

:)

ya zaten istiklal marşı yine istiklal marşı

üstad istiklal marşı yazmadiki onun yerine büyük doğu milli marşını yazdı

bunda ideoloji var ama istiklal marşında tarihimiz..........................................................

ve o duadaki amaç

yani işgal nedeeni ile

değil devletin izni ile.............................................. :)

"Bir Hilal uğruna Ya Rab ne Güneşler batıyor" bu mısraı hangi şair yazabilir? Üstad'ın tüm şiirlerini beğenerek okuyorum ancak, İstiklal Marşını hiç bir şiirle kıyaslamam,kıyaslamakta doğru değil aslında, böyle bir yarışma olmasaydı bizde bahsediyor olmazdık. İstiklal Marsının değiştirilmesi kabil değil, Üstad sanırım bu şiiri yazdığında henüz Abdulhakim Arvasi hz.leriyle tanışmamışlardı

Öyleyse durdurun müsabakayı!

Üstad'ın varmak istediği ya da tarafımızdan anlaşılan gaye, tüm içtenliği ve ustalığı ile bu sözde hedefini buluyor.

Bir yarışma açıldıysa, Üstad da bu yarışmaya girmeliydi. O yazmasa kim yazacaktı bu marşı? Sol görüşlü veya milli duygulardan, İslami üsluptan uzak şairlere mı bırakılacaktı bu iş?

NFK Fan kardeşim, gayet güzel açıklamış.

Üstad, müsabakaya talipli olmasaydı ve o müsabaka durdurulmasaydı da İstiklal Marşı, Nazım Hikmet, Kemalettin Kamu, Behçet Kemal Çağlar gibilerinin eline düşseydi daha mı iyi olurdu sizce?

Sonrasında gelişen olaylarda Üstadın, İstiklal Marşı yerine, Büyükdoğu Marşı için bir baskısı, bir bürokratik eylemi, bir çıkışı, bir söylemi olmuş mu, olmamış mı bunu iyi bilmek gerek. Yoksa hade-hödöcülükle bir yere varamayız.

Ayrıca Üstad, Efendi Hazretleri ile 1934 yılında tanışmıştır. Yani Büyükdoğu Marşı'nın yazıldığı zamanlar, Efendi Hazretleri ile yaşanan zamanlardır.

Ah şu saygu duruşu..

Ne garipsiniz, hem ruhu İslam kokan bir şiiri alkıştan ellerinize nasır yuvası açarsınız..

Hemde hangi inancın nişanesi olduğunu bilmediğiniz bir bekleyişi kutsallaştırırsınız

İlk okuldan beri saygı duruşu için dikkat!! ikazından sonra sallanmadan fatiha mı okur biticen sağa soal dönerim

Ah şu saygu duruşu..

Ne garipsiniz, hem ruhu İslam kokan bir şiiri alkıştan ellerinize nasır yuvası açarsınız..

Hemde hangi inancın nişanesi olduğunu bilmediğiniz bir bekleyişi kutsallaştırırsınız

İlk okuldan beri saygı duruşu için dikkat!! ikazından sonra sallanmadan fatiha mı okur biticen sağa soal dönerim

yaa kardeş hoş söyledin ama zaten ülkemizde böyle bir adet mevcut

biz saygı duruşu olsun değil saygı duruşundan sonraki marş a dikkat çekmek latife yapmak istedik

bide karşılıklı olmadığımız için amaç tam yerini bulmuyor...ama aşağıyada bi ifade koyduk şimdi yazıyı bi daha okuyup bi de kendi yazdığınızı okuyun bakın bakim biz kutsama yapmışmıyızz

biraz dikkat lütfenn

Ben yıllardır bende olan bir ukdeyi dışa vurdum. Buna sizin yazınız vesile olsa bile birebir size olan bir yazı değildi....

yaa kardeş hoş söyledin ama zaten ülkemizde böyle bir adet mevcut
mevcudiyeti evet bu olmalıdır ve gereklidir demek anlamını çıkarmamalı.. Hatta yanlıştır bir an evvel değiştirilmelidir fikri oluşmalı..

"Bir Hilal uğruna Ya Rab ne Güneşler batıyor"

bu mısra Çanakkale Şehitleri'nedir.. bende defalarca içimden okur hayranlık gösteririm iki numaralı üstada..

Lakin üstad açıklamasını yapıyor..

Akif'in şiirindeki apaçık Allah ve resulünün yolu, zirvedeki avam fikirlileri rahatsız etmiş, bu yüzden yeni bir yarışma açılması istenmiş. Üstad'da birebir isim vermeyerek belirttiği kahramanını Allah resulüdür diye tanıtmış, dileyen varsın oraya sahte kahramanını düşünsün demiştir......

Nur yolu izinden git, KILAVUZ'un!

Fethine çık, doğru, güzel, sonsuzun!

Babamın külleri, sen, kara toprak!

Şahit ol, ey-kılıç, kalem ve orak!

Doğsun BÜYÜK DOĞU, benden doğarak!

Harika ifadeler, net bişekilde marş havası estiriryor.Ama ben İstiklal marşımızla BD marşını karşılaştırmamak gerektiği kanaatindeyim.Şöyle olmuş böyle olmuş üstadda o niyetle yazmış.Ama bu kadar, bize düşen BD marşınında hangi niyetlerle nasip olduğunu tefekkür etmek.

bugünleri de mi görecektik.

ALLAH yolunda tek çizik atmamış soytarılar üstadımı kınıyor.

biri tutuyor:

"Bir Hilal uğruna Ya Rab ne Güneşler batıyor" bu mısraı hangi şair yazabilir?

bu sözü sarfediyor.

bir şiire kıymet biçerken neye göre kıymet biçtiğini bile bilmeyenler tutup üstadımla akifi kıyaslıyor.

Eğri oturup doğru konuşacaksak şahet. İstiklal marşı yanında Büyük doğu marşını tarihin en karanlık odasına kilitle ve üstünü toz, topraklarla ört. İstiklal marşımızın bir dörtlüğüne dahi denk değil. buradan da sakın sen, Büyük Doğu marşını küçümsüyormusun kanaati çıkmasın asla öyle birşey söz konu değil ama İstiklal marşımıza asla denk değil olay sadece bu...

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;

O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilâl!

Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celâl?

Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl...

Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.

Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,

Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddım var.

Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,

“Medeniyet!” dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.

Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.

Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın...

Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri “toprak!” diyerek geçme, tanı:

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:

Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?

Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!

Canı, cananı, bütün varımı alsın da Huda,

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, İlâhî, şudur ancak emeli:

Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.

Bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli-

Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder-varsa-taşım,

Her cerihamdan, ilâhî, boşanıp kanlı yaşım,

Fışkırır ruh-ı mücerret gibi yerden naşım;

O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:

Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl

benim düşüncem şudur ki keşke Üstad "Büyük Doğu Marşı" nı bu şekliyle yazmasaydı.bu şiir tam olarak bir milli marşın yerini tutacak özelliklere sahip değil çünkü Üstad benliğini bu şiirde(bazı şiirlerinde olduğu gibi) ön plana çıkarmıştır. Necip Fazıl'ı çok seven biri olarak bu şiiri görünce kendimi kötü hissediyorum daha iyi olabilirdi diye içimden geçirmekteyim...

muhafazakar çevrede sanılır ki...mehmet akif necip fazıl'dan iyi şairdir..çünkü kabul etmek lazımdırki pek şiirden filan anlamazlar...onlar için önemli olan güya içeriktir Allah peygamber diyorsa iyi şairdir fakat keşke gerçekten öyle olsa..akifin selefi akımdan etkilendiğini bilmezler..ve manasını anlamadan,tehlikesini görmeden...doğrudan doğruya kurandan alarak ilhamı,asrın idrakine söyletmeliyiz islamı...cümlerinini gururla söylerler...ulu hakana demediğini bırakmayan akif bir yandan da abduha hayrandır ve efganiye büyük saygı besler..akifin içeriği ayrı şiiri değerlendirilse güzel denilecek şiir sayısı 3ü geçmez..bunlarda tebliğci ve zorlama kelimelerle yazılmıştır bahs-i diğer..bu güzellerden bir tanesi elbet istiklal marşıdır...en önemli özelliği içten ve coşturucu olmasıdır...akif hakkındaki inancım şudur...kendisi ne büyük şair ne büyük mütefekkir ne de büyük dava adamıdır...onu akif yapan özellikleriyse şunlar:mümindir,yaşadığı zamanki duruşuyla yeri ayrı ve saygıya layıktır...son olarak kimse kusura bakmasın ama necip fazıl şiirinin kıyaslanacağı şiir mehmet akif şiiri olamaz...vesselam..