Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Azizim Hüdayim

Necip Fazıl'ı Ağlatan Olay

Recommended Posts

Onun cemiyet ve insanlık için fedakarlık ufkunu anlama adına fikir verecek bir hatırayı Vehbi Vakkasoğlu Bey'den dinlemiştim. Kendisi Necip Fazıl merhumu ziyarete gittiğinde ona Zübeyr abiden işittiği bir hatırayı naklediyor. Büyük Doğu dergisinin sıkıntılar yaşadığı, bir yayınlanıp bir yayınlanmadığı dönemlerden birinde yine parasızlıktan dolayı dergi basılamayacak gibi oluyor. Bu mevkûte o zaman için çok önemli bir misyon ifade ettiğinden Üstad Hazretleri ona İslam'ın sesi ve soluğu olarak bakıyor.

İşte Büyük Doğu'nun parasızlıktan dolayı basılamayacak olması Üstad Hazretleri'ne çok dokunuyor ve Zübeyir ağabeyi çağırıp ona, "Zübeyir, Doğu çıkmayacakmış, mutlaka bir şey yapmamız lazım." diyor. Zübeyir ağabey de, "Üstadım, neyimiz var ki bir şey yapalım?" diye cevap veriyor. Bunun üzerine Üstad Hazretleri "Benim, kışın üzerime aldığım eski, yamalı bir yorganım vardı. Belki birisi bir değer atfeder de onu satın alır. Siz de elinize geçeni Doğu'ya gönderirsiniz." diyor. İşte Hazreti Üstad o yorganı sattırıp bedelini dergiye gönderiyor. Vehbi Vakkasoğlu Beyefendi, "Bunu Üstad Necip Fazıl'a anlattığımda yüzünü pencereye çevirdi ve hıçkıra hıçkıra ağladı." demişti.

Zaman

Bu davanin ruhu ve iki buyuk ustadin bu ibretlik davranisi kelimelerle anlatilamayacak capta bir duygu barindiriyor. Allah c.c her ikisinden de razi olsun. Amin

alemi bir ateş kaplamış...içinde evlatları yanıyor...bu manzara karşısında herşeylerini feda edeceklerinden şüphemiz olamazdı zaten..Allah onlardan razı olsun bizleri kendimize getirdikleri için...