Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
görünmez

Malik Bin Dinar

Recommended Posts

Uyanın!

Ey kabir mahallesi, ey içerdekiler!

Ey sevdiklerimi barındıran mübarek yüzler.

Ah...

Eğer mezarlar cevap verebilseydi bir diriye,

Bana cevap verirlerdi her ziyaret edişimde.

Oysa,

Kabirler suskun, sessiz bana,

Ve ben, yuvama

Sessiz, sedasız, kırgın dönüyorum yanlarından.

(Sahabe'den Günümüze Allah Dostları) (Ebu Nuaym el İsfahani - İbnül Cevzi)

Naklederler ki, bütün geceleri sabaha kadar uyanık olarak geçirdi.Bir gece kızı ona

-Babacığım! ne olur bir lahza istirahat et, dedi."Yavrucuğum" dedi."Baban bir gece baskına uğrayıp kahr ve mahvolmaktan korkmakta ve olmaya ki, başıma bir devlet kuşu konarda ben o esnada uyur halde bulunurum, diye kaygılanmaktadır"

Nasılsın? diye sorduklarında: "Nasıl olacağım, Ulu ve Yüce Allah'ın nimetini yiyor ama şeytanın sözünü tutuyorum" demişti.

Caminin kapısına biri gelipde:

-İçinizde en fenanız hengisi ise dışarı çıksın! diye bağırsa, benden başka dışarıya kimse çıkmazdı.

Abdullah B. Mübarek su sözü işitince:

-Malik'in büyüklüğü bundandır, demişti.

Bu sözün doğruluğu şu rivayettende belli olmaktadır:

Bir zamanlar kadının bir Malik'e: "Ey Mürai!" diye hitap etmişt, O da: Yirmi senedir ki kimse beni (kendime has olan) adla çağırmamıştı, kim olduğumu sen iyi bildin" diye cevap vermişti.

TEZKİRETÜ'İ EVLİYA Feridüddin ATTAR

Naklederler ki, bütün geceleri sabaha kadar uyanık olarak geçirdi.Bir gece kızı ona

-Babacığım! ne olur bir lahza istirahat et, dedi."Yavrucuğum" dedi."Baban bir gece baskına uğrayıp kahr ve mahvolmaktan korkmakta ve olmaya ki, başıma bir devlet kuşu konarda ben o esnada uyur halde bulunurum, diye kaygılanmaktadır"

Nasılsın? diye sorduklarında: "Nasıl olacağım, Ulu ve Yüce Allah'ın nimetini yiyor ama şeytanın sözünü tutuyorum" demişti.

Caminin kapısına biri gelipde:

-İçinizde en fenanız hengisi ise dışarı çıksın! diye bağırsa, benden başka dışarıya kimse çıkmazdı.

Abdullah B. Mübarek su sözü işitince:

-Malik'in büyüklüğü bundandır, demişti.

Bu sözün doğruluğu şu rivayettende belli olmaktadır:

Bir zamanlar kadının bir Malik'e: "Ey Mürai!" diye hitap etmişt, O da: Yirmi senedir ki kimse beni (kendime has olan) adla çağırmamıştı, kim olduğumu sen iyi bildin" diye cevap vermişti.

TEZKİRETÜ'İ EVLİYA Feridüddin ATTAR

Ne güzel… İslam tarihinin muhteşem hazinelerinden biri. Büyük evliya… Tüm Allah dostlarının olduğu gibi, onun da, ibret almamız gereken derin bir hayatı var. Sözleri, menkıbeleri, gözyaşları, hikmetleri… Aklımda çok şey var da; şuan kaynak gösteremiyorum. Zamanla yazarız inşallah. (İbret almaktan yoksun bir akılla olsa da.)

***Eğer bid'at olmasaydı ,öldüğüm zaman ellerimi ve ayaklarımı bağlatır ve Hakkın huzuruna ,efendisinden kaçmış köle şeklinde çıkardım.....

***Çok sahabi ile müşerref oldum.Kimi sof,kimi nefis elbiseler giydikleri halde birbirlerini ayıplamazlar ve gıybet etmezlerdi....

*** Biz dünyaya muhabbetsizlikle şöhret bulduk;birbirimizi ayıplayacak yüzümüz yoktur....