İçeriğe git

Foto

"Allah, Tanrının Belasını Versin."

Konuda 21 cevap var

Misafir_Gökhan Söyler_*

Misafir_Gökhan Söyler_*
  • Guests
[quote name="müznib" post="60224" timestamp="1280609354"]

Necip Fazıl Kısakürek'e sormuşlar:
-Üstad, kimileri Allah diyor, kimileri de tanrı. Bu iki isim arasında nasıl bir fark vardır, siz hangisinin kullanılmasını daha uygun görürsünüz?
Üstad cevap vermiş
-Allah tanrının belasını versin!

Üstad'a atfedilmiş evet bende öyle biliyorum. bunu Üstad söylemiş yada söylememiş lakin Üstadın üslubuna çok yakın bunu Üstad dan başka kim söyleyebilir diye biraz düşündüğümde aklıma birtek Merhum Mehmet Akifimiz geliyor. ama onunda bu derece bir cevap verceğini sanmıyorum ayrıyetten ona da hiç bir sitede atfedildiğini görmedim.

lakin cevap muhteşem...

Lakin mi?? Bunu üstad söylemese akla gelecek 2. Kişi direk Abdurrahman Karakoç tur. Lakin siz bunun böyle olacağını anlamadınız😅

Misafir_Abdullah_*

Misafir_Abdullah_*
  • Guests

N. Fazıl'ın "Tanrı Kulundan Dinlediklerim" adında bir eseri olduğunu biliyor muydunuz?

Peki bu eserde Arvasi'nin yansımaları olduğunu bilir misiniz?

Peki eski edebiyatta Allah kelimesinin karşılığı için yezdan, hüda, mabud, çalab gibi birçok kelimenin kullanıldığını üstelik bu kelimeleri kullananların gerçekten alim insanlar olduğunu bilir misiniz?

Özellikle günümüzde "Allah" kelimesi yerine bu kelimelerin kullanılmasında bir mazur görülmeyip "Tanrı" kelimesi kullanılınca dinden çıkmış gibi (!) muamele gösterildiğinin farkında mısınız?

Sahi bizde hiçbir zaman iş ehline bırakılmaz ya! Biri gider kaka kelimesinin bir din büyüğünün ismini aşağılamak için Yahudiler tarafından uydurulduğunu söyler. Diğeri müsait kelimesi yollu kadın anlamına gelemez sözlüklerden çıkarın der. Kimse işi bilene, ehline sormak ihtiyacı hissetmez.

O yüzden pek tartışmayın bu forumda. Kalkıp hiç kimse de sormamış bu kelimelerin etimolojileri nedir diye. Bu Tanrı kelimesi nerden nereye kadar gelmiş diye.

Cevap Ekle