Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
yitik

İsmet Özel

Recommended Posts

Şimdi tekrar ne yapsam dedirtme bana yarabbi

taşınacak suyu göster,kırılacak odunu

kaldı bu silinmez yaşamak suçu üzerimde

bileyim hangi suyun sakasıyım ya rabbelalemin

tütmesi gereken ocak nerde?

• Like 1

Kanla Kirlenmis Evrak

Karanlik sözler yaziyorum hayatim hakkinda.

Asklarim, inançlarim isgal altindadir

tabutumun üstünde zar atiyorlar

cebimdeki adreslerden umut kalmamistir

topraga sokuldugum zaman çapa vuran adamlar

denize yaklasinca kumlar ve çakil taslari

geçmis günlerimi asagilamaktadir.

Karanlik sözler yaziyorum hayatim hakkinda.

Ve rüzgar burusturuyor polis raporlarini

kadinlar fazlasiyla günaha giriyorlar

bazi solgun gömleklerin çözük dügmelerinden

çelik tirpan gibi silkiniyor çocuklar

denizin satirlari arasinda.

Gece arsizca kükrüyor pasli beyninde sehrin

küfre yaklastikça inancim artiyor.

Karanlik sözler yaziyorum hayatim hakkinda

öyle yoruldum ki yoruldum dünyayi tanimaktan

saçlarim çok yoruldu gençlik uykularimda

acilar çekebilecek yasa geldigim zaman

aciyla ugrasacak yerlerimi yok ettim.

Ve simdi birçok sayfasini atlayarak bitirdigim kitabin

basindan baslayabilirim.

İsmet Özel

• Like 1

Bir hayatı,ısmarlama bir hayatı bırakıyorum

görenler üstünde iyi duruyor derdi her bakışta

Sebeb-i Telif / İsmet Özel

Başkalarının aşkıyla başlıyor hayatımız

yaprakla yağmurun aşkı meselâ

kim olsa serpilen coşturuyor bizi

imreniyoruz başkalarının mahvına.

Yağmur mahvoluyor çarparak

kendini parçalıyor mâşukunun açılan kıvrımında

yaprak dirimle irkiliyor nazlı ve mağrur

silkiniyor vuran her damlayla.

bakıp başkasının başkayla kurduğu bağlantıya

aşka dair diyoruz ilk anı bu olmalı

ilkönce damarlarımızda duyduğumuz çağıltısını

uzak iklimlerin

kokusu gitmediğimiz şehirlerin önceden

bir baş dönmesiyle kabarıyor hafızamızda

sonra ayrılıklar düşüne dalıyoruz:

Bize ait olan ne kadar uzakta!

başkalarının düşünceleriyle değil.

"Üstümde yıldızlı gök" demişti Königsberg'li

"içerimde ahlâk yasası".

Yasa mı? Kimin için? Neyi berkitir yasa?

İster gözünü oğuştur, istersen tetiği çek

idam mangasındasın içinde yasa varsa.

Girmem, girmedim mangalara

Yer etmedi adalet duygusu

içimde benim

çünkü ben

ömrümce adle boyun eğdim.

Yıldızlı gökten bana soracak olursanız

kösnüdüm ona karşı

onu hep altımda istedim.

ve devam ediyor başkalarının hınçlarıyla

düşmanı gösteriyorlar, ona saldırıyoruz

siz gidin artık

düşman dağıldı dedikleri bir anda

anlaşılıyor

baştan beri bütün yenik düşenlerle

aynı kışlaktaymışız

incecik yas dumanı herkese ulaşıyor

sevinç günlerine hürya doluştuğumuzda

tek başınayız.

Diyorum hepimizin bir gizli adı olsa gerek

belki çocuk ve ihtiyar, belki kadın ve erkek

hepimiz, herbirimiz gizli bir isimle adaşız

yoksa şimdiye kadar hesapların tutması lâzımdı

hayatımıza kendi adımızla başlardık

bilmediğimiz bir isim, hesaptaki bu açık

belki dilimi çözer, aşkımı başlatırım

aşk yazılmamış olsa bile adımın üzerine

adımı aşkın üstüne kendim yazarım.

İSMET ÖZEL

Şair, okumaya başlar şiirini bir programda.Şiir okunduğunu duyan ilgili,bir şeyler çalar fon olarak.Sonra alkışlar birileri.Bazısı başkalarının aşkıyla başlayanlardır hayatına,bazısı külliyyen hissiz.Şair ne yapsın...

• Like 1

Şiirleri paylaşanlar alınganlık göstermesin, 'en ziyade ifrit olduğun solcu eskisi İslamcı' deseler bu adamın adını veririm. 'Gündemde kalabilmesi, sivri saçmalamalara bağlı bir adam söyleyiver' deseler her halde ilk aklıma gelenlerden biri bu olur. 'İki kelime laf etmeye başlar başlamaz ortaya koyduğu geveleme seansıyla dinleyenlere özgüven aşılayan NLP uzmanı edebiyatçı kimdir' deseniz tereddüt etmeden bu adamı hatırlarım. 'Kendisine saygıyla yaklaşan gençleri telefonlarda azarlayıp aşağılayarak egosunu tatmin eden boş beleş megaloman' deseler, listeye ilk sıradan yine bunu sokarım. 'Karışık kafanın, çalışmayan kafadan daha iyi olduğu iddiasını çürüten bir adam söyle' diye emir buyursalar 'yine İsmet, ille İsmet' derim. 'Modern şiirden neden tiksiniyorsun' deseler başımı çevirip ilk bakacağım adamlardan biri o olur eminim. 'Bir kısım ergen İslamcının muhalefet sevdasıyla saçmalamayı göze almasındaki amillerden biri' de gözümde yine bu adamdır. Yatacağın yer yok lan İsmet.

• Like 1

"İslami kesimdekiler benim kendilerine benzediğimi sanarak gurur duydular."Bak, komünist şair de bizim gibi oldu" dediler. Bu bana bir yıldızlık sağladı. Ama bu aynı zamanda benim ne dediğimi anlamama şartlarını da yarattı. Oysa ben İslamı oların şartlanmalarından bağımsız olarak öğrendiğim için 12'den vuruyordum hep.(?) Ben onların korunma mekanizmalarına ihtiyaç duymadığım için asıl meseleye yöneliyordum. Ben İslam dünyasında çok pirestijli ama söylediği kulak arkası edilen bir adam olarak yaşadım. İslami kesimde birtakım şeyleri kullanıp sivrilmek soldan daha kolaydır. Çünkü Necip Fazıldan beri bir tek adamlık, bir üstatlık mertebesi oluşmuştur bu kesimde. Ve isim sahibi olan insanlar, gizli ve açık olarak buna oynuyorlar."

İ. ÖZEL , Milliyet Gazetesi'ne verdiği röportaj, 10 Ağustos 2003

• Like 1

Işığı farkedecek kadar karanlıkta ve karanlığı tanıyacak kadar aydınlık içindeyiz. Hayatımız için gerekli ışığı bize getirecek olanlar, hayatımızı kaplayan karanlığın farkında olanlardır.

Bu yüzden insanoğlunun hayatını nelerin kararttığını bilmeyenlerin insanlık için bir aydınlık sağlayacağını beklememiz boşuna.

İsmet Özel

• Like 1

Beni kederlerle, belalarla yıkmadıkça,

harap etmedikçe Allah,

Bendeki gizli hazîneyi hiç bana verir mi?

Divan-ı Kebir

• Like 1

Eleştiren arkadaşlar var,C.Süreya der ki : "İsmet Özel i sol onu asla bırakamadı,sağ ise asla kabullenemedi." Şiirlerini okusanız beğeneceksiniz,neden sevmiyormuymuş modern şiiri modern şiir sevilmez mi. İsmet Özel'i de karakteri çerçevesinde değerlendirmek gerekli nasıl üstadda kendine güvenden doğan o tatlı kibiri hem hoş görüyor hem beğeniyorsak,İsmet Özel'inde karakterinde bulanan ve cephe değiştirmesiyle değişmeyen karakteristik özelliklerine saygı duymalıyız. Garaudy müslüman olduktan sonra ne demiş:" Ben cephemi değiştirdim,düşmanlarımı değil." eleştireceksek eğer hem sosyoloji hem psikoloji dikkate alınmalı yoksa boşa sallamak kolaydır çünkü boşa sallarken hedef büyüktür iş o ki Allah nasip etsin,Faruk sıfatını hak edelim. İsmet Özel'i övdüm sanılmasın ya da sanılsın,şiirlerini severim mesela ama asıl karşı olduğum konu yaftacı zihniyettir

Esselamu aleyküm ve dua ile

• Like 1

tabii ki akla gelir o mısra özel deyince birileri, o birilerinin dediği gelince ajanın kulağına, o birileriiii... bilirler kendilerini o birileri..

neydi o?

şudur: ''neden büyük ırmaklardan bile heyecanlıydı / karlı bir gece vakti bir dostu uyandırmak.''

radoyamüridenahıskalıyacihanadaragörünürgörünmeze

Eleştiren arkadaşlar var,C.Süreya der ki : "İsmet Özel i sol onu asla bırakamadı,sağ ise asla kabullenemedi." Şiirlerini okusanız beğeneceksiniz,neden sevmiyormuymuş modern şiiri modern şiir sevilmez mi. İsmet Özel'i de karakteri çerçevesinde değerlendirmek gerekli nasıl üstadda kendine güvenden doğan o tatlı kibiri hem hoş görüyor hem beğeniyorsak,İsmet Özel'inde karakterinde bulanan ve cephe değiştirmesiyle değişmeyen karakteristik özelliklerine saygı duymalıyız. Garaudy müslüman olduktan sonra ne demiş:" Ben cephemi değiştirdim,düşmanlarımı değil." eleştireceksek eğer hem sosyoloji hem psikoloji dikkate alınmalı yoksa boşa sallamak kolaydır çünkü boşa sallarken hedef büyüktür iş o ki Allah nasip etsin,Faruk sıfatını hak edelim. İsmet Özel'i övdüm sanılmasın ya da sanılsın,şiirlerini severim mesela ama asıl karşı olduğum konu yaftacı zihniyettir

Esselamu aleyküm ve dua ile

Cemal Süreya'dan hüccet getirdiniz ya, ne bileyim bir düstur paylaştınız ya orada olayı küt diye bitirdiniz. Allah sizi inandırsın burada apıştık kaldık, Allah muhafaza kısmi felç geçirdik azizim efendim. Ne desek ki şimdi? Konfüçyüs der ki mümkünse solcular küçük enişteyi daha sıkı tutsun, mazallah başımıza kalacak adam der. Atatürk duymuş bunu. O söyledi.

Modern şiir neden sevilmez diye bi soru var mıymış ya? Sanki fıstıklı Karaköy Güllüoğlu baklavasından, Kız Kulesi manzarasından filan bahsediyoruz. İlle de bir cevap gerekiyorsa estetik zevkim gelişmiş olduğu için sevmiyorum. Şiirin kalp ile yazılmışını makbul bilip, ağzı gözü ayrı oynayan zorlamalara tahammülüm olmadığı için tercih etmiyorum. Sizde tersi olabilir. İsmet Özel'in de birkaç şiirini okudum ve sevmedim. Okusam sevecekmişim, hayır dostum hayır, 'hiç acımıycak' diyerek mukavemet kırmaya çalışan hemşire abla taktiği seziyorum sizde. Naif misiniz yahu? Ahahah!

Herkesin 'kibr'i tatlı mı Allah aşkına? Sokaktaki serserinin argosuyla, misal Ömer Tuğrul İnançer efendi'nin argosu bir mi? Birine bayramlık kıyafet gibi yakışan bir özelliği, üstünde emanet gibi duran başka birinde hoşgörmek zorunda değiliz ki, gerçekten bakın.

Bir adamın güncel fikirlerini eleştirebilmek için fikrin kendisi ve yaşanan günü bilmek yeterlidir. Bir adamın psikolojisini ve karakterini eleştiriyorsam zaten psikoloji o işin içinde... Bir adamın toplumsal karşılığını eleştiriyorken de sosyolojik bakıyorum zaten. Psikoloji ve sosyolojinin hangi manayı karşıladığına bakarak tahsilinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz bence. Kısa günün kârı bu olsun. Kimseye bu tüyoyu vermem, hadi yine iyisiniz.

Ağzını doldura doldura, gözlerinden ateş fışkırtarak tamlamalı küfür basan adamın şehvetiyle 'yaftacı zihniyet' diye damgayı yapıştırmak ne kadar güzel. Bunu demeseydiniz iyi niyetinize inanabilecektim. Şimdi biri kalkıp bu ucuzculuğa aynı ucuzculukla 'yalaka zihniyet işbaşında' diye karşılık verse müstehak değil midir, isabet değil midir? Töbe estağfurullah...

• Like 1

Cemal Süreya'dan hüccet getirdiniz ya, ne bileyim bir düstur paylaştınız ya orada olayı küt diye bitirdiniz. Allah sizi inandırsın burada apıştık kaldık, Allah muhafaza kısmi felç geçirdik azizim efendim. Ne desek ki şimdi? Konfüçyüs der ki mümkünse solcular küçük enişteyi daha sıkı tutsun, mazallah başımıza kalacak adam der. Atatürk duymuş bunu. O söyledi.

Modern şiir neden sevilmez diye bi soru var mıymış ya? Sanki fıstıklı Karaköy Güllüoğlu baklavasından, Kız Kulesi manzarasından filan bahsediyoruz. İlle de bir cevap gerekiyorsa estetik zevkim gelişmiş olduğu için sevmiyorum. Şiirin kalp ile yazılmışını makbul bilip, ağzı gözü ayrı oynayan zorlamalara tahammülüm olmadığı için tercih etmiyorum. Sizde tersi olabilir. İsmet Özel'in de birkaç şiirini okudum ve sevmedim. Okusam sevecekmişim, hayır dostum hayır, 'hiç acımıycak' diyerek mukavemet kırmaya çalışan hemşire abla taktiği seziyorum sizde. Naif misiniz yahu? Ahahah!

Herkesin 'kibr'i tatlı mı Allah aşkına? Sokaktaki serserinin argosuyla, misal Ömer Tuğrul İnançer efendi'nin argosu bir mi? Birine bayramlık kıyafet gibi yakışan bir özelliği, üstünde emanet gibi duran başka birinde hoşgörmek zorunda değiliz ki, gerçekten bakın.

Bir adamın güncel fikirlerini eleştirebilmek için fikrin kendisi ve yaşanan günü bilmek yeterlidir. Bir adamın psikolojisini ve karakterini eleştiriyorsam zaten psikoloji o işin içinde... Bir adamın toplumsal karşılığını eleştiriyorken de sosyolojik bakıyorum zaten. Psikoloji ve sosyolojinin hangi manayı karşıladığına bakarak tahsilinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz bence. Kısa günün kârı bu olsun. Kimseye bu tüyoyu vermem, hadi yine iyisiniz.

Ağzını doldura doldura, gözlerinden ateş fışkırtarak tamlamalı küfür basan adamın şehvetiyle 'yaftacı zihniyet' diye damgayı yapıştırmak ne kadar güzel. Bunu demeseydiniz iyi niyetinize inanabilecektim. Şimdi biri kalkıp bu ucuzculuğa aynı ucuzculukla 'yalaka zihniyet işbaşında' diye karşılık verse müstehak değil midir, isabet değil midir? Töbe estağfurullah...

Bahsettiğim mevzunun yanında verdiğim örneklere takılıp kalmak yaptığınız tam manasıyla bu. Kişi değil zihniyet eleştirisi yapma yanlısı biri olarak burada dediğim her şey sizi bağlayacağı için fazla şey demiyeceğim fakat;İslamı şiirde hep tek adamlık var derler Üstad o tek adamdı şimdi Sezai Karakoç denilebilir sen bunların gölgesindekileri görmeyelim onun osu çok bunun busu dersen harcarsın,onları. Eleştirelim İsmet Özel i -ve estetik zevkin gelişmiş olması modern şiiri beğenmemeyi değil,her güzel şiiri beğenmeyi gerektirir.-ama sizinki yine söylüyorum yaftalama bir iki şiir okuduğumuz vakit ne anlarız.:Uzatmayacağım ben destek olunması gerektiği kanaatindeyim.

Merkezdeki fikre de, örneklere de temas ettiğim düşüncesindeyim. Yazdığınıza bakılırsa örnekleri fikrinize destek olsun diye değil de süs olsun diye vermişsiniz. Affedin, ciddiye almamam gerektiğini farkedemedim.

'Tek adam' hususunda basamakları atlamaya çalışıyorsunuz. Uçuyorsunuz. İsmet Özel'e sinir olmakla tek adamı yüceltip gerisini harcamak arasında ilişki yok, böyle birşey de söylemedim. Şarkı sözü bile sevebiliyorum yani. Modern şiir kategorik olarak estetik fakiri olduğu için güzel şiir aramak nafile :) Neyse, neticede şahsi zevk seviyesine hitap eden bu husus kabak tadı vermesin. Siz sevin.

Benim alnımda 'İsmet Özel'i Koruma Derneği' tabelası yok, onu herşeye rağmen hoşgörme gayesiyle yazmak zorunda değilim. İlk mesajımda adamın pek çok yanından bahsetmişim zaten, onun antipatik özellikleri, varsayacağımız artılarını silmeye bence yeter.

Azizim özür dilerim ama benim veri topladığım bir konuda fikir beyan etmem yaftalama oluyorsa sizinki düpedüz saçmalama oluyor. 'İsmet Özel'in de sevilecek yanları var' demediğimiz sürece yaftacılık isnadınızdan kurtulmak nasip olmayacak galiba! Üzgünüm ama küfür bile etseniz bana bunu dedirtemeyeceksiniz. 'Birkaç şiir okuduğumuz vakit ne anlarız' haa? Bak vallahi, yemin ediyorum hiç böyle düşünmemiştim. Bence de bir kişi hakkında fikir beyan edebilmek için yeterli miktarda okuma yapmayla kalmayıp, psikiyatristlerden saklamak kaydıyla bütün kitaplarını harfi harfine bitirmeliyiz. Öldüğümüz zaman hurilerle, meleklerle oturur tartışırız bunları zaten. Nasıl olsa ebediyete kadar zaman var, durmadan yan gelip yatacak değiliz ya? Canımız sıkılır. Töbe estağfurullah :)

fotoraf1158.jpg

fironun evi. bir sabah vakti. karşıma çıkan ''bir yusuf masalı'' kitabı. rastgele karşıma çıkan ilk sayfa. ve şiirin en vurucu kısmı. (kime göre; saaa göre, baaa göre)

“Millete lâf anlatmak pahasına sözümü, sesimi, duruşumu olduğundan farklı göstermeyeceğim. Ben bana dokunmasın diye vaktimi yılana sıçan temin etme işine hasretmeyeceğim. Geçene kadar ayıya dayı dememek için o köprüden geçmeyeceğim. İşimi köprüsüz yoluna koymanın imkânına tâlibim. Ömrüm bana Allah’tan başka dost olmadığını öğrenmeme yardımcı oldu. Allah’tan başka şahit aramıyorum. Köprü beni “öte yaka” insanı haline getirsin diye var. O köprü ben namusumdan, haysiyetimden, şerefimden ve Allah katındaki dinden mahrum kalayım diye inşa edildi. Fethullah Gülen Türkiye’ye dönse de, dönmese de (dönemese de) vaftiz olmayacağım. Her gün, her gece Allah’ın beni Müslüman olarak öldürmesi için, imân üzre öleyim diye dua ediyorum. Her gün, her gece bir kâfir bile öldüremeden öleceğim endişesiyle kıvranıyorum. Türklüğümün kendime gömülmüş olması şikâyeti beni sıkboğaz ediyor.”

Ölen öldü kalan sağlar haindir...

İsmet Özel, şiir yazma hevesimi bitirdin, yazamıyorum. Büyük bir heyecanla şiir yazmaya heves ettiğim zaman sen aklıma geliyorsun. Ve sahip olduğum lügat senin şiirlerindeki kelimelerden ibaret kalıyor. Sonra yazsam, kopyacı diyecekler...

"Neden büyük ırmaklardan bile daha heyecanlıydı, karlı bir gece vakti bir dostu uyandırmak."

Her insan ve her şair gibi gel-gitleri, tezatları, egosu vardır muhakkak. Fakat özel bir adam ve özel bir şairdir İsmet Özel.

Mesela: Münacaat