Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
sark

Farid Farjad Robabeh Jan

Recommended Posts

aglayankafe_photo.jpg

Farid Farjad, 1938 yılında Tahran’da doğdu. 1966 yılında Tahran Müzik Konservatuar’ında klasik müzik üzerine mastır yaptı. Bundan sonraki dönemde Tahran Senfoni Orkestra’sında önemli görevler aldı.Fars Halk Müziği’nde çok derin bir birikime sahip olan Farjad, keman ile batı klasik müziği üzerinde de çalışmalarda bulundu.Batı klasik müziği üzerindeki çalışmaları Fars müziğinin gelişiminde büyük öneme sahiptir.

Şu anda dünya üzerindeki en iyi keman virtüözlerinden biri olan Farjad’ın An Roozha 1,An Roozha 2, An Roozha 3,An Roozha 4 olmak üzere dört albümlük albüm serisi yayımlandı.Ayrıca sanatçının Golha orkestrası adlı kolektif bir albümde de eserleri yayımlandı.

Ona,kemanın en acı nağmelerini ortaya çıkaran hüzünlü geminin kaptanı dersem yanlış bir tabir kullanmamış olurum.Ayrıca An Roozha’nın “Ters Lale” anlamına geldiğini belirtmek isterim.Müziğinin her notasından acılar süzülen bu virtüözün ne denli zarif bir kişiliğe sahip olduğu ortada.

Neler yok ki onun nağmelerinde!..Ama en çok gözyaşı var.İnsanı içli içli ağlatan bir sızı...Karanlığın içinde varolan aydınlık...Suların usulca sahile dokunuşu...Dinleyeni kendine mübtela ediyor ondaki nağmeler...Her dinlediğimde bana hayatın olmazsa olmaz çilelerinin ne denli tatlı olduğunu hissettiriyor.Ağlamak ki en layık olana,en sevgiliye...Sevgi dediğimizde içimizi titreten Efendiler efendisine...

• Like 1

Bence en büyüğü...Ayrıca türk şarkılarıda mükemmel bi şekilde kemana aktarmıştır...İnsanı alır götürür.Şehirlerarası yolculuklarda dinlenirse;kaza yapılması da muhtemeldir.:)

Dünyadaki en büyük keman virtüözlerinden belki de en büyüğü. Paylaşım için teşekkürler...

:) paylaşım için tşk

Çok sevdiğim ve dünyada eşine az rastlanır,Edebiyatçıların sevdiği bir keman ustasıdır.Lakabı ''Kemanı Ağlatan Adamdır''.Ben en çok ''Hiçlik'' adlı eserini severim tavsiyede ederim.

ismini ilk kez duydum ve gerçekten eserlerine hayran kaldım

tanımama vesile olan paylaşımından ötürü Sark'a da teşekkkür ederim:))