Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Muvazene

Üstad'ın M. T. T. B. Ankara Şubesindeki Konferansı

Recommended Posts

Yıl 1974, MTTB Ankara Şubesi Başkanıyım. Üstad'a Ankara'da konferans verdireceğiz. Yer Maltepe'de Gölbaşı Sineması (şimdi yerinde Telekominikasyon kurumu var).

Sinema salonu tıklım tıklım. Sinema sahibiyle beraberiz. Adam bu binada böyle bir kalabalık görmedim diyor. Üst balkonlardan insanlar salkım saçak aşağıya sarkıyorlar. İzdihamdan sanki bina patlayacak.

Fuayeye ses düzeni kurduk. Üstad'ı daha çok insan dinlesin diye. Konferans anı geldi. Üstad oturarak konuşacak, ben sahnede perde arkasındayım. Yanımda arkadaşlar ve sinema sahibi var, bina yıkılmasın diye dua ediyoruz. Hiç unutamadığım iki detay;

Birincisi; konuşma masasına iki mikrofon koydurdum Zenger'e, hava olsun diye, ancak birisi canlı, Üstad konuşmaya başlamadan önce mikrofonların kafasına tık tık diye rastgele vurdu. Ses gelmeyeni ağzının önünden uzaklaştırdı. Konferans boyunca canlı mikrofona konuştu.

ikincisi; biz kürsüye Bafra sigarasını daha önceden koyduk. Ancak tam konuşmaya başlayacağı zaman kültablası olmadığını farkettik. O anda müdürün odasından getirip koyduğumuz kültablası meğer bir bira firmasının eşantiyonu değil miymiş. Üzerinde ismi ve logosu var. Üstad konferans boyunca sigara içti, ancak külünü hep kürsünün yanından işaret parmağıyla yere silkeledi.

(Necip Fazıl Kısakürek- Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları - s.353)

• Like 4

ikincisi; biz kürsüye Bafra sigarasını daha önceden koyduk. Ancak tam konuşmaya başlayacağı zaman kültablası olmadığını farkettik. O anda müdürün odasından getirip koyduğumuz kültablası meğer bir bira firmasının eşantiyonu değil miymiş. Üzerinde ismi ve logosu var. Üstad konferans boyunca sigara içti, ancak külünü hep kürsünün yanından işaret parmağıyla yere silkeledi.

Allah'ım ne inceliktir bu ya? Sigarasının külünü dahi o meretin adının yazdığı şeye layık görmüyor. Bir de şişe bahsi vadır;

MANTIK KABUL EDER, RUH KUSAR!

Bir yaz günü… Sofra kurulmuş, yemek yenilecek… Her şey hazır… Merhum Üstad Necip Fazıl Kısakürek, masanın üzerindeki içi su dolu “viski şişesi”ni görünce sorar:

“Bu ne?”

Cevap verir, oğlu;

“Baba; soğuk su için…. Buzdolabına ancak bu şişeleri koyabiliyoruz da!…”

İtiraz eder üstad:

“Olmaz!..”

İzaha çalışır oğlu…

“Baba inan ki çok iyi temizledik, bol sabun ve kaynar sularla yıkadık.”

Üstad yine “olmaz” der ve şu ibretli sözler dökülür ağzından:

” O halde oğlum; yarın lazımlık satan bir dükkana gideceksin ve oradan el değmemiş bir lazımlık alacak, çorbanı da bu lazımlıkla içeceksin!

İçebilir misin?…

Elbette içebilirsin… Hiçbir mahzuru da yok…

Amma velakin; mantığın kabul etse de, ruhun kusar bu çorbayı!”

……………………

• Like 2

2 örnek de çok güzel, buna paralel ben de şu bankada çalışma mevzuna sözü getireyim. müslümanlar artık çok rahat bir şekilde bankalarda ve finans kurumlarında çalışıyorlar. faizin merkezinde , faizle iç içe nasıl gönül rahatlığıyla çalışabiliyorlar, anlamakta zorluk çekiyorum...eskiler bankanın kapısının önünden bile geçmezlermiş...

• Like 1

Banka demişken dediğiniz zaviyeyi teyid eder değil ama Üstad'ın şu diyalogu geldi aklıma.

“Kanlı Sarık” oyununun telif ücretini almak için gittiği bankada, Üstad’ı banka müfettişliği döneminden tanıyan bir hanım, Üstad’la konuşmaya başladı ve sonunda:

-Peki Necip Fazıl Bey, siz şimdi ne işle uğraşıyorsunuz? diye sordu.

Ne cevap verirse versin Üstad için yakışık almayacak bir durumdu. O:

-Ben şimdi Necip Fazıl Kısakürek’le meşgulüm, hoşçakalın!

• Like 1