Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
mehmet42

Facebook Da Paylaşılan üstada Ait Sözler

Recommended Posts

facebookda üstad adına paylaşılan sözlerin gerçekten üstada ait olduğu hususunda süphem var.paylaşılan sözlerin gerçekliğini iyi araştırmak gerekir.paylaşılan sözlerin doğruluğunu ,üstadı çok iyi bilen arkadaşlar yardım edebilirler mi ?

mesela;

Üstada çok sigara içtiğini söyleyenlere Üstad şöyle cevap vermiş: -”Yüce dağların başı dumansız olmaz. . . !N.F.K

bunun gibi sözler daha başka süphelendiğiniz bir söz varsa buraya yazabilirler .yanlış bilinen sözler düzeltilmiş olur.

Selamlar,

Facebook'ta Üstad'a ait olmadığı halde altına onun isminin yazıldığı bir çok şiir, nükte ve söz dolaşmakta. Üstad'a ait olmadığı halde onunmuş gibi gösterilen söz, şiir vb. gibi hatalı bilgileri sizlere sunmak için bir çalışma yapıp sitede paylaşacağız inşallah. Kesin olarak Üstad'a ait olmadığını bildiklerimizle birlikte, ona ait olup olmadığı kesin olarak bilinmeyen sözler de mevcut. Açacağımız başlıkta her iki kategoriye de değineceğiz.

Son zamanlarda bu durum iyice rahatsız edici olmaya başladı, özellikle Facebook'ta önüne geleni paylaşan, doğruluğunu teyit etme zahmetinde bulunmayan Üstad ile ilgili sayfa ve gruplar yüzünden bu durum gittikçe vahim bir hal alıyor. Yüzbinlerce üyesi olan grupların yöneticilerinin böyle hatalar yapmaları bu durumun en rahatsız edici yanı.

Adminimizin de belirttiği üzere bu sözler ile ilgili bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Bu çalışmada üyelerimizin de yardımına ihtiyacımız var, Üyelerimiz Üstad'a aidiyetinden şüphe ettikleri sözleri bu başlık altına yazarlarsa, biz bunları derleyip Üstad'a ait olanlar, olmayanlar, olup olmadığı belli olmayanlar şeklinde sınıflandıracağız.

• Like 1

Selamlar,

Facebook'ta Üstad'a ait olmadığı halde altına onun isminin yazıldığı bir çok şiir, nükte ve söz dolaşmakta. Üstad'a ait olmadığı halde onunmuş gibi gösterilen söz, şiir vb. gibi hatalı bilgileri sizlere sunmak için bir çalışma yapıp sitede paylaşacağız inşallah. Kesin olarak Üstad'a ait olmadığını bildiklerimizle birlikte, ona ait olup olmadığı kesin olarak bilinmeyen sözler de mevcut. Açacağımız başlıkta her iki kategoriye de değineceğiz.

Böle bir çalışma çok faydalı olur bunu alt başlıkta değilde anabaşlıkta açarsanız iyi olur heralde üyelerin de süphelendiği sözleri de o başlık altında paylaşmaları işi dahada kolaylaştırır.

Çok haklısınız. Bazı aşk sözlerini de Mevlana hazretlerine ait gibi paylaşıyorlar maalesef. Bazıları cehaletten, bazıları da bu isimler sevildiği için çıkarlar uğruna!..

Üstada ait olduğu söylenen ''Allah Tanrı'nın Belasını versin!'' sözünün N.Fazıl'a ait olmadığını tahmin ediyorum... Evet o nüktedanlık ancak onun gibi birinde olur; ama yine de şüphem var....

AcHaRTavE Eğer Manidar sözler ile ilgili bir sıkıntı olursa bana ulaşırsan sevinirim,

Sayfa yöneticisine ulaştırabilirim seni.

Maalesef ki internetin kötü yanı bu. muteber olanda olmayanda geziniyor Üstad sözü diye. bu sözleri ayıklamak üstada gönül verenlerin işi yani bizlerin işi olsa gerek...

• Like 1

"Fazla ciddiye almayın bu hayatı, nasıl olsa içinden canlı çıkamayacaksınız"

Bu söz üstada mı ait? Ait ise nerede geçmektedir? Google, üstada ait olduğunu söylüyor fakat bu sitede rastlayamadım.

Hiç üstadın üslubuna benzemiyor. Kısacası kesinlikle üstadın sözü değil. Üstada ait olsaydı zaten yönetim de anasayfadaki sürekli değişen kısma eklerdi.

Yazanelin de söylediği gibi Üstad'ın tarzını pek yansıtmıyor. Zaten google'da çıkan sonuçlar Üstad'ı değil Küçük İskender'i işaret ediyordu. İfadenin Küçük İskender'e ait olması kuvvetle muhtemeldir.

hatta bir çoğu üstad diye başlayıp farklı alemlerden farklı kişilerden yazıp durmakta..Hz.Mevlana'nın ilahi aşk için söylediği sözleri zamane aşklara ayrılık acılarına uydurmaları gibi

Takipçi sayısı 325000 in üzerinde olan bir "Necip Fazıl Kısakürek" facebook sayfası gibi bir çok site, forum ve sayfada bu sözü ve altında "nfk" ibaresini görebilirsiniz.

Burada açılan başka bir konuda da belirttiğim gibi, bıçak kemiğe dayandı,artık bu mesele hakkında önlem alınması gerekiyor. Hayran sayfasını artırma maksatlı lüzumlu lüzumsuz birçok paylaşım yapan sayfa yöneticileri bir şekilde uyarılmalı. Yüzbinlerce üyenin -abartmıyorum- aynı anda gördüğü paylaşımların, ince elenip sık dokunmasının ne kadar elzem olduğu hatırlatılmalı.

Sözde islami sayfaları ve verdikleri zararı bırakın, üstad adına açılmış sayfaların da üstadı tanıtma meselesinde ne kadar nazik bir noktada bulunduğunu unutmamak gerek. Eğer üstad kitlelere doğru tanıtılmak isteniyorsa, bu iş yüzbinlerce şahsın gördüğü sayfada kendi fotoğraflarını, bilmem hangi rock'çunun sözlerini, bilmem hangi kilo verme-sigara bıraktırma ilacının reklamlarını ve bilmem hangi sol zaviyeli şairin yapış yapış aşk şiiri ile altına iliştirilen gayrı ahlaki resimleri yayımlayan lakayt ve sallapati adamlara bırakılmamalıdır..

Aksi halde bu adamlar her istedikleri sözü, toplum nezdinde nüfuzunu kırmak istedikleri şahsa mal etmeye devam edecekler.

Aynı, "örtüsüz kadın perdesiz eve benzer, perdesiz ev de ya satılıktır, ya kiralık" saçmasının önce üstada ait olduğu iftirasına, daha geçenlerde de sayın Başbakan tarafından sarfedildiği yalanına milleti inandırıp ortalığı karıştırdıkları gibi..

Evet tam da ucube ve içki tartışmaları gündemdeyken Erdoğan'ın bu sözü kullandığı yalanı facebook ve twitterde hızla yayıdı, Facebook'ta "RTE başı açık kadınları perdesiz eve benzetti ve perdesiz ev ya kiralıktır ya satılıktır dedi... Başbakana bizden bir hatırlatma camları gözükmeyen ev ya k.r..nedir ya mapushane...." adında bir grup kuruldu* ve hatta haber sitelerine haber oldu.

Edepsizliğin dahi sınırlarını zorlayan çileden çıkarıcı yorumlar da cabası..

Sanıyorum meselenin ciddiyeti anlaşılmıştır.

_____

* (haber sitelerinden)

Sayın Yöneticiler,

Çalışmanız için sizi kutluyorum, başarılar diliyorum.

Reyhan Hanım'ın da bildiği gibi, bana ait olan bazı beyitler, geçen yıldan beri internette Necip Fazıl Kısakürek adıyla yayılmakta. Bu konuda ben de sıkıntıdayım. Onun için bu çalışmanızı candan destekliyorum.

Benim de bu çalışmanıza bir katkım olması için, internette (google) da bir tarama yaptım. Bana ait olup N.F.K. adıyla en sık yayınlanmış olan beyitlerden şimdilik tespit edebildiklerimi aşağıya belirtiyorum :

(N.F.K. adıyla internette yayınlanan Cengiz Numanoğlu beyitleri: )

Dinde zorlama yoktur, insan hürdür elbette.

İster dünyada pişer, isterse âhirette...

----------

Allah'tan korkana, ölüm yâr gelir;

Ölümden korkana, dünya dar gelir..

-----------

Yâr olmaz servetinin, sana bir tek kuruşu;

Secde yoksa, bekleme, kabirde kurtuluşu.

-----------

İlle de bir tokat mı, yemelisin ensene?

Ölüm sana gelmeden, sen kendine gelsene.

-----------

Ya Allah'a baş eğer, hiç kimseye eğmezsin;

Ya herkese baş eğer, hiç bir şeye değmezsin.

-------------

“Allah” dersen mürtecî, “Tanrı” dersen çağdaşsın;

Bu özürlü beyinle, akıl nasıl bağdaşsın?..

-------------

Hayvanlara kızmayın, mâzeretleri çoktur,

Meselâ, hiçbirinde, utanma hissi yoktur…

----------------

İki günlük yol için, hemen sıvanır kollar;

Ve iğneden ipliğe, hazırlanır bavullar…

Bir yol var ki, hazırlık, düşünülmez nedense;

Musalla taşlarında, çalınırken davullar.

‘Yorumsuz’ isimli şiir kitabım sadece beyitlerimden oluşmaktadır. Çalışmalarınızda faydalanmanız için kitabın linkini veriyorum:

http://www.cengiz-numanoglu.com/CN_yorumsuz_5_baski.pdf

Aşağıdaki linkten de bütün beyitlerime ulaşabilirsiniz:

http://www.cengiz-numanoglu.com/ButunBeyitler.html

Selamlar…

• Like 2

Sayın Yöneticiler,

Çalışmanız için sizi kutluyorum, başarılar diliyorum.

Reyhan Hanım'ın da bildiği gibi, bana ait olan bazı beyitler, geçen yıldan beri internette Necip Fazıl Kısakürek adıyla yayılmakta. Bu konuda ben de sıkıntıdayım. Onun için bu çalışmanızı candan destekliyorum.

Benim de bu çalışmanıza bir katkım olması için, internette (google) da bir tarama yaptım. Bana ait olup N.F.K. adıyla en sık yayınlanmış olan beyitlerden şimdilik tespit edebildiklerimi aşağıya belirtiyorum :

(N.F.K. adıyla internette yayınlanan Cengiz Numanoğlu beyitleri: )

Dinde zorlama yoktur, insan hürdür elbette.

İster dünyada pişer, isterse âhirette...

----------

Allah'tan korkana, ölüm yâr gelir;

Ölümden korkana, dünya dar gelir..

-----------

Yâr olmaz servetinin, sana bir tek kuruşu;

Secde yoksa, bekleme, kabirde kurtuluşu.

-----------

İlle de bir tokat mı, yemelisin ensene?

Ölüm sana gelmeden, sen kendine gelsene.

-----------

Ya Allah'a baş eğer, hiç kimseye eğmezsin;

Ya herkese baş eğer, hiç bir şeye değmezsin.

-------------

“Allah” dersen mürtecî, “Tanrı” dersen çağdaşsın;

Bu özürlü beyinle, akıl nasıl bağdaşsın?..

-------------

Hayvanlara kızmayın, mâzeretleri çoktur,

Meselâ, hiçbirinde, utanma hissi yoktur…

----------------

İki günlük yol için, hemen sıvanır kollar;

Ve iğneden ipliğe, hazırlanır bavullar…

Bir yol var ki, hazırlık, düşünülmez nedense;

Musalla taşlarında, çalınırken davullar.

‘Yorumsuz’ isimli şiir kitabım sadece beyitlerimden oluşmaktadır. Çalışmalarınızda faydalanmanız için kitabın linkini veriyorum:

http://www.cengiz-numanoglu.com/CN_yorumsuz_5_baski.pdf

Aşağıdaki linkten de bütün beyitlerime ulaşabilirsiniz:

http://www.cengiz-numanoglu.com/ButunBeyitler.html

Selamlar…

Her nedense özellikle sizin beyitleriniz sıklıkla Necip Fazıl'a yakıştırılıyor.