İçeriğe git

Foto

Erzurum

Konuda 53 cevap var

onüç

onüç

Super Moderator

• Albay
  • 512 Mesaj sayısı:
Sen Erzurumlusun, Dadaşsın belli!
Duruşun çekilmiş bir hançer kadar güzel;
Sen bar başlayanda, davul vuranda
Zurnalar çalanda gel!

Yavuz Bülent BAKİLER

B.E. :42/s:561

mitajanı

mitajanı

Müdavim

• YüzBaşı
  • 544 Mesaj sayısı:

Senin Erzurum ile olan derdin nedir aslanım :D naptılar sana burda :)

benim erzurum ile ne mi derdim var. var işte bi derdim mübarek. olmasa niye haritadan silmeye teşebbüs edeyim. dert işte. insanın ardı sıra geliyor. erzurum vay be.. hani karlar yağarken şehre, ufak ve şirin bir kafede istikbalimizi konuşacaktık. tık, tık.. kimse yok mu?
Ajan değil, simitçi simitçi..

*mission completed

Eşref Bey

Eşref Bey

Müdavim

• YüzBaşı
  • 414 Mesaj sayısı:
Erzurum'da yaşayıp, bu başlığı gördükten sonra şiir paylaşmamak olur mu hiç? Tarihiyle, kültürüyle, insanıyla ve insanının konuşma tarzı, kullandığı şiveyle heryerden ayrılan Erzurum'a bir şiir. Aşık Yaşar Reyhani... Google'de aradım buldum aşığı. Aşık dedimse tam Erzurum aşığı. 2006'da Hakkın rahmetine kavuşan aşığımız, 1990'da Erzurum'dan Bursa'ya göç etmiş. Bunu da Gidirem başlıklı şiirinde anlatıvermiş. Buyurun:

GİDİREM

Öz canımdan çok sevdiğim Erzurum
Çaresiz dişimi sıktım gidirem
Gafillerden darbe yedi gururum
Kaderime boyun büktüm gidirem

Selam olsun ecdâd ile ebâya
Abdurrahman Gazi, Habip Baba'ya
Tuz ektiler çalıştığım çabaya
Emeğimi suya kattı m gidirem

Kırılmış sazımı astım tavana
Çevirdim yönümü döndüm divana
Gurbet kelepçedir yurdu sevene
Bilerek koluma taktım gidirem

Palandökenlerin sisli dumani
Engininde bulamadım gümani
Ezanlar okundu seher zamani
Üç kez geri döndüm baktım gidirem

Benim canım feda olsun bin cana
Bin can az gelirse iki bin cana
Kırk sene gözyaşı döktüm fincana
Kattım Karasu'ya aktım gidirem

Yel devirsin sebeplerin kökünü
Sırtıma verdiler sitem yükünü
Kırk senedir beklediğim ekini
Harmana dökmeden yaktım gidirem

Alnımız apaçık yüzüm karasız
Buna rağmen bırakmadılar yarasız
Tambura köyünden Emrah çaresiz
Ben de Erzurum'dan çektim gidirem

Reyhanî’yim derdim gamım dinmedi
İftira darbesi cana sinmedi
Zeynel, Horasan'a gitti dönmedi
Bu da benim kara bahtım gidirem

Aşık Yaşar Reyhani
Onu beyni kanayan soylu kafalara sor;
Ölüm zorların zoru, yaşamak ondan da zor...

1974

Cihandar

Cihandar

Gayretkâr Üye

• Teğmen
  • 163 Mesaj sayısı:

benim erzurum ile ne mi derdim var. var işte bi derdim mübarek. olmasa niye haritadan silmeye teşebbüs edeyim. dert işte. insanın ardı sıra geliyor. erzurum vay be.. hani karlar yağarken şehre, ufak ve şirin bir kafede istikbalimizi konuşacaktık. tık, tık.. kimse yok mu?

Erzurum burada, karlar da henüz erimedi, ufak ve şirin bir kahve de elbet buluruz, sen gel yeter ki ajanım. Sorunlarını çözelim valla ama baştan söyliyim istikbal filan ben anlamam öyle şeylerden. trradomir ve mürid de gelsin istikbal meselesini onlarla konuşursun. Ben de sigaramı içer, dertlenirim. Cağlar benden tatlılar trradomirden :) Malum kendisi pek sevmiyormuş tatlıları biz ufaktan ufaktan alıştıralım kendisini :)

Hâcegân

Hâcegân

Müdavim

• YüzBaşı
  • 1.073 Mesaj sayısı:
Erzurum'da kar yağdı mı, biz burada üşiyrik...
Nerede mi?
25'e 76 ekle, çıkan sonuçtan 40 çıkar...

Not: Kılıçdaroğlu 7 ile 4'ü topluyor, ona göre sonuç 12 oluyor. Nediysin... Hani diyorum bir işlem hatası olursa, bana da kılıcdaroğlu mahamelesi yapmayın ha... Gerçi işlem hatası olursa, kara delik hazır, ben de çıkan plakayı işaret etmiştim zaten, derim... Aynen Kemal gibi canım...

Bu arada Erzurumlulara sesleniyorum... Aman Kılıçdar'a verin oyunuzu, aman ha... O seçilirse, Erzurum'a kar yağdıracak... Gerçek bu, kendisi böyle dedi, gerçekten yahu... Erzurumlular bilir efem, Teyyo dayı hikayesi değil yani... Canım hem sonra bende yalan yooook hılaf da yok arkadaş...

Hani diyorum, (25+76)-40=..... de yağmura bir çeki düzen verirse, ben de oyumu Kılıçdara vereceğim...

Erzurum'un bana hatırlattıkları:
1.Hasankale
2.Tillo
3.Marifetname
4.Astroloji
5.Çifte Minareli Medrese
6.Kazım Kara Bekir
7.Fakirullah hz.
8.Mavi ile beyaz
Dur bakiyim, ha şimdi geldi aklıma...
9.Erzurum Emniyet Müdürlüğü... Tabi canım...

Neyse...
Mevlam neylerse güzel eyler...

Rize deyince İspir de geliyor aklıma ama, doğrusu o niye geliyor bilmiyorum... Tillo deyince Siirt gelmesi gerek akıllara ama, benim aklıma Erzurum geliyor... Maraş deyince insanın aklına ne gelir? Ellerimi yumruklayıp koydum belime, hadi bakalım...
Onlar ki, sıfırlarda rakamları bulmuşlar,
Fikirden kurtularak, ölümden kurtulmuşlar.

La_edri

La_edri

Gayretkâr Üye

• Teğmen
  • 79 Mesaj sayısı:

Erzurum burada, karlar da henüz erimedi, ufak ve şirin bir kahve de elbet buluruz, sen gel yeter ki ajanım. Sorunlarını çözelim valla ama baştan söyliyim istikbal filan ben anlamam öyle şeylerden. trradomir ve mürid de gelsin istikbal meselesini onlarla konuşursun. Ben de sigaramı içer, dertlenirim. Cağlar benden tatlılar trradomirden :) Malum kendisi pek sevmiyormuş tatlıları biz ufaktan ufaktan alıştıralım kendisini :)

--Cİhandar abi.

Fikri ve mizahi planda ele aldığınız böyle bir toplantıyı hayata geçirecek olur bu toplantıyada haşmetmeap Trradomir han efendinin tenezzül ve teşrif edeceğine dair en ufak bir emare, en ufak bir bilgi alacak olursan istirham edeceğim benide haberdar eyle, bende ivedilikle toplantıya iştirak edeceğim zira zamanında atıfda bulunduğum fakat bendenizi pek kaale almayan yedi düvele nam salmış tatar ramazan gibi hasmına ikici defa muamele çekmeyen bu zatı yakından müşahade ile müşerref olup merakımı gidermek arzusundayım, beni kırmayacağınızı ve ihmalkarane bir tavır takınmayacağınızı ümit ediyorum.

--Hacegan abi.

Aman gözünü seveyim şu adamın hesap işine girmeyelim iyi kötü bir dört işlem kültürümüz var ondanda oluruz mazallah. Hem adam siyaset arenasında çığır açan bir deha, yevmenfe yevma müthiş bir yükselişte (dibe doğru) vaatleri fezayı içine alacak nitelikte sekiz küsür yıl yönetmeye çalıştığı ssk'yı enkaz yığını halinde bırakmış bir adam. Ülkemiz mevcudiyetinde binler adedinde kurum ve kuruluş bulunduran daha sayılamayacak kadar bir çok unsuruda ihata etmiş alemşumul bir ülke. SSK' da bu binlerce kuruluştan biri ülkenin uzvu mesabesinde, daha bunu yönetmekten aciz bir adam halkın ve taraf etrafının galeyanına avamın dilinde gazına gelip ülke yönetimine talip oluyor.Bu adam beni şirazeden çıkaracak demedi demeyin azizan. Akıl var izan var kardeşim pes, sıtkımız sıyrıldı bu tezatlıklardan, çapsızlardan. Pot kırmadığı, gaf yapmadığı saha kalmadı. Ulan tamam beşer şaşar amma bunun mazeret hakkıda kalmadı adam külliyen toy yahu... Karşı cenah olsa bile lider olacak adamda evvela çap olacak kardeşim. Lider potansiyeli olacak bir adamda, bunun lami cimi yok yoksa istediği kadar devinsin, istediği kadar parendeler atsın santim mesafe kaydedemez.Bilakis dibe vurur. Siyaset bu kardeşim herkesin harcı değil.

Bakın meselenin vehametini ortaya koymak adına bir kaç misal verelim. Reis diyorya bekara karı boşamak kolay diye aynen öyle. Vaatler yağmuru sağnak sağnak...

Varan 1- Gençler sevinin askere yazın gideceksiniz :) (Kış mevsiminde savaş olursa tecrübesizlikten afallarsanız biz yazın yapmıştık askerliği deyu mazeret bildirirsiniz külliyen komedya )
Varan 2- Medya özgür ve bağımsız olacak
Varan 3- Üniversitelere mali özgürlükler verilecek özerk olacak,
Varan 4- 2023 yılında bölgesinde lider oyun kurucu olacak vesaire hepsini yazmaya lüzum yok.

Pekde güzel maşallah devam et inşallah kedi canını senin :D

Sür çıkar ağyârı dilden tâ tecellî ede Hakk,
Pâdişâh konmaz saraya, hâne mamûr olmadan.

mitajanı

mitajanı

Müdavim

• YüzBaşı
  • 544 Mesaj sayısı:

sağol paşa. sen çok kral bi adamsın. biliyorum ki söylediğin her şeyde samimisin. fakat benim söylediklerim bir ütopya, bir farz-ı muhal olduğu için fiiliyata dökmek artık imkansız. neyse ben trra'yı ve mürid'i de alır gelirim belki erzurum'a. cağ kebabı yer, semaverden çay içer, sohbet ederiz. ya da sen gel buraya. olmaz mı..

*mission completed

Cihandar

Cihandar

Gayretkâr Üye

• Teğmen
  • 163 Mesaj sayısı:
Hey ajanım, kim demiş suya vurulmaz perçin,
Rabbim isterse sizi buraya getirir,
o semaver çayını da paşa paşa içirir.
---

Sürekli buraya gelmenizin ütopya olduğundan bahsedip durmayın ulan. (Tatar ramazan mode :)) 29 TL'ye kdv dahil uçak biletleri var, sizler için yaptım pardon araştırdım. Hem buranın çayı da başka, havası da başka be azizim. Bak Kadir Şinas kardeşim dünden razı gelmeye, hacegan desen enteresan hesaplar yapıp, zor bela koordinatlarını bildirme azminde bir babayiğit. Hissediyorum buraya yakın bir yerlerde. (Benim matematiğim yok azizim karıştırmayın beni öyle sayılara, hesaplara)

Ben gelir miyim sizin kirli İstanbul'unuza bilemiyorum. Yok diyorsanız ki gel seni eskilerin taze, iman dolu İstanbul'unu gezdirelim o zaman başka. Yahudi tüccarları, ermeni hamalları, serkeş delikanlıları, kodumu otutturan Tatar Ramazanları özledim ben ulan. :)

Son bir not: Havalar epey ısındı, pre bahar geldi denebilir. Sıcaklıklar gece ortalama 10 gündüz 3 derece. Tersten ama...

Hâcegân

Hâcegân

Müdavim

• YüzBaşı
  • 1.073 Mesaj sayısı:

sağol paşa. sen çok kral bi adamsın. biliyorum ki söylediğin her şeyde samimisin. fakat benim söylediklerim bir ütopya, bir farz-ı muhal olduğu için fiiliyata dökmek artık imkansız. neyse ben trra'yı ve mürid'i de alır gelirim belki erzurum'a. cağ kebabı yer, semaverden çay içer, sohbet ederiz. ya da sen gel buraya. olmaz mı..

Eğer buradan geçerse yolunuz, aman dikkat edin de spor toto süper lig bitince geçin ha :sticky: Hani şampiyon olunca moralimiz iyi olur... O zaman sarı lacivert formayla da geçersiniz... Farketmeyiz bile...

mitajanı

mitajanı

Müdavim

• YüzBaşı
  • 544 Mesaj sayısı:
benim adım mitajanı ben bu oyunu bozarım tatar cihandar. yani demem o ki, sizin oranın her şeyi bir başka elbette. cağı, çayı, havası, suyu, cihanı, darı.. ve daha pek çok şey sayılabilir. inşallah kısmet olursa, ajansanl faaliyetlerden paçamı sıyırırsam bir nebze, trra'yı ve mürid'i kulağından tutup önüme katarım. düşeriz erzurum yolllarına.

ha bir de, sen buraya gel. biz seni eski istanbul'a götürelim. yalnız aradığımda yanında kendini denize atan adamlar olmasın. lütfen yani. :)

hace; tirabzon şampiyon olucak diyon yani. biraz zor gibi. ama çıkmamış candan ümid kesilmez diye bi laf var di mi. inşallah olur. yok siz olamazsanız trra fenev formasını giyer. hiç acımaz yane...

*mission completed

La_edri

La_edri

Gayretkâr Üye

• Teğmen
  • 79 Mesaj sayısı:
Trra,ajan,cihandar,mürid bu fantastik dörtlü bir araya gelirde kadirşinası ekerseniz başınıza gelecekleri şimdiden zihininizde tasavvur edin zira ilerde hazmı zor olur.
-Ne fenerli-bahçe nede bordosu mavililer şampiyon olabilir. neydi sloganımız Kartallar yüksekten uçar, tabi görebilirseniz.:)

mitajanı

mitajanı

Müdavim

• YüzBaşı
  • 544 Mesaj sayısı:
kadirşinas ayıpsın. tabi iştirak edeceksin. w-racer abinin organizasyonuyla beraber yaza doğru belki bi erzurum buluşması yapılabilir. :)

bu arada beyler. boşuna kimse kendisini kasmasın. sonuçta; forza özsahrayı cedid spor!

*mission completed

onüç

onüç

Super Moderator

• Albay
  • 512 Mesaj sayısı:
Bende bir zamanlar -ismilazımdeğil- bir arkadaştan bu mübarek şehre gelme hususunda bir söz almıştım, amma gelgör ki her söz her daim tutulamayabiliyor ;)
Şaka bir tarafa madem bu kadar aşığı var, Eee! buluşalım o vakit yakın gelecekte bu maşukta :D (Allah nasibederse )

Birde bu ajan kimdir nedir buluşursak anlama-tanıma ümidiyle gelmeyin :) Mesajı okuyalı bilmem kaçgün oldu hala bu ajan kimdi, çaycımıydı garsonmu yoksa dediği gibi kapıdaki simitçimiydi üstüste koyamadım.
Demem o ki; biz toplanırız onunda yakınımızda biryerlerde, yada aramızda olduğunu biliriz o kadar (çok dalaşmayın duyumlarıma göre jitemle bilem müşterek işleri varmış adamın)

Hacegan kardeşim toplantıyı ayarlayalım Büyük Doğu'nun Doğu yakasında ki ilk buluşmayı Erzurumda gerçekleştirelim ikincisinide İnşAllah "25'e 76 ekle, çıkan sonuçtan 40 çıkar" da.
Bildiğim kadarıyla orada da fazlaca Üstad aşığı var. Hele zaten bir buradada bahsettiğimiz Necip Fazıl Kısakürek Okuma Salonu varki yolun karşısından seyri cihandeğer.
Bir araya gelelim, Haşr-u neşr olalım inş.

Kadir-Şinas; sen kimlerdensin kardeşim? Memleket nire? :)
Ve toplanırsak elbet senide aramızda görmek mutluluk verir. (En azından dedikodusunu yapacağımız kişi sayısı azalır>>>>Yani toplantıya gelmeyenin dedikodusu yapılır aga ;) bu böyle bilene :) )

onüç

onüç

Super Moderator

• Albay
  • 512 Mesaj sayısı:
VATAN ERZURUM

Bir sevda selinin coşkun çağları,
Hasret tüter burda duman dağları,

Nurdan çiçek açmış gönül bağları,

Secdeye kapanmış iman Erzurum.

Bin bir hatim okur şeyda bülbüller,

Ezan sesleriyle şakıyan diller,

Peygamber âşığı rengârenk güller,

Âlem-i manada canan Erzurum.

Erzurum bir tarih, Erzurum destan,

Bal gibi suları içilir tastan,

Şifa bulur cana, kurtulur yastan,

Her derde devadır derman Erzurum.

Çayır, çimen, çiçek, dağı, ovası,

Hayat verir cana güzel havası,

İkindi çayının ayrı sefası,

Cennetten misaldir seyran Erzurum.

Her karış toprağı yoğrulmuş kanla,

Dopdolu tarihi şerefle, şanla,

İşte dadaş budur gerçeği anla,

Din ve vatan için kurban Erzurum.

Kalpte bayraklaşan en büyük ülkü,

Söylenir dillerde hep aynı türkü,

Dadaş temsil eder Müslüman Türkü,

Bütün gönüllerde vatan Erzurum.

Erzurum bir sevda, Erzurum vatan,

Topraklar altında şehittir yatan,

Fakir Nurullah'tan yazıldı destan,

Canlara can katar cihan Erzurum.

Nurullah ÖZKILIÇ

La_edri

La_edri

Gayretkâr Üye

• Teğmen
  • 79 Mesaj sayısı:

Kadir-Şinas; sen kimlerdensin kardeşim? Memleket nire? :)
Ve toplanırsak elbet senide aramızda görmek mutluluk verir. (En azından dedikodusunu yapacağımız kişi sayısı azalır>>>>Yani toplantıya gelmeyenin dedikodusu yapılır aga ;) bu böyle bilene :) )

Abi siz hele bir toplantıyı tertip edin biz uçarakda geliriz evelallah...Bünyenizde WikiLeaks'in yönetimine namzet ajan abiyi istihdam ediyorsunuz o herşeyden haberdardır nereli olduğumu bana değil ona sorun...! :)

mitajanı

mitajanı

Müdavim

• YüzBaşı
  • 544 Mesaj sayısı:

Abi siz hele bir toplantıyı tertip edin biz uçarakda geliriz evelallah...Bünyenizde WikiLeaks'in yönetimine namzet ajan abiyi istihdam ediyorsunuz o herşeyden haberdardır nereli olduğumu bana değil ona sorun...! :)

akıllı adamı severim. :)

*mission completed

La_edri

La_edri

Gayretkâr Üye

• Teğmen
  • 79 Mesaj sayısı:
Sağol ajan abi beni onure ettin. W-racer abimiz esaslı bir adam, yarın birgün toplantı olursa biraraya geleceğiz incitirsem yüzüne bakmaktan haya ederim, sorusu havada kalsın istemedim.El cevap gülünce cemalinde güller açan cumhur-u reisimiz toprağam olur. :rose:

mitajanı

mitajanı

Müdavim

• YüzBaşı
  • 544 Mesaj sayısı:
seyreyle güzel kudret-i mevla neler eyler canan canan
Allah'a sığın adl-i teala neyler

meyla eylemezem gayrısına tövbeler olsun canan canan
şol yüzleri dost özleri düşmandan usandım

suları şikest meyleri kalp hazreti haktan canan canan
bir ane değin ettiğim isyandan utandım.

erzurum, tasavvuf, kar, yağar, ben, mit, ajanı

*mission completed

Hâcegân

Hâcegân

Müdavim

• YüzBaşı
  • 1.073 Mesaj sayısı:
Malum, mevzuu Erzurum...

Erzurum'da yapılan kış oyunları vesilesi ile şehire takım elbiseli adamlar gelmeye başlamış... Görevliler, yöneticiler vs... Bir çocuk babasının elinden tutmuş gidiyorken karşısında yine takım elbiseli adamları görünce çocuk, babasına dönmüş, baba demiş, bu adamlar ajan mı?

Bu hadiseyi o zamanlar bir internet haber sitesinde okumuştum, unutmamışım... Hadiseyi ben uydurmadım yani... halis mulis bir hikaye...

Anlaşılan birileri önceden keşif için gitmiş, duyurulur...

mitajanı

mitajanı

Müdavim

• YüzBaşı
  • 544 Mesaj sayısı:

Malum, mevzuu Erzurum...

Erzurum'da yapılan kış oyunları vesilesi ile şehire takım elbiseli adamlar gelmeye başlamış... Görevliler, yöneticiler vs... Bir çocuk babasının elinden tutmuş gidiyorken karşısında yine takım elbiseli adamları görünce çocuk, babasına dönmüş, baba demiş, bu adamlar ajan mı?

Bu hadiseyi o zamanlar bir internet haber sitesinde okumuştum, unutmamışım... Hadiseyi ben uydurmadım yani... halis mulis bir hikaye...

Anlaşılan birileri önceden keşif için gitmiş, duyurulur...

ne bilim hacım ya. şimdi anlaşıldı.

suali dile getiren çocukta kendi çocukluğumu gördüm. afferin ona. istkbal vadediyor.

keşif için gidenleri bulurum ben. üstüne bir de cağ kebabı ısmarlatırım kendime. :)

*mission completed

Cevap Ekle