İçeriğe git

Foto

Tarihde Bugün ?


Konuda 42 cevap var

#1
Kalemdar

Kalemdar

  Co Admin

 • General
 • 1.055 Mesaj sayısı:
Bu başlık altında tarihde cereyan eden önemli hadiseleri paylaşacağız. Bu paylaşımlara mukabil dip notlar düşebilir fikir beyanında bulunabilirsiniz.
Ancak paylaşımların forum ciddiyetine ve mizacına uygunluğu dikkat edeceğimiz en önemli hususlardan biridir. Katılımın fazla olması bilgi yelpazesini genişletecek fikir teatisinde bulunmamıza sebebiyet verecek bu vesileyle hem ziyaretçiler hemde üyeler hafızalarını tazeleyeceklerdir.

İstifade etmemiz temennisi ile...
Hâlık-ı arzu semâya eyleriz hamdü senâ,
Ahmed-i Muhtâr'ı kıldı âleme nûr-ı hüda.

#2
Kalemdar

Kalemdar

  Co Admin

 • General
 • 1.055 Mesaj sayısı:
1451 / Yedinci Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet (II. Mehmet) ikinci kez tahta çıktı.

1878 / II. Abdülhamit Mebusan Meclisini süresiz olarak kapattı ve Meşrutiyet rejimine son vererek, yönetime tek başına egemen oldu.

1987 / Türkiye'de 12 Eylül sonrası yaşanan en büyük grev olan NETAŞ grevi bugün anlaşmayla sonuçlandı.

Hâlık-ı arzu semâya eyleriz hamdü senâ,
Ahmed-i Muhtâr'ı kıldı âleme nûr-ı hüda.

#3
mitajanı

mitajanı

  Müdavim

 • YüzBaşı
 • 544 Mesaj sayısı:
2011 / nişantaşı'nda bi camide cuma namazı kıldım. belki sizler için olmasa da torunlarım için tarihi bi öneme haiz olacağını düşündüğümden, yazayım dedim. söz uçar yazı kalır misalinden de hareketle konuya dalış yaptığım da söylenebilir.
Ajan değil, simitçi simitçi..

*mission completed

#4
Kalemdar

Kalemdar

  Co Admin

 • General
 • 1.055 Mesaj sayısı:
1878 / Thomas Edison fonografın patentini aldı.

1915 / I. Dünya Savaşı: Gelibolu muharebeleri başladı.

1928 / Amacı yoksul kadınlara yardım etmek olan "Himaye-i Etfal Kadın Yardım Cemiyeti" kuruldu. Cemiyetin adı 1938'de Yardım Sevenler Derneği olarak değiştirildi. Mevhibe İnönü derneğin fahri başkanıydı.

1932 / Halkevleri kuruldu. 1951de Demokrat Parti hükümeti tarafından kapatıldı.

1959 / Londra Konferansı sona erdi. İngiltere Kıbrıs'ın bağımsızlığını tanıdı. İngiltere, Türkiye ve Yunanistan, Kıbrıs'ta garantör devlet oldu. Bağımsızlığın resmi olarak ilan edilmesi 16 Ağustos 1960 da oldu.

1985 / William J. SEditoeder, yapay kalp takıldıktan sonra hastaneden taburcu edilip evine gönderilebilen ilk hasta oldu.

1985 / Cumhurbaşkanı Kenan Evren bozuk ilaç yapanlar için " Bu adamların kafasını koparmak lazım" dedi.

1994 / Libya'da şeriat uygulamasına geçildi; İslami takvim uygulanmaya başlandı.

1998 / Rusya'dan Türkiye'ye boru hattı ile doğalgazgetirecek Mavi Akım Projesi için müteahhit firmalar arasında anlaşma imzalandı.

2001 / Milli Güvenlik Kurulu nun Çankaya Köşkü'nde yapılan şubat ayı toplantısında, Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yaşadığı tartışma nedeniyle toplantıyı terk etti.

2008 / Küba lideri Fidel Castro görevinden ayrıldığını açıkladı.

Hâlık-ı arzu semâya eyleriz hamdü senâ,
Ahmed-i Muhtâr'ı kıldı âleme nûr-ı hüda.

#5
Kalemdar

Kalemdar

  Co Admin

 • General
 • 1.055 Mesaj sayısı:
21 Şubat 1935 / Fransız misyonerlerinin işlettiği bazı okullar millileştirildi.

21 Şubat 1939 / Türkiye, İspanya'daki Franco rejimini resmen tanıdı.

21 Şubat 1965 / *Malcolm X (Malik El Şahbaz) , New York'da uğradığı bir suikast sonucu öldürüldü.

21 Şubat 1973 / Bir İsrail savaş uçağı, Libya havayollarına ait bir yolcu uçağını Sina çölü üzerinde düşürdü: 108 kişi öldü.

21 Şubat 2001 / Türkiye kamuoyunda "Kara Çarşamba" olarak adlandırılan büyük bir ekonomik kriz patlak verdi.

21 Şubat 2008 / Türkiye Kuzey Irakta Güneş operasyonuna başladı.

*Başlangıçta, ilk siyah müslüman hareketinin öncüsü Elijah Muhammed'in bağlısı olarak ırkçı düşünceler taşıyorken, daha sonra bu düşünceleri değişti. Artık kendisini İslam'ın sömürgecilik ve ırkçılık karşıtı evrensel mesajını tüm dünyaya iletmeye adamıştı. Bu amacını kitleler çapında gerçekleştirmeye çalıştığı toplantılarından birinde suikasta uğrayıp, 21 Şubat 1965'de öldürüldü.

X, Manhattan'da bulunan Audubon Balo salonunda konuşma yaparken bir kişi "Zenci, ellerini cebimden çek!" ("Nigger, get your hand outta my pocket!") şeklinde bağırdı.Bu bağırma üzerine korumalar adama yönelirken, bu kişi daha hızlı davrandı ve namlusu kesilmiş tüfekle Malcolm X'i göğsünden vurdu. Başka yere konuşlanmış diğer iki arkadaşı ile birlikte X'i 16 kez vurdular. Salonda bulunanlar suikastçıların bir tanesini yakalayıp darp ettilerse de diğer ikisi profesyonelce olay yerinden kaçtı. Malcolm X, aldığı yaralarla uzun sürmeden öldü. Cinayet zanlısı olarak Talmadge Hayer adındaki, ama Thomas Hagan olarak bilinen ve kendisini Müslüman olarak tanıtan Siyah şahıs tutuklandı. Diğer zanlılar Norman Butler ve Thomas Johnson ile birlikte üç kişi yargılandılar. Yargılamada kimi suçlamalar düştü, suikastı başkasının işlediği tezleri ortaya atıldı. Ama bu üç zanlı hayatına devam etti. Şu an Hayer; Mücahid Halim olarak tanınmakta, Butler; Muhammad Abdül Aziz olarak tanınmakta ve Harlem Camisi başkanlığını yürütmektedir. Johnson ise Halil İslam ismini almıştır.

Malcolm X isimli sinema filmi ile yaşamı çarpıcı bir şekilde ortaya konmuştur.


Hâlık-ı arzu semâya eyleriz hamdü senâ,
Ahmed-i Muhtâr'ı kıldı âleme nûr-ı hüda.

#6
nameless

nameless

  Ayrıldı

 • Sivil
 • 418 Mesaj sayısı:
 • Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Başbakan İsmet İnönü'ye bir suikast girişiminde bulunuldu. Suikastçı olay yerinde yakalandı ve herhangi bir örgüte mensup olmadığı, kendi başına hareket ettiği açıklandı. (1964)


 • Sovyetler Birliği'nin Çekoslovakya'yı işgalini protesto etmek için kendini yakan Çek öğrencinin mezarına çiçek koyan yazar Vaclav Havel 9 ay hapse mahkum oldu. (1989)

Çekme üç beş günlük dünyaya esef!
Dayan kalbim üç beş nefes kadarcık!

#7
Kalemdar

Kalemdar

  Co Admin

 • General
 • 1.055 Mesaj sayısı:
22 Şubat 1632 / Galileo'nun "İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar" adlı eseri yayımlandı.

22 Şubat 1819 / İspanya, Florida'yı ABD'ye 5 milyon dolara sattı.

22 Şubat 1848 / Paris'te işçiler ayaklandı. İki yıl boyunca Avrupa'yı altüst edecek işçi devrimleri çığırı açıldı.

22 Şubat 1944 / ABD savaş uçakları, Hollanda kentleri Nijmegen, Arnhem, Enschede ve Deventer'i yanlışlıkla bombaladı; sadece Nijmegen'de 800 kişi öldü.

22 Şubat 1973 / İsrail jetleri Libya yolcu uçağına ateş açtı; 74 kişi öldü.

Hâlık-ı arzu semâya eyleriz hamdü senâ,
Ahmed-i Muhtâr'ı kıldı âleme nûr-ı hüda.

#8
yazanel

yazanel

  Gayretkâr Üye

 • Teğmen
 • 181 Mesaj sayısı:
Başlığı çok beğendim. Faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Herkese faydalı olsun.

#9
nameless

nameless

  Ayrıldı

 • Sivil
 • 418 Mesaj sayısı:
Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı. (1653)
Türkiye Büyük Millet Meclisi, Almanya ve Japonya'ya savaş ilan etti. (1945) Türkiye-Amerika ikili yardım antlaşması imzalandı. (1945)


Sevr Antlaşması'nın değiştirilmesi için Londra'da toplanan konferans, bir anlaşmaya varılamadan dağıldı (23 Şubat-12 Mart). (1945)

Van'ın Özalp ilçesinde 33 yurttaş sorgulanmadan kurşuna dizilmişti.Bugün yapılan duruşmada Orgeneral Mustafa Muğlalı insanların kurşuna dizilme emrini bizzat verdiğini söyledi. (1951)


Anayasa Mahkemesinin Refah Partisi'nin kapatılmasına ilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. (1998)


İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, sakallı, türbanlı ve kimliksiz öğrencilerin yerleşke ve binalara girişini yasakladı. (1998)


MERNIS-Kimlik Paylaşımı Sistemi Projesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle uygulanmaya başlandı. (2005)
Çekme üç beş günlük dünyaya esef!
Dayan kalbim üç beş nefes kadarcık!

#10
Kalemdar

Kalemdar

  Co Admin

 • General
 • 1.055 Mesaj sayısı:
24 Şubat 1945 / Mısır devlet başkanı Ahmet Mahir Paşa parlamentoda öldürüldü.

24 Şubat 1954 / Tuna Nehri'nden Karadeniz'e, oradan da İstanbul Boğazı'na inen buz parçaları, tabakalar halinde tüm Boğaz'ı ve limanı kapladı; deniz trafiği durdu.

24 Şubat 1955 / Türkiye'nin ilk özel dedektiflik bürosu, İstanbul'da, Avukat Fethi İnder tarafından kuruldu.

24 Şubat 1955 / Türkiye ile Irak arasında karşılıklı işbirliği antlaşması (CENTO), Bağdat'ta imzalandı. Daha sonra Birleşik Krallık, İran ve Pakistan üye olarak, Amerika Birleşik Devletleri de gözlemci sıfatıyla katıldı.

24 Şubat 1983 / Necmettin Erbakan'a 4 yıl hapis ve 1 yıl 4 ay sürgün cezası verildi.

24 Şubat 1989 / Ayetullah Humeyni, Şeytan Ayetleri kitabının yazarı Salman Rüşdi'nin ölüsünü getirene 3 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı.

24 Şubat 1995 / Tüketiciyi Koruma Yasası kabul edildi.

24 Şubat 2009 / DTP'nin Grup toplantısında Kürtçe krizi yaşandı. Ahmet Türk'ün Kürtçe konuşmaya başlaması ile konuşmayı canlı veren TRT yayınını kesti.

24 Şubat 2010 / *Balıkesir Dursunbey'de 4 yıl önce 17 madenciye mezar olan maden ocağında grizu patlaması sonucu 19 madenci yaşamını yitirdi.

* Hatırlamamız hasebiyle Allah'tan rahmet diliyoruz.
Hâlık-ı arzu semâya eyleriz hamdü senâ,
Ahmed-i Muhtâr'ı kıldı âleme nûr-ı hüda.

#11
TSerenad

TSerenad

  Sessiz Üye

 • Teğmen
 • 32 Mesaj sayısı:
24 Şubat 1918 / TRABZON' un Kurtuluşu

#12
pembegül

pembegül

  Gayretkâr Üye

 • Teğmen
 • 144 Mesaj sayısı:
Tarihte bugün yaşananlara kayıt düşmenin yanı sıra belli başlı ehemmiyeti haiz olaylara birkaç cümle ile değinsek, küçük yorumlar getirsek daha güzel bir başlık olabilir. Böylece vakıaları manalandırmış oluruz sanırım. Elbette ki konuyu açan yöneticimiz daha iyi bilir.


-25 Şubat 1945 = Türkiye, Almanya'ya savaş ilan etti. ( Savaş boyunca aktif tarafsızlık maskesi ile üzeri kapatılan ve İnönü'nün üstün meziyeti olarak lanse edilen Türkiye'nin savaş politikası esasen arada kalmışlığa ve cesaretsizliğe delalet etmektedir. Bitaraf olan hükümet bertaraf olmaktan müttefiklerin coğrafyamıza verdiği önem ve biraz da şansının yaver gitmesi neticesinde tamamen gayri iradi bir biçimde kurtulmuştur. Almanya korkusundan köprü patlatacak kadar cesur (!) Türkiye'nin milli führer'i düşman kazanmamak için eldeki dostlarını da yitirmiştir. Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olan zamane hükümeti netice hasıl olup da Almanya Stalingrad ve ardından Normandiya'da püskürtülünce müttefiklere göz kırpma babında 15 Şubat 1945'de Almanya'ya savaş ilan etmiştir. Hakikaten çok zekice... :) )
Farkı yok, mantarlaşmış bir kayadan, derimin;
Yüzümde çizgi çizgi, imzası kaderimin...

#13
Kalemdar

Kalemdar

  Co Admin

 • General
 • 1.055 Mesaj sayısı:
28 Şubat 1856 / Islahat Fermanı ilan edildi.

28 Şubat 1870 / Osmanlı padişahı Abdülaziz "Bulgar Eksarhanesinin" (Rumlardan bağımsız Bulgar Ortodoks Kilisesi) kurulmasına izin verdi.

28 Şubat 1918 / Türkiye'de Of işgalden kurtuldu.

28 Şubat 1921 / TBMM'de ilk bütçe kabul edildi.

28 Şubat 1945 / Türkiye, Birleşmiş Milletler Beyannamesi'ni imzaladı.

28 Şubat 1997 / Türkiye Millî Güvenlik Kurulu'nun 9 saat süren toplantısında * 28 Şubat süreci olarak adlandırılan kararlar alındı. Bu kararlar, irticayı Türkiye'nin önündeki en büyük tehlike olarak saptadı. MGK'da, Atatürk ilke ve inkılaplarının ödünsüz uygulanması kararı verildi.

28 Şubat 1997 / "Postmodern Darbe" sözcüğü literatüre geçti.

* 28 Şubat 1997'de yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonucu açıklanan kararlarla başlayan ve irticaya karşı olduğu iddia edilen, ordu ve bürokrasi merkezli süreç. Türkiye siyasi tarihine geçen kararlar ve kimilerince bir dönüm noktası olan bu kararların uygulanması sırasında Türkiye'de siyasi, idari, hukuki ve toplumsal alanlarda yaşanan değişimlere neden olan bir süreçtir. Yaşananlar, çeşitli kaynaklar tarafından post-modern darbe olarak adlandırılmıştır.

* 4 Mart'ta Başbakan Erbakan, MGK kararları yumuşatılmazsa imzalamayacağını söyledi ve imzalamadi.

* 13 Mart'ta Başbakan Necmettin Erbakan, MGK kararlarını imzalamak zorunda kalmış ve daha sonra bu kararları imzalamadığını sadece ön yazıyı imzaladığını iddia etmiştir.

* 21 Mayıs'ta Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş, ‘‘Ülkeyi iç savaşa sürüklediğini’’ söyleyerek, RP'nin kapatılması için dava açtı

* Eski Genel Kurmay Başkanlarından Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu "28 şubat bin yıl sürecek" demiş olsa da Türkiye'nin toplumsal ve siyasi ortamındaki büyük çaplı değişimler daha güçlü çıktı; yaklaşık 5 yıl sonra kararların hedefindeki siyasi oluşumun bünyesinden çıkan Recep Tayyip Erdoğan ve partisi hükümet oldu. 2000'li yıllarda, özellikle siyasi islamcı ve liberal medya tarafından boy hedefi haline getirildi.

Hâlık-ı arzu semâya eyleriz hamdü senâ,
Ahmed-i Muhtâr'ı kıldı âleme nûr-ı hüda.

#14
Kalemdar

Kalemdar

  Co Admin

 • General
 • 1.055 Mesaj sayısı:
1 Mart1430 / Osmanlı Padişahı II. Murad, Selanik'i fethetti.

1 Mart
1921 / Mehmet Âkif Ersoy'un sözlerini yazdığı "İstiklâl Marşı", Maarif Vekili (Milli Eğitim Bakanı) Hamdullah Suphi Bey tarafından Mecliste ilk kez okundu.

1 Mart
1926 / İtalyan yasaları esas alınarak hazırlanan yeni Türk Ceza Kanunu, TBMM'de kabul edildi.

1 Mart 1940 / Bulgaristan Mihver devletleri'ne katıldı.

1 Mart 1947 / Uluslararası para fonu (International Monetary Fund, IMF) finans işlemlerine başladı.

1 Mart 2005 / Türkler: Bir İmparatorluğun Mimarları ve *Mimar Sinan'ın Dehası adlı fotoğraf sergisi Londra'da açıldı.

*Başmimarlık dönemi

1538 yılında Hassa başmimarı olan Sinan , baş mimarlık görevini I. Süleyman,II. Selim ve III. Murat zamanında 40 yıl süre ile yapmıştır.

Mimar Sinan’ın, Mimarbaşılığa getirilmeden evvel yaptığı üç eser dikkat çekicidir. Bunlar: Halep’te Husreviye Külliyesi, Gebze’de Çoban Mustafa Külliyesi ve İstanbul’da Hürrem Sultan için yapılan Haseki Külliyesidir. Halep’teki Hüsreviye Külliyesinde, tek kubbeli cami tarzı ile, bu kubbenin köşelerine birer kubbe ilave edilerek yan mekânlı cami tarzı birleştirilmiş ve böylece Osmanlı mimarlarının İznik ve Bursa’daki eserlerine uyulmuştur. Külliyede ayrıca, avlu, medrese, hamam, imaret ve misafirhane gibi kısımlar bulunmaktadır. Gebze’deki Çoban Mustafa Paşa Külliyesinde renkli taş kakmalar ve süslemeler görülür. Külliyede cami, türbe ve diğer unsurlar ahenkli bir tarzda yerleştirilmiştir. Mimar Sinan’ın İstanbul’daki ilk eseri olan Haseki Külliyesi, devrindeki bütün mimari unsurları taşımaktadır. Cami, medrese, sübyan mektebi, imaret, darüşşifa ve çeşmeden oluşan külliyede cami, diğer kısımlardan tamamen ayrıdır.

Mimar Sinan’ın Mimarbaşı olduktan sonra verdiği üç büyük eser, onun sanatının gelişmesini gösteren basamaklardır. Bunların ilki İstanbul'daki Şehzade Camii ve külliyesidir. Dört yarım kubbenin ortasında merkezi bir kubbe tarzında inşa edilen Şehzade Camii, daha sonra yapılan bütün camilere örnek teşkil etmiştir.

Süleymaniye Camii, Mimar Sinan’ın İstanbul’daki en muhteşem eseridir. Kendi tabiriyle kalfalık döneminde, 1550-1557 yılları arasında yapılmıştır.

Mimar Sinan’ın en büyük eseri ise, 86 yaşında yaptığı ve "ustalık eserim" diye takdim ettiği, Edirne’deki Selimiye Camiidir (1575).

Mimar Sinan, Mimarbaşı olduğu sürece birbirinden çok değişik konularla uğraştı. Zaman zaman eskileri restore etti. Bu konudaki en büyük çabalarını Ayasofya için harcadı. 1573’te Ayasofya’nın kubbesini onararak çevresine, takviyeli duvarlar yaptı ve eserin bu günlere sağlam olarak gelmesini sağladı. Eski eserlerle abidelerin yakınına yapılan ve onların görünümlerini bozan yapıların yıkılması da onun görevleri arasındaydı. Bu sebeplerle Zeyrek Camii ve Rumeli Hisarı civarına yapılan bazı ev ve dükkânların yıkımını sağladı.

İstanbul caddelerinin genişliği, evlerin yapımı ve lağımların bağlanmasıyla uğraştı. Sokakların darlığı sebebiyle ortaya çıkan yangın tehlikesine dikkat çekip bu hususta ferman yayınlattı. Günümüzde bile bir problem olan İstanbul’un kaldırımlarıyla bizzat ilgilenmesi çok ilgi çekicidir.

Büyükçekmece Köprüsü üzerinde kazılı olan mührü, onun aynı zamanda mütevazı kişiliğini de yansıtmaktadır. Mühür şöyledir:

« El-fakiru l-Hakir Ser Mimaranı Hassa "
(Değersiz ve muhtac kul, Saray özel mimarlarının başkanı) »
Eserlerinin bir kısmı İstanbul’dadır. 1588 'de İstanbul'da vefat eden Mimar Sinan, Süleymaniye Camii'nin yanında kendi yaptığı sade türbeye gömüldü.

« Giçdi bu demde cihandan pir-i mimaran Sinan »(Türbesindeki dua penceresinden)Mimar Sinan Türbesi, İstanbul Müftülüğü'nün sütunlu kapısından çıkınca hemen solda, iki caddenin kesiştiği noktada Fetva Yokuşu başında sağda, Süleymaniye Camii'nin Haliç duvarının önünde, beyaz taşlı sade bir türbedir

Mezarı 1935 yılında Türk Tarihini Araştırma Kurumu üyeleleri tarafından kazılmış ve kafatası incelenmek üzere alınmış ancak sonraki restorasyon kazısında kafatasının yerinde olmadığı görülmüştür.

ESERLERİ;

Mimar Sinan 92 camii, 52 mescit, 57 medrese, 7 darül-kurra, 22 türbe, 17 imaret, 3 darüşşifa (hastane), 5 su yolu, 8 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 375 eser vermiştir.


Hâlık-ı arzu semâya eyleriz hamdü senâ,
Ahmed-i Muhtâr'ı kıldı âleme nûr-ı hüda.

#15
Kalemdar

Kalemdar

  Co Admin

 • General
 • 1.055 Mesaj sayısı:
03 Mart 1878 / Osmanlı devleti ile Rusya arasında Ayastefanos Antlaşması imzalandı. Bulgaristan özerkliğini ilan etti.

03 Mart 1915 / İleride NASA adını alacak olak NACA (National Advisory Committee for Aeronautics) kuruldu.

03 Mart 1918 / Erzurum ilinin Aşkale ilçesi Ermeni işgalinden kurtuldu.

03 Mart 1924 / Halifeliğin kaldırılması ve Osmanlı hanedanı mensuplarının yurtdışına çıkarılmasına ilişkin yasa kabul edildi, Tevhid-i Tedrisat Kanunu çıkarıldı. Şer'iye ve Evkaf ve Genelkurmay bakanlıkları kaldırıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü kuruldu. Genelkurmay Başkanlığı oluşturuldu ve hükümetten ayrıldı.

Hâlık-ı arzu semâya eyleriz hamdü senâ,
Ahmed-i Muhtâr'ı kıldı âleme nûr-ı hüda.

#16
pembegül

pembegül

  Gayretkâr Üye

 • Teğmen
 • 144 Mesaj sayısı:

03 Mart 1924 / Halifeliğin kaldırılması ve Osmanlı hanedanı mensuplarının yurtdışına çıkarılmasına ilişkin yasa kabul edildi, Tevhid-i Tedrisat Kanunu çıkarıldı. Şer'iye ve Evkaf ve Genelkurmay bakanlıkları kaldırıldı.


Halifeliğin kaldırılması kararı dönemin muktedirlerinin siyaseten ne derece zaaf içerisinde bulunduklarını gösteren çok anlamlı ve ibret verici bir vesikadır. Batılıların deyimiyle eski Türkiye'nin 3 asırda yapamadığını yeni Türkiye 3 günde gerçekleştirerek bu fiyasko kararı alabilmiştir. Dönemin siyasi atmosferinde böyle bir hamle yapmanın akılla, mantıkla, izanla, hüsnü niyetle bağdaşır hiçbir veçhesi yoktur. Alem-i İslam'ın birliğini ve bütünlüğünü remzlendiren makam-ı hilafetin ilgası kararı dünya Müslümanlarının manen ve siyaseten başsız kalmasına sebebiyet vermiş ve Türkiye'nin doğu ile münasebetlerine balta vurmuştur. Ülkeyi batılı ve laik temeller üzerinde bina etme planları var olan bir iktidar nezdinde hilafetin ilgası elzem görüldüğünden meselenin islami boyutu oldukça önemsizdir. Bize göre de bu noktada bir çelişki görülmemektedir. Ancak savaşlardan yakasını güç bela kurtarmış bir ülkenin idarecilerinin altın yumurtlayan tavuk gibi elinde tuttuğu hilafet kozunu hercü merç ederek kendini mat etmesinin siyasi literatürde hiçbir izahı yoktur. Zira, İngiliz sömürgelerinin büyük bir kısmı Müslüman topluluklardan oluşmaktaydı ve bu topluluklar halifeye olan bağlılıklarını her fırsatta beyan etmekteydiler. 3 Mart kararı ile Türkiye Cumhuriyeti İngilizler karşısında her fırsatta kullanabileceği bir silahı kendi vücudunda tecrübe etmekten çekinmemiştir. İşte Osmanlı'yı ve İslam'ı körükörüne red anlayışının vardığı nokta: Üstün siyaset!..
Farkı yok, mantarlaşmış bir kayadan, derimin;
Yüzümde çizgi çizgi, imzası kaderimin...

#17
Kalemdar

Kalemdar

  Co Admin

 • General
 • 1.055 Mesaj sayısı:
05 Mart 1920 / Türkiye Yeşilay Cemiyeti kuruldu.

05 Mart 1924 / İstanbul'da Maarif Müdürlüğü, Tevhid-i Tedrisat Kanunu gereğince medreselere el koydu.

05 Mart 1959 / Türkiye ile ABD arasında ikili bir askeri bir antlaşma imzalandı. ABD'nin diğer Bağdat Paktı ülkeleriyle de imzaladığı bu ikili antlaşmaya göre, bu ülkelere doğrudan ya da dolaylı bir saldırı söz konusu olduğunda, ABD ülkenin isteği üzerine gerektiğinde silahlı kuvvetlere de başvurarak yardımda bulunacaktı.

Hâlık-ı arzu semâya eyleriz hamdü senâ,
Ahmed-i Muhtâr'ı kıldı âleme nûr-ı hüda.

#18
nameless

nameless

  Ayrıldı

 • Sivil
 • 418 Mesaj sayısı:
İstiklal Mahkemesi üyeleri yapılan seçimlerle belirlendi. Denizli Milletvekili Mazhar Müfit Bey (Kansu) mahkeme başkanlığına, Karesi Milletvekili Süreyya Bey (Özgeevren) savcılığa getirildi. Urfa Milletvekili Ali Saip (Ursavaş) ve Kırşehir Milletvekili Lüfi Müfit beyler asil üyeliğe seçildi. 13 Şubat 1925'te başlayan Şeyh Sait Ayaklanması hükümeti sert önlemler almaya yöneltti. 4 Mart'ta kabul edilen Takrir-i Sükun Kanunu yeni bir dönemin habercisiydi. Aynı gün biri Ankara'da, öteki de ayaklanma bölgesinde görev yapmak üzere iki İstiklal Mahkemesi kuruldu. Ayaklanma bölgesi için kurulan İstiklal Mahkemesi'ne verdiği idam cezalarını uygulama yetkisi de verildi (1925)


İstiklal Mahkemeleri'nin görevi sona erdi.(1927)

Milletvekilleri adaylarının sayısı bütün tahminleri aştı, yalnız Elazığ'dan 600 kişi aday oldu. (1950) :)


İran Başbakanı General Ali Razmara radikal dinci bir militan tarafından öldürüldü. (1951)

Vatan gazetesi başyazarı Ahmet Emin Yalman Pulliam davasından aldığı15 ay 16 günlük hapis cezasını çekmek üzere cezaevine girdi. Yalman 4 gün sonra hastaneye kaldırıldı. (1960)

Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında petrol anlaşması imzalandı. (1979)

Zonguldak Kandilli Armutçuk'taki maden ocağında büyük bir grizu patlaması oldu. Bu sırada ocakta 406 işçi bulunmaktaydı. Kazada102 işçi öldü. Savcılıkça oluşturulan bilirkişi heyeti, havalandırma sisteminin ters kurulmuş olduğunu saptadı ve işletmenin yüzde 100 suçlu olduğu sonucuna vardı. Kaza Türk madencilik tarihinin en büyük faciası olarak tarihe geçti. (1983)


Cumhurbaşkanı Evren'in başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi üniversitelerde dini inanç sebebiyle , boyun ve saçların örtü veya türbanla kapatılmasını serbest bırakan yasayı bire karşı 10 oyla iptal etti. Türban yasağına karşı çeşitli gösteriler yapıldı. (1989)
Çekme üç beş günlük dünyaya esef!
Dayan kalbim üç beş nefes kadarcık!

#19
sessizyolcu

sessizyolcu

  Sessiz Üye

 • Teğmen
 • 7 Mesaj sayısı:
07/03/1927 İstiklal Mahkemeleri'nin görevi sona erdi.
07/03/1951 İran Başbakanı General Ali Razmara radikal dinci bir militan tarafından öldürüldü
07/03/1979 Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında petrol anlaşması imzalandı
07/03/198907/03/198907/03/198907\03\1987 Cumhurbaşkanı Evren'in başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi üniversitelerde dini inanç sebebiyle , boyun ve saçların örtü veya türbanla kapatılmasını serbest bırakan yasayı bire karşı 10 oyla iptal etti. Türban yasağına karşı çeşitli gösteriler yapıldı
Ağlarım, ağlatamam, hissederim, söyleyemem. Dili yok kalbimin ondan ne kadar bizarım..


#20
nameless

nameless

  Ayrıldı

 • Sivil
 • 418 Mesaj sayısı:
Elazığ'da 6.0 şiddetinde deprem oldu. Depremde yaklaşık 55 kişi hayatını kaybetti. (2010)
Çekme üç beş günlük dünyaya esef!
Dayan kalbim üç beş nefes kadarcık!Cevap Ekle