Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Dönemeç

Üstad Neden Atatürkü Sevmezdi?

Recommended Posts

Ben Necip FazıLı Canımdan Çok Severim

ŞiirLerini EzberLerim Sınıfta ArkadaşLarıma Okurum ama,

Atatürküde severim.

YeterLi Araştırmadığımdan bu sorunun cevabına uLaşamadım beLki ama etrafta doLaşıyor;

İşte Necip FazıL Atatürk Düşmanı, Saygısız faLan fiLan ne cevap vermem gerekir onLara?

Atatürkün yönetiminimi kişiLiğinimi sevmiyordu?

Facede Grup AçmışLar İşte Vatan Haini Türk Düşmanı Necip FazıLı TanıyaLım Diye

Girip Küfür Edicektim ama oLmaz şimdi yeterLi biLgi edinip adam akıLLı cevap vermek istiyorum

Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah...

Güzel kardeşim, bir zamanlar ben de aynı meseleden muzdariptim. M. Kemalle ilgili meselelerde susmak ya büyük bir hikmeti ya da cahilliği gösterir :) Hasılı eğer bir müslüman, İslamın birtakım kaidelerini bilmiyorsa bırakın başka meselelerde yorum yapmayı İslamı dahi savunamaz. Size tek önereceğim, İslamın kamil ve şamil bir din olduğu üzerinde düşünmenizdir. Kamildir yani ne eksik ne fazla... Şamildir yani herşeyi ama herşeyi kapsar. Bundan sonra devlet-cemiyet-nefs muhasebesine giriniz ve oradan yola devam ediniz. Mesela; ''Ulan o adam Atatürkü sevmiyor'' diyen birine şunu rahtlıkla söyleyebilirsiniz: ''Be adam! Şeriati kaldıran bir adamın nesi sevilir?'' Eğer bundan sonra size dini açıklamalar getirmeye, M.Kemalin kuran okuttuğuna, içkisinin bizim işimiz olmadığına falan girerse adama şu iki soruyu sorun ve daha da konuşmayın: ''Be adam! Sen bana imanın esaslarını ve o esaslar üzerine olduğunu iddia eden herkesin bilmek zorunda olduğu şeyi yani namazın vaciplerini söyle.'' Adam cevap vermezse ''Sen git ilk önce islamı az biraz öğren sonra gel konuşalım deyiveriniz ;)

Ben birine abdestin vacibini sormuştum adam bilmiyorum dedi :D

(Abdestin vacibi yoktur)

Vesselam...

• Like 3

Ah güzel kardeşim...

Böyle soru olmaz...

Hani üstada böyle bir soru sorulmuş olsaydı, yani ilgili kişinin tam kendisine bu suali yöneltseydik eğer, ne derdi acep?..

'Lüzumsuz sualin cevabı olmaz!' vecizesine çok yakın bir ifade idi üstadın hocasından aldığı öğüt...

Böyle şeylerle kafanı yorma güzel kardeşim, sadece oku... Mevzuu ile alakalı kitapları al ve oku... O okuduğun kaynaklar sana bir yol açar... O dönemleri araştır, o dönemin politikalarındaki niyeti bir görmeye başla hele, ondan sonra bu soruya sen de gülersin...

Böyle salakça sorulara kendini muhattap etme, her zaman doğru kaynaklardan hakikatin taliplisi ol ve bunun için de bol bol oku güzel kardeşim... Enerjini böyle sorularla harçama... Sadece oku, oku, oku...

Merakını sadece bu kısır noktada tutarsan istediğin şeyi bulamazsın...

Oku, oku ki kardeşim, bir sabah kalktığında, şu meşhur çil horoz sana da yeni bir dünya hediye etsin... Oku ki her gecenin ardından bambaşka bir dünyaya uyan... Oku ki, ihtiyar bacıyı dinle, dedikleri çıkıyor... Oku ki güzel kardeşim, sabah kalktığında evindeki eşyaların değiştiğini görürsen işte o zaman anlar gibi olursun...

Evet kardeşim, işte böyle okurkene karanlıkta kalacaksın birden, kendinle boğuşacaksın, o ana kadar bütün bildiklerin gidecek, yerlerine hakikatler gelecek ve gelmeye devam edecek ama hakikat kendisini hiçbir zaman tam olarak göstermeyecek... Karanlığın yok olması için karanlığa girmen gerekecek, bütün bildiklerini bırak bir köşeye ve oku... İşte o karanlıkta böyle soruların çok daha fenalarıyla karşılacaksın... O yüzden kalma böyle salak soruların üzerinde diyorum...

Oku, oku hep oku...

• Like 2

Ben Necip FazıLı Canımdan Çok Severim

ŞiirLerini EzberLerim Sınıfta ArkadaşLarıma Okurum ama,

Atatürküde severim.

YeterLi Araştırmadığımdan bu sorunun cevabına uLaşamadım beLki ama etrafta doLaşıyor;

İşte Necip FazıL Atatürk Düşmanı, Saygısız faLan fiLan ne cevap vermem gerekir onLara?

Atatürkün yönetiminimi kişiLiğinimi sevmiyordu?

Facede Grup AçmışLar İşte Vatan Haini Türk Düşmanı Necip FazıLı TanıyaLım Diye

Girip Küfür Edicektim ama oLmaz şimdi yeterLi biLgi edinip adam akıLLı cevap vermek istiyorum

Üstada bir dostu sorar neden atatürk hakında niçin birşeyler yazmıyorsun oda şu cevabı verir; Ben atatürkü tutmuyorum Mustafa kemali tutuyorum. bilmem yeterlimi?

misal birde şunu demiştir "inanmıyorum bana öğretilen tarihe."

bu tarihten bir hatırlatma misal; 1925 yada 27 olması gerek lise tarih kitaplarında Cennet Mekan Ulu Hakan İkinci Abdülhamid Han HZ. leri için kızıl sultan, azılı katil yaftalaması neşredilmiştir ve daha niceleri ben bir örnek verdim o tarihten. bugün olmuş hale meb tarih kitaplarında neler var neler göreceksiniz eminim.

bilmem size birşeyler ifade edebildim yada anlatabildimmi.

hayırlı geceler.

Guest elif

unutmayalım ki bir insan doğrulardan konuşursa kimse onu sevmez demekki bu üsdadıda bu yüzden seven olmamış pek