Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
The Spirit of Islam

Mezhep ?

Recommended Posts

Mezhep diyoruz ve bir mezhep içinde olduğumuzu söylüyoruz oysaki mezhep söylemek,mezhep savunmak yerine hep birlikte mezhebi bırakıp İslam için savaşsak,İslam için birlik olsak şimdi biz Müslümanlar daha ilerlemiş olmaz mıydık ?

Sünni-Alevi hepimiz kardeşiz.Biz sonuçta aynı değerlerle büyüdük yani İslam değeri ile hepimiz Müslümanız.Birbirimize iftira atmak,kavga etmek niye ? İslam kardeşliği,barışı önerir,kardeş kavgalarını değil.Hem İslam'da Sünni-Alevi diye birşey aslında yok.Dinimiz bid'atçiler ve iblisin oyunlarıyla alimlere ve daha sonra bize unutturulmuş durumda.Eski değerlerimizi kaybetmiş durumdayız.Size ahirette mezhebiniz sorulmayacak ki.Size iman ve itikadınız nedir denilecek.Siz de Ehl-i Sünnet ve'l Cemaat diyeceksiniz. İmamınız kimdir ? Cevap:İmam-ı azam Ebu-Hanife diyeceğiz.Pekala,öyleyse neden Alevi-Sünni gibi ayrım çıkaralım ki.Hepimiz Müslümanız,hepimiz Allah'a kulluk ederiz,hepimiz aynı din kardeşiyiz,beraber sohbet ediyor birbirimizin evinden yemek yiyoruz hiç değilse yüz yüze geliyor konuşuyoruz.Lanet okumak ne diye peki ? Dinimizde lanet okumak yoktur ki.Dinimiz kardeş kavgasını önermez.Bizim dinimiz ahlak,akıl,barış dinidir.Alevi kardeşlerimiz diyor ki Sünniler Ehl-i Beyti sevmez.Olur mu hiç ?.Neden sevmesinler.Hem hepimiz de biliriz ki Ehl-i Beyti sevmeyen cennete giremez, bunu hepimiz biliriz.Hepimiz Allah'ı,Resulunu ve onun Ehl-i Beytini ve ashabını canımızdan çok severiz.Peki bu kavga ne diyedir ? Bırakın bu kavgaları artık.Devir iman koruma devri.Birbirimize sımsıkı sarılmalı ve aramızdaki gerginlikleri koparmalıyız.Sünni kardeşlerimiz de der ki : Aleviler ashabı sevmiyor.Olur mu hiç ? Ashabı sevmeyen de cennete giremez.Bunları ben elbet kafadan sıkıyor değilim Buyrun kanıt:

Peygamberimiz (sav) “Ehl-i Beyti” için şöyle buyurmuşlardır:

1. Ehl-i beytimi seveni Allah sever, onlara buğz edene de buğz eder.

2. Ehl-i beytimi sevip onlara dil uzatmayan cennette benimle beraber olur.

3. İslamın esası bana ve ehl-i beytime sevgidir.

4. Size iki şey bıraktım. Birisi Allah’ın kitabı, diğeri ehl-i beytim. Bunlara uyan hidayet üzeredir, uymayan ise dalalettedir.

5. Ehl-i beytim Nuh’un (as) gemisi gibidir. Ona yapışan kurtulur. Tutulmayan boğulur.

6. Ehl-i beytime cehennemlik olanlardan başkası buğz etmez. Ona buğz eden ise yüzüstü cehenneme atılır.

7. Ehl-i beytimi sevmeyen ihtilafa düşer ve şeytana arkadaş olur.

8. Allah’a yemin ederim ki ehl-i beytimi sevmeyenin kalbine iman girmez.

9. Sizin iyileriniz benden sonra ehl-i beytime iyilik eden, kötüleriniz kötülük edendir.

10. Şu üç hürmeti gözetenin dini ve dünyası korunur. İslama, peygambere ve onun ehl-i beytine hürmet edenler kurtulurlar.

11. Beş kişiyi sevmeyen cennete giremez.

Ashab hakkında sözler buyrun;

“Kendisine doğru yol belli olduktan sonra kim, Peygamber (A.S.)’e karşı gelir ve (onun izindeki) müminlerin yolundan başka bir yola girerse, onu o yöneldiği şeyle başbaşa bırakır ve sonunda Cehennem’e sokarız. O ne kötü bir yerdir!” (Nisa/115) İmam Malik (Rh.A.) demiştir ki: “Ömer b. Abdulaziz (Rh.A.) şöyle derdi: “Rasulullah (A.S.) Efendimiz ve ondan sonra müslümanların idaresini üstlenen Raşid Halifeler bir takım uygulamalar ortaya koydular. Onlarla amel etmek Allah’ın kitabını tasdik etmektir. Onlara uymak Allah’a itaatı kemale erdirmektir ve Allah’ın dinini yaşamada en büyük kuvvettir. Hiç kimsenin onları değiştirme, onları bozma ve onların aksine gitme yetkisi yoktur. Kim onlara uyarsa hidayete ulaşır. Kim onlarla kendisini desteklerse ilahi yardıma mazhar olur. Onlara muhalefet eden kimse, müminlerin gittiği hak yolun dışına çıkmış olur. Allah o kimseyi girdiği yoldaki sapıklığı ile başbaşa bırakır ve sonunda Cehennem’e atar. O ne kötü bir yerdir.” (İbnu Ebî Hâtim)

Büyük alim Abdullah b. Mubarek (Rh.A.) der ki: “Şu iki haslet kimde bulunursa, o kimse kurtulur: Sözü ve özüyle doğruluk ve Allah Rasulü (A.S.)’nün

Ashabını sevmek.” (Kadı İyaz)

Yani demek istediğim şudur ki artık mezhep çatışmalarını bırakıp kardeşçe yaşayalım.Dört Halife haktır,değildir diye tartışmayalım.Elbette haktır lakin tartışmayalım kardeşçe yaşayalım artık bırakalım ayrılıkları.İslam,kardeşliktir.Eski konuları da açıp şu şöyle yaptı diye emin emin konuşmayalım lakin gözünüzle gördünüz mü ? Alimlerin dediğine bakınız kafanızdan atmayınız.Lanet okumak da hiçbirimize yakışmaz.Müslüman,Müslüman'a lanet okumamalıdır.Tek şunu bilelim Rabbimiz Allah(C.C),Peygamberimiz Hz.Muhammed(S.A.V),Ehl-i Beyt de Ashap da gönlümüzdedir.Bunları demek ve kalben uymak zaten cennete gitmenin anahtarıdır.Tartışma konusu yaratmaya ne gerek ?

Ve bunları diyorum diye Sünni de değilim Alevi de değilim.Benim iman ve itikadım şudur: Ehl-i Sünnet ve'l Cemaat.Hanifi.

Selametle Kalın;

Saygılarımla...

Ve bunları diyorum diye Sünni de değilim Alevi de değilim.Benim iman ve itikadım şudur: Ehl-i Sünnet ve'l Cemaat.Hanifi.

İlginç...

hey eleman. buna benzer konular açmadan evvel sitede bi arama yapsan fena olmaz. mezhep mevzuu hakkında tafsilatlı başlıklar var. oralara bi bak istersen. ayrıca sünni=ehli sünnet demek. başlık ishaline lüzum yok. hadi bakim..

hanifi misin hanefi misin?

ikisi farklı şey.

Allah Rasulu sav in sahabelerine dil uzatan artık ister alevi de ister şii de(doğru yolun sapık kolları isimli Üstad'ın eserinde tafsilatlı anlatım mevcuttur) kim olursa olsun biz ehli sünnet müslümanları onların karşısında oluruz. Bütün ashabı kerim rae bizim başımızın tacıdır. Hz. Ebubekir ra dan Hz. Vahşi ra a kadar ve bu ikisi arasındaki yüzbinlerce sahabe bizim gözümüzün nuru,başımızın tacı gönlümüzün ilacıdır. Onlar ahiret yurdunun yolunu aydınlatan yıldızlardır. Allah hepsinden razı olsun.

Bu farkı iyi anlamak lazım. Alevi dediklerin Hz Ali ra ı sevdiklerini iddia etmelerine rağmen onun yaptıklarını yapmazlar. Bu ne saçmalık! Kabul edilebilir,ele avuca gelir hiç bir tarafı olmayan,İslamla da uzaktan yakından alakası olmayan bir düşünce şekli.Zaten adamların müslümanız diye bir söylemleri yok. Aleviyiz diyorlar bizim diyanet Üstadın tabiriyle cinayet işleri onları İslamın içinde göstermeye çalışıyor.

Mevzu bundan ibaret.

• Like 1

hey eleman. buna benzer konular açmadan evvel sitede bi arama yapsan fena olmaz. mezhep mevzuu hakkında tafsilatlı başlıklar var. oralara bi bak istersen. ayrıca sünni=ehli sünnet demek. başlık ishaline lüzum yok. hadi bakim..

Sünni Ehl-i Sünnet demek de ben Sünniyim demem hiçbir zaman.Ben Müslümanım kardeş.İslam tek yoldur.Ne alevi ne de sünni.Böyle mezhep kavgalarına gerek yok.Ben Müslümanım.Allah haktır,Habibi haktır,Kur'an-ı Kerim haktır,Ehl-i Beyt haktır,Ashab haktır,4 Halife haktır.Allah hepsinden razı olsun.Fakat demek istediğim şuydu ki:Sünniyim yada Aleviyim demek yerine herkes ben Müslümanım desin ve kardeşçe yaşayalım.Kavga ve ayrılıklar olmasın,hep birlikte cihad edip kafirleri yok edelim;Birbirimizi değil...

Ben mezhepçi değilim diyorum ama mezhepsizim de demiyorum.Benim mezhebim İmam-ı Azam Ebu Hanife'nin kurduğu İslam'ın hak mezheplerinden Hanefi mezhebi(Hanefiliktir).Demek istediğim birbirimiz hakkındaki kavgaları bitirip, birbirimizi yemek yerine kafirleri yok edelim kendimizi değil yoksa yerimizde kalmaya mahkum olacağız.İslam barış dinidir.Peygamber Efendimiz ve ashabı bu duruma ne kadar üzülüyordur kim bilir ? Üzmeyelim Allah'ı,üzmeyelim Resul'ünü.İslam,Haktır.Mezhepçilik yapmaya gerek yok sonuçta hepimiz Müslüman değil miyiz ?

Selametle Kalın;

Kardeşlikle dolu,huzur ve barış günleri dileğiyle.

Saygılarımla...

hanifi misin hanefi misin?

ikisi farklı şey.

Ben İmam-ı Azam Ebu Hanefi'nin kurduğu Hanefilik mezhebi içinde yer alıyorum.Hanifilik ve Hanefilik aynı şey değil mi ? Aynı şey değil ise Hanifilik ne demektir ? Lütfen açıklayabilirmisiniz ? Ve dediğim gibi bence mezhep çatışmaları yapmayalım.İslam haktır.Cennete gitmenin anahtarı mezhep kavgası yapmak değil kalben,imanen,bedenen,ruhen,aklen,ilmen,fikren ve amenen Mü'min Müslüman olmak değil midir ?

Selametle Kalın;

Kardeşlikle dolu,huzur ve barış günleri dileğiyle.

Saygılarımla...

haklısın canım.hazreti ali bizansın üstüne yürümek yerine haricilerle savaşarak Rasulullah'ı(sallallahualeyhivessellem) nasıl üzmüş(!) bir bilseniz.tüh.

haklısın canım.hazreti ali bizansın üstüne yürümek yerine haricilerle savaşarak Rasulullah'ı(sallallahualeyhivessellem) nasıl üzmüş(!) bir bilseniz.tüh.

Kardeş haricileri geç onlar katil.Onlar Hz.Ali(r.a) Efendimizi şehit etti.Ben harici değilim,Allah korusun.

Ben Peygamber Efendimiz şu anki ümmetinin haline üzülüyordur demek istedim kardeşim.Şu an Müslüman, Müslüman'ı satıp arkadan vurmuyor mu ? Bir ülkede Şii-Sünni çatışmaları çıkıp da masum halk ölmüyor mu ? Unutmayalım ki dinimiz bize kin ve savaşı değil ahlak ve edebi öğütler.

Kardeşlik dolu,huzur ve barış günleri dileğiyle;

Selametle kalın.

Saygılarımla...

Allah Rasulu sav in sahabelerine dil uzatan artık ister alevi de ister şii de(doğru yolun sapık kolları isimli Üstad'ın eserinde tafsilatlı anlatım mevcuttur) kim olursa olsun biz ehli sünnet müslümanları onların karşısında oluruz. Bütün ashabı kerim rae bizim başımızın tacıdır. Hz. Ebubekir ra dan Hz. Vahşi ra a kadar ve bu ikisi arasındaki yüzbinlerce sahabe bizim gözümüzün nuru,başımızın tacı gönlümüzün ilacıdır. Onlar ahiret yurdunun yolunu aydınlatan yıldızlardır. Allah hepsinden razı olsun.

Bu farkı iyi anlamak lazım. Alevi dediklerin Hz Ali ra ı sevdiklerini iddia etmelerine rağmen onun yaptıklarını yapmazlar. Bu ne saçmalık! Kabul edilebilir,ele avuca gelir hiç bir tarafı olmayan,İslamla da uzaktan yakından alakası olmayan bir düşünce şekli.Zaten adamların müslümanız diye bir söylemleri yok. Aleviyiz diyorlar bizim diyanet Üstadın tabiriyle cinayet işleri onları İslamın içinde göstermeye çalışıyor.

Mevzu bundan ibaret.

Ben de Ehl-i Sünnet Müslümanıyım elbet.Ben Ehl-i Beyt'i de severim Ashabı da.Tek isteğim şudur ki kardeş kanı dökülmesin.Kafir(Avrupa,Amerika,İsrail...) kanı dökülsün bizim değil ! Birbirimize kin,nefret beslemek yerine kafirlere besleyelim.Siz hangi alimi gördünüz de gidin siz Sünni'ye siz de Alevi'ye küfredin,kavga edin,savaşın dediğini.Kim demiş ?

Selametle kalın.

Saygılarımla...

şu anda elinde tüfek alevi avlayan mı var ki bu konuyu açtın.

yok demek ki kastettiğin fikri mücadele.buna da islam alimlerinden örnek getiririm istersen.

eğer bidat fırkaları içinde ayrım yapacaksan tam yap.

senin kastettiğin şianın hangi kolu.

rafizilikte şiada ve küfür.

Ben koldan bahsetmiyorum.Ne gerek var ayrımcılık yapmaya.Elbet de ben Alevi değilim.Ama ben Sünni'yim de demiyorum.Ben Müslümanım.Ama harici veya mezhepsiz olduğumu da söylemiyorum(Zaten artık haricilik diye bir mezhep geçmiyor.Eskide kaldı-ben öyle biliyorum-).Sence Allah'ın rızasını ve sonsuz güzelliklerle dolu Cenneti'ni kazanmak için Müslüman olmak yetmez mi ?

Kardeşlikle dolu,huzur ve barış günleri dileğiyle;

Selametle Kalın.

Saygılarımla...

şu anda elinde tüfek alevi avlayan mı var ki bu konuyu açtın.

yok demek ki kastettiğin fikri mücadele.buna da islam alimlerinden örnek getiririm istersen.

Elinde tüfek avlayan var bence.Birçok yerde Şii-Sünni birbirine girmiyor mu ? Eski tarihlerde bizde de böyle şeyler yaşanmadı mı ? Elbette fikri mücadeleye devam fakat kin ve düşmanlık beslercesine değil kardeşçe,arkadaşça yaklaşarak doğruyu öğretmek için.

Selametle Kalın.

Saygılarımla...

son zamanlarda efganiye takıldın galiba.

bu ne saçmalık.

ehli bidata bidat üzere olduğunu söylemeyecekmiyiz.söylemek onlara kötülük yapmak mı.hayır. bidatın yayılmasına engel olmak islam kardeşliğini bozar mı.hayır.bidata göz yummak islam kardeşliiğimidir. hayır.

böyle reformist akımlardan çıkan söylemlerle konuşma.

kim avlıyor.

herkesin dilinde böyle boş sözler.

yok efendim mezhepler insanları birbirine düşürüyormuş.

yok efendim şafii ile hanefi birbirini yiyormuş

boşver bunları.

üstelik islam hukukunda cemaatten ayrıların fırka diğer müslümanlara zarar veriyor, itikadlarını sarsmaya çalışıyorsa öldürülür.

eğer ayrı bir yere çekilmiş, kendi hallerinde duruyorlarsa, dokunulmaz.

siz birbirine girmekten bahsediyorsunuz.üstelik bunun silahla olduğu iddiasındasınız.yani cemaatle savaşıyorlar.daha ne kardeşliğinden bahsediyorsunuz

ümmeti bir arada tutmak esastır.

son zamanlarda efganiye takıldın galiba.

bu ne saçmalık.

ehli bidata bidat üzere olduğunu söylemeyecekmiyiz.söylemek onlara kötülük yapmak mı.hayır. bidatın yayılmasına engel olmak islam kardeşliğini bozar mı.hayır.bidata göz yummak islam kardeşliiğimidir. hayır.

böyle reformist akımlardan çıkan söylemlerle konuşma.

Bir şeye takıldığım yok elbette.Reformist de değilim.Allah'ın kanunu değişmez.Elbette ehl-i bidata doğruları anlatalım ama küfrederek,kavga ederek,öldürerek değil hiç değilse kin beslemeyelim dediğim buydu yani.Doğruyu anlatmak,doğruya çağırmak elbette haktır.Bidata göz yumalım da demiyorum.Kesin ve net bunu söyleyebilirim.Bir taraf haksız olabilir,evet.Ama onları nasıl değiştirebiliriz diye düşünmeliyiz.Bir insan değiştirmek çok zordur.Çoğu insan değişime kapalıdır.Ben şu haklı bu haksız diyemem.Onları değiştirmek;doğruya uygun hale getirmek için kardeşçe tutumlar göstermeliyiz.Yoksa doğruya geleceklerine daha çok yanlışa giderler.

Selametle Kalın.

Saygılarımla...

kim avlıyor.

herkesin dilinde böyle boş sözler.

yok efendim mezhepler insanları birbirine düşürüyormuş.

yok efendim şafii ile hanefi birbirini yiyormuş

boşver bunları.

üstelik islam hukukunda cemaatten ayrıların fırka diğer müslümanlara zarar veriyor, itikadlarını sarsmaya çalışıyorsa öldürülür.

eğer ayrı bir yere çekilmiş, kendi hallerinde duruyorlarsa, dokunulmaz.

siz birbirine girmekten bahsediyorsunuz.üstelik bunun silahla olduğu iddiasındasınız.yani cemaatle savaşıyorlar.daha ne kardeşliğinden bahsediyorsunuz

ümmeti bir arada tutmak esastır.

Tamam kardeş git sen onu öldür o seni öldürsün.Devam edelim kan dökmeye.İyi mi şimdi bu ? Sen diyorsun ki mezhepler insanları birbirine düşürmez diyorsun çok ön yargılı bir yaklaşım ben gördüklerimi söylüyorum.Hepsi birbirinin arkasından küfür ediyor.Birbirlerine kin ve nefret besliyorlar.Kaç Sünni gördüm,Alevi'ye kin kusar(Kafir der ateist der bilmem ne deyip küfreder...).Kaç Alevi de gördüm Sünni'ye kin kusar(Onlar böyle yaptı bunlar böyle dedi.Hadi lanet okuyalım...).Şimdi vaziyet böyle.Ee hani kardeşlik ve ümmeti bir arada tutmak ?

Selametle Kalın.

Saygılarımla...

Şimdi okuyan arkadaşlarımız yanlış anlamasınlar.Ben elbette mezhepsiz değilim fakat ben mezhep lafını çok etmem.Ama mezhep sevmiyorum,mezhep şöyle böyle demiyorum.Demek istediğim mezhep yerine''Ben Müslümanım deyip nokta koyabilmek.'' Ama mezhepsiz değilim Hanefi mezhebindedim.Sadece Bu İslam Ümmeti birbirine bağlı kalsın,cihad etsin,düşman olmasın isterim...

Selametle Kalın.

Saygılarımla...

Hanifilik ve Hanefilik aynı şey değil mi ? Aynı şey değil ise Hanifilik ne demektir ? Lütfen açıklayabilirmisiniz ?

burayı yeni farketmişim.

hanifilik kelimesini ilk kez bidat fırkalarıyla ilgili bir makalede okumuştum.

hanefilik sanmıştım.

lakin dipnot düşmüşler, hanifiliğin hanefilik olmadığını.

mezhepsizlerin kendilerine verdikleri isimlerden biri yanlış hatırlamıyorsam.

• Like 1

affınıza sığınaraktan ,

öncelikle ben Sünnide değilim alevide değilim sözü Sanki fikirlerden dolayı söylenmiş birşey. Eğer Sünnete tabii olmak Sünni olmaksa , sünniyim hemde sonuna kadar. Eğer Hz.Ali r.anh efendimizi sevmek Alevilik ise Aleviyim Sonuna kadar hemde. Biz ne aleviler tanıdık, Hafız olmş, teheccüdünü kaçırmayan, evinin içinde aSrı Saadet kokusu bulunan. Ne Sünniler gördük, Bakılınca Resulullah s.a.v efendimizi aklına getiren, Dilinden düşürmeyen, Efendimmm Efendimm dedikçe gözleri dolan ama sakallarına doğru inmesine izin vermeyen kimleri tanıdık..

Ümmetimin ihtilafında rahmet vardır buyurmuş. 4 Mezhep vardır 4 üde Hak tır. Sünni-Alevi konusu bambaşka birşey. Sanırım arkadaşımın kastettiği , yani alevi yada sünniyim demesinin sebebi, sünniliğinde aleviliğinde amacından sapması . Aleviliğide sünniliğide bambaşka tanımlarlarsa e bende derim Sünnide değilim alevide değilim diye. Zira Sünnete uymayan herşeye muhalafet etmek bizim üstümüze farz. Mezheb konusuna gelince , söylenecek herşeyi Rabbimiz onlara söyletmiş ve geriye söylenecek bişey kalmamıştır. '' Numan bin Sabit adında bir zat gelecek , Ümmetime ışık olacak.'' hadisi şerifine dayanarak imamı Azam ebu Hanife ye yada diğerlerine uymakda ve mezhebim onun söylediklerine uymaktır denmesinde herhangi bir sakınca göremiyorm bn. Burda daha ilim irfan sahibi abilerimiz vardır. Konuyu bi yere getiremedim belki özür dilerim ama , tartışmayınız lütfn kırmayınız birbirinizi. :).

Selaam ve dua ile inşallah.

• Like 1

Sünni Ehl-i Sünnet demek de ben Sünniyim demem hiçbir zaman.Ben Müslümanım kardeş.İslam tek yoldur.Ne alevi ne de sünni.Böyle mezhep kavgalarına gerek yok.Ben Müslümanım.

Ne ilginç, ne ilginç...

4 hak mezhep arasında bir kavga olmamıştır tarihin hiçbir yerinde... İtikadi yönden bir anlaşmazlık olmamıştır... Ana yolun üzerinde olan bu ulu zatlar, bu ana yolu farklı şekilde yürümüşler... Ne görmüşlerse onu söylediler ve bu bir rahmettir ümmet için... İşin temelinde birler, neticede aynı gayeye giden farklı anlayışlar çıkmış... '' Kumaşı, biçkisi, şekli sabit bir elbise üzerinde düğme yerlerinin tayinindeki tefferuat ihtilafları'' der üstad... Bu mezhep çatışması değil rahmettir... Hani bu rahmetten kan filan da çıkmadı çok şükür... İslamın temel noktaları unutulmaya yüz tutmuşken, bu kahramanlar çıkmış ve mukaddes emanetlerin üzerinden tozları bir hamlede üflediler ve saf elması ortaya çıkardılar ve işte bunlardır ehli sünnet... Bir de öteler ötesi erbabı var ya, o deryada boğuluruz... o derya da bu itikati temellerin üzerindedir...

Alevilik bir mezhep değildir, onu öyle kabul edemeyiz... Alevilerin bizim kabul edemeyeceğimiz inaçları vardır... İtikat yönünden çok yanlış yoldalar... E böyle diye Alevileri öldürmek, kan akıtmak da aklımızdan geçmez yahu, yok böyle bir şey...

4 hak mazhebin yolu Ehl-i Sünnet yoludur... Ehli Sünnet, Sunni, Hanefi ve diğer mezhepler bizim kavramlarımız... Yani biz bunların hepsiyiz... Hanif ise daha farklı bir anlam ifade ediyor, ehli kitap sahiplerine deniyor... Biliyorsunuz saf halleriyle biz bu dinlere ve Peygamberlerine de inanıyoruz... Tabi o dinler şu anda bozuldular...

Çatışmalara gelince evet, sunni ve alevi arasında bir çatışma oldu... Hayır hayır, olmadı! Öyle gösterdiler, öyle gösterdiler... Madımak-Başbağları bir inceleyin bakayım, gerçekte alevi-sunni çatışması mı, yoksa işin içinde başka şeyler mi var? Alevi sunni çatışması ise bu, işin içinde niye ate'ler vardı o halde... Şeytanın ayetleri'ni kim yazdı ve Sivas'da kim yayınladı? Bir inceleyin bakayım bu mevzuuları, bize alevi sünni diye gösterilen çatışmanın arkasında neler vardı? İşte buralarda kanlar aktı ama, bu kanların akmasında alevi sünni çatışmasından ziyade kışkırtmlara vardı... Belki burada gerek aleviler, gerekse sunniler oyuna gelmemeliler... Mesela çorum olayları, Maraş olayları da var... Yahu bunlar evet kan aktı ama, alevi sunni çatışması değildi, işin içinde başka gayeler vardı... Belki burada oyuna gelmemek için arkadaşa hak verilir, kan akmaması için arkadaşa hak verilir ama bunun için böyle grip kaçan şeyler yazmaya gerek yok...

Kardeşim sen Hanefisin, aleviliği de bir mezhep olarak görmüyorsun ve diğer hak 3 mezhebi de hak olarak görüyorsun ve dolayısıyla ehli sünnet yolundasın, nihayet kan akmasını istemiyorsun, barış istiyorsun... Öyle hiç kıvırmana gerek yok yani, sen busun işte... Ha şimdi barıştan yana ol, alevilerle kanlı bıçaklı olma, gerek onlar ve gerekse sen oyunlara gelme...

• Like 1

burayı yeni farketmişim.

hanifilik kelimesini ilk kez bidat fırkalarıyla ilgili bir makalede okumuştum.

hanefilik sanmıştım.

lakin dipnot düşmüşler, hanifiliğin hanefilik olmadığını.

mezhepsizlerin kendilerine verdikleri isimlerden biri yanlış hatırlamıyorsam.

Hmm anladım Allah korusun yok ben hanefiyim.

Selametle Kalın;

Saygılarımla...

affınıza sığınaraktan ,

öncelikle ben Sünnide değilim alevide değilim sözü Sanki fikirlerden dolayı söylenmiş birşey. Eğer Sünnete tabii olmak Sünni olmaksa , sünniyim hemde sonuna kadar. Eğer Hz.Ali r.anh efendimizi sevmek Alevilik ise Aleviyim Sonuna kadar hemde. Biz ne aleviler tanıdık, Hafız olmş, teheccüdünü kaçırmayan, evinin içinde aSrı Saadet kokusu bulunan. Ne Sünniler gördük, Bakılınca Resulullah s.a.v efendimizi aklına getiren, Dilinden düşürmeyen, Efendimmm Efendimm dedikçe gözleri dolan ama sakallarına doğru inmesine izin vermeyen kimleri tanıdık..

Ümmetimin ihtilafında rahmet vardır buyurmuş. 4 Mezhep vardır 4 üde Hak tır. Sünni-Alevi konusu bambaşka birşey. Sanırım arkadaşımın kastettiği , yani alevi yada sünniyim demesinin sebebi, sünniliğinde aleviliğinde amacından sapması . Aleviliğide sünniliğide bambaşka tanımlarlarsa e bende derim Sünnide değilim alevide değilim diye. Zira Sünnete uymayan herşeye muhalafet etmek bizim üstümüze farz. Mezheb konusuna gelince , söylenecek herşeyi Rabbimiz onlara söyletmiş ve geriye söylenecek bişey kalmamıştır. '' Numan bin Sabit adında bir zat gelecek , Ümmetime ışık olacak.'' hadisi şerifine dayanarak imamı Azam ebu Hanife ye yada diğerlerine uymakda ve mezhebim onun söylediklerine uymaktır denmesinde herhangi bir sakınca göremiyorm bn. Burda daha ilim irfan sahibi abilerimiz vardır. Konuyu bi yere getiremedim belki özür dilerim ama , tartışmayınız lütfn kırmayınız birbirinizi. :).

Selaam ve dua ile inşallah.

Evet,evet teşekkürler anlatmak istediğim de buydu siz daha güzel anlatmışsınız.Ve elbette dediğiniz gibi Alevi-Sünni gibi mezhepler yolundan ayrı durduğunu gördüğüm için demediğimi diyorum.Yoksa elbette Ehl-i Sünnete tabiyiz.Elbette her Sünni veya Her Alevi kötü yada iyi diyemeyiz çünkü her insanın iyisi ve kötüsü vardır.Bende genelleme yaparak Müslüman Kardeşlerimize iftira atmayalım diyordum.

Selametle kalın;

Saygılarımla...

Ne ilginç, ne ilginç...

4 hak mezhep arasında bir kavga olmamıştır tarihin hiçbir yerinde... İtikadi yönden bir anlaşmazlık olmamıştır... Ana yolun üzerinde olan bu ulu zatlar, bu ana yolu farklı şekilde yürümüşler... Ne görmüşlerse onu söylediler ve bu bir rahmettir ümmet için... İşin temelinde birler, neticede aynı gayeye giden farklı anlayışlar çıkmış... '' Kumaşı, biçkisi, şekli sabit bir elbise üzerinde düğme yerlerinin tayinindeki tefferuat ihtilafları'' der üstad... Bu mezhep çatışması değil rahmettir... Hani bu rahmetten kan filan da çıkmadı çok şükür... İslamın temel noktaları unutulmaya yüz tutmuşken, bu kahramanlar çıkmış ve mukaddes emanetlerin üzerinden tozları bir hamlede üflediler ve saf elması ortaya çıkardılar ve işte bunlardır ehli sünnet... Bir de öteler ötesi erbabı var ya, o deryada boğuluruz... o derya da bu itikati temellerin üzerindedir...

Alevilik bir mezhep değildir, onu öyle kabul edemeyiz... Alevilerin bizim kabul edemeyeceğimiz inaçları vardır... İtikat yönünden çok yanlış yoldalar... E böyle diye Alevileri öldürmek, kan akıtmak da aklımızdan geçmez yahu, yok böyle bir şey...

4 hak mazhebin yolu Ehl-i Sünnet yoludur... Ehli Sünnet, Sunni, Hanefi ve diğer mezhepler bizim kavramlarımız... Yani biz bunların hepsiyiz... Hanif ise daha farklı bir anlam ifade ediyor, ehli kitap sahiplerine deniyor... Biliyorsunuz saf halleriyle biz bu dinlere ve Peygamberlerine de inanıyoruz... Tabi o dinler şu anda bozuldular...

Çatışmalara gelince evet, sunni ve alevi arasında bir çatışma oldu... Hayır hayır, olmadı! Öyle gösterdiler, öyle gösterdiler... Madımak-Başbağları bir inceleyin bakayım, gerçekte alevi-sunni çatışması mı, yoksa işin içinde başka şeyler mi var? Alevi sunni çatışması ise bu, işin içinde niye ate'ler vardı o halde... Şeytanın ayetleri'ni kim yazdı ve Sivas'da kim yayınladı? Bir inceleyin bakayım bu mevzuuları, bize alevi sünni diye gösterilen çatışmanın arkasında neler vardı? İşte buralarda kanlar aktı ama, bu kanların akmasında alevi sünni çatışmasından ziyade kışkırtmlara vardı... Belki burada gerek aleviler, gerekse sunniler oyuna gelmemeliler... Mesela çorum olayları, Maraş olayları da var... Yahu bunlar evet kan aktı ama, alevi sunni çatışması değildi, işin içinde başka gayeler vardı... Belki burada oyuna gelmemek için arkadaşa hak verilir, kan akmaması için arkadaşa hak verilir ama bunun için böyle grip kaçan şeyler yazmaya gerek yok...

Kardeşim sen Hanefisin, aleviliği de bir mezhep olarak görmüyorsun ve diğer hak 3 mezhebi de hak olarak görüyorsun ve dolayısıyla ehli sünnet yolundasın, nihayet kan akmasını istemiyorsun, barış istiyorsun... Öyle hiç kıvırmana gerek yok yani, sen busun işte... Ha şimdi barıştan yana ol, alevilerle kanlı bıçaklı olma, gerek onlar ve gerekse sen oyunlara gelme...

Evet,doğru diyorsunuz.Benim anlatmak istediğim şeyleri anlatmışsınız daha kapsamlı bir halde ve yazınızda bilmediğim yeni şeyler öğrendim bunun için de ayrıca teşekkürler.Allah razı olsun hepinizden.İşte hep kafirlerin oyununa geliyoruz,gelmeyelim ve kan akmasın aynen.Biz İslam'ın askerleriyiz arkadaşlar ! kafirlere ölüm(Müslüman katilleri batılılar,avrupa,amerika,israil)

Selametle Kalın;

Saygılarımla...