İçeriğe git

Foto

Ramazan Hatırası


Konuda 4 cevap var

#1
mütereddid

mütereddid

  Co Admin

 • General
 • 776 Mesaj sayısı:BİR RAMAZAN HATIRASI

Çocuktum. 6-7 yaşlarında var yoktum. Bir RAMAZAN günüydü. Çemberlitaşta oturduğumuz büyük Konaktan sokağa çıktım. İleride, bir sehpaya oturttuğu tablasından çoluk çocuğa şeker meker satan birini gördüm. 10 para mı, 20 para mı, ne verdiğimi hatırlayamadığım bir horoz şekeri satın aldım. Şekeri eme eme Konağa dönmek üzereydim ki, üzerime hamal kılıklı bir adam çullandı. Yarı ciddi, yarı şakacı bir edâ ile haykırdı:

-Şu bacaksıza da bak! Sokakta, elâlemin karşısında yiyor!

Ödüm patlamıştı sanki... Şekeri yere attım ve evime doğru koşmaya başladım.

Adam beni kapıya kadar kovaladı. Konağın açık kapısını bu herifin suratına çarparcasına kapatıncaya kadar adeta baygınlık geçirdim.

Şimdi, masum çocuklara değil, RAMAZAN günü açıkça ve iftihar edercesine sigaralarını tüttüren her vasıf dışı insanlara o hamal kılığı içindeki saffet ve hassasiyetle hitap etmek istiyorum:

-Günahınızı niçin Allahla aranızda bırakmıyor ve sanki onun reklâmını yaparcasına, zedelediğiniz Allah hakkına kul hakkını da ekliyorsunuz? Eskiden Ermenisi, Rumu, Yahudisi bu kul hakkına tecavüz etmemek için Ramazanlarda müslümanların karşısında oruca aykırı bir harekette bulunmazlardı. Düşünün, sizin derekeniz ne olmalı!

Hamalın kovaladığı çocuk bugün 75 yaşında ama, kovalayanın soyundan kimse kalmadı.

21 Temmuz 1980#2
buyukdogu

buyukdogu

  Ayrıldı

 • Sivil
 • 1.176 Mesaj sayısı:
Merhum Üstad'ın bu hatırasına, yine kendi şiiriyle yorum yapmak istedim:

''Ne kervan kaldı, ne at, hepsi silinip gitti,
İyi adamlar iyi atlara binip gitti''
Hiç...

#3
NFKhayranıyım

NFKhayranıyım

  Sessiz Üye

 • Teğmen
 • 9 Mesaj sayısı:
BU ZAMAN AHİR ZAMAN ARTIK BU TÜR ŞEYLERİN YAYGINLAŞTIĞINI SEZİNLEYİP SESSİZ KALMAKTAN BAŞKA YAPCAK BİŞİ YOK GİBİ....SİZCE?
NKF hayranı genç bi öğretmen

#4
omowale

omowale

  Sessiz Üye

 • Teğmen
 • 37 Mesaj sayısı:
Ne kadar hoş hazırlanmış böyle.. Alttaki fon yahut zemindeki resimler olsun harika işlenmiş.. Bence böyle çalışmalar yapılmalı, görsellikle daha iyi bir sunum oluyor. Emeği geçenlerden burada paylaşan arkadaşa kadar teşekkür borcumuz.

Ayrıca bu bahis çok sarsar beni. Gerçekten acı bir tablo. Maalesef günümüzde çok adiyattan oldu bu manzaralar. Rabbim göğsümüzdeki iman nurundan kayba uğratmasın bizi. Susmamak lazım bence, suratına çata çata diyeceksin lafını. Allah ıslah etsin ama nispet eder gibi misillemelerde bulunanlara cehennemde de zakkum ye! denmeli bence. Bu ramazana çıkarsam deniyeceğim bakalım.

#5
mütereddid

mütereddid

  Co Admin

 • General
 • 776 Mesaj sayısı:

Üstad'dan İki Ramazan Hatırası

Cevap Ekle