Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
(mecnun)

Üstadın ,önce Hangi Eserlerini Okumalıyız?

Recommended Posts

Sevgili dostlar Üstadı'la ve eserleriyle tanışmam yaklaşık 6 önce ay oldu. (malesef)

Sizin gibi Üstad'ı okumuş ve anlamış kişilerden ,acizane ricam "Üstadın öncelikle hangi eserlerini okumamı tavsiye edersiniz"?sorusuu yanıtlamanızdır şimdiden teşekkür ederim.

Tüm eserleri tekrar tekrar okunmalı, başlangıç için tavsiyelerim;

Çile - Bab-ı Ali - O ve Ben - Kafa Kağıdı - Aynadaki Yalan

Selametle

• Like 1

Sevgili dostlar Üstadı'la ve eserleriyle tanışmam yaklaşık 6 önce ay oldu. (malesef)

Sizin gibi Üstad'ı okumuş ve anlamış kişilerden ,acizane ricam "Üstadın öncelikle hangi eserlerini okumamı tavsiye edersiniz"?sorusuu yanıtlamanızdır şimdiden teşekkür ederim.

Herşeyden önce O ve Ben eserini okumanız gerektiğini düşünüyorum.Zira bir arayış bocalama evresi, sıkça yaşanan sorgulamalar ve en derinden yaşanan çileler akabinde bir maneviyat eriyle (Abdülhakîm Arvâsî k.s.) tanışma.O’nu anlatması ve ruhundaki fırtınaları güçlü kalemiyle tasviri mutlaka okunmalı.

Her şey aramakla, düşünmekle, düşlemekle başlamıyor mu?

Beyazid-i Bestami (k.s.) ne demiş:

Hakikat yolu aranmakla bulunmaz. Ama bulanlar ancak arayanlardır.

2. olarak da başlanılması gereken eser olarak üstadın "Çöle İnen Nur"eserini tavsiye ederim.Rasul-ü Ekremin (sallallahu aleyhi ve sellem) o muhteşem hayatını kendisinin ismini bir kere bile geçirmeden ve hayatını şiirsel bir dille oldukça detaylı bir şekilde anlattığı eseri.Büyük Doğu'da aralıklarla yayınlanan Çöle inen Nur ismiyle neşredilen yazılardan derlenmiş ve 1957 yılında hapishanede tamamlanarak yayınlanmıştır.Muhteşem bir eser bir okuyan kendini başka bir boyuta geçirir.Anlamaya başlar anladıkça bilgiye olan açlığını hisseder.Üstadı daha iyi tanımak istersin.İşte o zaman onun derin ve bitmez Çile'sine başlayabilirsin:)

3. Çile üstadın yüzündeki derin hatların asıl sebebi.O Çile ki üstüne paha biçilemez bir eser.Alıp okuyorsun ya;işte orada "Ben Kimim?"demeye başlıyorsun.Hayattaki gerçek gayene ulaşıyorsun.

Sonra da üstadın ütopyasına inmeye hazırsın demektir.Buyur bakalım “İdeolocya Örgüsü”... “İdeolocya Örgüsü” kitabını okuyan ve okuyacak olanlar göreceklerdir. Bu eser bir medeniyet manifestosudur. O’nun ütopyasıdır. Ütopyası yani hayata ilişkin bir bütünlükte sistematize edilmiş “dünya görüşü”nün temel ipuçlarıdır.Bir de bence “İdeolocya Örgüsü”yeni bir medeniyetin temellerinin atılıp,tek tek tuğlalar üst üstte konularak inşa edilmesidir. Yepyeni taze bir gençliğin temellerini oluşturma çabasıdır.Nitekim başarılı da olmuştur..Çok tılsımlı bir dili var.İnsanı içine hapsediyor adeta.Bazen öyle şeyleri öyle farklı bir yolla anlatıyor ki,o ana kadar kulağını tersten tutan zat bir anda doğru yolu bulabiliyor.

Biliyor musun aslında üstad bambaşka bir dünya.:Başlı başına bir felsefe..Onun eşsiz diline kendini bir bırak,sonunda bak ne renkler girecek hayatına.Sadece siyahla beyazı görmeyeceksin o zaman.Aslında hayatında bir erguvan bir turkuaz olduğunu göreceksin.Tavizsiz bir yaşantısı var onun.İslami mücadelesinde, fikriyat mücadelesinde,şiirinde ve ya nesirlerinde hatta hikayelerinde.Tavizsiz bir dava adamı.Söylediğimi yap.Bu doğrultuda başla ilerisi gelecek inşallah:))

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.Allah razı olsun.Yüce Mevlam İnşallah en kısa zamanda Üstadın kitaplarını bitirmeyi bana nasip eder.

İlk olarak hangisini okumanız gerektiğine dair bilgileri vermişler. En güçlü kalem ve medeniyeti, zihniyeti sağlam olduğundan bütün eserlerini okumanızı tavsiye ediyorum tabiki.

Eğer okumaya yeni başlayan birisi iseniz, bir tiyatro eseri olan "Bir adam yaratmak" adlı eserini tavsiye ederim. Oldukça kısa (150 sayfa civarıydı) ve çok akıcı bir üslubu var eserin. Bir kaç saatte bitebilir.

"Ne yapayım anne? Kestiniz incir ağacını..."

İlk olarak hangisini okumanız gerektiğine dair bilgileri vermişler. En güçlü kalem ve medeniyeti, zihniyeti sağlam olduğundan bütün eserlerini okumanızı tavsiye ediyorum tabiki.

Eğer okumaya yeni başlayan birisi iseniz, bir tiyatro eseri olan "Bir adam yaratmak" adlı eserini tavsiye ederim. Oldukça kısa (150 sayfa civarıydı) ve çok akıcı bir üslubu var eserin. Bir kaç saatte bitebilir.

"Ne yapayım anne? Kestiniz incir ağacını..."

Gerçekten de "Bir Adam Yaratmak"muhteşem bir piyes olmakla birlikte,yine muhteşem bi eser..Kalemi bu kadar kuvvetli başka bir usta daha bulamazsınız.En güzel yeri de

"Bir sigara kağıdını şu masaya koy, üstüne bir taş bırak, kapıları kapa ve git! Üç yüz sene sonra gel, yerinde bulursun. belki sararmış, belki buruşmuş, fakat yine o. Bir sigara kağıdı kadar yaşayamıyoruz. kefenimizden evvel çürüyoruz. Duyuyorum! toprak altında milyonlarca kurdun, çıtır çıtır dut yapraklarını yiyen milyonlarca ipek böceği gibi, milyonlarca ölüyü yediğini duyuyorum.

Ölüler! Korkunç bir saklambacın korkunç oyuncuları. kurtarın beni ebedilikten! öldüm sizi araya araya.. kurtarın beni düşünmekten!"

kısmı...Resmen kalem yazmıyor o duyguyu yaşatıyor...

Bu kısmı da güzeldir eserin.Ben canlısını izleme fırsatı bulmuştum.Ama tüyleri diken diken eden kısım bura..

bende üstadın hiç kitabını okumaışımdır hatırlamıyorum yani ben ilk olarak çileden başlamayı düşünüyorum.