Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
NFK-Fan

Ayın Kitabı Aktivitesi Hakkında

Recommended Posts

Selamlar,

Değerli takipçilerimiz; 7 yıldır yayın hayatını sürdüren sitemizin, pek çok yerde de belirttiğimiz gibi, kuruluş amacı Üstad'ın kendi eserleriyle ve gerçek kimliğiyle tanınmasına yardımcı olmaktır. Bugüne dek düzenlenen yarışmalar, tertip edilen programlar, hazırlanan sınıf çalışmaları ve forum içinde/dışında sarf ettiğimiz tüm gayret de bu hedefimize ulaşmak gayesiyle başvurduğumuz birer yöntemdi.

Üstad'ın kitaplarını daha yakından tanıyabilmek amacıyla, 2012 temmuzundan itibaren yeni bir aktivite başlatmaya karar verdik. Bu tarihten itibaren her ay Üstad'a ait bir kitabı belirleyecek, okuyacak ve hep beraber tartışacağız.

Forumumuzda Üstad'a ait hemen her eserle alakalı geniş bilgi bulunsa da, Ayın Kitabı aktivitesi sayesinde kitapları okumuş olanların tekrar okumasını sağlamak, okumayanları sözkonusu eserlerle tanıştırmak, ilk bakışta gözden kaçan hususların altını çizmek, kitaplarda anlatılanlar hakkında aklımıza takılan soruları cevaplamak gibi faydalar elde edeceğimizi düşünüyoruz. Birlikte hareket etme yeteneğimizi geliştireceğini umduğumuz bu adım sayesinde, ümit ediyoruz ki hepimiz için Üstad'ı daha farklı bakış açılarıyla, daha iyi şekilde anlamak mümkün olacaktır.

"Proje nasıl işleyecek?" sorusunu şu şekilde cevaplamaya çalışalım: Evvela her ayın başında Üstad'a ait bir eser yönetimimiz tarafından belirlenecek ve bu kitap bir başlıkta ilan edilecek. Sözkonusu başlık, Kitaplar Etrafında bölümünde iğnelenecek ve o ay içerisinde iğneli kalacak. Başlığın linki ana sayfamızda, Twitter ve Facebook hesaplarımızda ve alakalı olabilecek her yerde duyurulacak. Aktiviteye dahil olmak isteyen arkadaşlarımızın ayın eserini okuyarak üzerinde fikir ve bilgi paylaşması, kendi yorumlarını aktarması beklenecek.

Gereksiz tartışmaların önüne geçmek amacıyla yönetim tarafından sıkı şekilde denetim altında tutulacak olan bu başlıklarda, 1 sayfayı geçmemek kaydıyla kitaplarda gözünüze çarpan önemli kısımları alıntılayabilir, sorularınızı sorabilir, dikkatinizi çeken kısımları yorumlayabilir, kitabın size hatırlattıkları hakkında aklınızdakileri paylaşabilirsiniz. Kısacası, kitap üzerinde sohbet edebilirsiniz. Başlığa yazacak olan arkadaşlarımızın kitabı o ay içerisinde veya o aya çok yakın bir zamanda okumasını bekliyoruz. Bunu denetlemenin mümkün olmadığının farkında olsak da, aktiviteye Üstad'ı gerçekten iyi anlamak isteyen arkadaşlarımızın katılmasını arzu ettiğimiz için, yani konsept gönüllülük esasına dayanacağı için herkesin bu özeni gösterdiğini varsayacağız.

Her ay sonunda, o aya ait başlıklar kapatılarak başlıkların linki eserle ilgili forum konusuna kopyalanacaktır. Kitap hakkındaki paylaşımlar, sözkonusu ay dolduğunda forumda kitabın tartışıldığı diğer başlıklarda devam edecektir.

Umuyoruz ki bu aktivite dahilinde açılacak olan başlıklar, daha sonra sözkonusu eserle ilgili bilgi edinmek isteyen arkadaşlarımız için vazgeçilmez bir kaynak olur.

Ayın Kitabı aktivitesi dahilinde, Erzurum'da kurduğumuz Necip Fazıl Fikir Derneği'nde de toplantılar düzenlenecektir. İstanbul'da bulunan üyelerimizle de, her iki ayda bir, son iki ayın kitabı üzerinde sohbet etmek amacıyla bir araya gelmeyi düşünüyoruz.

Aktivitemiz hakkında sizlerin yorumlarını ve geliştirici tavsiyelerini de bekliyoruz. Katkılarınızla, daha faydalı ve geniş katılımlı bir netice elde etmeyi umuyoruz.

Saygı ve selamlarımla

• Like 2

Oo bu çok güzel oldu. Tüm kitapları okumuştum ve baştan başlamak için bahane arıyordum. Bana çalışıyorsunuz arkadaşlar.

• Like 2

Bu demek oluyor ki forumu eski canlılığında görebileceğim. Fakat nacizane ifade etmek istediğim bir ricam olacak.

Üstâdı acizane şahsım gibi yeni tanımaya başlayanların olması hasebiyle, eserlerindeki periyodik sıralamayı bu minval doğrultusunda yapmanızı rica edeceğim, uygun görürseniz.

Bu demek oluyor ki forumu eski canlılığında görebileceğim. Fakat nacizane ifade etmek istediğim bir ricam olacak.

Üstâdı acizane şahsım gibi yeni tanımaya başlayanların olması hasebiyle, eserlerindeki periyodik sıralamayı bu minval doğrultusunda yapmanızı rica edeceğim, uygun görürseniz.

Selamlar,

Evvela desteğiniz için teşekkür ederim. İlk etapta Üstad'ın başucu eseri denebilecek kitaplarını ele almayı düşünüyoruz. Nispeten daha detay konularda yazılan veya günlük makaleleri barındıran kitaplara inşallah ilerleyen zaman içerisinde geçmek niyetindeyiz. Kitaplarda anlaşılamayan noktaların tartışılması bizce sohbetin verimini arttıracaktır. Bu sebeple Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu'yla başlamayı düşünüyoruz, fakat katılacak arkadaşlardan bunun doğru olmayacağına dair bir yönlendirme gelirse dikkate almaktan mutluluk duyacağız.

Saygı ve selamlarımla

• Like 1

İnşallah katılmayı düşünüyorum bu sayede, Üstad'ın okumadığım kitaplarını okumayı ve bunun hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmayı umut ediyorum.

Okuduklarımdan da, gözümden kaçan, birşeşler varsa onları öğrenmeyi istiyorum.

Rabbim inşallah bu yapılan çalışmayı boşa çıkarmaz.

Çoğunu okumama rağmen henüz okuma fırsatı bulmadığım, daha doğrusu tembellikten okuyamadığım kitapları var Üstadın. Bu aktivitenin benim için çok olumlu geçeceğini düşünüyorum. Allah razı olsun, fikir her türlü takdire şayan. Üstadın kitaplarını uzaklardan beraber okumak ve bu çizgide paylaşımlarda bulunmak ayarsız hariç hepimizi heyecanlandırmışa benziyor. Şimdiden sitemiz için hayırlı olsun.

Birlikteliği sağlamak adına güzel bir fikir. Münferid okumalar, çeşitli meşgaleler ve tembellikler sebebiyle aksamaya, ertelenmeye maruz kalırlar ama çoğunluğun iştiraki ile birbirinden destek alınarak yapılan işler neticeye ulaşır. Zevkle ve iştiyakla bu aktiviteye katılacağım, üzerime yapışan üşengençlikten kurtulmak başka türlü mümkün olmayacak gibi görünüyor. Büyük hedeflere takım çalışması ile ulaşılır, burada dikkat edilmesi gereken husus şudur, altını kırmızı kalemle çiziyorum dikkatle okuyunuz; Takım denilen olguda "ayarsız" şahsiyetleri barındırmamanız gerekir ki hedefe gidilen yolda tökezlemeyesiniz. :)

Eyvallah, düşünüp harekete geçen arkadaşlara teşekkür ederiz.

Yetişmeye çabalayacağım.

Dört gün kaldı temmuz ayına... Kıraat edeceğimiz kitap hakkında bir fikir beyan etmenizi rica edeceğim.. NFK-Fan arkadaşımızın da belirttiği gibi Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufundan mı kıraat etmeye başlayacağız.

Selamlar,

Henüz arkadaşlardan bir yorum gelmediği için Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu ile başlayacağız inşallah.

Saygı ve selamlarımla

Sign in to follow this  

• Create New...