Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
sailornur

Evvel Zaman Içinden: Merhaba :)

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar;

2010'dan beri sitenin sakini olmama rağmen 2 senedir hiç kapı dışarı çıkıp da kimseye selam vermemişim. Bugün utandım, "Nasıl sakinliktir, nasıl komşuluktur bu?" dedim.

Sitenin o zamanki ciddiyetini ve samimiyetini hatırlıyorum da "Ey gidi günler" demek geliyor içimden:) Henüz gezmedim sokak sokak caddelerini. Ama hiç değilse hala evlerin ışıkları yanıyor, insanlar çıkıp iletiim kuruyorlar, sokaklardan selam sesleri duyuluyor, hala bülbüller ötüyor, çiçekler açıyor... "Demek ki sitede hayat devam ediyor:)" dedim, sevindim :)

Ömrünüz bereketli olsun inşallah :)

Forumun sunucu sistemiyle gelir gelmez papaz olduk ama neyse sesimi çıkarmayayım şimdilik, buna da şükür. ben de geldim selamlar diyecektim, düzenleyip diyemedim:)

E gecikmiş de olsak hoş geldiniz diyelim beyfendi :)

Maalesef forumlar can çekişiyor. Bu duruma çok üzülüyorum. Forum sitelerinin ne olduğunu öğrendiğim ilk forumlar bile eskiye göre çok çok gerilediler maalesef.

"Facebook çıktı netlik bozuldu" diye boşuna demiyorlar. n-f-k.com/nfkforum için bir şeyler yapabilir miyiz diye kafa patlatmıyor da değilim ama görünen o ki yapabileceğimiz pek bir şey yok.

Ahhh Yobazforum'um ahhh...

Ne çok dertliymişim ben de böyle. Bir de üniversite de bitti ki. 1 yıl evde boş boş duracak bir işsiz olduğumdan dolayı boşum işte :D

Mevzu bu değil ki hem. Tekrardan hoş geldiniz.

hosgeldiniz gonuldas. Daim olsun ins. Ve asla kitaplari yarım birakmayin;)

Dervis, umarım siz de en kısa surede is bulursunuz. Gazetede isaretleyin ve arayin. Her film utopya olamaz değil mi:)

vay gardaşlar sağolun. şurda bir hoşgeldin diyen olması bile memleket sevinci yaşattı bana :D

dervish hocam ağzımdan aldınız vallahi: facebook çıktı mertlik bozuldu. öyle öyle. köftehor da pek cicilibicili:) pek de hızlı.

kitaplar için de inşallah diyeyim... yaşadığım gibi inanmaya başlamıştım tam da:) ne yapalım devirmek farz oldu bazı evleri artık

E gecikmiş de olsak hoş geldiniz diyelim beyfendi :)

Maalesef forumlar can çekişiyor. Bu duruma çok üzülüyorum. Forum sitelerinin ne olduğunu öğrendiğim ilk forumlar bile eskiye göre çok çok gerilediler maalesef.

"Facebook çıktı netlik bozuldu" diye boşuna demiyorlar. n-f-k.com/nfkforum için bir şeyler yapabilir miyiz diye kafa patlatmıyor da değilim ama görünen o ki yapabileceğimiz pek bir şey yok.

Ahhh Yobazforum'um ahhh...

Ne çok dertliymişim ben de böyle. Bir de üniversite de bitti ki. 1 yıl evde boş boş duracak bir işsiz olduğumdan dolayı boşum işte :D

Mevzu bu değil ki hem. Tekrardan hoş geldiniz.

Burası bile böyle, ikinciAbdülhamid.com'u en son kaç ay önce hatırladın? Benimki mevsim oldu herhalde.:) Geçen bir baktım da Cyber-Warrior forumlarının da cıvığı çıkmış, konular sık güncellense de alanla alakalı paylaşımların kalite ve niceliği çok düşmüş. Hey gidi günler, az mı mesai dökmüştük dial-up bağlantımızla.

Forumların kitlesi üniversite ve lise öğrencileriydi. Onlar ihtiyarlayıp, iş güç sahibi olup, çoluğa çocuğa karıştıkça forumlardan koptu. Yeni liseli ve üniversitelilerse zaten forumlarda değil, sosyal medyada yetişti. Tek taraflı ve nitelikli bilgi aktarımı konusunda (broadcasting) forumlar sosyal medyaya karşı üstünlüğünü koruyor fakat yorumlama, tartışma gibi karşılıklı iletişim gerektiren konularda (telecoms) eski heyecan yok. Öte yandan bilgi aktarımı amacına bloglar daha müsait bir ortam sağlıyor. Velhasıl forumlara yazık oldu. Aslında İngilizce kaynakları araştırıp forumları diri tutma önerilerini incelemek lazım, birileri mutlaka bu geri gidişin farkındadır ve birşeyler düşünmüştür.

Sitenin sosyal medyayla dirilmesi lazım, aslında yönetim kaliteli bir ekip hazırlasa ve sosyal medyayı kendi gerektirdiği şekilde kullansa yeniden bir kadro toparlayabilir. Şu sitenin Necip Fazıl Kısakürek aramasında google rankingleri 1-8 bandında gidip gelirken, yapılabilecek çok şey olmalı. Tek sorun mesai ayıracak insan bence.

Yahut şurdan birkaç kişiyle e-dergi tadında bir çalışmaya girsek hoş bir atılım olurdu. Forumlara göre ağırlığı, ciddiyeti ve kalite yakalanırsa daha geniş kitlesi var çünkü. Gelin dostlar bir online mizah dergisi çıkaralım. :)

ikinciAbdulhamid konusunda çok utanıyorum zaten. Achar iki defa yeni şifre verdi bana, ikisini de unuttum. Yoksa üç defa mıydı? En son 1 hafta olmadı girmeyi deneyeli. Giremedim maalesef. Çok komik ya gülüyorum kendime :D

CW da bir üyeliğimi hatırladım da girdim sen hatırlatınca Trra abi :) Stockholm filan diyor ya, hayırdır inşallah. Doktoray abi Sweden'a mı yerleşmiş nedir, mevzuyu bilmiyorum.

Ergenekon abi ne yapıyordur acaba? İnşallah iyidir, hoştur.

Ahahaha Android istekleriniz -3 diye bir konu gördüm. Bayağıdır girmiyormuşum oraya da. Android filan çıkmış ta istek başlıkları açılmış.

demeden edemedim. Ne kadar da uzak kalmışım öyle ben. Hem oralara hem de mobil teknolojiye. Ben hiç vatsap neyim kullanmadım. (Tam bu anda şu müzik arka fonda duyulur ve bir müddet forumda suskunluk olur)

Dial-up bağlantı sesi kulaklarımızı şenlendirdi tekrardan. İnsanoğlu ne garip değil mi? Adsl yeni yeni gelmiş, olum diyom heyecanlı heyecanlı "lan olum artık enter'a basmadan siteye girecek makina" sesim çatallı ve heyecanlı. Şimdi 1000 mbit diye birşey çıkartmışlar. Herhalde düşünce bile yetiyordur o hızla sitelere girme işi.

Gidişatın farkında olan Türklerin görüşlerini inceledim bir süre boyunca. Akla uygun tespitler var ama çözüm önerileri yok gibi. Yeni üye çekme konusunda haklılar. Ama nasıl? işte bu noktada bir çözüm yok.

Dervish her görevi yapar. Uygundur, vakti vardır, internet bağlantısı adsl 8mbit'tir. Vuuu, hareketlenme oldu bende :D

Abdülhamid belediyenin tahliye edip kapısını mühürlediği bir binaya dönmüş. Bende aslında bazı evrak, makale filan olacak da o kadar karışık ki. Belki bu yaz toparlarım biraz, size gönderirim.

CW 5 yılımı alıp gitti, tekrar uzun süreli inceleyerek gözümdeki efsanenin kanına girmek istemiyorum. Güzel bir rüyaydı. Bilgi, tecrübe ve özgüven konusunda çok faydasını gördük, epeyce geliştik, birkaç güzel insan tanıdık. Karşılığında da ufak tefek birşeyler verdik, hoş bir sada bıraktık sanırım ve bitti. Doktoray Dijitürk'te devam ediyor bildiğim kadarıyla. Ergenekondan haberim yok, mubarek ayrılmış, doğukan da @dogukanilbeyi 'nden devamlı olarak tweetliyor.

Mobil teknolojiyi bana hiç sorma. Sen Whatsup diyorsun da, elimdeki telefonun 7 yaşına basmak üzere olan bir Nokia 6630 olduğunu söylesem? :) 2 yıldır yenileyeceğim deyip duruyorum ama nasip olmadı. :)

ADSL bana düğündü bayramdı. Download yaptığımda aylık telefon faturası 100TL, pardon, 100.000.000 TL filan geliyordu ve evde kafamı sokacak bir delik arıyordum. Şimdi 7*24 internette olsam 55 tl ancak geliyor. İşte bunlar hep Ak Ak Ak Parti. :D Neyse, bir keresinde yeğenlerime MP3 indireyim diye dialer üzerinden mp3arsivi.com diye bir siteye bağlandım, 120.000.000 tl fatura gelmişti. Yıl 2002 hiç unutmam. Bugünün parasıyla 350 TL'nin üstündedir. Çocukluğumda yaşadığım ağır travmalardandır :)

Seninle bir ara geyikleyelim be Dervish, birşeyler yapalım. Yönetim de uygun görürse bir toplantı düzenlesin, sosyal medyayı tartışalım. Biz de belki bi e-dergi, blog filan açarız ha ne dersin. Şöyle 2 haftada bir güncellenen bir mizah dergimiz olsa fena mı olur? Bizi seven arkamızdan gelir. Fan'la kalemdar'ı da aramıza alıp teğmen yaparız. Harika olur bence.

Forumların kitlesi üniversite ve lise öğrencileriydi. Onlar ihtiyarlayıp, iş güç sahibi olup, çoluğa çocuğa karıştıkça forumlardan koptu. Yeni liseli ve üniversitelilerse zaten forumlarda değil, sosyal medyada yetişti

Aynen öyle be hocam :) Dertlisin dertliyim dertliyiz. forumun altyapısını hazırladıktan sonra üst yapısını renklendirecek kimseler bulunur sanki. Akademik alanımla ilgili sitelerin forumları bile kıpır kıpır. Aslında çok şey söyleyecek gibiyiz de bir kekemeliğin bir de şu dünya işlerinin gözü kör olsun .

"ikinciAbdülhamid.com" 'u ilk kez duyuyor oluşum da cabası.

Dergi işi zor hocam. ZAMAN lazım her şeyden önce. Şöyle zamanını, hakkını vere vere bereketlendiren babayiğitler olsa da biz de görsek tabi:)

• Like 1

Ortamı hareketlendirecek birkaç kişilik bir çekirdek kadro aslında çok şey değiştirir. Kendi aktifliğinden keyif alan küçük bir ekip, dışarıdan katılanlar için de forumu çekici kılabilir ama işte o çekirdek ekibi kurmak çoğu forum için artık bir sıkıntı. Dünya işleri herkesi boğuyor zaten, haklısınız, bir de sosyal medyada şahsıyla vitrinde olmak ve daha fazla kişiye ulaşmak insanlara daha cazip geliyor olmalı.

Dergi işinin avantajı ortaya belirgin bir şeyler koyuyor olmak. Yani ortaya konan orijinal çalışma doğrudan vitrinde oluyor ve bir yığın forum mesajının içinde kaybolmuyor, kaynayıp gitmiyor. Bu da üretmeyi seven adam için motivasyon oluşturuyor. 6-7 kişilik bir yazar kadrosuyla e-dergiler döndürülür aslında, bir iki kişi de müstear kullandı mı olur gider de işte mesele o kafadar, uyumlu, heyecanlı çekirdek kadroyu toparlayabilmek.

• Like 1

yapacak adam bahanesinden değil önerisinden bahseder amaa... ah şu zaman. herkese 24 saat de bana 10 saatmiş gibi geliyor bazen. Vaktini bereketlendiren adam zaten iki tarafı da idare edebiliyordur, öyle adamlar lazım hocam. adam dedikse ademler havvalar vs... hayatın okumuş yazmış düşünmüş yaşamış insanları. varsa bir niyetiniz hayırlı yoldaşlar bulmanızı dilerim can-ı gönülden... zira masamda duran kitapla bir haftadır karşılıklı bakışıyoruz, cesaret edip de iki kelam etmişliğimiz yok. vay arkadaş. utandım şimdi , üzüldüm de

İkinci Abdülhamid Han hakkındaki sitede aktif olmanın zamanı geldi tabi. Yetkililere sesleniyorum, bana şifremi bu sefer unutmamak üzere tekrar verin :) Trra abim dosyaları, evrakları, bilgi, belge ve bulguları yollayabilirsen hoş olur tabiki. Ne hoşu? Muntazam olur.

Ahhh CW ahh. "Cehennem'in Cenneti"ydi :) Yok abi efsaneye bir şey olmasın aman. Hani bir tarayıcı olsam, oraya aşık olurdum. Güzel insan çoktu, tabi şimdi de çoktur muhakkak ama sen yoksun işte. Olsun, buradasın ya :)

6630 polifonik olanlardan mı :D ? Gülene bak, benimki zoraki polifonik. Hiç unutmam, 2009'da dokunmatikler daha yeni yeni çıkarken bir tane Samsung F480i almıştım. Dokunmatiği 5 yıldız, wifi hariç özellikleri de çok hoştu da şu maddiyat işte. Valide Sultan'ıma sattım :D Şimdi Avea'da bir tarife var, 27 TL Emniyetçilere özel. Bir sürü dakika, bir sürü sms (ikisi de 1000'lerle ifade ediliyor) ve 4 GB internet kampanyası var da telefonum müsait olmadığı için geçemiyorum o tarifeye. Telefon yenilemek mevzusu derin mevzu benim için de. Sen yenilersin ama abi. 4S mini için canavar diyorlar da HTC'den şaşmamak lazım kanımca ve otoritelerce.

146'dan bağlandım 1 ay. Hafızam yanıltmıyorsa 500 küsür milyon telefon faturası ödemişti babam. 3300 Mark'a aldığı bilgisayarı elinden zor aldım. İlk bilgisayarımdı. Ayıptır söylemesi IBM markaydı hehe B) Ben değil de babam ağır travmaya giriyordu az daha :D Adam ne çekti benim elimden yaa. Arabası ile Maraş'lara kaçmalar filan. Doğmamış oğlumdan korkuyorum.

Geyikleyelim abiciğim, konuşalım, dertleşelim. Başım üstüne. Skype veya Facebook farketmez. Publish etmeyeyim adresi diye PM ile yollayacağım birazdan hesapları. Yönetime açık çağrıyı yapalım o zaman: Toplantı talep ediyoruz. E-dergi fikri hoşuma gitti, blog da olur tabi. Zaten vakit sıkıntım yok artık benim genellikle. 1 yıl kpss çalışacağım evde günde birkaç saat. Uygunum yani hep. Fan ile Kalemdar'ı yüzbaşı yapalım be, biz de yüzbaşıyız ya hani ondan :D

Bu arada @sailornur hocam başlıktaki konu bayağı bir kaydı. Affeyle :)

ooh dağılsın dağılsın derviş hocam :) aten maksat; muhabbet olsun, sandıktaki çeyizler vitrinlere serilsin. selam yayılsın..falan filan:) çalışkan insanları gördükçe ağlayasım geliyor artık :)

@sailornur, bazı durumlarda teraziye konduğunda daha ağır basan öncelikler olabiliyor, bazı durumlarda da insan toplu halde bir işe girişildiğinde bir miktar vakit ayırabilecek durumdayken, tek başına kaldığını fark edince tüm motivasyonunu kaybediyor. Özellikle en meşgul adamın bile ikinci duruma girebileceği dönemler oluyordur. Mühim olan bu tarz insanları toparlayabilmek, ekibin önemi bu. Fakat boş vakti olduğu halde motivasyonu olmayan, kendini suçlu dahi hissetmeyen adamdan hayır gelmez.

@dervish, ben tezi toparlayınca birkaç parçayla yardım etmeye çalışacağım. :) Estağfurullah ayrıca, bu teveccühe değmem:) Geçen bir CW'ya uğradım, eskilerden kalan güzel insanlar hala var da bilmiyorum, devamlılığı sağlamak zor gibi geldi. Burada ben atıp tutarken Habercilerden biri fakiri enseleyip siteye davet etti de:)

Nokia 6630, 2005'in en iyi telefonuydu. Yapma şimdi küstürme kuzumu. Gerçi artık koyun oldu ama olsun. MP3 bile çalıyor. 1.3 megapiksel kamerası bile var ya naber? 3D film çekersin şerefsizim. Beni iPhone 4S'e yönlendirmeye çalışıyorlar fakat o kadar hızlı şarjı biten, o kadar kolay bozulan, o kadar kolay demode olan bişeye deve yükü para dökmek içime sinmiyor. Du bakalım ya :)

Evet yönetim bir toplantı yapsın. Ya da desteği görmek için önce bir konu açsın, keyfi bilir. Kıpırdamak lazım. Facebook ve twitter'ın tamamdır. Sırada skype'ın var. :)

Haberciler :) Onlara logolarından dolayı hep gülümsemişimdir. Bir zamanlar sivile alınan bir eleman istihparata girdiğini sanıpta nasıl sevinmişti, hatırlarsın :D hihi

Tez konusunda da Allah seninle olsun. Çok sıkıntılı bir süreçtir muhtemelen, hele yüksek filan olunca. Ben, benim tezim için çektiğim sıkıntıları düşündüm de bir an. Üff seninkini hayal bile etmek istemiyorum.

iphohe filan boşversene ya. sürekli birileri ölüyor o katil telefonlar yüzünden. Elektrik çarpmaları, yüzde patlamalar filan. Bunların dışında kazara elinden yere düşürmeyiver. Kendini parçalamak için bahane arıyor zaten dişlek elma. Zaten o elmanın hikâyesi de çok ilginç ya.