Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Ya-Leyl

Cemaatin Önemi :)

Recommended Posts

"Müslüman cemaatçilik yapmaz, cemaatleşir"

cemaat olabilmek ne kadar önemli. "Müslümanlar kardeştir" beyanına nazaran dünyanın 4 bir tarafında din olarak İslamı seçmiş insanların kardeşimiz olduğunu bilerek yaşama şuuru... Dünyanın bir ucundaki kardeşinin ayağına diken batsa onu yüreğinde hissedebilmek...

içimizin kan ağladığı günlerden kurtuluşa ermeyi Allahu Teala nasib-i müyesser eylesin inşallah...

cami cemaati mevzusuna değinmeden de geçmek olmaz. ben, sen, o, kısacası biz 5 vakit namazımızda imkanlar nispetinde camileri doldurmuyorsak vah halimize!!!

camiler cemaatten yana mahzun, 2-3 saf yatsı cemaatlerinin ortalaması? yaş ortalaması ise 60 civarı! Nerde bu gençlik? Yatsılarda, sabahlarda neden boş camiler?

Allahu Teala yatsı ve sabah namazlarımızı da cuma ve bayram kalabalıklarıyla kılmayı nasip eyler inşallah...

Her zaman ümitliyiz çünkü Müslümanız...

• Like 1

"Müslüman cemaatçilik yapmaz, cemaatleşir"

cemaat olabilmek ne kadar önemli. "Müslümanlar kardeştir" beyanına nazaran dünyanın 4 bir tarafında din olarak İslamı seçmiş insanların kardeşimiz olduğunu bilerek yaşama şuuru... Dünyanın bir ucundaki kardeşinin ayağına diken batsa onu yüreğinde hissedebilmek...

içimizin kan ağladığı günlerden kurtuluşa ermeyi Allahu Teala nasib-i müyesser eylesin inşallah...

cami cemaati mevzusuna değinmeden de geçmek olmaz. ben, sen, o, kısacası biz 5 vakit namazımızda imkanlar nispetinde camileri doldurmuyorsak vah halimize!!!

camiler cemaatten yana mahzun, 2-3 saf yatsı cemaatlerinin ortalaması? yaş ortalaması ise 60 civarı! Nerde bu gençlik? Yatsılarda, sabahlarda neden boş camiler?

Allahu Teala yatsı ve sabah namazlarımızı da cuma ve bayram kalabalıklarıyla kılmayı nasip eyler inşallah...

Her zaman ümitliyiz çünkü Müslümanız...

Sevgili kardeşim sonunda söylediğini vurgulayarak cümleme başlamak istiyorum.

Dediğin gibi Müslüman bir kişi asla ve asla umutsuzluğa kapılmamalıdır.

Müslümanın halet-i ruhiyyesi her koşulda, bu şekilde olmalıdır..

Kötü günlerin de, aynı gecenin sonunda gündüzün geleceğini bildiği gibi iyi günlerin habercisi olacağı bilmelidir.

Ama ben kendim de dahil bazen bazı olaylar karşısında gerçekten umutsuzluğa kapılıyor.

Bu da, belki kendimizin iman zayıflığından dolayıdır, Allahu Alem...

Baktığın zaman nesil inanılmaz bir şekilde dejenere, Türkçe tabiriyle bozuluyor, rayından çıkıyor...

Üstad'ın belki hatırlarsınız,

Üç katlı ahşap evin her katı ayrı âlem!

Üst kat: Elinde tespih, ağlıyor babaannem,

Orta kat: (Mavs) oynayan annem ve âşıkları,

Alt kat: Kızkardeşimin (Tamtam) da çığlıkları;

Acaba Üstad şimdiki halimizi görse bize nasıl bir şiir yazardı...

Hemde ümitvar olduğu Anadolu gençliğinin halini bir görse,

Dindar insanların yaşantısını bir görse...

Acaba bize ne derdi???

Doğru dersin Müslüman her zaman ümitvar olmalıdır fakat insan Türkiye'deki bu kokuşmayı gördükçe inanınız, benim gibi binlerce belki de milyonlarca Müslümanın ümidi kırılmıyor değil...

Bunu Üstad o ekonomik olarak, siyasi olarak, adamsızlık olarak o devirde bize yani Türkiye'ye aşıladıysa, bizim de Üstad'ın hayatından ve mücadelesinden çokca ders çıkarmamız gerekir...

Cemaatleşmek...

Son zamanlar da cemaat ve cemaatleşmek adına yapılan propagandalar bitiriyor beni..

Cemaat denildiğin de akla ilk gelen şu cu, bu cu yorumlarıda cabası.

Eğer Rab'be götüren bir çocuk dahi olsa cemaat adı altında, ben o yola seve seve girer, ölürüm o yola tabiri caiz ise ne yalan söyleyeyim.

Ben umutsuz değilim, cemaatlerin varlığından tedirgin hele hiç değilim.