Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Ya-Leyl

Necip Fazıl Kısakürek'i Niçin Seviyorum?

Recommended Posts

Necip Fazıl Kısakürek’i niçin seviyorum şeklindeki bir soru, çok kimseye garip gelebilir. Hatta Necip Fazıl hayranları, “Böyle bir Üstad sevilmez mi?” diye karşılık verirler. Elbette Üstad Necip Fazıl, sevilir. Sevilmesi için bir çok sebep vardır.

Bu sebeplerin başında, çok kimsenin Allah, Din, İslam, İman gibi kelime ve kavramları ağzına almaya korktuğu ceberrut bir yönetim döneminde, baskı ve zulümlere aldırmadan, İslam ve Hak Davasını korkmadan ve yılgınlık göstermeden savunmuştur. Aynen, Bediüzzaman Said Nursi, Mehmed Akif Ersoy, Osman Yüksel Serdengeçti ve diğer Üstadlarımız gibi.

Allah hepsinden razı olsun.

Necip Fazıl Kısakürek’i bu yönleri itibariyle sevdiğim gibi, bir de başka özel hususiyetleri dolayısıyla seviyorum. Her Üstadın, kendine has bazı özellikleri vardır ve bu özellikler sevenleri tarafından ayrı bir değerde görülür. Ben de Üstadımız Necip Fazıl’ın bazı özelliklerini ayrı bir değerde görüyor ve bundan dolayı ayrıca seviyorum.

Nedir bu özellikler?

1-Gençlik yıllarında bohem hayatı yaşadığı ve İslam’dan çok uzak yaşadığı halde, köklerine, özüne bağlılığını hiç yitirmeyen ve özüne dönüş yapan bir insan sevilmez mi? Sevilir elbet. Üstadın Fransa’ya tahsil görmek için gittiği o gençlik yıllarındaki bohem hayatı, yarını düşünmeden gününü gün etmesi, kumar ve benzeri alışkanlığı gizli bir durum değildir. Çok kimse tarafından bilinmektedir. Böyle bir çamur ve bataklığın içinden çıkıp da İslam’ın savunuculuğunu yapmak herkese nasip olur mu? Olmaz elbet.

2-Ülkemizin en zor ve en baskıcı günlerinde doğruluktan ve inandığı davadan en ufak bir taviz vermeden yürüyen bir insan sevilmez mi? Sevilir elbet.

3-Edebiyatta kendisine güveni ve şairlikteki ustalığını tartışmaya açmayacak derecede kendisinden emin olan bir insan sevilmez mi? Sevilir elbet. Böyle bir kişi hem sevilir, hem de kendisine saygı duyulur.

4-Özellikle Gençlere örnek olan ve onları Hak Yola çağıran, onlara özgüven aşılayan bir insan sevilmez mi? Sevilir elbet.

5-Yazımın en altında örneklerini sıralayacağım bu mısraları yazan bir insan sevilmez mi? Sevilir elbet.

İşte ben bunlardan dolayı Üstad Necip Fazıl Kısakürek’i çok seviyorum. Ayrıca, hemşehrisi olmakla da iftihar ediyorum.

Evet, şimdi Üstadımızı sevmemize vesile olan o şiirlerden birkaç mısraya yer verelim:

“Ana rahmi zâhir, şu bizim koğuş;

Karanlığında nur, yeniden doğuş...

Sesler duymaktayım: Davran ve boğuş!

Sen bir devsin, yükü ağırdır devin!

Kalk ayağa, dimdik doğrul ve sevin!”

“Geldi ölümlü yalan, gitti ölümsüz gerçek;

Siz, hayat süren leşler, sizi kim diriltecek?

Kafdağını assalar, belki çeker de bir kıl!

Bu ifritten sualin, kılını çekmez akıl!”

“Ne sabahı göreyim, ne sabah görüneyim;

Gündüzler size kalsın, verin karanlıkları!

Islak bir yorgan gibi, sımsıkı bürüneyim;

Örtün, üstüme örtün, serin karanlıkları.”

Bu mısralar elbette bunlarla sınırlı değil. Ancak bir yazıda ancak bu kadarına yer verebildik, inşallah bir başka vesileyle Üstadımızın başka mısralarına da yer veririz, vesselam.

Ahmet SANDAL

Bu sahsi tanimiyorum. Ustada dair kalem oynatma gayretini takdir ediyorum. Yalniz sunu demeliyim ki sadece ustada has degil genel olarak mutefekkir camiamizin kose taslarini yetkin isimlerin gundemine oturtmasi ve calismalar ortaya koymalari lazim. Acilen, derhal¡