Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
deniz_mavidir

Beklenen

Recommended Posts

üstadın ilk ezberlediğim şiirlerindendir Allah böyle insanları başımızdan eksik etmesin inşallah yoksa şu dönemdeki gençliğin hali yaman

beklemek ancak böyle kelimelerle bu kafiye ile bukdar güzel anlatılabilirdi!

bunuda ancak ÜStad yapardı ve yapmısta!!

harika biri ...

tanımlayacak söz yok bu şiiri. kesinlikle bambaşka bir şey. kesinlikle kusursuz bir anlatım ve yalnızca iki kıt'a ile anlatılabilen tonlarca düşünce. ilk kıt'a mükemmeliyetin timsâli iken, ikinci kıt'anın son cümlesi ise tek başına tüm şiire bedeldir.Adeta hançer olup da bekleyenin yüreğine saplanan üstad şiiri.

Mecaz i aşk müdavimleri.... üstadı sadece bu şiiriyle tanır!!!!

ve koskaca üstad ı bundan ibaret bilirler!!! ne büyük kayıp onlar için

Mecaz i aşk müdavimleri.... üstadı sadece bu şiiriyle tanır!!!!

ve koskaca üstad ı bundan ibaret bilirler!!! ne büyük kayıp onlar için

Haklısınız. Ancak Üstad'ı tanımak için güzel bir başlangıç.

Üstadın bir çok şiiri derin anlamlar gizli,üzerinde uzunca düşünülmesi gerekli fakat bu şiiri diğerlerine kıyasla daha aleni.

Bu sebeble ben Üstad'ı anlatmak istediğim arkadaşlarıma genelde bu ve bunun gibi şiirlerinden bahsetmekle başlıyorum,kısa sürede merak ediyorlar,diğer şiirlerinide öğrenmek,okumak istiyorlar.

Krizi fırsata dönüstürmek gibi bir durum sanırım

Haklısınız. Ancak Üstad'ı tanımak için güzel bir başlangıç.

Üstadın bir çok şiiri derin anlamlar gizli,üzerinde uzunca düşünülmesi gerekli fakat bu şiiri diğerlerine kıyasla daha aleni.

Bu sebeble ben Üstad'ı anlatmak istediğim arkadaşlarıma genelde bu ve bunun gibi şiirlerinden bahsetmekle başlıyorum,kısa sürede merak ediyorlar,diğer şiirlerinide öğrenmek,okumak istiyorlar.

Krizi fırsata dönüstürmek gibi bir durum sanırım

)))hoş bir yaklaşım..

bende şiirlerinde çarpıcı sözleri slogan diye benimsetip oradan vuruyorum.. her yönüne bir kulp takmış üstad.. nereden tutarsan tut.. başarırsın.

BEKLENEN

Ne hasta bekler sabahı,

Ne taze ölüyü mezar.

Ne de şeytan bir günahı,

Seni beklediğim kadar.

Geçti istemem gelmeni,

Yokluğunda buldum seni;

Bırak vehmimde gölgeni,

Gelme artık neye yarar ?

Necip Fazıl Kısakürek

Ne beklenen gelir, ne de bekleyen beklemekten vazgeçer..Ama üstad gibi yokluğunda bulabilenler ayrı...

Ne beklenen gelir, ne de bekleyen beklemekten vazgeçer..Ama üstad gibi yokluğunda bulabilenler ayrı...

NECİP FAZIL IN OKUDUĞUM İLK ŞİİRİYDİ VE YİNE EZBERLEDİĞİM İLK ŞİİR.LİSE ÖNCESİNDE NECİP FAZIL I TANIMA İSTEĞİM BU ŞİİRLE BAŞLAMIŞTI.MUHTEŞEM BİR ŞİİR....

Çok güzel bir yorum. Bu sözün üstüne ne söylenebilir ki? :)

Edebiyat bölümünde okuyan bir arkadaşım devamlı şiir analizi yaptıklarını söylemişti.bu şiirinde anlaizini kendisinin yaptığını ve şiirde bir hayat olduğunu söylemişti.Çok az şiirde bulunan bir özellik olduğunuda eklemişti tabi.Gerek sağ gerek sol her kesimin beğendiği ve ezberlediği bir şiir.Öyleki yazarının Üstad olduğunu bilmeden ezberleyenler bile var.İşte o kadar geniş bir zümreye hitap edebilecek büyük bir şiir.

bu müthiş şiirle alakalı bir sorum acaba üstad "yokluğunda buldum seni" derken tasavvufi bir vurgumu yapmış sanki kalp gözünden bahsediyomuş gibi düşündümde

Birinde hasret, birinde veda… İki zirvesi olan bir dağ gibi beklenen şiiri. İlk kıtadaki üç örnek de birbirinden hoş. Acı çeken bir zekanın kağıda olduğu gibi yansıması. Beklemek, hasret, veda… En önemlisi de bulmak… Bekleyerek, hasret çekerek, veda ederek bulmak… Veda ederek kavuşmak. “Beklenen” bana bunu anlattı.

Bu şiiri ilk okuduğum zaman içimde tarif edemediğim bir duygu oluşmuştu... Şu an bile bu duyguyu tarif edemiyorum ve her okuduğumda o duyguyu yeniden hissediyorum...