Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
serdengeçti

En Son Okuduğunuz Kitaplar?

Recommended Posts

İlber Ortaylı'nın ''Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek 2'' kitabı. Biraz düz bir anlatım olmuş ama, tarih sevenler için iyi bir kitap diyebilirim. En azından resmiyetin sınırlarını aşmış Ortaylı Hoca.

Sadece aptallar 8 saat uyur- Erdal Dermirkıran nam-ı diğer Dünyanın en akıllı insanı :shiny:

"Aklı başında olan hiçbir insan, ömrünün üçte birini yastığa bağışlamaz" :Smiley (20):

Bilimsel bir gerçeği baya eğlenceli bir biçimde ele almış zatı muhterem. Okunmaya değer.

İlber Ortaylı tarafından kaleme alınan Osmanlı Sarayında Hayat okuduğum son kitap...Topkapı Sarayı ve saray adetleri, düzenlemeler güzel ,anlaşılır bir dille anlatılmış...Özellikle Osmanlı tarihine ilgisi olanlara tavsiye edilir...

Cemile de, Gün Olur Asra Bedel de, Toprak Ana da çok güzel. Hepsi de buram buram Türk Dünyası kokmakta. Aytmatov'un diğerkâmlığı tartışılmaz bir gerçek. Nitekim onun kağıda olan alerjisi bu gerçeğin kanıtı olduğunu düşünüyorum.

Beyaz Gemi'yi de tavsiye ediyorlar; iki kere başlayıp yarıda bıraktım. Son kez baştan alıp okuyacağım inşallah.

• Like 1

İlber Ortaylı'nın ''Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek 2'' kitabı. Biraz düz bir anlatım olmuş ama, tarih sevenler için iyi bir kitap diyebilirim. En azından resmiyetin sınırlarını aşmış, Ortaylı Hoca.

...

İlber Ortaylı ile bu seri halinde olan kitaplarıyla tanıştım.Dediğin gibi düz bir üslubu var.Ama ben de yine de tavsiye ederim.Hoca Osmanlıyı sadece övmüyor.Sevdiğim tarafı da bu.Eksiklikleri/aksaklıkları çekinmeden söylüyor..

Şuan İlber Ortaylı'nın Tarihin Sınırlarına Yolculuk adlı kitabını okuyorum.Bu kitabı tarih sevenler için,özellikle Osmanlı tarihi,tavsiye edebilirim.Röportaj şeklinde bir kitap.Bazı tarihçiler/yazarlar soruyor İlber Ortaylı cevaplıyor....Akıcı bir kitap..

bu kitabın haricinde iki kitap daha var elimde..insan üç kitabı nasıl okuyabilir?bu maymun iştahlılık mıdır çözemedim doğrusu...

Biri Nurettin Topçu'nun(sosyolog) İsyan Ahlak'ı..bunu sosyolog adayı olduğum için okuyorum..ilk başlarda anlamamıştım ama şimdi anlama yolunda ilerlediğime inanıyorum..

Biri de Yol Öyküleri/Sufiler diyarından ilham veren öyküler..Kısacık öykülerden oluşuyor(kıssadan hisse de diyebilirim)..Masa üstü bir kitap.Yani soluk almak için koltuğuna oturduğunda elinin kolayca uzanabileği bir yere konulabilecek cinsten..

• Like 1

İlber Ortaylı ile bu seri halinde olan kitaplarıyla tanıştım.Dediğin gibi düz bir üslubu var.Ama ben de yine de tavsiye ederim.Hoca Osmanlıyı sadece övmüyor.Sevdiğim tarafı da bu.Eksiklikleri/aksaklıkları çekinmeden söylüyor..

Akademik dili ağır basmış Ortaylı Hoca'nın. Fakat dediğim-iz gibi gerçekci davranıyor. Nihayetinde nadir tarihçilerimizden birisi, faydalanmak lazım.

Biri Nurettin Topçu'nun(sosyolog) İsyan Ahlak'ı..bunu sosyolog adayı olduğum için okuyorum..ilk başlarda anlamamıştım ama şimdi anlama yolunda ilerlediğime inanıyorum..

Benim de okumak istediğim kitaplarından birisi merhum Topçu'nun. Şu anda ''Büyük Fetih'' kitabına başladım, mümkün olursada Dergah Yayınlarının çıkardığı Nurettin Topçu'nun mevcut eserlerini almayı düşünüyorum. Her ne kadar akademik bir uğraşım, ilgim, alanım, bulundurmak lazım.

Aslında "tarih kütüphanesi" kurmak gibi bir idealim var :)

Turgenyev den Babalar ve Oğulları okudum...Nihilizmi benimsemiş , yumurtadan çıkmış kabuğunu beğenmeyen tarzda gençler , hiçbir şeye inanmayan , inandığı tek şeyin bir şeye bir inanmadığı olduğunu dile getiren , geçmişini , değer ve geleneklerini elinin tersiyle itiveren gençliğin hikayesi (kitaptan anladığım bu ).Henüz okumamış olanlara yönelik kısa bilgiler....

ÖNDEN GİDEN ATLILAR...

Fazla söze ne hacet buyurun;

Issız sıcak çölleri

Karşı karlı dağları

Çoktan aşıp gittiler

Kayboldular uzakta

Önden giden atlılar

Ben burada kaldım böyle

İşleri aceledir

Çok uzundur yolları

Bense geride kaldım

Yetişemedim size

Önden giden atlılar

Gittiler hep gittiler

Aştılar kızgın çölü

Toprak tükendi bir gün

Denize ulaştılar

Çektiler dizginleri

Kendileri dursa da

Atlar duramadılar

Çaresiz kalıp birden

At sürdüler denize

Önden giden atlılar

Önlerinde okyanus

Kızgın bir çöl arkada

Asıl içlerindedir

Zaptedilmez bir deniz

Önden giden atlılar

Teknik değişti diye

Bıraktılar atları

Atlarsa bu kıyıda

Sanki sevgili gibi

Onları beklediler

Günlerce beklediler

Yeri yırtar ayaklar

Göğe fırlar başları

Nerden çıktı bu deniz

Bizi ayıracaklar

Önden giden atlardan

Sevgiliden daha zor

Ayrılmak bu atlardan

Buğulanmış gözlerle

Geri dönüp onları

Gemilere aldılar

Önden giden atlılar

Üç gün duramadılar

Yaptıkları gemide

Karşı kıyıda yeni

Güzel atlar buldular

Yaktılar gemileri

Önden giden atlılar

Vardılar Kurtuba' ya

İnmediler atından

Gülle karşılandılar

Ne güzel atlar bunlar

Bunca yol çiğnediler

Çiçek çiğnemediler

Önden giden atlılar

Önden giden bu atlar

Seni gördüler kalbim

Sahabe atlar bunlar

Dünyanın beklediği

Önden giden atlılar

Önden giden atlılar

Osman SARI

her gün başka bir kitap elime geçiyor resmen şaşırıyorum hangisini okuyacağım diye...

Zaman Kaybolmaz..(İlber ortaylı'nın hayatı.röportaj tarzında)...

elime yeni bir kitap geçti ama onu okumayacağım..Bir amca sağolsun kendi davasını savunuyor..

nihat genç'in veryansın adlı kitabı..inceledim okumuş kadar oldum ve hiç tavsiye etmem...

• Like 1

ÜSTADIN CEZA EVİ GÜNLERİNDEKİ IZDIRAPLARINI ANLATAN ÇOKGÜZEL BİR KİTAP TAVSİYE EDERİM;YENİ OKUMAYA BAŞLADIM HER OKUYUŞUNUZDA ÇOK FARKLI BUHRANLARA GİRECEKSİNİZ

*****CİNNET MUSTATİLİ*****

Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu - Necip Fazıl Kısakürek

Üzerinde üstünkörü bir şeyler yazıp kemiyet seremonisi oluşurmak niyetinde değilim. Zira Üstadın Ramazan ayında üç defaya mahsus, teravihten sahur vaktine kadar verip, 20 sene sonra eser haline getirdiği bu konferansını, bir satır başı ve bir nokta arasında zapt etmek, ruhu buharlaştırmak, gölgeyi tutmak nispetinde, muhal ötesi bir iş olur... Terkibin dehası, tetkikin keyfiyeti, teşhisin isabeti ve hükmün hakikati... Hepsi bu eserde, hudutsuz bir ruh ve fikir keyfiyeti halinde...

okumayı çok seven bir şahsiyet olarak insanlarında neler okuduğunu merak ediyorum.Bu sayede hem okuduklarınızı öğrenir hemde fayda sağlayacağını düşündüğüm kitapları öğrenebilirim.

Okuğum kitap türleri:Genelde tarih[çünkü tarih öğrencisiyim:D],tasavvuf hakkında kitaplar ve klasikler

En son okuduğum kitap:Devletlü eşkıyalar[ismail sezgin],İmparatorluğun en uzun yüzyılı[İlber ortaylı]

Esselamu Aleyküm Arkadaşlar.

Ben aynı zaman içerisinde birden fazla eser okuma taraftarıyım, şuan Mahmud Es'ad COŞAN (R.A.) Hoca Efendinin İslam'da Eğitimin İncelikleri isimli eserini, yine Hoca Efendinin Baş Makaleler 2 isimli eserini ve Halk arasında Kara Davut diye de bilinen Çelik Yayınlarından Delailül -Hayrat Şerhini okumaktayım.

Rabbim okuduğumuz eserlerden istifade noktasında nasiplenmemizi ve feyzimizi arttırsın İnşaallah. Ve bizleri, bu eserleri yazıp bizlere ulaşmasına vesile olan Rabbimin Sevgili kulları olan Hoca Efendilerimizin Himmetlerine mazhar eylesin İnşaallah...

Ömer Lütfi Mete - "Allah'sız Müslümanlık-Gerileme sürecinde İslam'ı Yaşama Sorunu"

Allah'sız Müslümanlık'da bazı doğrularımı ezip geçici taraflara rastladım. Ve tuhaf bulduğum, aklıma yatmayan tesbitlere...

Okuyan varsa, ben yanlızca zamanım müsadesince merakımı gidermekle yetineyim. Yorum ve eleştrisi olan var mı? Yahut beğenildi mi? Beğenilmeyen, tasdik edilmeyen başlıklar neler?

selam ve dua ile..

Cemil Meriç'in bu eserini ben de okudum 2 yıl kadar önce , ama bana biraz ağır gelmişti. Okuduğum dönem itibariyle mi yoksa bendeki bilgi yetersizliği nedeniyle mi , tam olarak bilemiyorum eseri yeteri kadar anladığımı söyleyemem...

Eserin anlaşılması biraz zor... Şöyle ki, mevzuuyu toplu halde değil de, oldukça geniş alanı kapsayacak şekilde ele almış. Medeniyet ve Umran kelimelerini ve aralarındaki o ince farkı çok iyi yakalamış yazar. Kültür, medeniyet ilişkisine değinmiş... Medeniyet kavramının tarihsel gelişimini ve bizde bu kavrama neden uygarlık dendiğini açıklamaya çalışmış.

Bu arada şunu da laf arasında belirtmek isterim; Cemil Meriç bu eserde (Muhammed) Abduh'u eleştirir gibi yazdı. Elmalılı M.Hamdi Yazır da bir esrinde (Muhammed) Abduh'a bazı noktalarda katılmamaktadır. Necip Fazıl'ın bu mevzuu hakkındaki görüşü de malumunuz... Mehmet Akif ise Abduh'u kendisine rehber edinmekte neredeyse. Mustafa İslamoğlu da Abduh'u savunur. Afgani ve Abduh mevzuunda, alimlerimiz arasında bir ihtilaf vardır. Galiba işin püf noktası tasavvuf...

Üstad Necip Fazıl - Çile

Mustafa Armağan - Büyük Osmanlı Projesi

İkisini okuyorum.Ama Çile 'yi yavaş yavaş sindirirek , anlamını ruhumu işleyerek okumayı daha tercih ediyorum .

Şiddetle tavsiyemdir, gerici Edebiyet Fakultesi ile pek alakam yoktur:).

Cemil Meriç içinde bir iki kelam etmek isterim. Günümüz sosloglarını cebinden çıkarabilecek kadar mutefekkir olan Üstad kelimeleri inci gibi dizmesini de iyi bilirdi.

"izmler idrakimize giydirilmis deli gömlekleridir"

Vesselam.

Ufak bir sürçme olmuş, 'gerici' değil 'gerci' olacaktı.:)

Ulu Hakan iknci Abdulhamidhan-üstad...aynadaki yalanıda almıstım olduğu gibi duruyo

o kadar değerli bi kitap ki okumaya kıyamıyorm sanki eksilcekmis gibi ya doğru anlayamazsam bos yere okurum diye korkuyorum öylece duruyo her defasında elime alıp geri bırakıyorum...

Bir insan, bir adam yaratmaya kalkarken; kendi yaratılmışlığını ve kendi Yaradanını ancak bu kadar iyi anlatırdı sanırım. Kendisinden kurtulunca, hakiki kurtuluşa ereceğinin idrakine varmak: Tam bir ruhi çıplaklık..

''Bir Adam Yaratmak''

Cehennem Değirmeni/Siyasi Hatıralarım - Rauf ORBAY. İstiklal Harbi'mizin önemli şahsiyetlerinden ve meşhur Hamidiye kruvazörü komutanı Rauf ORBAY'ın hatıralarından derlenmiş bir kitap.

Milli Mücadele öncesi ve sonrası hakkında bilinen/bilinmeyenlere dair bir kitap.

Şu aralar kendimi okuyorum. Fakat dili çok ağır, anlamakta güçlük çekiyorum. Rabbim, anlamayı nasip etsin inşallah..

• Like 1

GENÇLİK VE AŞK (CEMİL TOKPINAR) BU KİTABI HER GENCİN OKUMASINI ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM

Genç olduğum için okudum.

Aşk'ı popüler kültürün belaltı anlatımından farklı anlattığıiçin okudum.

Meşru olan aşkı anlattığı için ve mecazi aşkı anlattığı için okudum.

Allah aşkının ise bambaşkalığını anlattığı için okudum/okunmalı.

Her genç bekarken, evlilik öncesinde, nişanlıyken bunu okumalı,

Evlenince de 2 kitaptan oluşan Ömür Boyu Aşk'ı okumalı. (Ömür Boyu Aşk da Sn. Tokpınar'ın eser(ler)idir)

(Not: Vehbi Vakkasoğlu'nun da evlilikle ilgili hoş kitapları vardır.)

''Ama şu var eğer Efendimizin hayatını salih suruç gibi bikaynaktan okumuşsanız size hafifif gelir;şayet hiç okumamışsanız bu kitap gayet hoş tavsiye ederim ''

O zaman Üstad'ımızın Çöle İnen Nur'unu okumanızı şiddetle tavsiye ederim...oldukça ağır;ağırlığınca da açık,anlaşılır,ve mükemmel ötesi diyebileceğim bir şaheser...konusunun mükemmelliğinin yanısıra üslubu her zamanki gibi,Üstad'ıma yakışan üslup...

Her Müslüman-Türk kardeşimin mutlaka okuması gereken bir eser diye düşünüyorum...

Sevgilerle...

Çöle İnen Nur'u okudum-anladım-bayıldım.

Sanki kendim de o Nur (s.a.v.) ile çölde yürüdüm, savaşta ok attım, sohbetinde bulundum.

Anlatılan Kainatın Efendisi olduğu için bu eser de N.Fazıl'ın eserlerinin efendisidir.

100'e yakın eserinin zirvesindedir kanımca...