İçeriğe git

Foto

Düşündürücü Sözler

Konuda 767 cevap var

borealatis

borealatis

Sessiz Üye

• Teğmen
  • 24 Mesaj sayısı:
Arkadaşlar burada beğendiğiniz anlamlı güzel sözleri paylaşabiliriz.....bu sözler sizinde olabilir.... Selametle...

Vücudun, ilmi ilahide, ilimden ibaret olduğunu müşahade, vahdet-i şuhud'dur.
(Ahmed Hulûsi)

usturublu

usturublu

Sessiz Üye

• Teğmen
  • 10 Mesaj sayısı:
beni ençok etkileyen vede Üstada bağlayan artı ağlatan söz

Ellerime uzanan dudakları tepeyim;
ALLAH diyen gel seni ayağından öpeyim.
İçimdeki Şeytanın Ensesindeyim

Muvazene

Muvazene

Emektâr

• YüzBaşı
  • 2.264 Mesaj sayısı:
-- Edeb bir tâc imiş nûr-i Hudâ'dan
   Giy o tâcı emîn ol her belâdan

--Eş seçmek kitap seçmeye benzer, iyi tasarlanmış bir kapak ve cilt ilginizi çekebilir ama içeriği sağlam olmadıkça sonunu getirmek zordur.

--İnsanlar ömürleri boyunca bir defa büluğ ızdırabı çekerler. Halbuki dehanın çocukları sık sık bu ızdırabı çekerler ve her defasında gençleşirler. ( Goethe )
.........
Biricik meselem, Sonsuza varmak...

Salihbey

Salihbey

Kural ihlali yapmıştır.

• Sivil
  • 315 Mesaj sayısı:
" Meğer yıllarca katırlara saman yerine menekşe sunmuşum "

Eski Yunanlı bir şair
Vatan diye bildiğim fikrimin coğrafyası/Fikir yoksa vatan ne kuru toprak parçası/Budur mimar takdiri BÜYÜK DOĞU kumaşım...Ruh yoksa kemmiyet basit hayvan kafası/Keyfiyetsiz milliyet esnafın salatası/Budur mimar takdiri BÜYÜK DOĞU kumaşım...Kuru zan gariban ne dangalak ne it/Allah uğrunda gazi akın yolunda şehit/Budur mimar takdiri BÜYÜK DOĞU kumaşım...Çağlarüstü fikirde mutlak anahtar-kilit/Enayi avlaması tavlama şehit-mehit/Budur mimar takdiri BÜYÜK DOĞU kumaşım...Her ne varsa âlemde O'ndandır O'na perde/O'na nisbetle düşün hangi lâflar nerede/Budur mimar takdiri BÜYÜK DOĞU kumaşım !..

oya

oya

Sessiz Üye

• Teğmen
  • 2 Mesaj sayısı:
HİÇ KİMSE KAPTANIN NE KADAR BÜYÜK DALGALARLA BOĞUŞTUĞUNUZLA İLGİLENMEZ.ONLAR İÇİN ÖNEMLİ OLAN GEMİYİ LİMANA SAĞ SALİM ULAŞTIRMANIZDIR.

MÜSLÜMAN PROBLEM ÜRETEN DEĞİL ÇÖZEN KİŞİDİR.

BDG

BDG

Emektar

• YüzBaşı
  • 1.127 Mesaj sayısı:
"Tum gercekler uc asamadan gecer. Once alaya alinirlar; sonra kendilerine siddetle karsi cikilir; ve son olarak ise dogruluklarinin cok acik oldugu ilan edilir."

Arthur Schopenhauer

Kelimelerin gücünü anlamadan, insanların gücünü anlayamazsınız....Konfüçyüs

Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. Bugün yarına dünle beslenerek yol alır. Bertolt Brecht
Gökte saman yolu benim olmalı;
Dipsizlik gölünde, inciler benim.

Ü.Y

Ü.Y

Ayrıldı

• Sivil
  • 210 Mesaj sayısı:
Hakiki aşk odur ki sevdiği uğruna kalbi dursun..

Yavuz Sultan Selim.

Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

(Mevlana Celaleddin-i Rumi)

KULAKLARIM PATLIYOR SESSİZLİĞİNDEN....

Ü.Y

Ü.Y

Ayrıldı

• Sivil
  • 210 Mesaj sayısı:
Onlara anladıkları kadar söyleyin.

Hz Muhammed (S.A.V)

Ü.Y

Ü.Y

Ayrıldı

• Sivil
  • 210 Mesaj sayısı:
Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım. (Necip Fazıl Kısakürek)

Kötü bir cemiyetin bozamadığı insanı, Kötü bir arkadaş bozar (La Edri)

Mal kaybeden, bir şey kaybetmistir, onurunu kaybeden birçok şey kaybetmiştir. Fakat cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmistir. (Goethe)

mürid

mürid

Müdavim

• YüzBaşı
  • 282 Mesaj sayısı:
"Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi."

KANUN-İ SULTAN SÜLEYMAN

trradomir

trradomir

Müdavim

• YüzBaşı
  • 920 Mesaj sayısı:
- Küçük insanların gölgelerinin uzun olduğu yerlerde güneş batmak üzeredir.

Tahmin edelim bakalım söz kimin?

Evet doğru, Çinlilerin! Bu da bir Çin atasözü.

Bu adamların başka işi gücü yok muymuş da oturup paso aforizma üretmişler diye az sormamışımdır kendi kendime. Şu söz muhteşem bir büyüleyicilikte, değil mi? Harikulade...
Atsineği...

zeynepsahin

zeynepsahin

Sessiz Üye

• Teğmen
  • 16 Mesaj sayısı:
'Can konağını aramadaysan cansın, bir lokma ekmek arıyorsan ekmeksin.. Şu nükteyi biliyorsan işi biliyorsun demektir:
Neyi arıyorsan O'sun sen.'
MEVLANA CELALEDDİN-İ RUMİ

Harika bir söz!Gerçekten neyi arıyorsak O'yuz.Hemen bunun ardından da üstadın bir beytini hatırlatmak istiyorum:
"Anladım işi sanat Allah'ı aramakmış; Marifet bu, gerisi yalnız çelik çomakmış".

İnşallah hepimize bu sanatı idrak nasip olur...
Ben o kutsi nefesin üflediği kamışım;
Ses O'nun, ben imzamı atmışım, atmamışım

BDG

BDG

Emektar

• YüzBaşı
  • 1.127 Mesaj sayısı:
Eyvallah,güzel yakalamışsınız.Neyi ararsanız o'sunuz.Bizlerde kainatın kuşatıcısı,yaratıcısı olan Rabbi aramaktayız.Belki vesilesi üstadımızdır belki başkası belki canlı belki cansız...
lakin halisane niyetimizin bizleri burada buluşturması veüstadın aradığını aramamızı sağlaması bizlere umut aşılamaktadır.Kalbin en ince taraflarına rahmani görünmeyenlerin tesir etmesi ve orayı, sonsuzluk yolculuğu için bizlere tesis etmesi dileği ile...
Gökte saman yolu benim olmalı;
Dipsizlik gölünde, inciler benim.

zeynepsahin

zeynepsahin

Sessiz Üye

• Teğmen
  • 16 Mesaj sayısı:
Amin, amin, amin..Aynı yol üzere kişilerle bir arada olduğumu hissetmek ve bu güzel iklimde bulunmak mutluluk ve ümit verici.
"Aşk kılıcı ile öl ki. ebedi ömre kavuşasın. Hayatta olanlar, bu âşk kılıcının kokusunu alamazlar. Hayatta iken taat ve ibadetten kendine bir elbise yap. Ölüm. üzerinden dirilik elbiseni aldığı zaman, çıplak kalır, rüsvay olursun. Dostum, eğer ebedi dirilik istiyorsan, ölmeden evvel öl.."
MEVLANA CELALEDDİN-İ RUMİ

Allah bizi çıplak kalıp, rüsvay olmaktan korusun..Nefislerimizi öldürüp, hayat bulmayı nasib etsin..
Ben o kutsi nefesin üflediği kamışım;
Ses O'nun, ben imzamı atmışım, atmamışım

hafakan

hafakan

Müdavim

• YüzBaşı
  • 1.049 Mesaj sayısı:
oturma ehli bidat ile yeme sancı,
paslanırsın, paklayamaz sonra seni her kalaycı.( m.ustaosmanoğlu)
**
üstadın cinnet mustatilinde geçtiği ve boynuma asıyorum dediği ilahi levha= BUDA GEÇER YA'HU
Oluş sırrı o nurdan heykelin eteğinde,
Ve ÖLÜMSÜZLÜK balı ŞERİAT peteğinDe

^^^ N -F- K^^^^

Abdulhamid

Abdulhamid

Gayretkâr Üye

• YüzBaşı
  • 146 Mesaj sayısı:
"ben ahiret var diyorum ve inanıyorum, siz yok diyor ve inanmıyorsunuz. eğer sizin dediğiniz doğruysa, sonunda ben inandığım için birşey kaybetmem. ama benim dediğim doğruysa siz inkar ettiğiniz için zararlı çıkarsınız."

İMAM GAZALİ(ebu hamid muhammed ibn muhammed ibn tavus ahmet et-tusi eş-şafii )
hem madem ömür kısadır.

selahaddineyyubi

selahaddineyyubi

Gayretkâr Üye

• Teğmen
  • 130 Mesaj sayısı:
her rüzgarda eğilip bükülürsen dağ bile olsan bir ota değemezsin/mevlana
bilmediklerimi ayağımın altına alsam başım göğe ererdi./imam azam
alimlerle yaptığım bütün münazaraları kazandım.cahillerle yaptığım bütün tartışmaları kaybettim.imam şafii
misyonerler gece gündüz çalışıp dururken acaba
oturmuş vahyi ilahiyi mi bekler bizim ulema
mehmed akif
düşmanın sen benim hızımsın gündüz güneşe muhtaçsa sen de bana lazımsın
necip fazıl

nurdan_damlalar

nurdan_damlalar

Gayretkâr Üye

• Teğmen
  • 73 Mesaj sayısı:
Kargaların ötmeye başladığı yerde
Bülbüller susarmış
H.Z MEVLANA

ve sen yine denendiğinde;ve yine kalbin daraldığında;ve yine bütün kapılar kapandığında;ve yine ne yapman gerektiğini bilmediğinde;uzun uzun düşün.........ve hatırla YARADANINI!'
ALLAH kuluna kafi değilmi?''(zümer 36)

[/size]

By_Rock

By_Rock

Sessiz Üye

• Teğmen
  • 11 Mesaj sayısı:
"Dua ve ibadet, Allah ile olmaktır. Allah ile olan kimse için ölüm de, ömür de hoştur."
Mevlana

gece güneşi

gece güneşi

Gayretkâr Üye

• YüzBaşı
  • 164 Mesaj sayısı:
bu başlığı görünce aklıma Nüvit Osmay'ın Düşünce Atlası adlı kitabı geldi.sonra birden bir ampül yandı başımın üzerinde.eğer burda yazanları bir araya getirirsek o kitaba çok güzel bir rakip olabilir :)

Ben de Mecnun'dan füzun aşıklık isti'dadı var
Aşık-ı Sadık menem Mecnun'un ancak adı var
-Fuzuli-

Kays'a eydün ben bela destinde sergerden iken
Uğramasın yanıma Billahi ol sersem yanar

( Kays'a -Mecnun'a- söyleyin ben bela çöllerinde aşk ile başı dönmüş dolaşırken yanıma uğramasın.kazara karşılaşıcak olursak billahi benim ateşimden o sersem de yanar kül olur)
-Hayal'i_
HÜKMÜ PEŞİN VERMEKTE PEŞİN HÜKÜMCÜLÜK DEĞİL FİKİR NAMUSKARLIĞI VARDIR...

horoz vari gagalamak, papağan vari ağız oynatmak

Cevap Ekle