İçeriğe git

Foto

Düşündürücü Sözler

Konuda 770 cevap var

goktasi

goktasi

Atıldı

• Sivil
  • 48 Mesaj sayısı:
Sabah sabah insanını denedim dünyanın
Cimrilikle dolu deriler yürüyordu
Başka bir şey görmedim
Sonra kanaat kınından bir kılınç çektim
Keskin tarafıyla onlardan ümitlerimi kestim

İMAM ŞAFİ

Marifetli hokkabaz başını kaldır da bak
Gökte bir oynayan var yıldızlarla kaydırak

ÜSTAD

Benim bir sayıklamam

Çağarıyor yangınımdan daha büyük yangınlar
Çağarıyor uykularıma yansıyarak azaplar
Ölümün güzel yüzünün arkasına saklanmışlar
Saklambaç oynayacak halim yok bilmiyorlar

SİTARE

SİTARE

Ayrıldı

• Sivil
  • 174 Mesaj sayısı:
"Dal; ağlayan buluttan yeşerir, tazeleşir.
Mum; ağlamakla daha aydın bir hale gelir."(Hz. Mevlana)

"Bulanık su denize gitmeyi ister;
ama balçık suyun ayağını tutmuştur, çeker de çeker."(Hz. Mevlana)

"Mariz bir asrın, hasta bir unsurun, alil bir uzvun reçetesi ittibai Kur'an'dır."(Said Nursi)

"Cehennem lüzumsuz değil. Çok işler var ki, bütün kuvvetiyle 'yaşasın cehennem' der.
Cennet dahi ucuz değildir mühim fiyat ister."(Said Nursi)

" Sana vahyolunana ittiba et ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret! O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır..."(Yunus/109)

SİTARE

SİTARE

Ayrıldı

• Sivil
  • 174 Mesaj sayısı:
"Görünüşte ateş, tencerenin altındadır; ama anlam bakımından ateş,tencerenin canının içindedir.

Görünüşü dışarıdadır, anlamıysa içeride; can sevgilisinin anlamı, kan gibi damarların içindedir!..."(Hz. Mevlana)

"Dünyaya dalan genci nasihat değil, muhabbet kurtarır."(Hz. Mevlana)

"Tomurcuk derdinde olmayan ağaç, odundur."(Necip Fazıl Kısakürek)

"İslamiyeti kurtarmayı bırakın.İslamiyetle kurtulmaya çalışın."(Seyid Ahmet Arvasi)

" Sana vahyolunana ittiba et ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret! O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır..."(Yunus/109)

serdengeçti

serdengeçti

Müdavim

• YüzBaşı
  • 623 Mesaj sayısı:
Sıradan insanların hevesleri vardır
Büyük insanların hedefleri vardır

Volkan gibi lav atmış,ne susmuş ne sönmüşüm.
Ben bu iman uğruna çılgınlara dönmüşüm.

mürid

mürid

Müdavim

• YüzBaşı
  • 282 Mesaj sayısı:
-Bazen herşeyi kazanmak için herşeyi kaybetmeyi göze almak gerekir... ENDÜLÜS, gemilerini yakanlarındır...

-Nice ışık saçanlar yangın çıkartmakla suçlanmışlardır...

-Göklere giden yolu bulmak isteyenler, Allah'ın elçisinin yerdeki ayak izlerini takip etsinler..

SİTARE

SİTARE

Ayrıldı

• Sivil
  • 174 Mesaj sayısı:
"Hayatta herşeyi, gitmeleri bile anlamlandıran şey durmaktır.Durup şöyle bir çevreye, hayata bakmak...
Asıl yolculuk nereye? Bu sorunun cevabı giderken verilmiyor!..."

rembo

rembo

Gayretkâr Üye

• Teğmen
  • 82 Mesaj sayısı:
"-ŞANS; APTALLARIN KADERE VERDİĞİ İSİMDİR!"
Yaşamak, yaşamak üstü yaşamaktır!<div align='center'></div>

nevbahar

nevbahar

Müdavim

• YüzBaşı
  • 262 Mesaj sayısı:
BEN MİYİM BEN,SEN MİSİN BEN,BEN Mİ SEN?
BEN MİYİM,SEN SENSİN ELBET,SEN DE BEN
EY HATEMLİ YAR,SENİNLE BİR HOŞUM
SEN Mİ BENSİN,BEN Mİ SEN,GEÇ ŞÜPHEDEN..
HZ.MEVLANA *RUBAİLER*

Lûgat, bir isim ver bana halimden;
Herkesin bildiği dilden bir isim!
Eski esvaplarım, tutun elimden;
Aynalar, söyleyin bana, ben kimim?

N.F.K

filizkimyager

filizkimyager

Sessiz Üye

• Teğmen
  • 18 Mesaj sayısı:
zamanla değişiyor mesela bi dönem ;

çok çalışır çok dua eder ve çok istersen allahın rahmeti tecelli eder ,rahmet tecelli ettiğinde de nice olmazlar tahakkuk eder...

sonra,

ya hayır söyle ya sus.

biri beni ne zaman üzse;

beni kime okşamaz madem
sen öp beni anlımdan sen öp seccadem
vs vs vs
Yâ Rab, bu serâir gün olur da açılır mı?

Bir leyl-i müebbed olarak yoksa kalır mı?

lawyer

lawyer

Sessiz Üye

• Teğmen
  • 31 Mesaj sayısı:
· "En büyük saadetler büyük ve acı felaketlerin neticesidir" Bediüzzaman said nursi
. ''Bilirken susmak, bilmezken söylemek kadar kötüdür.'' EFlatuN
. "Söz ola kese savaşı söz ola kestire başı, söz ola ağılı aşı bal ile yağ ede bir söz." Yunus Emre
. ''Susmak huyların efendisidir. ''(Hazret-i Muhammed )
. ''Az söz erin yüküdür, çok söz hayvan yüküdür. ''(Yunus Emre)
. ''Unut ki affetmek zorunda kalmayasın. ''(Ebner-Eschenbach)
. ''Doğruyu söylemek değil, anlatmak güçtür.'' (Cenap Şehabettin)
. "Bizi hayattan şikayete yönelten şey, karşılaştığımız zorlukların büyüklüğü değil, mücadele gücümüzün azlığıdır" Taylor
. ''Beni bir ben anlarım birde beni yaratan;bana bir ben lazımım birde beni anlayan...''
Hasret bir rüzgar kapı kapı aralar geçer;
Gördüğüm her güzel şey,beni yaralar geçer...

SİTARE

SİTARE

Ayrıldı

• Sivil
  • 174 Mesaj sayısı:

"Herkes korktuğundan kaçar,yalnız Allah'tan korkan O'na yaklaşır."
Ebu'l Kasım

SİTARE

SİTARE

Ayrıldı

• Sivil
  • 174 Mesaj sayısı:

"Herşeyi maddede arayanların akılları gözlerine inmiştir.Göz ise maneviyatta kördür..."
Said Nursi

SİTARE

SİTARE

Ayrıldı

• Sivil
  • 174 Mesaj sayısı:

"Dün öldü, yarın doğmadı.Bugün can çekiyor, öyleyse şu anı değerlendirmek için amele sarıl..."(Bişr-i Hafi)

trradomir

trradomir

Müdavim

• YüzBaşı
  • 944 Mesaj sayısı:
Eğitim cehaleti alır, eşeklik baki kalır. (Osman Bölükbaşı'ya ithaf edilir)

Şimdi bi dönüp baktım da , hakikaten çok düşündürücü bi söz olmuş. :(
Atsineği...

suskun kalem

suskun kalem

Sessiz Üye

• Teğmen
  • 19 Mesaj sayısı:
tek vakit namazımı kaçırmaktansa binkere ölmeyi tercih ederim-Abdulhakimel Arvasi

cemiyetteki ruh hastalıkları iman eksikliğinden doğuyor-

MANEVİ ACININ YANINDA MADDİSİ HİÇ-

biri kendilerine demişki -Allah bize adliyle tecelli etsin!..cevapları-Allah bize fazliyle(hiç yoktan,hiç değerimiz olmadan) tecelli etsin,bizi fazliyle korusun.adliyle tecelli ederse yanarız!

Allah sırrını eminine verir;bilen söylemez,söyleyen bilmez

Allaha malik olan neden mahrumdur;Allahtan mahrum olan neye malik?

o günah ki;insana küçüklük ve sığınma duygusu verir,büyüklük ve kibir veren ibadetten daha hayırlıdır.

İstidat birdir,iyiliğe veya kötülüğe istidat..istidat birdir;ve dava kötüyü iyiye çevirmekte..

Gafil halk,kesik ve bitkin bir laf eder!yarın olsada bir iş işlesem..bilmez ki,bugün dünkü günün yarınıdır.Bugün ne işlemiştir ki,yarın birşey işleyebilsin?

hz.Ali:hersey Onunla var,hersey Ona nispetle yok.
Boşuna gezmişim yok tabiatta.içimdeki kadar iniş ve çıkış..

Ziyad_e

Ziyad_e

Sessiz Üye

• Teğmen
  • 20 Mesaj sayısı:
HZ. Mevlana'dan:

" Akılsız dost düşmandır." Bu sözü çok beğeniyorum :(

Gerçek Dostlar, şimdi size kendi sözlerimden yazıcam, filozof olmak istiyorum da azcık:

İnsanlar ikiye ayrılır: İnandığını yaşayanlar, kandığını yaşayanlar.

Elinde ne mi kalacak: Et bile kalmayacak!!!

Bir de -yanlışım varsa düzeltin lütfen- Hadis-i Şerif paylaşmak istiyorum: Yeryüzünde kendini günahsız görmek gibi büyük günah yoktur...
Tarık Bin Ziyad Fas'tan İspanya'ya geçince "Ya bu savaşı kazanırız yahut burda ölürüz!"diyerek gemileri yaktırdı. Ziyade (Çooook) olacağız
Gemileri yakıyorummm!!! Ya şerefli bir istiklal,ya belensin kana dağlar!!!

SİTARE

SİTARE

Ayrıldı

• Sivil
  • 174 Mesaj sayısı:

"Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez..."
(Hz. Mevlana)

SİTARE

SİTARE

Ayrıldı

• Sivil
  • 174 Mesaj sayısı:
"Ey Nefs! Bil ki, dünkü gün senin elinden çıktı, yarın ise senin elinde senet yok ki, ona maliksin.Öyle ise hakiki ömrünü bulduğun gün bil.Laakal günün bir saatini ihtiyat akçesi gibi, hakiki istikbal için teşkil olunan bir sandukça-i uhreviye olan bir mescide veya bir seccadeye at.Hem bil ki, her yeni gün sana, hem herkese bir yeni alemin kapısıdır.Eğer namaz kılmazsan, senin aleyhinde alem-i misale şehadet eder!..."

Said Nursi

isra

isra

Gayretkâr Üye

• Teğmen
  • 100 Mesaj sayısı:
boğuşmak hayat denen savaş için . yaşamak en sonunda dikilen bir taş için . bütün ızdırapların işte en korkuncu bu . bir avuç toprak olmak düşünen bir baş için . bizi ister bir toz yap savur mahşer yelinde. ister sürü çöp yap tufanların selinde. sonunda bir varlığa ulaştırda... allahım bırakma tabiatın merhametsiz eline NFK

Muvazene

Muvazene

Emektâr

• YüzBaşı
  • 2.264 Mesaj sayısı:

boğuşmak hayat denen savaş için . yaşamak en sonunda dikilen bir taş için . bütün ızdırapların işte en korkuncu bu . bir avuç toprak olmak düşünen bir baş için . bizi ister bir toz yap savur mahşer yelinde. ister sürü çöp yap tufanların selinde. sonunda bir varlığa ulaştırda... allahım bırakma tabiatın merhametsiz eline NFK

Selamlar,

Efendim, yazının sonuna NFK eklenmiş ama şiir Üstadımıza ait değildir. Orhan Seyfi Orhon'un bir şiiridir. Şiirin üslubu ve bilhassa muhtevası da bas bas bağırıyor Üstada ait olmadığını. ilk mısranın tam hali de şöyle " Boğuşmak, hayat denen sebepsiz savaş için" Hayat, sebepsiz bir savaş değildir Üstad için. Hele hele ' bütün ızdırapların en korkuncu bir avuç toprak olmak ' mülahazası Üstadın tam aksi istikametindedir.
Buraya bir mim koyalım ve kaldığımız yerden devam edelim düşündürücü kelamları yazmaya.
Biricik meselem, Sonsuza varmak...

Cevap Ekle