Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
ibrikçi

Metafizik

Recommended Posts

Emice bir kitap aldık 200 sayfa 10 gün oldu yarısına gelemedim şimdi şeyhim beni dergahtan kovmasın da ne yapsın?

Şeyhim haklı tabi ,bir de utanmadan kızını istiyorum...

Bayramda da kutlama mesajı attım cevap vermedi . Cevap vermez tabi bir kitabı 10 gündür sırtımda gezdiriyorum her gün işe götürüp getiriyorum açıp okumuyorum...

Allah bizleri okuma fakiri etmesin , külliyatları okuma anlama uygulama nasip etsin.

İkitane güzel kelime kurup diyemedik kıza sonra da neden kovdu bizi , yapılırmıydı benim gibi ; anası Resulullah'ın ( sallallahu aleyhi ve sellem) kızı, babası Fatih Sultan Mehmed Han'ın askeri bir yiğide diye sağa sola çifte atıyorum...

Keşke o kitabı bir günde okusaydım , yazık oldu şeyhimle dostluğuma Ey Dost!

Yıldızlar kayar geceden

Renkler silinir heceden

Yüreğim sızlar inceden

Ben hep seni düşünürüm...

Ah aziz kardeşlerim ah... Haluk Nur Baki hazretleriyle tanışmam şöyle oldu . bir gün dergahta seher sırrı mevzuunda yazılar yazılıyor işte bakıyorum herkes birşeyler yazıyor o ona teşekkür o onu övüyor benim aklım tabi şeyhin kızında diyorum valan emice gız gitti elden benim yazacak hiç bişeyim yok. İlmim yok... Ne edim nasıl edim eziliyorum... Ya Allah bismillah deyip googleye yazdım " seher sırrı" tak bir yazı geldi doğru düzgün okumadım da aldım aynen kopyala yapıştır. Şeyh geldi hemen dedi " ya inanamadım bu konu bukadar ayrıntılı nasıl anlatılmış Haluk Nur Baki hz. Görünce anladım anadan doğma Muhammedi bir zattır çok severim " işte bana da dualar etti. Şeyh bunu yazdı ben de yazıyı okudum.

Kitabım bitmedi halâ devam ediyoruz. Metafizik kelimesi de geçiyor kitapta. Bakalım ne öğrenicez...

35769670_10155386698931671_5321777844852

Üstadın bu çağrısına müslümanların ilk sall' ını okuyan Pirimiz Bilali Habeş radyallahu anh ' dan bir kıssa;

ÇAĞRI FİLMİNDE EBU SUFYAN İMAN EDERKEN DİYOR "KAFAMDA BAZI ŞÜPHELER VAR" BİLALİ HABEŞ RADYALLAHU ANH DİYOR Kİ ONA "O KAFANI KOPARTIRSAM ORTADA ŞÜPHE KALMAZ"

Aziz kardeşlerim bekârlıktan çabuk karar veremediğim için biraz bocaladım ama verdik ak partiye... Birde benim oyum bekâr olduğum için uğursuzdur diye korkuyordum.

Bize bir zararı olmaz Tayypciğimizin, adamı millet seviyor.

Bazen kız tavlamak için muhalif yazılar yazdım. Yokluktan dolayı böyle siyasi mevzu açıp kızları konuşturup izliyoruz .

Neyse hayırlı uğurlu olsun ümmedi muhammede ...

Bir dervişleme şiir;

Dost! Dost! Dost!

Ey bâd-ı sabâ hâb-ı nâzından yâri git uyandır El bağla divan dur

Sâkî demeden sen bade dolandırİçtikçe ver usandır

Hâl-i perişanımı sabâ dildârıma söyle Hünkârıma söyle

Hâk-i pâyinden rica eyle kandır Kasem et inandır

Senden söz sormayınca ol sen cevap etme Söz söze katma

Terk-i edeb olma sakın el-aman dur Bir hayli zaman dur

Her ne bâzâr ihsan ederse al getir açma Gayri karışma

Deme bunun sonu kavga kandır Yahşi yamandır

Aşık olanın çeşmi kan ağlar döker yaşlar Halk anı taşlar

Vaslı murâd olur âhir ol gümândır Ehl-i îmândır

Sûfî benim arkam dönünce ta'n taşın atma Hem alıp satma

Gerçi bu Celâli harâb ehli şuarâdır Amma dervişândır

B. Celali Baba

Ya aziz kardeşlerim dergahlıkta şeyhimin birincisiydim derken öyle savurmuyoruz kafadan. Bir hizmetim, ilmim yoktu Allah yardım ediyordu. Dergahtakilerde hiç küçük düşürmeye çalışmazdı konuyu bildikleri için. Birkeresinde bir âşık vardı onunla aşıklama kapışmıştık tabi edepli bir şekilde. O aşık asıl birinciliği hakedendi ,Allah var ne yalan söyliyim. Çok alim bir arkadaş neyse biz tabi her fırsatı değerlendirmekle meşkulüz. Karşılıklı yazıyoruz dörtlükleri biz Allah ne verdiyse gözü kapalı yazıyoruz tabi abdestim de var. Bir dörtlüğü aynı saniyede attık . dörtlükte sorduğu sorunun cevabı var bizim yazdığımızda hemen bıraktı daha yazmadı.

Bir anda şeya oldu aşkımız...

İnsanız , az çok bizde insanız...

Ah aziz kardeşlerim ah ... Şu Allah' ın işine bakın ki gideceğim doktor keşke kominist olsa diyorum. Doktor sanki bizim şirketin temsilcisi gibi ... Sistemimizin ortaya çıkarttığı " tanrı patron" modeli sayesinde ne yazık ki patron her konuda haklı. Bizim iş yerinde havalandırma yok toz , egzoz dumanı ve küf tutmuş duvarların içinde çalışıyoruz rahatsızlandım allerjik astım ve nefes alamıyoruz içeride ve doktorlar da dahil herkez gözlerini kapatmış durumda bu zulme... Doktordan bir gün rapor alabilmek için işten istifa eder bu gün yine gitmem nefes alamıyorum diye tehdit etmem gerekti. Şirket temsilcisi tanrı patron tapınakçısı doktor düşündü ve işten çıkmamın şirkete daha zararlı olacağını anladı ve bir gün rapor verdi... Ne diyordu tayyip çiğimiz " başka meslek seçseydi" evet anlıyorum ekmek bulamazsam pasta yerim. Şirketimiz savcı , kaymakam, tic. Odası, ve tabiki sağlık kuruluşlarının hepsine rüşvet vermesinden ötürü hiç bir şikayet yolumuz yoktur. Tüm devlet kurumlarımız ve görevliler patronumuzun rakı sofrasından bir zırnık eksiltmemek için adeta birbirlerini çiğnemekte...

Şu komediye bakın ki , istifa edecek olsam patronuma 3 hafta önceden bildirmediğim için üç haftalık paramı kesiyor. İsraillilerin filistinlilere ettiği zulmün ve haksızlığın ülkemizde de yaşanmadığını söylemek inandırıcı değil. Nefes alınmayacak kadar kötü şartların olduğu bir işyerini şikayet edebilecek denetleyecek kimse yok varsada çok kolay satın alına biliyor...

Doktor , tedavisini başlattığı hastalığın sakıncalı durumunu raporuna yazmıyor... Mesala bir adam üşüttü , doktor "soğukta çalışamaz "demiyor. Bunu kominist yapmaz ne diyim en azından Allah ,kominist doktorlarımızın sayısını artırsın. En azından fakir fukara için " ya bunlarda insan" diyecek bir iki adam kalsın...

Bu arada belediyemiz de kominist güya... Bu mu koministlik?

Düğümler öyleki içten dışa dıştan içe atılmış karma karışık...

Eski düşünce notlarım

dostlarım. şimdi ,kadir gecesi hakkında biraz düşünelim. Biz kadir gecesinin ne olduğunu nerden bile biliriz ki...

(Zamanda yolculukla alakalı)

güç Noktalarına baklım. "hayır" var , "bin ay", "fecr " var, "inerde iner" tabi milyonlaarca olan güç noktalarından kullanmayı düşündüğüm bazıları bunlar.

1) Nasıl olur da bir gece bin aydan hayırlı olur? (bu arada yazım yanlışlarına takılmıyorsunuz değil mi? takılmyın . Ben takılmamaya çalışıyorum)

Ne demiştik daha önce "Herşey sağlam bir tövbeye bakar" Bu günün kadir gecesi olduğunu bin ydan sonra anlarız. bir tövbe ederiz bin ay boyunca bozmazsak demekki kadir gecesiymiş... Mesela bir hasretlik var , bir gurbette olan var geldi sarıldık kucaklaştır sanki leyli kadire erdik...

Neyse ben daaha sonra devam etmek istiyorum şimdilik bu kadar yeter inşaAllah.

Biraz düşünelim...

Bilmeden de olsa yaptığım en kötü davranış . Hatta bütün insanların yapabileceği en kötü davranış ...

"şirk" yani ; "onun yerine başka birini koymak" sanırım geçimsizliklerde de yapılan en büyük hata bu. Bu hataya düşmemek çok zor bir şey. Bunun için sürekli tekrar edilmeli unutulabiliyor. Bu hataya düşmekten bizi ancak Allaha sığınmak kurtarır. Allaha sığınmak...

Allaha sığınmak , bizim bildiğimiz besmele çekmektir.

"Besmele çek hiç korkma."

Aziz kardeşlerim yalnız itiraf etmem gerekiyor ki yaptığım işte çok dua alıyorum kimi hindu kimi yamyam kimi bilmem nerden gelmiş ama onları kazıklamadığımız için çok memnun oluyorlar çok dua alıyoruz. işletmenin toz ve kötü havası bile gözlerine gelmiyor

Müşterinin % 98'i hayır dua ile ayrılıyor . Travestisi mi dersin hayat kadını mı dersin sarhoşu hapçısı her çeşit insan dua ediyor.... Gerçi geçen bir ermeniyi dövecektik neredeyse çakallık yapıyordu bir lira yok diyor daha geçen 8 lira param yok dedi ben cebimden verdim şimdi yine gelmiş bir lira yok. Bir herslendik cepten 100 tl çıktı çakal ...

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Lebbeyke yâ İlâhü'l- Hakk! : Emret! Ey gerçek İlâh!" buyurmuştur.

(İbni Mâce, Menasik,15; Nesâî, hacc, 54)

Fetehna yazılıdır gözlerimin ferinde

Ruhumla secdedeyim , naramla cenk yerinde

Kol kopmuş haberi yok, ayak düşmüş atından

Yinede uçar kartal, oklansa kanadından

Âşık nasuhi

Şu şahadet parmağıyla sıyırıyorum ...
İsraf etmeyelim .
Zafer Allah' ın (c.c.) O Büyük!

Aziz kardeşlerim Marifet görünmeyeni görmekte... Televizyonları saran yemek programlarını seyrediyorsunuzdur. İnce eleklerden geçerilerek hazırlanan programlarda çok büyük bir eksik tesbit ettim. Öyle ki; "tüm yemekler tuzssuz " cinsinden önemli bir eksik.
Biz küçükken ablam pasta yaparken ben yanında bekler yardım ederdim. Benim çok önemli bir görevim vardı mutvakta... Benim işim "sıyırıcılık" pudink olur kekin parçaları olur kaşıkta tencerede , mikserde kalan ne varsa onları sıyırırdım . Sıyırıyorum dediğim parmağımla sünnetliyor sıyırıp yiyorum yani, ustalığımı gösteriyor bir parça brakmıyorum. Hatta tencere ve kaşıklar öyle temiz oluyor ki yıkanmış gibi tertemiz ...
İşte o dev yemek programı sektörünün unuttuğu en önemli iş ... Hiçbir yemek programında Mutfakta "sıyırıcı" çocuk yok.

Kimseler eremedi sırrına dervişlerin
Değmeler varamadı yoluna dervişlerin

15 Temmuzda ne mi oldu?

Milletin kurban paralarını çalıp kendilerine villa , malikane satın alan fötöcü hırsızlara , cebinde 10 tl olmayan yoksullar tarafından islam dersi verildi...

Ezan ,salat Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin sesidir . duy ve uy...

Eskiden ezan okunurken televizyonun sesi kısılırdı, saygı gösterilirdi. Dışarda düğün eğlencesi var ezan okunurken eğlencelerinden ve müziğin sesinden kısmadılar... Bu düğünden nasıl bir hayır bekliyorlar???

Açık ayet vardır " sesinizi resulullahtan yüksek çıkartmayın" diye...

Bu edepsizliğe bişe demek de yasak... Bence ezanın türkçe okunduğu yunan işkalinde bile böyle edepsizlikler yoktu. Bu tip saygısızlığı aklı olan kimse yapmaz .

kim yahudi kim müslüman??? Kim kim ki?

Ezanı muhammedi arapça okunuyor ama saygısızlık daha çok artmış durumda. Bursa'da Emir Sultan hazretlerinin türbesinin yanında düğün salonları var bangır bangır müzikle tepinip duruyorlar mezarlığın yanında... Kim ruhsat verdi bunlara?

İmamlar vaazlarında kimsenin dalına dokunmamak için bir çok Allahın tehdidini bile söylemiyorlar...

İslamın sesi sanırım hıç bu kadar kısılmamıştır...

Cumada bir duaya başlıyor yarım saat bir saat yani demek istemiyorum ama derbentli bir Hak aşığı demiş " ossuruktan teyyare" Yani dua ediyorsun gözlerinde nem yok...

Allaha mı dua ediyoruz yoksa fırsattan istifade siyaset mi yapıyoruz. Duaya bakıyorum Allah muhattab değilde adeta sağa sola laf sokma cambazlığı...

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin gönül teline dokunan onca duası var be mübarek bişe bilmiyorsan bir tanesini oku da milletin kalbi yumuşasın.

Bir keresinde müftümüz ağladı hakkını yemeyeyim . bir meczup mu deli mi biri varmış ilçenin sembolü vefat etmiş belediye bando eşliğiyle götürdü defin törenine...

Bilemiyorum bu usulsüzlükler nasıl düzeltilecek?

Ezan okunuyor gidecez uyarmaya adamlar bizden daha müslüman çıkaracak kendini aynı Adnan Oktar gibi ... Nekadar alimler....

Sahte hocalara kim fırsat veriyor?

Allah bizi ıslah etsin , bizi hepimizi...

Allah bizi yine de affetsin nasıl olacak bilmiyorum nasıl affeder bilmiyorum. Allah niye affettiğini kimseye açıklamak zorunda değil . affettim der geçer mutlak hakimiyet Allah' ın c.c

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimizden bir dua;

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin Ramazanın 27. Günü okuduğu Duasi:

Allah'im! Bu günde bana kadir gecesinin sevabini lütfeyle; islerimi zorluktan kolayliga dönüstür; mazeretlerimi kabul buyur; günah ve vizr-ü vebali üzerimden kaldir; ey salih kullarina sefkatli olan!

Aziz kardeşlerim hizmetten gafil bu miskine yinede lutufta bulunan Allah bakın nasıl yüzümüzü güldürdü yine...

Geçen rüyamda şeyhimin şeyhi ( isim vermiyim) ve şeyhim biz birlikteydik. Şeyhimin şeyhinin evine yolum düştü bir muhabbet bir kucaklaşma şakalaşmalar sanki leyli kadire erdik. Misafirim öyle ikram var ki üçümüz gece bir döşekte yattık. Ayrılırken şeyhimin şeyhi kulağıma iki sır fısıldadı. Birini unuttum diğeri Söylenmez ...

Biri dedem , biri Hallacı Mansur k.s ( rüya uyanık karışık), ve şimdi de şeyhim şeyhimin şeyhi olmak üzere bir çok Allah dostuyla yatmış bulunuyorum.

Haddime değil de şeyhimin şeyhi bize lutfedip iki sır verdi biz de ona bir sır verelim

Örtünün altında sizi öptüğüm kalsın aramızda sır şeyhimin şeyhi ( kaddesallahu sirruh)

Kadir Gecesi

Biz kadir gecesini nereden bile biliriz ki... O bizi bilsin

Aziz kardeşlerim dergahlıkta geldi birisi bizi fırçalıyor . yok efendim biz şeyhimizin şeyhini anlamıyormuşuz. Şeyhimi eziyor...

Tabi hemen mudahale ettim ;anadan üryan , ciğeri büryan , sevipte alamayan dergahın tescilli sefili olaraktan duruma el koymam gerektiğini düşündüm.

Dedim emice neyi anlamayacakmışız ki ? Bizden istenen birkaç şey var. 1) devamlı abdestli olucaz

2 ) her gün banyo yapıcaz

3) her ayda belli günleri oruç tutucaz( doğurulduğumuz güne dikkat)

4) Namazınızı kılacaz sabah ve akşam namazlarını vaktinde ( kazası yok)

Sonra şeyhimizin şeyhi kadir gecesinde bizi gelip bulacak. Biz onu değil o bizi bulacak (bu önemli )

Biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Allah kullarının eksiklerini tamamlamayı sever.

ÜMMİ SİNAN DİVANI

Ey pâdişâhım kıl nazar

Vech-i zâtıñ hakkı yâ Rab

Cân vaslıñı senden umar

Hüsn-i zâtıñ hakkı yâ Rab..

Benim işim dâ’im hatâ

Seniñ işiñ dâ’im ‘atâ

Eyleme vaslıñdan cüdâ

Sırr-ı zâtıñ hakkı yâ Rab..

‘Âşıklarıñ buldukları

Düşüp gavvâs oldukları

Özin yavı kıldukları

Bahr-ı zâtıñ hakkı yâ Rab..

İy bizi yokdan var iden

Kurtar bizi mekkâreden

‘Âlemleri envâr iden

Nûr-ı zâtıñ hakkı yâ Rab..

Ey keremler kânı hâce

Biz ednâyuz eyle yüce

Muhammed çıkup mi‘râca

Vasl-ı zâtıñ hakkı yâ Rab..

Yâ İlâhî sen kıl çâre

Ulaşdur bizi sen yâre

Sır ilinde ‘âriflere

Kurb-ı zâtıñ hakkı yâ Rab..

Kâmillerden irşâd olan

Göñüllerde bünyâd olan

Cümle dillerde yâd olan

İsm-i zâtıñ hakkı yâ Rab..

Er-zâdeniñ pîr-zâdeniñ

Sırrındaki sır-zâdeniñ

Var içinde var-zâdeniñ

Varı zâtıñ hakkı yâ Rab..

zuhûrîniñ Mazharîniñ

Cân içinde cânlarınıñ

İrdügi sen dildârınıñ

‘Aşk-ı zâtıñ hakkı yâ Rab..

Eyle fenâ-ender-fenâ

Buldur bekâ-ender-bekâ

Hakîkatıñ kân-ı ‘atâ

Bahr-ı zâtıñ hakkı yâ Rab..

Enbiyânıñ evliyânıñ

Virmedükleri nişânıñ

Lâ-te‘ayyün olan senüñ

Künh-i zâtıñ hakkı yâ Rab..

Ümmî Sinân kuluñ cânı

Görmek diler ‘ayân seni

Mahrûm eyleme gel anı

‘Ayn-i zâtıñ hakkı yâ Rab..

37511411_10156650310522422_6818361376692

"Bulunduğun yeri pak eyle, lokmanı hak eyle"
Hacı Bektaş-ı Veli ( kuddise sşrruh)

Aziz kardeşlerim , konu biraz dağıldı metafizik diye başladık askerlik anılarına geçtik yetmedi dergah anıları derken uçtuk resmen...

sohbetimizi yine resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin sünnetine bağlaya bilirsek yol ala biliriz.

Resimdeki pakistanlı bir kardeşimiz. Facede Pakistanlı sayfaları takip edip beğenmeyi severim.

Küçükken babam erzincana giderken yolda kamyonun arkasında bir aile denkgelmiş onlar da binmiş kamyonun arkasına Kalabalık bir aileymiş kızlar gelinler damatlar çocuklar bir de ihtiyar varmiş. Kıyafetleri değişikmiş farklı oldukları belliymiş. Babam daha çocuk bu ihtiyar piri fani babama bir şey tembihlemiş, yarım yamalak türkçesiyle.

Bak oğlum demiş şunu sakın unutma "Pakistan Türk kardeş" Ne olursa olsun bunu asla unutmamasını tembihlemiş.

Biz ailecek tembihli Pakistan'ı çok seviyoruz. Ah Pakistan ... Allah Pakistan'ı Pak eylesin ...

Hadis-i şerifte, “Bir saat ilim öğrenmek veya öğretmek, sabâha kadar ibâdet etmekden daha sevapdır” buyuruldu. Kitap okumayan, ilim öğrenmeyen, şeytânın maskarası olur. “Rütbetül-ilmi a’ler rüteb” yani, rütbelerin en üstünü, ilim rütbesidir buyurdu.

Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:

(Evliya görülünce, Allah hatırlanır.) [İbni Mace]

(Evliya o kimselerdir ki, onlar görülünce, Allah hatırlanır.) [İbni Ebi Şeybe, Ebu Nuaym]

(Hak teâlâ, “Ben anılınca evliyam hatırlanır, onlar anılınca, ben hatırlanırım” buyurdu.) [İ. Begavi - Mesabih]

(Öyle zatlar var ki, Allah’ı hatırlamanın anahtarıdır. Onlar görülünce Allah hatırlanır.) [Taberanî]

Şeyh-ul-islâm Abdüllah-i Ensârî Hirevî “kaddesallahü teâlâ esrârehül’azîz” buyuruyor ki, (Yâ Rabbî! Dostlarını öyle yapdın ki, onları tanıyan sana kavuşuyor ve sana kavuşmayan, onları tanımıyor!).

Büyükleri seven mahrum kalmaz

Cüneyd-i Bağdadi hazretlerinin başka bir şehirde yaşayan sevenlerinden biri anlatır:

Bir gün pazarda gezerken bir güzel kadın görüp tekrar tekrar baktım. Sonra pişman olup tevbe istiğfar ettim. Akşam eve geldiğimde hatun dedi ki:

- Efendi bugün yüzünüzü kararmış görüyorum, acaba nedendir?

Aynayı alıp baktım ki, hakikaten yüzüm kararmıştı. Neden olduğunu düşünürken aklıma o kadına baktığım geldi. Bir mağaraya çekilip günlerce göz yaşı döktüm, günahımın affı için Allahü teâlâya yalvardım. Yine de huzurlu olamadım. Sonra hatırıma, Cüneyd-i Bağdadi hazretlerini ziyaret etmek geldi. Bağdat'a şeyhin yanına gittim. Şeyhin evine varıp kapıyı çaldığımda, bana, (Gir ya Abdullah, sen pazarda günah işle, biz Bağdat'ta istiğfar edelim öyle mi) dedi.

İçeri girip, mübarek elini öpüp oturdum. Şaşırmış ve çok utanmıştım. Devamla buyurdu ki:

- Pişmanlık, tevbe büyük nimettir. Kalbin imdadı olmadan uzuvların dinin emrine uyması çok güçtür. Büyüklerin sevgisi olmayınca kalbin imdadı olmaz. Bunları yapmak ancak Allah adamlarının işidir. Büyükleri seven mahrum kalmaz.

Huzura Doğru tarafından yazıldı.

Şimdi aziz kardeşlerim biz şeyhimize bir kıza olan meylimizden olmadık sözler saydık burada ama şeyhimi seviyorum. Yazılarını okumuyorum çünkü her anlattığı mevzuyu bu meyil verdiğim zayıflık gösterdiğim çerçeveden görüp üzüp üzülecem diye bıraktım . itiraf etmem gerekiyor ki aklımın ve düşüncelerimin %70' i hep kızlar ... anlamaya çalışıyorum ne biliyim sırrına eremiyorum netice hep 0 ( sıfır, "o" değil...)

Mesela dün gece sabaha karşı bir mevzu düşündüm. Kuran- ı kerimde geçen üç put ismi var. Bunları Kâbeden resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz temizledi. Kırdı attı hepsini. Kadın tasvirliydiler. Birini örnek veriyim , manat ( para)

Sonra düşündüm insanlar neden çok parası olsun ister... Cevap ; parayı düşünmemek için... Her istediğine ulaşmak ve para sıkıntısı olmasın. Aslında çok düşkünlüğün bile ondan kurtulma anlamı var. Kanaat parmağıyla dokunduğunda hemen kırılacak bir kuvvet ihtiva etiyor insanda. Evet torunlarım hepimizin ( bir Allah dostu böyle söyler konuşurken " torunlarım" çok hoşuma gider güzel bir hitab kullanmak istedim) hayatında kırması gereken bazı putlar var . Bu putların üçü büyük putlardır. Hiçlikte hep' e ulaşmak için bunlara kul olmamıza gerek yok. Gereği kadar yani putu tuzbuz etsen de yok olmaz o vardır sonuçta ve kırık birbşekilde hakettiği yerde bulunmalı. İhtiyaç kadarını al paranın gerisini dağıt gitsin... Çıksın yani ,aklından fikrinden gönlünden gitsin.

Bence ülke ekonomisi paranın alım gücünün düşürülmesiyle düzelir. Mesela ekmek almak için illa para gerekmemeli bir kurum olmalı oraya gitmeli o kurum o kişiye bir yıllık ekmek ihtiyacı için bir mıntıka gösterir orayı temizlemesini söyler. Bu şekilde çeşit çeşit üretimler ufak ufak ... İnsanda ekmek ihtiyacı aklına gelince hemen parayı düşünmez çalışmak aklına gelir.

Git emice şu dağa 20 tane ağaç dik ger gün sula ekmek bizden..

Yani böyle yönetimler düşünüyorum. İnsanlarda paranın tesirini kırmak gerekiyor.

Ekmeğin parayla satılmasına karşıyım. Komizim gibi görüne bilir ama bazı şeylerde uygulanmalı. Ekmek çok önemlidir. Bir kazak atasözü der ki ;" nan üstünden attama , nandan ülken emezsin" yani, ekmeğin üstünden atlama ekmekten büyük değilsin...

Ekmeğe değer fiyat artımıyla katılmaz. Ekmeğe emek gerek alın teri gerek. Kim olursa olsun , ister savcı ister hakim, komutan, cumhurbaşkanı hepsi ekmeği çalışarak para ödemeden almalı.

Somuncu babanın ekmeğini yermiş Bursada Ulu Cami işçileri

Bunlar hep ibrettir.

Su da aynı , su çok önemlidir . suya hakarete idam cezası getirilirse ülkede tecavüzcu de kalmaz teröristte...

Ekmek ve su kesinlikle parayla satılamaz bence.

Ekmek ve su bakanlığı kurulmalı ve bu organize edilmeli .

Aman tarım bakanlığı zaten var demeyin cinnerimi tepeme getirmeyin. Adam domuz etine başka isim vermiş E375... Bilmem ne buna ruhsat vermişler.

O domuz eti ve ürünü ihtiva eden E... Listesini alıcan kağıda yazıp o sorumluya yedirecen ...

Yahudi ekonomi sistemine kesinlikle karşıyım.

Geçen bir soru sordum kimse cevap vermedi . Aşırı ak parti savunucularının sitesi. Hayretki kimse sövmedi de... Durumun vahimliğini anlayın.

Dedim ;

Atatürkün Yunanlarla mücadelesi ve Ak partinin yahudilerle mücadelesi arasındaki benzerlikler nelerdir?

Örnek;

1 Çağın ihtiyaç ve gerekleri bahanesiyle yunan kültürüne geçiş

2 Çağın ihtiyaç ve gerekleri bahanesiyle Yahudi ekonomi modeline geçiş , ( tanrı patronlar üretmek vs...)

Bilinçsizce bu duruma düşülüyor olabilir dikkat edelim vesselam...

Şu işçi ve işveren ilişkisi işte bizim hayalini bile kuramadığımız Osmanlı esnaf ve üretici modeline örnek olabilir.

Köroğlu yine geçmiş serinden abartmış ama aşığa vebal yoktur...

Mestane yazarlar kara verirler

Gerek hüb nevreste püri civane

Üsküdar'dan seni aldım

Serimi kavgaya saldım

Çamlıbel'e yakın geldim

Ayvaz mey doldur, mey doldur

Arap at gider eşkine

Eyle merhamet düşküne

Çamlıbellerin köşküne

Gideyim bundan yoluma

Sen aldın beni zuluma

Rahmeyle öksüz kuluna

Giderim, benim yolumdur

Zahmanım benim ilimdir

Köroğlu senin kulundur

Köroğlu

Aziz kardeşlerim şimdi sizlere tasavvufta bulunan " kuzu sarması" mevzuunu anlatmaya çalışıcaz. (Yanlız bugün bir iş ettik elimiz Yeddullaha değmiş olabilir doğrusunu Allah bilir...)

Kuzu sarması şöyle oluyor efendim. Biz üveysiler şeyhimizden uzaktayızdır Ziyarete gider buluşursak şeyh bizi koynunda yatırmak ister. Yani böyle bir zorunluluk gibi bişe hisseder şeyler. Buna tasavvuftaki kuzu sarması denir. Bizd böyle bir rahatsızlık vermemek için uzak dururuz. İşin aslını bilmeyenler Laf ederler bilmem ne ... Tabi herşeyin bir sapık olanı var bir de Hak olanı var.

Üveysilerin hasret susuzluğu gözönüne alınmalı.

Bunun için rüyada falan gördükmü hemen koynuna giriyoruz.

Burada mesela bizim rüyada anlatmadım ama yeni yetmeler bilsin diye anlatmak isterim. Yattık döşekte şeyhim çok edepli ama şeyhimin şeyhi hırlı durmuyor sürttürüyor dedim ; " Emice ne yapıyon hayırdır bize mi kitliyecen. Geç o yanı biraz..." yani baktın bir tuhaflık var ne olsun hemen tepkini gösterecen postayı koyacan. Böyle sınama da olur. Şeyhimde halâ diyor şeyhimin şeyhine" şu kızı sen söylersen olur" kızda öteki odada " cık cık" diye yani istemiyormuş . ya dedim bırakın Allah aşkına ben kız mız istemiyom. Nedir ya çektiğim çile... Hayatı boyunca bizi hiç duymayacak kıza buradan yazılar yazıyoruz.

Belkide evde kız var ya öperim diye biri bir kolumdan biri bir kolumdan tutmuş... Bu şeyhler yok mu bu şeyhler ooo analar çaputa satmamış. Sonradan aklıma geldi ...

Neyse sohbeti tatlıya bağlayalım aşık sözleriyle;

Birbirimize sarı sarı altınlar atmadık mı

Tepişip bir döşekte yatmadık mı

Altay gibi annemizin ak sütünden

Birlikte emip birlikte tadını tatmadık mı?

Ruslar tafafından kurşuna dizilen kazak şair "Mağjan Jumabayev"

Türkiye için yazdığı "Alıstaki Bağruma" adlı şiirinden

Aziz kardeşlerim yerde biraz ekmek kırığı vardı da onu ellerimle ayak altındaki yol olan topraktan alıp zeytin ağacının dibine döktüm . ellim biraz kirlendi topraktan Allah'ın hoşuna gider diye düşünerekten dedim Elim Yeddullah' a değmiş olabilir diye. Yanlış anlaşılmasın . Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem' in öğrettikleri doğrultusunda hocalarımızın tembihlerine uyaraktan biz de faydalı işler yapmak dileriz tabiki...

Amelimiz küçük ama Allah büyük. Yanlış işlerim çoktur. Allah cümle ümmedi muhammedin günahlarını bağışlasın.

Gönül bahçesinin gülü solmadan

Sen o yandan ben bu yandan sevdiğim

Uzat ellerini güneşi tutak

Sen o yandan ben bu yandan sevdiğim

Aziz kardeşlerim gerçekten geçen elime bir yerden geçmiş dilençiye 2,5 yuro verdim almadı. "Türk parası ver " diyor

Kaç dükkana gittim almadı. En sonunda yurruuu diyip atacam lağıma . Dilençi bile almıyor yuroyu nasıl oluyorda Türk parasından değerli oluyormuş anlamıyorum...

Bu yuruyu alsa aşsa Haşmet abi alır. Haşmet abiyi tanımazsınız. Selamı bile hikmettir... Yazın güneşin sıcağında ceket pantolonla gezer. Millet neredeyse sıcaktan donsuz gezecek...

Birkeresinde kavede Haşmet abiyi kızdırdılar . işte diyor adam alıyon sen bu paraları şeker, sakız , çukulata alıp dağıtıyon nedir bu böyle nedir. Haşmet abi demesin mi ;" güneşi felaca sınır şehirin üzerinden bu şehre ben doğuruyorum..." bir bakmişsin elinde kova ter kan içinde su taşıyor ağaçlara. Bir bakıyorsun çöp kovalarını döküyor esnafın... Haşmet abi emelime göre selam veriyor. Kötü bir iş ettimse basıp gider... Nerden biliyor???

Verdiği sakızı cebimde cüzdanımda saklarım .

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Hacer-i Esvede elini süren, Rahmânın eline elini sürmüş gibi olur.” buyurdu.

(İbni Mâce)