Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
ibrikçi

Metafizik

Recommended Posts

Bismillahirrahmanirrahim

Aziz kardeşlerim bu günlerde metafizik çalışıyorum çok güzel kitaplar buldum ( http://kitaplar.ankara.edu.tr) okuduğum kitapla ilgili düşündüklerimi buraya yazmak aklıma geldi.

#UyumuyoruzÇünkü

Bir pınarın başına

Bir destiyi koysalar-

Kırk yıl anda durursa

Kendi dolası değil

Ümmi Sinan (kuddise sirruh)

Metafizik ilmini okuduklarım ve yaşadıklarımla biraz anlatmak istiyorum. Kitapta metafizik anlatılırken prensiplerle olan bağı anlatılıyor. Prensipler ,sistemi oluşturuyor. Mesela evde ele avuca sığmayan çocuk metafizikse evin her sabah temizlenmesi prensibi haylaz çocuğu sisteme hizmete davet eder. Evde kural koyucu anne gücü yetmediği işleri metafiziğe prensiplere uyması konusunda zorlayarak yaptırıyor. Burada vücut ev cami içinde beraber yaşanılan yer. Varlığı zorunlu... Flozoflar metafizik ilminde hep Allahın zatını arıyor bu yalnış Allahı yalnız Allah bilir. Biz kuluz ve kendi durumumuza bakmamız gerek. Eğer kendi durumumuzda metafiziği yorumlarsak bu Allahın hoşuna gidebilir ve Allah dilerse kendi durumumuzu anlatırken Allah bizim ağzımızdan kendi durumu ile alakalı bazı bilgiler vere bilir. Burada çok dikkat edilmeli çok kaygan bir zemindir. Başlangıçtaki niyetimizi bozmamalıyız. Kendi durumumuzu bilmeye odaklanmalıyız. Diye düşünüyorum

Metafizik ilmiyle alakalı fozofların sözleri felsefi akıl yürütmeler Allahın varlığıyla alakalı sözlerin okunulması esmaül hüsnanın okunulmasından önce okunmasında yarar olduğunu düşünüyorum çünkü bu eserler adeta çöl gibi , çölde susuz koştur o yana koştur bu yana ... Esmaül hüsna ise bu çölde bir serin su gölü gibi. Esmaul hüsnaya iyice susamak için bu felsefi şeyler okunursa yi olur. Susamadan çanak çanak su içmek, değerini bilmememek ,israf etmektense bu şekilde çöle çekilmek gerek

Metafizik...

Bir sohbette dinlemiştim resulullah sallallahu aleyhi ve sellem' in süt annesini (r.a)Mekke' de müşrikler yakalamış devesini gaspedip çöle bırakmış 77 yaşında Medineye doğru yürümeye başlamış çölde o zaman işte takati kalmamış bir dua etmiş. Kudretten bir el ona su içirmiş . 77 yaşında... O suyu içtikten sonra kalkmış 3-4 gün daha çölde yürümüş ve Medineye varmış. Bu olaydan sonra 7 veya 18 sene daha yaşamış ve hiç susamamış. Bu hadiseler fizik ötesidir işte.

Sallallahu aleyhi ve sellemin süt annesi bir gün resulullahtan su istemiş etraftakiler bakınmış , söylenmiş. Mübarek kadın " bunu edepsizlik olarak düşüne bilirsiniz. Ben düşündüm Allah'ın huzuruna çıkınca 'Ya Rabbi ben senin habibinin elinden su içmiş biriyim' deyip af ve mağfiret istemek için yaptım. Diye açıklama yapmış.

Bilemiyoruz bunlar bir birini açıklayan hadiseler mi?

Metafizik araştırmalarımda gevşeklik yapmak istemiyorum ama düşündüm de daha fiziği bilmeden ,bitek fizik formülü bilmeden Metafiziği araştırmaya başlamam tamamen fizik ötesi kabul edilir. Çok ko ik birşey ama doğru bu...

Fizik ötesini anlamamam gerekiyordu ve anlamıyorum zaten...

Şimdi başka bir yöntem deniyeceğim. Kuantum fiziğinde fiziğin sınırlarına bakmaya çalışıcam.

Fizik ötesi değil ,fizik dışı...

Anlamıyorum bilimsel kaynaklarda hep bir üslup var , eğer.. Eğer şöyleyse şöyle , eğer böyleyse böyle , eğer şurdan şu bundan bu , eğer de eğer , şıngır şungur hoppala ver 500 tl tamam oldu hallettik...

Aziz kardeşlerim fizik ötesine geçip geçmediğimi bilmiyorum ama geçen gün bir fotoğraf gördüm ve kendimi adeta Nuh aleyhisselamın gemisini canlı seyrediyor gibi sandım. Resimde bir kuru dalda birbirine sıkışık 8-9 tane kuş tünemiş huzur içinde duruyor. Resmin üzerine de yazmışlar ki;" birbirini yiyenler paylaşamaz dünyayı

birbirini sevenler paylaşırlar bir kuru dalı"

( resme bakarken beyaz tv de Nuh aleyhisselamın anlatıldığı ayetler de okunuyordu. Sonra bu resimde Nuh aleyhisselamın gemisinin canlı seyrettirildiğim düşüncesi oluştu)

Yarı Aydınlıklar ki sahipsiz

...

Yarı Aydınlıklar ki sahipsiz

ve mavi serçeler sabahtan erken

Çocuğum şarkı söyle sokaklarda

sesin güzelliğini kaybetmeden

kapılar açılır ardına kadar

kuşlar uçar hatıralar içinden

çocuğum bol bol masal dinle

henüz inanırken

en uzak gemileri korsanların

seyretmek yıldızların silinmesini

çocuğum sor neden akşam oluyor

ayıplamaz kimse seni

bazı sahillerin serinliği

ve unutulmayan ilk demet

çocuğum sana yalvarıyorum

ellerin çirkinleşmeden dua et

Fazıl Hüsnü Dağlarca

Aziz kardeşlerim bu konuyu araştıracak takatim kalmadı. Araştırmalarımda ulaşabildiğim yerden malumat verecek olursak, metafizik dua ile çok alakalı bir mevzu olduğu göründü. Şöyle ki ; Fizik , Allahın kurduğu rutin seyreden sistem bu sistem bazen değişiyor bu da dua ile oluyor. Sistemi Allah kulunun duası üzerine değiştiriyor. Böylece metafizik bir durum oluşuyor. Örnek olarak güneş ay bir yörüngede gidiyor. Kurbanlığın oğlu, Allahın sevgilisi sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin duası üzerine ay ikiye ayrılıyor ve yörüngesinden de çıkmıyor. Bunu Allah yapıyor.

Metafizik olaylar kulların duaları üzerine olan acaiblikler. En büyüğü mucizedir peygamberler gösterir.

Samimi mertçe edilen dualar ve onların geçerliliği ile harekete geçen sistem olduğunu düşünüyorum.

Her şeyin en doğrusunu bilen Allah , övülmeye layık olan Allah

Aziz kardeşlerim bugün Cuma Mübarek gün hem de hıdırellez yani, Hızır aleyhisselam ve İlyas Aleyhisselamın buluştuğu gün. Cumaya denk geldiği için "hıdırellezi ekber" oluyor. Bu günün bereketiyle birşeyler yazıp çizersek belki hayırlı olur diye umut ediyorum onun için dervişleme bir sohbet edesimiz var.

Dergah deyince benim yüreğim bir hoş olur bilirsiniz... Şeyhimin dergahında ilk önce ayvaz namıyla işe başlamıştım , ayvaz kıratın hırsızı ... Kırat ne? Kırat, sanat kırk kanat...

İşte böyle kendi kendimize bir vazifeyle dergaha sızdık. Neyse gel zaman git zaman kılık değiştirdik " felancı" olduk yanaştık pehlivan olduk güreştik... Tabi niyetimizin ayağı kayınca , şeyhin güzeller güzeli kızına meyil edince tüm tedbirimizi Allah bozdu foyamız meydana çıktı ve yüz çevirilenlerden olduk ...

Etrafta ser sefil dolanırken gideyim de Üstadın yanında ibrikçilik işine gireyim dedim , günahı çok olanın su dağıtması gerekir böylece burada sakarya şerhine daldık çıkamadık şimdi yuvarlanıp gidiyoruz kendi halimizce ... İşte metafizik ayağına yanaşmaya çalışıyoruz

Burdan da bir ara face twite sürdüler gittim döndüm dolandım yine geldim.

Şeyhimin acımasızlığından, cefa ve eziyetlerinden sözediyor olabilirim ama bunda bir sır var. İstiyorum ki herkes ondan korksun da yabancı kimse bakmasın ... ( bunu divan edebiyatında fuzuli söylüyor bir beyitinde . o sevgilisine diyor . Kötü bişe olsa demez sevgilisine. Biz de gönül almak için şeyhimize diyoruz) Şeyhim fuzuliyi sevdiği için ondan duygu ve düşünceler edinmeye çalışıyorum.

Dervişleme sohbeti sevdim bir konu açalım mı " dervişleme" diye?

Ahh ahh aziz kardeşlerim mübarek günler de olmasa ne olacak şu bizim halimiz...

Metafizikten ziyade burada dervişleme sohbetin daha faydalı olabileceği düşüncesi içindeyim. Bir elle tutulur keşfim olsaydı keşke. Olmasa da hayalini kurmaya çalışalım. Mesela , hani olmaz ya şöyle hiç yoktan esse de bir " Ayasofyayı açıver Ya Fettah Allah celle celalu" desek zincirleri kırılıp açılıverse. Şeyhim de ervahta görse ... Hayal kuruyoruz . Melekler belli bir vakitte mutlaka dua, niyaz ediyordur. Önemli olan tam o vakitte diye bilmek miş. Meleklerle ağız birliğiyle tam o vakitte dersek zannımca olur. Nasuhi bu olsa gerek... Nasıl olur bilmem .

Melekler biliyor Allahı , biz inanıyoruz. Bilen ve inanan bir ağızdan zikredince Allahı, Allahın hoşuna gidiyor ve kabulediyor olabilir.

Belki de açılması işi okadar da zor değil de edeben Allahın tayin ettiği , açacak olan kişi bekleniyor.

Düşünüyorum da aslında bir yol deneye biliriz.

Ayasofya camisinin gerçekten açılmasını istiyorsanız beni buradan kovun bu günahkar aranızda olduğu sürece

Allahın ayasofya camisinin en ufak penceresini bile açacağını zannetmiyorum. Gerçekten Ayasofya camisinin açılması için yapmanız gereken bu kadar basit , beni buradan kovun ki Ayasofya Camisi açılsın. Size kesinlikle gücenmem...

Metafiziğin dua ile bağlantılı olduğu düşüncesiyle dua üzerine düşünmeye başladım. ( İbni Sina metafizik araştırmalarında tıkandığı zamanlarda dua etmiş)

Dua ederken ellerin durumu dikkatimi çekti . duanın kıblesi göklerdir diye göklere açılan eller. Bir mikrofon gibi... Beklenti içerisinde açık eller... Aklıma düşünürken bazı şeyler geldi. eller , hani deriz ya laf çok icraat yok. İnsan vücudunda icraatin merkezi eller olarak görünüyor. İstek ve dua sanki ilk ellerde yeşermeye başlayacak gibi... Ellerin temiz tutulması ( abdest) önemli. Aklıma tam olarak oturmamış bazı şeyler de geliyor. Kuranı kerim Allahın " oku" emriyle başlıyor. Abdestsiz kuranı kerime elin değmesi yasak. Okumak için illa değmeye gerek yok tamam. Burada bazı şeylere ulaşacağımı hissediyorum ama şuan ... Şimdi ilimden önce edep geliyor. Edeb ,kuran okuma çalışmasında abdestle başlıyor. Biraz daha düşünmem gerekiyor... Fazla da dallandırmak istemiyorum .

Evet aziz kardeşlerim şimdi kesin kararımı verdim . Aşk , tutmaktır.

Verdiğin sözü tutmak (galu bela..)

Aşıkların durumu tasavvufta en açık anlatım olarak şöyledir;

Galubelada bütün ruhlar Allaha secde edeceğizaman Bazıları Allahı gördü ve dünyaya gelince de unutamadı... tuttu...

Oruç tutmak da Ramazanda farz ,hem bir aşık hali. Oroçken zaman geçmez olur . Zaman yavaşlar. Orocun mükafatını Allah kendi verecek bizzat. Oroçlunun ağız kokusu kainattaki en güzel koku...

Tutmak ve Eller....

Bir aşıklama ;

Celâli derler dîvâne.

Aşk ile geldim cihâna.

Bin bir isimli Sübhân'a.

Hû çekmenin borçlusuyam.

Dünya işiyle baya uğraştık biraz da gönül işleriyle uğraşmak için bir şeyler yazasım geldi.

Şimdi benim efendim sultanım "nur" Nedir buldum sanırım.Hemen açıklayayım ;

Nur, Açıklıktır anlaşılırlıktır. Kuran Ap açık bir Nurdur Anlaşılması kolay anlaşılırlığı çok yüksek belagat var.

Sabahlara kadar anla anlayabildiğin kadar

"Yerin göğün nuru Allah " Bak bunu derinlemesine düşünmek gerek, ilerilerin ilerisine bakmak gerek...

Nur anlayışın artırılması Nurlu sözler nurlu yüzler vardır. bakınca anlarsın ...

Aaa! nur var yüzünde dersin .

Çünkü bir rahatlama duyar insan karşıdakinin yüzünde bir tehdit görmez. Anladığını düşünür ferahlık verir.

tabi insanlar da ikilik şeytanı yani bir bakıma "taklit" vardır.

Ne olayım derviş olsam

Hoş yürüsem dervişane

Terk eylesem kibr ü kini

Yüz sürüsem irişene

Kande baksam Dost'u görsem

Daim Dost'tan haber versem

Dost Dost deyu Dost'a ersem

Gelip Dost'u soruşane

Döksem gözlerin yaşını

Artırsam bağrım başını

Bıraksam dünya işini

Azm etsem ol binişane

Kosam nefsin çirkin huyun

Hiç vermesem nefse boyun

Aşk içinde erkan ayın

Budur Dost'a gidişene

Şeyh elinden giysem kisvet

Nefs elinden kılsam feryat

Aşk elinden versem şerbet

Yanubanı tutuşane

Eşrefoğlu Rumi söyler

İle şara haber eyler

Kim ki dost'u görmek diler

Varsın Dost'a bilişene

( Yanıbanı tutuşane....)

Şöyle bir düzeltme mi yapsak acaba ; Aşk , tutuşmaktır.

Dayanamayacam ,şimdiden Ramazan için bir ; "Hoş Geldin Ya Şehri Ramazan"

Yine geldi aşk elçisi yine doldu meydanımız
Yine teferrüc-gah sağlı sollu dört yanımız
Yine mahfiller düzüldü yine badyalar kuruldu
Yine kadehler sunuldu esrik oldu bu canımız
Ev içi aşk ile doldu ulu kişi aşık oldu
Canlarımız hayran oldu aşk tahtına binenimiz
Bir nicemiz Leyli oldu bir nicemiz Mecnun oldu
Bir nicemiz Ferhad oldu aşktan haber duyanımız
Meydanımız meydan oldu canlarımız hayran oldu
Her dem arş seyran-gah oldu hazret oldu revanımız
Düşmüş idik ol kaldırdı birliğin bize bildirdi
İçimize aşk doldurdu dürüst oldu imanımız
Sorar isen aşk nerdedir nerde istersen ordadır
Hem gönülde hem candadır hiç kalmadı günahımız
Yunus aşkın vasfın söyler gerçeklere haber eyler
Mahrumların canı göyner aşker'oldu pinhanımız

Bu saatte kırlangıç ötmezdi ne duydıysa ötüyor

Gözlerim bir deniz kıyısı olsaymış da ,bir aşk ovası gezseymişiz

bu saatte ....İlginç...

Al gözüm seyreyle;

Allah dostu odur ki, nefsine tek pay biçmez;

Kırk yıl bir ekşi ayran özler de onu içmez.

(1983)

Üstad Necip Fazıl Kısakürek

«Kolaylığı gösterin, zorlukla korkutmayın!

Müjdeleyin, şevk verin, zevk verin, soğutmayın!»

Necip Fazıl Kısakürek

İlerilerin ilerisine bakmayla alakalı bir not;

"Mutlak nihâyet, ötelerin ötesidir demişdik. Bunu açıklıyalım. Bu huzûr hâsıl oldukdan sonra, ilerlenirse, hayret girdâbına düşülür. Bu huzûr da, başka mertebeler gibi, arkada kalır. Bu hayrete, (Hayret-i kübrâ) denir. Büyüklerin büyükleri içindir ?kaddesallahü teâlâ esrârehüm". Böyle olduğu, kitâblarında bildirilmekdedir. Büyüklerden biri, bu makâmda şöyle bildiriyor. Fârisî beyt tercemesi:

Güzelliğin beni alt üst etdi.

Birşey bilmiyorum, aklım gitdi.

Bir başkası buyuruyor ki, fârisî beyt tercemesi:

Hiç yok, yalnız O var dediler, yükseldiler.

yüce serâydan, hepsi eli boş döndüler.

Mektubatı Rabbani 290. mektub"

Aziz kardeşlerim buraya yazdığım yaz 10. Yazıda bir yanlış düşüncem olmuş ;"insanlar da ikilik şeytanı yani bir bakıma "taklit" vardır. " bunu sile bilir misiniz?

Taklit öğrenmenin ilk adımıdır. Uymanın ilk adımını nasıl olduysa yanlış yorumlamışım.

Aslında orada anlatmak istediğim riya, münafıklık . riya ve münafıklık kötü taklit . taklittir ama içe doğru değil dışa doğru taklit. Allah dostu taklit edilir ama başkasının üzerinde etki için değil kişinin kendi içinde kendini etkilemek için, kendi bakışını düzeltmek için olursa olur. Allah dostuna sevimli görünmek için de ola bilir taklit. Tabi bu hocanın ağzını yamsulayarak değil. Ona uyduğunu gösterme kıvamında olmalı. Allahın boyasıyla boyanmak, doğru şekilde Allah dostunu taklitle olur. Yanlış bir boyanma ile çok çirkin görüntü olabilir. kişisel gelişim...

Geçen bir resim gördüm hocası öğrenciye demiş "en sevdiğiniz arkadaşınızı çizin" o da gitmiş arkadaşının elini yüzünü hep boyamış... İnsanın karakteri bir beyaz sayfa gibi ona bir sevdiğimizi çiziyoruz. Hedef tabiki sallallahu aleyhi ve sellemi çizmek. Tabi ne kadar çizersek çizelim aslı gibi olmayacak. Ama ondan bir iz edinmiş oluyoruz. Bazı insanlar bu fıtratında olan izi edinmeyi edinmek isterken şeytana uyup dövme yaptırır. Halbuki dövme bahsettiğimiz iz için yeterli değil , sanıldığı gibi kalıcı değildir, karakteri yansıtmaz. Marifet gönle nakşetmektir... Nakşibendilik.... Neyse mesele uzuyor konu konuyu açıyor. Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım

Allah dil sürçmelerimizi bağışlasın. Allah ,Bizleri doğru yoluna ; sevdiklerinin , razı olduklarının , nimet verdiklerinin yoluna iletsin amin...

Bir örnek aklıma geldi;

Ben gözyaşı gördüm nehri Fırat'da

Kul sevdası Hak aşkıdır , sıratta

Güzellik Gülnarda , sabrı Muratta

Çileyi umutta buldu bu dere

Aşık Nasuhi

Burada " sıbğatullah " Allahın boyası; " güzellik Gülnarda , sabrı Muratta" mısrasında var . Murat , Gülnar'da güzelliği görüyor ve Allah'ın boyası sabıra boyanıp çıkıyor karşısına. Acizane bunun örnek olabileceğini düşünüyorum. Bu taklikten değilde etkileşim ile daha alakalı değil mi? Yani etkileşimde bürünülen hal Allahın rızasına uygun olunca oluyor.

Neyse uzatmıyayım Yunus Emre Atababamız kısaca anlatıyor.

"Dost eşruğu deliliğim,

aşıklar bilir neliğim;

Devşuruben ikiliğim,

birliğe bitmeye geldim:" (Yunus Emremiz)

Göreceksin, ey şems, huyumuz sadece susmak olmuş bizim, susmak.

Aziz kardeşlerim metafizik araştırmalarımda not defteri olarak kullandığım bu sayfayı bazı eserleri okumaktan sıkılıp kendi kendime mırıldanmalar olarak sürdürmekteyim müsadenizle.

Anlayana sivrisinek saz , anlamayana davulzurna az babından Bir türkü söyleyelim şimdi ;

Ben Feleği Gördüm Taştan İnerken

Gırıldı Ganadım Celvan Ederken, Pervan Dönerken

Neynim Felek Neynim Ben Sana Neynim

Yüce Dağ Başında Kurdum Aşhane

Vefasız Yar İçin Düştüm Daşhane Düştüm Daşhane

Yanarım Yanarım Tütünüm Tütmez

Yarem İçerdendir Derman Kar Etmez, Lokman Kar Etmez

Uyan etrafına "Allah" de, bakın

Takvalı gençlere dolandur yakın

Sinen yere değse eylenmen sakın

Gör bak neler olur aşktan ziyade

(İbrikci)

09.25 30.05,2014

Bana sormayın ne bilem kimim

Binbir dertle türlü inleyen dilim

Aşkıma aşkımdan aşkımdır dinim

Nerden bilim nedir aşktan ziyade

08.54 30.05.2014

Ayavaz gel deme yardan bir bakış

Gönül gözlerinin sürmesi nakış

Sevenden sevilene devreden akış

Bir aşk var içerde aşktan ziyade

08.41 30.05.2014 (ozamanlar Ayvaz mahlasıyla yazardık)

Yar nice olmuş böyle bizimle

Gel bizi seyreyle gönül gözünle

Kördüğümü gel çöz biraz çözümle

Zahide aşk zikri aşktan ziyade

18.37

23.05.2014

Aldı aşık halim;

HiÇ KiMSe aLLaH’ (cc) tan aZaDe DeĞiL,

aLLaH’ ı (cc) SeVeNLeR eZa’ da DeĞiL,

O aLLaH (cc) uZaY’ da FeZa' da DeĞiL,

YüReK’ te YâR VaR’ dır aŞK’ tan ZiYaDe…

aksiseda (Halim)