Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
ARIYORUM

Ahmed HULUSİ

Recommended Posts

Selamün aleyküm

Ahmed HULUSİ

Adını duymuşsunuzdur belki.

Bir çok eseri internet ortamında.

Ben adamın doğru mu yanlış mı yazdığına karar veremedim

Bilgisi olan arkadaşlar varsa yazabilir mi Allah rızası için?

Selametle

Ben de bir kaç kitabına rastladım ve bir keresinde tv de bir programa davet edildiğinde izlemiştim.Hep beraber araştırabiliriz.,o gün pek ters bir şeye rastlamadım ama rahatsız eden bişeyler var gibiydi.

gardenya ilgin için sağol.

http://www.ahmedbaki.com/turkce

http://www.allahvesistemi.org/

http://www.ahmedhulusi.org/

İyi birine benziyor. Hayatı var

buradaki linkte.

"Prensibi, "kimseye tâbi olmayın, kendi yolunuzu kendiniz çizin, Rasûlullah öğretisi ışığıyla"; olmuştur."

Yukarıdaki sözüne katılmıyorum. Doğru bulmuyorum.

Kurân'daki "dumansız ateş" ve "gözeneklere nüfuz eden ateş" uyarılarının "ışınsal enerjiye" işaret ettiğini keşfetmesinden sonra; Kurân'ın işaret yollu açıklamalarını değerlendiren; bundan sonra dinsel anlatımdaki işaretlerin bilimsel karşılıklarını deşifre etmeye çalışan Ahmed Hulûsi, bu alanda ilk çalışmasını 1985 yılında "İNSAN ve SIRLARI" isimli kitabında açıklamıştır

Mevcut bilgileri ışığında, tamamen insanlardan uzak kendi "köy"ünde yaşamayı tercih edip; herkese, orijinal kaynaklara göre Rasûlullahı ve Kurân'ı aracısız olarak yeniden değerlendirmeyi tavsiye etmektedir!.

Bu vatandaş bir şeyler keşfettiğini yazıyor, bakın hadis-i şeriflerde ne yazıyor;

(Kur’anı kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa bile, muhakkak hata etmiştir.) [Nesai]

(Kur’ana ehliyeti olmadan mana veren, Cehennemde azap görecektir.) [Tirmizi]

(Kur’anı kendi görüşüne göre tefsir eden kâfir olur.) [M. Rabbani]

Kur’an-ı kerimin manası tercümeden anlaşılmaz. Bir âyetin manasını anlamak demek, Allahü teâlânın, bu âyette ne demek istediğini anlamak demektir. Bu âyetin herhangi bir tercümesini okuyan, murad-ı ilahiyi öğrenemez. Tercüme edenin, bilgi derecesine göre anlamış olduğunu öğrenir. Hele tercüme eden bid’at ehli ise, mana tamamen değişir. Tefsir, murad-ı ilahiyi anlamak demektir. Kendi görüşüne göre verilen mana, doğru olsa bile, meşru yoldan olmadığı için hata olur, mana yanlış ise, küfür olur. (Berika)

Diğer bir husus; eğer insanlar Kuran-ı Kerimi anlayabilseydi neden Peygamber Efendimiz S.a.v Kuran-ı Kerimi açıklardı ki? İnsanlar zaten onu anlayabilirdi. Neden binlerce yıl Allah c.c Mürşid-i Kamil’ler yollamış?

Biraz düşünün arkadaşlar. Bu ve bunun gibi bazı şeylerin kendilerinde tecelli ettiğini zanneden ve böylelikle hemen eline kağıt kalemi alıp kitap yazmaya başlayan bir çok insan vardır.

Bize, Ehli Sünnet alimlerinin kitapları yeter ki o kitaplar yüzyıllardır atalarımıza, Müslümanlara ışık tutmuş kitaplardır. Lütfen, böyle şeylere fazla kapılmayalım.

Allah bizi sahte din adamlarından korusun... Amin.

Ben yukardaki vatandaşa kesinlikle inanmıyorum...

"Prensibi, "kimseye tâbi olmayın, kendi yolunuzu kendiniz çizin, Rasûlullah(s.a.v.) öğretisi ışığıyla"; olmuştur."

Yukarıdaki sözüne katılmıyorum. Doğru bulmuyorum.

Çile54 arkadaşımız hadislerle destekleyerek güzel bir açıklama yapmış gerçi ama konuyla ilgili biz de bir iki şey söyleyelim.

İslam ‘ın emir ve yasakları ,hudutları belirlenmiştir şimdiki değme alimlerden çok çok üstün İslam alimleri tarafından ama günümüz insanı İslam’a uyma konusunda gevşeklik gösterdiği yetmezmiş gibi bir de İslam’ın kesin olan emirlerini istediği hale sokmak için elinden geleni ardına koymuyor ve ne yazık ki Ahmet Hulusi ,Yaşar Nuri Ö.,Zekeriya B. gibi bir çok hoca geçinen insan buna alet oluyor .Üzücü bir durum tabii ama asıl önemli olan bizim bunlara kapılmamamız ve etrafımızdakileri de kaptırmamamız.İslam’ı asıl kaynaklarından öğrenmek ve samimiyetle bunları değiştirmeden anlatmak zorundayız ,hatır için şu veya bu sebeplerden değişiklik yapmamız doğru olmaz.

selamun aleykum

bu zat" iyi niyet kotu sonuc " cumlesıne en ıyı ornek...

fazla bilimsel birisi... UNUTMAMALI VE ALTINI CIZMELIYIZ KI BILIM HER ZAMAN DEGISIR...! yani yorumları bir gun hatalı cıkabılir...ve bu sadece temel aldıgı bilimsel kuralların yıkılması ıle pek ala mumkun...

ozellıkle ve sadece " ınsan ruh cın " adlı eserını tavsıye edrım...gerı kalan eserlerıne " dokunmayın bile"...

ayrıca son zamanda cıkan " ortusuz cuma namazı kılanlar " onun murıdlerı olabılır...! :angry:

SELAM VE DUA ILE

Ahmet Hulusi:

Dinde aklı esas alan ve sigaranın zararını bilerek içene kâfir diyecek kadar ileri giden, çeşitli konularda ehl-i sünnet âlimlerinin ictihadlarına aykırı görüş bildiren bir felsefecidir.

Peygamber Efendimiz sav "ben size gecesi ve gündüzü ile apaydınlık bir din bıraktım"(Fethu’l-Bârî, 1:135) buyurmakta iken bu kadar ehli sünnet aliminin ciltler dolusu kitabı kütüphaneleri doldurmuşken bir adam çıkıyor kendi reformist düşüncelerini müslümanlara empoze etmeye çalışıyor.

Ahmet Hulusi ve onun gibilerin izinden gitmek maceraperestliktir.bu dünyaya bir daha gelmeyeceğimizi unutmayalım ve adımlarımızı sağlam atalım.

Guest MUSTAFA

Ahmet Hulusi:

Dinde aklı esas alan ve sigaranın zararını bilerek içene kâfir diyecek kadar ileri giden, çeşitli konularda ehl-i sünnet âlimlerinin ictihadlarına aykırı görüş bildiren bir felsefecSIRRA idir.

SIRRA ERMEDEN SEN ONU KIT AKLINLA NASIL ANLAYABİLİRSİN Kİ.