Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
tugra

Kitaplığımızda Bulunması Gereken Kitaplar

Recommended Posts

s.a. bir de şu kitapları unutmamak lazım;

İMAM GAZALİ-KIYAMET VE AHİRET

EBU TALİP EL MEKKİ-KUT'ÜL KULUB(KALPLERİN AZIĞI)

MEHMET ALİ BULUT-RUHUN DEŞİFRESİ

İMAM RABBANİ-MEKTUBAT

herkesin kutuphanesi kendinedir, bi noktada kimligidir kutuphanesindekikitap secimi. sadece bu kadar ismin sayilip da cemil meric'in sayilmamasina uzulurdum ki, bir arkadas onu da saymis. yalniz cemil meric'i arkadas sag goruslu diye lanse etmis. cemil meric okuyan birinin boyle bir iddia ile gelecegini sanmiyorum. cemil meric sag gorusludur demek, onu hic anlamadim demektir bir noktada.

saygilar

herkesin kutuphanesi kendinedir, bi noktada kimligidir kutuphanesindekikitap secimi. sadece bu kadar ismin sayilip da cemil meric'in sayilmamasina uzulurdum ki, bir arkadas onu da saymis. yalniz cemil meric'i arkadas sag goruslu diye lanse etmis. cemil meric okuyan birinin boyle bir iddia ile gelecegini sanmiyorum. cemil meric sag gorusludur demek, onu hic anlamadim demektir bir noktada.

saygilar

Eğer isminizde imla hatası var ise siz oğlu "Mahmut Ali Meriç" olmalısınız.

Yok eğer bir imla hatası yoksa torunu veyahut başka bir yakını olmalısınız.

Ben bugüne dek hiç Cemil Meriç okumadım. Okuma fırsatım olmadı.

Ancak bilirim ki o ne sağcıdır ne solcu.

Dünya görüşünün bir siyasi ideoloji ekseninde dönmediğini bilirim.

En yakın zamanda okumak planlarım arasında ancak kitaplığımda kuyrukta bekleyen 15'e yakın kitap var.

Bir o kadar da alınacaklar listemde. Cmil Meriç'in kitapları da bu listede...

İnşallah bir an evvel sıra gelir.

Selamlar...

Bu konuda yeri gelmişken belirtmemiz gereken bir hususu dile getirelim. Şu andaki çalışmalarından sonra İdeolocya Sınıfımız, çok geniş kapsamlı "Kaynak Kitaplar" listesi hazırlayacak ve donanımlı her ferdin bilmesi gereken konulara yönelik kitapları listeleyecektir. Böylece herkese göre farklılık gösteren "hangi kitapları okumalıyız" hususuna Büyük Doğu penceresinden bir bakış getirerek referans kitapların isimlerini sizlere ulaştırmış olacağız.

Bu konuda yeri gelmişken belirtmemiz gereken bir hususu dile getirelim. Şu andaki çalışmalarından sonra İdeolocya Sınıfımız, çok geniş kapsamlı "Kaynak Kitaplar" listesi hazırlayacak ve donanımlı her ferdin bilmesi gereken konulara yönelik kitapları listeleyecektir. Böylece herkese göre farklılık gösteren "hangi kitapları okumalıyız" hususuna Büyük Doğu penceresinden bir bakış getirerek referans kitapların isimlerini sizlere ulaştırmış olacağız.

İlk mesajda arkadaş güzel başlamış.

Devamı getiilirse hoş bir çalışma olur.

* KUR'AN-I KERİM

* TEFSİR

* KÜTÜB-Ü SİTTE; Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud, İbn-i Mace, Nesai

(Hatta; Muvatta, Darımi, Dar-ı Kutni, ... yanlış sıraladımsa, veya imla hatam varsa düzeltin)

* İLMİHALLER (Örneğin Ömer N. Bilmen, Mızraklı İlmihal vb.)

* İHYA

* MESNEVİ

* MARİFETNAME

* ÜSTAD'IN SERİSİ

* M.E.COŞAN ESERLERİ

* SEZAİ KARAKOÇ

* CEMİL MERİÇ

.

.

.

Edebiyat ile ilgili olduğum için , kitaplığımda daha çok edebiyat kitapları bulunur.

Cemil Meriç'in "Jurnal 1-2 , Bu Ülke, Mağaradakiler.."

İsmet Özel

Sevinç Çokum kitapları

Hekimoğlu İsmail -Derdimi Seviyorum

Paulo Choelco - Simyacı

Cengiz aytmatov-Gün olur asra bedel

Tarık Buğra

Mehmet Niyazi

Shekespare...

İmam Gazali - "İlahi Ahlak,İlahi Nizam..."

Necip Fazıl - İdeolacya Örgüsü - kesinlikle her kitaplıkta bulunmalı.

Nfk - "Son Devrin Din Mazlumları"

selamlar,

osmanlida harem konusunu,butun yonleriyle ele alan,cariyelik vb kavramlarin aslinda ne oldgunun anlatildigi muazzam bir kitap var.herkese tavsiye olunur.

osmanli da harem -->prof.dr.ahmet akgunduz.

bence üstada enson başlamak daha uygun çünkü üstad dan sonra başka kitaplardan zevk alamıyor insan.

Kadir Mısıroğlu'nun kitapları da mutlaka olmalı...yakın tarihimize ait en güçlü eserler müellifindir...

• Like 1

Yusuf Ziya Arpacık (Ülkücü Yazar)

Osman Batur (D. Türkistan)

Kan Fırtınası (Azerbaycan)

Mümtaz'er Türköne

68 Kuşağı

Mehmet Akar

Mesel Denizi

Selim Gündüzalp

Mehmet Akif Ersoy

çünkü üstad dan sonra başka kitaplardan zevk alamıyor insan.

Çok doğru ama en son başlarak da mahrum kalırız bu, önümüzde grül gürül akan "pınar"dan.

Paralel olarak bir ondan bir bundan okumalı.

Ama başta Kur'an.

güzel ve doğru yazılmıs her türlü kitap zevk verir.

Ali Ulvi Kurucu Hatıralar

Nazan Bekiroğlu-Cümle Kapısı

Cemil Meriç-Umrandan Uygarlığa

Sezai Karakoç serisi

Füsusu'l- hikem Hikmetlerin Özü

Muhyiddin İbn Arabi

İsmet Özel serisi

Bülent Akyürek,Sadık yalsızucanlar,İlber Oltaylı,İskender Pala,Senai Demirci,Rasim Özdenören vs.. yazarların kitaplarını tavsiye edebilirim

• Like 1

Kısa bir uyarı yapayım: Şeyhul Ekber Muhyiddin İbn Arabi hazretleri Fusûsun başına ve çok kitaplarına bizim makâmımıza gelmeyen bunları okumasın buyurmuşlardır, ayrıyetten Şerhleri dahi tam anlaşılmaz füsûsun, Üstad NFK anlatır:Bir gün AbdulHakîm-i Arvasi Hazretlerine füsûsun En bilinen Şerhi olan Bosnevî Şerhini getirmişler.Bakınız bir Şerh.Okumuşlar buyurmuşki anlıyamamış.Ya'ni füsûs öyle bir deryâki anlamak Muhyiddin İbn Arabi Kuddise Sirruhun dediği gibi ancak onun makâmında olanlara mahsustur, ayrıyetten tahrif edilmiş Fusûs ve Fütuhât kitapları meydânda çok dolanmaktadır, alimler bunları bildiriyorlar.Özellikle ArapYarımAdasında Şamda vsde bulunan çok fazla Tahrif edilmiş Füsûs bulunmaktadır.Muhyiddîn Hazretlerinin çok kitabına bu yapılmıştır.Çünki Zat-ı Alileri 500ü geçkin eser kaleme almışlardır.Ama hemen şunu belirtelim feyz almak için 1 fatiha 3-7 veya 11 İhlas-ı Şerifeyle muradınız kadar salavat okuyp ruhlarına hediye edip sünnet üzere giyinip resimsiz ve tenha bir mahalde Kıble İstikametine dönüp anlamaya çalışmadan bilinene muhalif gibi gözüken kısımlarını sekr sözü veya yanlış keşf veya gizli bir manalı olarak düşünerek okumak hem uygun hemde çok ama çok faydalıdır, sabah namazının ardından ve gece(gece alaturka saate yani İslam saatine göre gece yarısıdır) bu şartlara riayet ederek okursanız tahkîkî yani delilli bir şekilde faydasını görüceksiniz.Bu şartlarda en günahkar dahi feyzi hissetmektedir, bu fakir kul ibrkaç kere başka bir zatın kitabını deniyerek bu feyzi tatmış sonra korkudan bırakmıştır, çünkü vefât etmiş zâtların feyzleri çok keskin olmakta resmen kalbe çatlıyacak hissi vermektedir.

selamlar,

daha evvel forumda birkac kez dile getirildigini biliyorum.lakin bende bu baslik altinda bir daha dile getirmek istiyorum; kitap tanitimi/tavsiyesi icin ayri bir baslik acilsin!(forumda boyle bir baslik aradim ama bulamadim,fakat iyi hatirliyorum ki daha evvel baska arkadaslar da ayni istekte bulunmuslardi)

ben forum da bulunan bazi basliklar sayesinde,ustadin kitaplarinin haricinde bazi kitaplari tanidim,hic duymadigim yazarlari duydum,ve bu kitaplardan bir kismini temin edip okudum. sonuc gayet basarili.:)

yalniz dusuncem odur ki; eger bir bolum olusturulursa herkes okudugu kitabi,sayet begendiyse yada paylasmak istiyorsa bu bolumde paylasabilmelidir ve ortaya hep beraber guzel bir kulliyat cikarilabilir.bence adminlerimiz bu meseleyi bir daha gorusmeli ve artik yapmalilar su bolumu :).

selam ve muhabbetle

sevgili kardeşlerim ben olaya biraz farklı yaklaşmak istiyorum tüm söylenen kitaplara katılmakla beraber kişi belli bir olgunluğa oluştuktan sonra küfür ehli dahi olsa islama saldıran kişilerin , komünistlerin , dinsizlerin , sabetaistlerin , münafıkların , sapkınların , misyonerlerin gibi bir çok çer çöp adamın da kitaplarını okuyun... komünist manifestoyuda okuyun....

şimdi diyeceksiniz bu adam deli mi yahu ne diyor densiz diyebilirsiniz....

amma velakin olay şu bilgi herşeyden öte bilgi , neyin bilgisi bu yaşayan ölülerin aşşağılık insanların bize karşı kullandıkları silahların bilgisi. tevratı , incilide inceleyin. bize ne ile saldırıyorlar silahsa silahla ilimleyse ilimle saldıralım.... müslüman herşeyi bilmeli elinden geldiğince küfrü bilmeden iman olmaz küfrü bilmeden iman korunmaz.... ateşin yaktığını bilmeyen kişi yanmaya mahkumdur.... bunlar benim nacizane fikirlerim elbette büyüklerimiz daha iyi bilir saygı ve hürmetlerimle

Kadir Mısıroğlunun kitapları mevcut rejim hakkında söylenemeyecekleri söyler.Onsuz Türkiye Cumhuriyetinin köklerini anlamamız mümkün değil...

Üstüne de tarihçi tanımam.

Üstad N.Fazıl'ı söylemeye bile gerek duymuyoruz zaten:)

E.Şenlikoğlu Sibel Can'ın tangası hakkındaki yorumlarıyla kendisini epey alçalttı.Harun Yahya gibi bozuk itikadı beş para etmese de,okunmaya-kütüphanede bulundurmaya mutlaka değer.

Hekimoğlu İsmail,M.Şevket Eygi,Cemil Meriç .. bunlar davamızın ideolocyasının oluşturulmasında/idrâk edilmesinde Üstadın İdeolocya Örgüsünün üstüne bişeyler katabilecek yazarlar.Özellikle Cemil Meriçi ayırmalı..

Ben Nazan Bekiroğlu nun kitaplarını tavsiye etmek isterim.Bu eserler sözün ustaca kulanılarak nasıl gönüle akıtılıp hayal kanatlarında nasıl yolculuğa çıkarılacağının en güzel delillerindendir.

*Emine Şenlikoğlu

**İlber Ortaylı

Emine Şenlikoğlu okuma çağımız geçti ama okunması gereken yazarlardan özelikle çocukların ve gençlerin

İlber Ortaylı ise hepiniz bilirsiniz tarih profesörü :)

bence şenlikoğlunu herkes okumamalı özellikler de çocuklar. sağlam bir akaid dersi aldıktan sonra okunabilir belki.

esselam, muhabbetle...

arkadaşlar bence kadir mısıroğlu nun kitapları okunması gerekiyor ve özellikle yakınçağı tarafsız olarak anlatan yazarların kitapları okunmalı tarihçilerden ilber ortaylı yı bende tavsiye ediyorum aynı zamanda üstadın şiir ve fikri eserleri muhakkak okunmalı ve yine benim fikrime göre arkadaşlar türkçeyi güzel ve çok kelimeyle konuşmamız lazım İSLAMIN derinine indirebilecek olan kitapları okumalıyız 20 yaş üstüyseniz bence biraz klasiklerden ve malayani kitaplardan kurtulup yoğunluklu olarak fikri eserlere yönelinmeli hiç klasik okumayın demiyorum ama yoğunluğun fikri eserlerde olması önemli dan brown da beğendiğim isimler arasında ve tabii ki agatha cristie romanları okuyabilirsiniz tavsiye ederim saygılarımla

'Medeni dediğin açmaksa bedeni

Desene hayvanlar bizden medeni' Mehmet Akif ERSOY

Selamun Aleyküm Öncelikle ;

- Emine ŞENLİKOĞLU ~ Gençliğin İmanını Sorularla Çaldılar

(bana kalırsa tüm kitaplarını temin edinmeliyiz)

- Halit ERTUĞRUL ~ Kendini Arayan Adam, Düzceli Mehmet ve Ezanla Diriliş

(daha çok sadece kimliğinde islam yazanların okuması gereken kitaplar bence Hidayet vesilesi .. )

- Şule Yüksel ŞENLER ~ Huzur Sokağı

( bu kitap genç, ortayaş, ihtiyar fark gözetmeksizin herkez tarafından mutlak ama mutlak okunmalı, okutulmalı diyorum + olarak bu Mücahide ablamızında tüm eserleri kütüphanelerimizde bulundurulmalıdır.)

- Feyzullah Bir IŞIK ~ Şeytan Bu Kitaba Çok Kızacak ( iki settir toplam 6 kitap )

- Muhammed BOZDAĞ ~ Düşün ve Başar

- Hekimoğlu İSMAİL ~ Minyeli Abdullah, Allah’a Yaklaştıran Ameller, Ölüler Diriliyor, Bir Millet Uyanıyor

- Kadir Mısıroğlu ~ Kurtuluş Savaşındaki Sarıklı Mücahitler

- Abdurrahman Dilipak ~ Bu Din Benim Dinim Değil

- Halide Alptekin ~ Şehadetname / Bir Çanakkale Destanı, Sarıkamış Kar Bozgunu

- İbrahim Refik ~ Edeb YA HU

- Seyyid Kutub ~ Yoldaki İşaretler

- Cemil MERİÇ ~ Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK 'in tarifiyle "iç gözleri daha iyi görsün diye dış gözlerini Allah'ın görmez hale getirdiği münevver' o..." sözünden sonraki yazmış olduğu eserleri okumak istiyorum.

Aşağıda sıraladığım eserler ise bir evde olmazsa olmaz eserlerdir diyorum bir kaçı var bende külliyat halinde malesefki yok ama en kısa zamanda edinmek istiyorum ..

Bediüzzaman Hz .

ÜSTAD Necip Fazıl KISAKÜREK

Mehmet Akif ERSOY

Harun YAHYA

Dipnot : Bu arada bana kalırsa kim İSLAM Adına ve İnsanlık adına bir eser yazmışsa fikir görüş ayırt etmeksizin hemen alıp okumalıyız diye düşünüyorum. yalnız bir eserde tahlili eğer kendimiz yapamıyorsak mutlak çevremizden birileri vardır onlardan yardım almalıyız, aksi halindede yanlış fikirlerle dolabilir beyin hücrelerimiz yada Bid'at veya hurafeli bir hayatın esiri oluruz mazallah ..

Selam ve Dua ile ..

yazmayı unutmuşum !

"MUSTAFA İSLAMOĞLU'NUN BATIL GÖRÜŞLERİNE KARŞI HAK SÖZ" adlı eseri mutlak ama mutlak okumanızı tavsiye ediyorum ..

Hazırlayanlar:

Hüsamettin VANLIOĞLU - Abdullah HİÇDÖNMEZ - Talha ALP - Muhammed YELKENCİ - Fatih KALANDER - Emin Ali YÜKSEL

haksoz.jpg