İçeriğe git

Foto

Sabır Taşı


Konuda 5 cevap var

#1
bakimuhabbet

bakimuhabbet

  Sessiz Üye

 • Teğmen
 • 6 Mesaj sayısı:
SABIR TAŞI

Sabır taşı üstad NECİP FAZILIN bir tiyatro eseri... Hadise bir masal:

Bir genç kız, uyurken, bir kuş tarafından sarayın penceresine bırakılır. Rüyasında ona, şehzadenin başında kırk gün, kırk gece bekleyeceği ve sonra da muradına ereceği söylenir. Uyanır kırk gün kırk gece bekler. Son gece, bir korsandan, sattığı bir cariyeyi, bie elmas vererek kurtarır. Birbirlreine hikayelerini anlatırlar. Cariye, yalancı ve haindir. aslında korsan da ondan kurtulmak istemiştir. Genç kız da hikayesini anlatır. "Kırk gecedir bu saraydayım, bu günün akşamına doğru şehzadenin uyanacağını umuyorum. Sen biraz başında bekle de, ben kırk gündür hiç bir yanını göremediğim sarayda biraz gezeyim" der. o gittikten kısa bir müddet sonra şehzade uyanır. Şehzade, ağır bir hastalığa yakalandığını, ölmek istemediğini ve ona, "Yalnız kırk gün kırk gece için öleceksin" dendiğini anlatır. Uykusunda, kendisini kırk gün kırk gece bekleyen genç kızla evlenmeye söz vermiştir. Şehzade "Ey rüyalarımın kızı, beni burada kırk gün kırk gece bekleyen sen miydin?" diye sorunca, cariye "Seni ben bekledim" der. O esnada gelen gen kızı cariyesi olarak tanıtır.

Sultan, muhteşem bir düğün yaparak cariye ile evlenir. Cariye genç kıza sürekli eziyet etmektedir. Onu kırk katırla, kırk satırla cezalandırmak için bahane aramakta, fakat bulamamaktadır. Genç kızı Zebellahi denilen bir insan azmanı ile evlendirmeye çalışmaktadır.

Bir gün sultan gemi ile hacca gider. Genç kızdan ne hediye istediğini sorar. Kız "Sabır taşı" der. Sultan, mercimek tanesi büyüklüğündeki sabır taşını getirir.

Kız, bir gün başından geçenleri sabır taşına anlatmaya başlar. "Sen olsan dayanabilir miydin" der. Sabır taşı, kız anlattıkça şişer, büyür, sonunda çatlar.

Şehzade bütün olanları kapının anahtar deliğinden görür. Baştan beri gözünün tutmadığı cariyeye mütkiş öfkelenir. Şehzade:

-Başka tek söz istemiyorum, der. Ya kırk katır, ya kırk satır!

Cariye yine yüzsüzlük yapar ve inciler, ipekler, atlaslar yüklü kırk katırla ülkesine gönderilmek ister. Sultan, kırk katırın kuyruğunda parçalanma emri verecektir ki, genç kız söz ister.

-Efendimiz! Sizden bi dileğim var!

-Dileğin, dileğim olsun!

-öldürmeyin sultanım! Ona kırk katır verin! Katırlar, ipek, sırma ve inci yüklü olsun! her gittiği yerde "İşte sultan böyle olur desinler!

***
( ALLAH, RAHMETİ SONSUZDUR. BİZE BİZİM KÜÇÜKLÜĞÜMÜZE, GÜNAHLARIMIZA GÖRE DEĞİL, ŞANINA VE ONUN HAKKINDAKİ ZANNIMIZA GÖRE MUAMELE EDECEKTİR. GEDALARINA, KULLARINA, KÖLELERİNE SULTANLIK PAYESİ VERECEKTİR. HAKİKİ SULTAN O' DUR VE HAKKINDA "SULTAN BÖYLE OLUR" DEDİRTECEKTİR...)

#2
nevbahar

nevbahar

  Müdavim

 • YüzBaşı
 • 262 Mesaj sayısı:
Sevgi ne demekmiş anladım.Sevgi nefsini unutmak dileklerini kaybetmek..Sevgi aradan çıkmak..Yok olmak..

Lûgat, bir isim ver bana halimden;
Herkesin bildiği dilden bir isim!
Eski esvaplarım, tutun elimden;
Aynalar, söyleyin bana, ben kimim?

N.F.K

#3
Muvazene

Muvazene

  Emektâr

 • YüzBaşı
 • 2.264 Mesaj sayısı:
Turan Karataş, Üstad'ın tiyatrolarına değindiği bir yazısında Üstad'ın bu piyesine ve diğer bazı piyeslerine dair yapılmış hataları da bildiriyor:

"Aziz Çalışlar Tiyatro Ansiklopedisi'nde (Kültür Bakanlığı Y., Ank. 1995) Sabır Taşı'nın adını Satırbaşı olarak yazmıştır. (s.363) Başka bir kaynakta olsa önemsemez ya da yazım hatası der geçerdik, Tiyatro Ansiklopedisi olunca durum değişiyor. Dahası Tohum, Künye, Abdülhamit Han, Mukaddes Emanet'in yayım tarihleri aynı kaynakta yanlış yazılmış; Nâm-ı Diğer Parmaksız Salih'inki ise belirtilmemiştir."

(Turan Karataş - Necip Fazıl'ın Tiyatroları - Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları - Necip Fazıl Kısakürek s.238)
Biricik meselem, Sonsuza varmak...

#4
F.H

F.H

  Sessiz Üye

 • Teğmen
 • 6 Mesaj sayısı:
Özellikle ilkokul çağından itibaren Üstad'la tanıştırmak istediğimiz kimseleri bu eserle Üstad'a ısındırmaya başlayabileceğimizi düşünüyorum. 12 yaşından itibaren bunu rahatlıkla okuyabilirler. Sonra da yavaş yavaş ilerlemek daha kolay olur. Nasreddin Hoca'ydı, Yeniçeri'ydi...
Eser gerçekten çok tatlı bu arada. O doğu masallarının mistik havası insanı tamamen kuşatıyor.

#5
hafakan

hafakan

  Müdavim

 • YüzBaşı
 • 1.351 Mesaj sayısı:

«ezeldeki mazi ve ebeddeki istikbalde» geçtiği ifade edilen bu piyes,

ana hatlarını eski bir Türk masalından alır. 1940’da yazılan eser, 1947 senesinde açılan bir yarışmada C. H. P sanat mükafatını kazanmıştır

 

Ancak Juri'nin birincilik kararı, Parti ileri gelenleri tarafından iptâl edilerek piyes yarışma dışı ilân edilmiş ve olaydaki komedi(!) günün gezetelerine aksetmiştir

 

Tarafımdan  enaz 20 kelalaka kişilere okutulmuştur , sonç 10 üzerinden ondur ! benimde tek solukta okuduğum enfes bir eser....

.Herkese tavsiye edebiliriz... yahut üstadı tanıstırmak adına ilk  bu kitap   aşı'lanabilir !

üstadı seven, sevmiyen bilen bilmeyen  .... kitabı bişekilde okumaya tesebbüs eden  kişi ne tel de  olursa olsun. kesinlikle SEVECEKTİR_ 


Oluş sırrı o nurdan heykelin eteğinde,
Ve ÖLÜMSÜZLÜK balı ŞERİAT peteğinDe


^^^ N -F- K^^^^

#6
Misafir_selin_*

Misafir_selin_*
 • Guests
Bu hikaye daha farkli bunda kiz cinlerle arkadaş oluyo falanCevap Ekle