Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Achar

Seyyid Abdülhakim-i Arvâsi

Recommended Posts

Seyyid Abdülhakim-i Arvâsi

Son asırda yetişen, zahir ve batın ilimlerinde kamil ve dört mezhebin fıkıh bilgilerinde mahir, büyük âlim ve ruh bilgilerinin mütehassısı büyük veli. Allahü teâlânın emir ve yasaklarını insanlara anlatan ve kendilerine Silsile-i aliyye adı verilen büyük âlimlerin otuzbeşincisidir. Babası Seyyid Mustafa Efendidir. 1865 (H. 1281)te Van'ın Başkale kazasında doğdu. 1943 (H. 1362)te Ankara'da vefat etti. Kabirleri Ankara yakınındaki Bağlum kasabasındadır.

Babası Seyyid Mustafa Efendi ve bütün dedeleri, zamanlarının âlim ve fadılları idiler. İmam-ı Ali Rıza bin Musa Kazım soyundan olup, seyyid oldukları Irak'taki şer'i mahkeme defterlerinde yazılıdır. Arvasi ailesi, altı yüz seneden beri ilim yaymakla ve en üstün insanlık meziyetlerinde nümune olmakla tanınmış ve halk arasındaki ayrılıkları gidermekte, milli birliği sağlamakta büyük vazifeler üstlenmişlerdir.

Abdülhakim Arvasi'nin kıymetli sözlerinden bazıları:

"Temiz ve yeni elbise giyiniz. Gittiğiniz yerlerde, ahlakınızla, sözlerinizle, İslamın vekarını, kıymetini gösterdiğiniz gibi, giyiminizle de saygı ve ilgi toplayınız."

"Allahü teâlâ, her şeyi bir sebep altında yaratmaktadır. Bu sebeplere, iş yapabilecek tesir, kuvvet vermiştir. Bu kuvvetlere, tabiat kuvvetleri, fizik, kimya ve biyoloji kanunları diyoruz. Bir iş yapmamız, bir şeyi elde etmemiz için, bu işin sebeplerine yapışmamız lazımdır.

"Tek vakit namazımı kaçırmaktansa, bin kere ölmeyi tercih ederim."

"Namaz, aman namaz, nerede ve ne şart altında olursa olsun mutlaka namaz kılın."

''En büyük edeb, ilâhi hududu muhâfazadır, gözetmektir."

"Allahü teâlâya inanan ve güvenen kimse neden mahrumdur. Allah'tan mahrum olan ise neye mâliktir."

"Şu İstanbul ne garip belde! İnsan mümin olmak için de, kâfir olmak için de burada her vâsıtayı, her imkânı bulabilir."

'' Kur'ân-ı kerim şifâdır. Fakat şifâ, suyun geldiği boruya tâbidir. Pis borudan şifâ gelmez.''

'' Gerçek kerâmet, kerâmetin gizlenmesidir. Bunun dışında görünenler, velinin irâde ve ihtiyârı ile değildir. İlâhi hikmet öyle gerektiriyor demektir.''

'' Allahü teâlâ sırrını eminine verir. Bilen söylemez, söyleyen bilmez.''

'' Ahmaklık, hatâda ısrar etmektir.''

'' Riyâ olmasın diye cemâatten kaçanlar ayrı bir riyâ içindedirler.''

'' İlim, cehaleti giderir yok eder, ahmaklığı değil.''

'' Cemiyetteki ruh hastalıklarının sebebi, imân eksikliğidir.''

Allahüteala, Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK ' in de üstad'ı olan, bu Allah dostunun, feyzinden, ilminden istifade etmeyi bizlere de nasib eyleye ( Amin Amin Amin)

Allah (cc) her ikisininde mekanını cennet eyleye. (Amin)

(Ravda.net ten alıntıdır)

sağolun değerli paylaşımınız için.

eğer ki kaynağınızda mevcutsa veya bulabileceğiniz bir kaynak varsa 'SİLSİLE-İ ALİYYE' NİN 34.SÜDÜR' metnindeki o sırayı bizlere sunabilir misiniz?

teşekkürler...

Allahü teâlânın emir ve yasaklarını insanlara anlatan ve kendilerine Silsile-i aliyye adı verilen büyük âlimlerin otuz dördüncüsüdür. Babası Seyyid Mustafa Efendidir. 1865 (H. 1281)te Van'ın Başkale kazasında doğdu. 1943 (H. 1362)te Ankara'da vefat etti.

Kardeşim Hikayeyi okudum ama burdan birşey anlamadım.. :rolleyes:

sağolun değerli paylaşımınız için.

eğer ki kaynağınızda mevcutsa veya bulabileceğiniz bir kaynak varsa 'SİLSİLE-İ ALİYYE' NİN 34.SÜDÜR' metnindeki o sırayı bizlere sunabilir misiniz?

teşekkürler...

1- Ebubekr-i Sıddık

2- Selman-ı Farisi

3- Kasım bin Muhammed

4- Cafer-i Sadık

5- Bayezid-i Bistami

6- Ebul Hasan Harkani

7- Ebu Ali Farmedi

8- Yusuf-i Hemedani

9- Abdülhalık-i Goncdüvani

10- Arif-i Rivegeri

11- Mahmud-i Encirfagnevi

12- Ali Ramiteni

13- Muhammed Bâbâ Semmasi

14- Seyyid Emir Gilâl

15- Seyyid Muhammed Behaeddin Buhari

16- Alâüddin-i Attâr

17- Yakub-i Çerhi

18- Ubeydullah-i Ahrâr

19- Kâdi Muhammed Zâhid

20- Derviş Muhammed

21- Hâcegi Muhammed Emkenegi

22- Muhammed Bakibillah

23- İmam-ı Ahmed Rabbani

24- Muhammed Masum Faruki

25- Seyfeddin Faruki

26- Seyyid Nur Muhammed

27- Mazhar-ı Cân-ı Canan

28- Seyyid Abdullah Dehlevi

29- Mevlana Halid-i Bağdâdi

30- Seyyid Abdullah Şemdini

31- Seyyid Tâhâ-yı Hakkâri

32- Seyyid Muhammed Sâlih

33- Seyyid Sıbgatullah-i Hizâni

34- Seyyid Fehim-i Arvâsi

35- Seyyid Abdülhakim-i Arvâsi

Yukarıda verdiğim metinde bir yanlışlık var idi düzelttim, 34 değil 35 olmalı.

Kaynaktada düzeltilmesi için gerekeni yapacağım inş.

Allah razı olsun!..

Eyvallah :rolleyes:

"Şu İstanbul ne garip belde! İnsan mümin olmak için de, kâfir olmak için de burada her vâsıtayı, her imkânı bulabilir."

İŞTE TEK SÖZLE ANLATILAN BİR İSTANBUL...

ALLAH(c.c) RAZI OLSUN PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN...

Esselamu aleykum ve rahmetullah degerli arkadaslar

Ben tevafuken bu siteyi gorunce birden kendimi uye yapmadan duramadim ustad Necip Fazil ve Abdulhakim Arvasi'nin adi gecen yerde kendimi tutmak kendimi bulundurmak zorunda hissettim oyleki ilk Abdulhakim Arvasi'yi okumadan once cennet mekan efendim MEHMED EMIN KUCUKMOLLAOGLU (GUVENER) dan Abdulhakim Arvasi (hz) maalesef son mursidi kamillerden oldugunu ve hatta kendini simdikiler gibi seyyid gostererek agzinda sigara ile dolasan sahislardan degil gercek bir seyyid ve insani kamil oldugunu ogrendim sene 1993 de ve gercek bir Necip Fazil asigi olan efendim Necip Fazil ve seyyid Abdulhakim Arvasi (hz) lerine buyuk bir muhabbet duyar ve bu iki guzide sahsiyete buyuk saygi duyardi bu vesile ile butun necip fazil hayranlarina sevgiler selamlar...

ARVASILERIN ŞECERELERİ

1. ADEM Aleyhisselam, (safiyullah)

2. ŞİS (ŞİT) Aleyhisselam,

3. Enuş,

4. Kiban,

5. Muhlail,

6. Yerd,

7. Ahnuh,

8. Metuşleh,

9. Lemk,

10 NUH Aleyhisselam, (Neciyullah)

11. Sam,

12. Erfehşad,

13. Şalih,

14. Ayber,

15. Falih,

16. Rağu,

17. Şaruh,

18. Nahur,

19.Taruh,

(İbrahim aleyhisselamın babası budur.

Azer isimli nasipsiz amcası idi ve kâfir idi)

20. İBRAHİM Aleyhisselam, (Halilullah)

21. İSMAİL Aleyhisselam,

22. Sabit,

23. Kahtan,

24. Ya'rib,

25. Yeşceb,

26. Yerh,

27. Nahur,

28. Makum,

29. Add,

30. Aded,

31. Adnan,

32. Me'ad,

33. Nizar,

34. Mudar,

35. İlyas,

36. Mudrike,

37. Huzeyme,

38. Kinane,

39. Nadr,

40. Malik,

41. Fihr,

42. Galip,

43. Lüvey,

44. Ka'b,

45. Mürre,

46. Kilab,

47. Kusay,

48. Abdimenaf,

49. Haşim,

50. Abdulmuttalib,

51. Abdullah

ve (alemlerin efendisi, gelmişlerin ve

geleceklerin en üstünü, rahmeten lil alemin)

52. MUHAMMED ALEYHİSSELAM,

1. Hazreti Fatıma (dolayısı ile Hazreti Ali)

2. Hazreti Hüseyin (radıyallahü anhüm)

3. İmam-ı Zeynelabidin

4. Muhammed Bakır

5. Cafer-i Sadık

(Annesi Ümmi Ferve binti Muhammed bin Ebubekr-i Sıddık olduğundan, Arvasiler, anne tarafından Ebubekr-i Sıddık Radıyallahu teala anh efendimizin torunu olma şerefi ile de zinetlenmişler. Her şey Allahtan. Allah-u tealaya sayısız nimetleri için sonsuz hamd-ü senalar ve şükürler olsun)

6. İmam-i Musa Kâzım

7. İmam-ı Ali Rıza

8. Musa

9. Ali Cevad

10. Muhammed

11. Ali

12. Hasan

13. Muhammed

14. Hasan

15. Abdullah

16. Mehdi

17. Murad

18. İsmail

19. Ahmed

20. Ma'ad

21. Nizar

22. Abdulaziz

23. Mansur

24. Ebu Abdullah

25. Hasan Tahir

26. Hacı Kasım

27.Abdullah

28. Haydar

29. Cemalüddin (Alimüddin, Abdulkadir-i Geylani

Hazretlerinin rahmetullahi aleyh dayısı)

30. Abdulcebbar

31. Hacı Kasım-i Bağdadî

32. Abdulvehhab

33. Abdulaziz

34. İzeddin Abdullah

35. Hacı Kasım-i Bağdadî (Şirvanî)

36. Kutb-i Arvas Muhammed-i Veli (ARVAS Köyünün kurucusu)

37. Kemaleddin

38. Cemaleddin (Alim-i Rabbanî)

39. İbrahim

40. Muhammed Şehabeddin

41. Muhammed Veli

42. Abdullah

(Diğer oğlu Seyyid Abdurrahim Arvasi, Büyük Mütefekkir Rahmetli Seyyid Ahmed ARVASI’ nin dedesidir

43. Seyyid Abdurrahman-i Kutb-i Arvasî

(9 oğlu vardı. Üçünün nesli yok. Diğer evlatları uzun uzun ayrıca anlatılacaktır. Seyyid Fehim Arvasi kutb-i faik, Seyyid Sibğatullah gavs-i Hizani ve Seyyid Abdulhakim Arvasi Hazretleri -kaddesellahu esrarehumül aziz- kolları ve muhterem evlatları ile şerefli torunları ayrıca sitemizde anlatılacaktır.)

44. Abdullah (Arvas’ta müderris idi. Orada medfundur)

45. Abdulcelil-i veli

(Gavsi Hizanî Seyyid Sıbğatullah-i Arvasi hazretlerinin kayın pederi)

46. Abdullah

47. Halid

48. Abdulcelil

49. Zeynelabidin

(kardeşleri Hikmetullah ve Abdulmenaf)

***Rahmetullahi aleyhim ecmain) **********

50. Mehmet Salih Arvas

- Bu sitenin sahibi- www.mehmetsaliharvas.tr.gg

(Abisi Muhsin, kardeşi Mehmed Şerif)

51. Ömer ile Muhammed Arif. (Kızkardeşleri Rabia ile Nefise hanımlar)

Kaynaklar:

1. Ehl-i Beyt ve Bazı Secereler. S. Koku.1988.

2. Evliyalar Ansiklopedisi cild bir sayfa 198-199

3. İslam Alimleri Ansiklopedisi

4. Eshab-i Kiram. H. Hilmi Işık.

5. Devlet arşivlerinden alınan 32 sayfalık secere. Bu belge Osmanlıca orijinali ile sitede yayınlanacaktır.

6. Arvasın Kurucusu (banisi) Muhammed Kutup ve Mubarek Nesli. Prof Dr. Seyyid Battal Arvasi. Ank. Üniv. Dil Tarih C. Fak. Öğretim üyesi. 2008.

7. O ve Ben. N. Fazıl Kısakürek

Aleyküm selam bilge han kardeş bende hasbel kader sitede gezerken senin yorumunu gördüm ve üzüldüm evlad-ı rasul olan seyit olan kimse seyit bile olsa hata yapabilir amenna ve saddakna yalnız sen sigara içiyor diye seyitlikten çıkarmış atmışsın bi çok seyidimizi ki hatadır ve edebsizliktir bu olay burada lafı öyle bir yere çekmişsin ki bu ne üstad Necip Fazılın nede Abdülhakim el Arvasi hz. hoşuna giderdi şu an kamili mükemmil şeyh halen vardır ve inşallah Allahın (c.c)izniyle kıyamete kadar da irşad görevlerini devam ettireceklerdir.Bu gün belki bazı seyitlerimiz sigara içiyor olabilir benim bildiğim Abdülhakim el Arvasi hazretlerinin bir torunu da sigara içmektedir.Üstad Necip Fazıl da sigara içmiştir.Yalnız eğer bu yazıdan kastın Nakşibendi Tarikatının halen yolunu devam ettiren Menzil deki Allah dostları ise yalnış düşünüyorsun halen yaşamakta olan Gavs-ı Sani Abdülbaki hazretleri ise sigara içmemektedir ve kamili mükemmil bir şeyhtir.Ayrıca senin bir hastan olsa ve karşına gelse bir yeri kanıyor ayrıca da baş ağrısı olsa sen ilk önce kanamayı durdurursun değil mi daha sonra baş ağrısına ilaç olursun mübarek zaatlar işinin ehlidir inşallah.Kendin git ve gör inşallah aklındaki suallere cevap olacaklardır.İnsan bilmediğine düşmandır kardeş hakkını halal et.Allaha emanet ol.

Aleyküm selam bilge han kardeş bende hasbel kader sitede gezerken senin yorumunu gördüm ve üzüldüm evlad-ı rasul olan seyit olan kimse seyit bile olsa hata yapabilir amenna ve saddakna yalnız sen sigara içiyor diye seyitlikten çıkarmış atmışsın bi çok seyidimizi ki hatadır ve edebsizliktir bu olay burada lafı öyle bir yere çekmişsin ki bu ne üstad Necip Fazılın nede Abdülhakim el Arvasi hz. hoşuna giderdi şu an kamili mükemmil şeyh halen vardır ve inşallah Allahın (c.c)izniyle kıyamete kadar da irşad görevlerini devam ettireceklerdir.Bu gün belki bazı seyitlerimiz sigara içiyor olabilir benim bildiğim Abdülhakim el Arvasi hazretlerinin bir torunu da sigara içmektedir.Üstad Necip Fazıl da sigara içmiştir.Yalnız eğer bu yazıdan kastın Nakşibendi Tarikatının halen yolunu devam ettiren Menzil deki Allah dostları ise yalnış düşünüyorsun halen yaşamakta olan Gavs-ı Sani Abdülbaki hazretleri ise sigara içmemektedir ve kamili mükemmil bir şeyhtir.Ayrıca senin bir hastan olsa ve karşına gelse bir yeri kanıyor ayrıca da baş ağrısı olsa sen ilk önce kanamayı durdurursun değil mi daha sonra baş ağrısına ilaç olursun mübarek zaatlar işinin ehlidir inşallah.Kendin git ve gör inşallah aklındaki suallere cevap olacaklardır.İnsan bilmediğine düşmandır kardeş hakkını halal et.Allaha emanet ol.

KURBANIM NE GÜZEL YAZMIŞSIN YAV.ALLAH MEKANINI CENNET EYLESİN SENİN

Bir seyyid ne kadar hata yapsada canım ona feda olsun, kendisi beş parasız fakir olsun kızımı istesin anında veririm, Ehli Beyte Canlar Feda (NOKTA!!!)