Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
buyukdogu

Ah Ciğerimi Kanatan Bosna'm

Recommended Posts

Dün TRT'de gözlerim dolarak izledim (hemde uzun zaman sonra ilk defa) Srebrenitsa soykırımı proğramını. Hem de kendi müslümanlığıma ve insanlığıma hayret ederek (!)

Ölmek için sırasını bekleyen Boşnak delikanlılar, çocuklar, nur yüzlü ihtiyarlar, tecavüze uğrayan kadınlar...

Kudüs'e köpek gibi saldıran, Sultan Selahaddin'in mezarını tekmeleyen, Srebrenitsa'da bu soykırımı yapanların hepsinin zihniyeti tek tiptir: Haçlı, Hilal'i yeryüzünden silecek.

Hayatını kaybeden kardeşlerime Allah (c.c) rahmet eylesin. Dualarımız onlarla.

Düzenli olarak anılmayınca ancak senede bir hatrıma düşüyor bu güzel insanlar... Oysa ki unutulmamalı onların yaşadıkları. O halde madem Bosna denildi… Bilge Kral için de Allah’tan rahmet dileyelim… Ölen diğer Boşnak kardeşlerimiz için de...

Önümüzde ders almamız için o kadar çok ibretlik olaylar , vahşetler yaşanıyor ki ; ama kimsenin böyle bir niyeti yok...İnsan kalıbına girmiş mahluklar yeryüzünün değişik coğrafyalarında mazlumları kıyıp, geçiriyor , yapmadığı zulmü bırakmıyor, bizde ise hala onlara karşı bir yaranma , onlar tarafından pohpohlanma çabası...Ne diyelim Allah bizlere yitirdiğimiz akıl ve vicdanımızı geri versin inşallah.....

Biz makedon göçmeniyizdir. Orda neler yapıldığını nelerin yaşandığını hep anlatırlar bana. Katliamları pislikleri herşeyi. Ben bu yüzden sırp ları hiç sevmiyorum. Hatta içimde kin ve nefret yüzünden Irkçı diyebilirsiniz bana sorun deil benim için . müslüman olmuş bir sırp bile gelse karşıma hiç umrumda olmaz ne selamını alırım nede yardımına koşarım.Yapıyolar yapıyolar sonrada medeniyetin savaşın arkadasına saklanıyolar. Yok efendim ozamanlar savaş varmış ,iç savaş falan fişman. Ulan hangi zihniyet sivillere işkenceyi ,yapılan bukadar pisliği kabul eder.

Ogün bütün bu pislikleri yapanlar En adi hayvan kadar değeri olmayan insanlardır(insan diyorum kusura bakmayın) !!!! :)

TRT ilk defa temalı bir proğram yapacak (24 saat). İzlemenizi tavsiye ederim. Bir de Bağcılar Belediyesinin düzenlediği Uluslararası Aliya İzzet Begoviç Sempozyumu var. Gitmek isteyenlere duyurulur.

Teşekkürler...

Zalimlerin zulmünü seyretmek pek hoş olmayacak ama merak ediyorum..

Dostumuz kim düşmanımız kim bilmek istiyorum..

Biz makedon göçmeniyizdir. Orda neler yapıldığını nelerin yaşandığını hep anlatırlar bana. Katliamları pislikleri herşeyi. Ben bu yüzden sırp ları hiç sevmiyorum. Hatta içimde kin ve nefret yüzünden Irkçı diyebilirsiniz bana sorun deil benim için . müslüman olmuş bir sırp bile gelse karşıma hiç umrumda olmaz ne selamını alırım nede yardımına koşarım.Yapıyolar yapıyolar sonrada medeniyetin savaşın arkadasına saklanıyolar. Yok efendim ozamanlar savaş varmış ,iç savaş falan fişman. Ulan hangi zihniyet sivillere işkenceyi ,yapılan bukadar pisliği kabul eder.

Ogün bütün bu pislikleri yapanlar En adi hayvan kadar değeri olmayan insanlardır(insan diyorum kusura bakmayın) !!!! :)

Biz Müslümanları ırklarına göre ne zamandan beri bölüyoruz.

Bizim düsturumuz küfür bir millettir bizde onlara karşı bir millet olacağız değil miydi?

Bende Sırplardan nefret ederim ama bir müslüman sırpı müslüman bir kürtten müslüman bir türkten ayıracak değilim.

Üstad Milliyetçiliğin tanımında tavus kuşu benzetmesi yapıyorya işte olay o. O karga yumurtasından çıksa bile bir tavuskuşu'dur...

Biz Müslümanları ırklarına göre ne zamandan beri bölüyoruz.

Bizim düsturumuz küfür bir millettir bizde onlara karşı bir millet olacağız değil miydi?

Bende Sırplardan nefret ederim ama bir müslüman sırpı müslüman bir kürtten müslüman bir türkten ayıracak değilim.

Üstad Milliyetçiliğin tanımında tavus kuşu benzetmesi yapıyorya işte olay o. O karga yumurtasından çıksa bile bir tavuskuşu'dur...

Sana kimse yap demiyo. Ben yapıyorm. Dediğim gibi isteyen istediğini diyebilir. Ben buyum , Bu olucam, Hepte böyle kalıcam. Yapı olarak kinci birisiyimdir bu huyumdanda ne vazgeçebilceğimi nede vaz geçmek istediğimi sanmıyorum. Sen istediğini yapmakta istediğini düşünmekte serbestsin. Bunlar benim düşüncelerim. Dışardan konuşması hep kolay olmuştur.

Bernard Lewis'in bir sözü var Bosna katliamıyla ilgili, şöyle diyor: '' Avrupa Bosna'da bitmiştir!''

Aslında bu konuda denilebilecek pek çok şey var.Ama hiçbir şey gidenleri geri getirmiyor.

O katliamda şehid olan mazlumlara Allahü Teala'dan rahmet diliyorum.

Ve son olarak şu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.Yalnızca 10 dakikanızı alır merak etmeyin.

10 MİNUTA

Bu arada aklıma geldi, söylemeden edemeyeceğim.Bosna katliamını anlatan bir kitapta okumuştum.Kitap yanılmıyorsam Türkiye Gazetesi yazarlarından Mustafa Necati ÖZFATURA'ya aitti.Kitabın ismi şu an hatırımda değil.Yalnız kitapta bir bölüm vardı ki beni hayret ve dehşet içerisinde bırakmıştı.Kitapta ki bu kısım; o dönem de batılı/büyük/kodaman/küresel ilaç firmalarının , sözümona Bosna'da ki insanlara yardım maksadıyla , ellerinde kalan ilaçları ve stok fazlalarını eritmek için ,ilaçların isimlerini değiştirerek Bosna'ya yollamalarıydı.Bunu yaparken de, af buyurun doğum kontrol haplarını aspirin diye gönderiyorlarmış.Bu ve buna benzer onlarca, yüzlerce olay.Bunları okuduğumda dehşete kapılmıştım ama biraz düşününce şaşılacak birşey olmadığana da kanaat getirdim.Ne de olsa Müslüman ne de olsa Türk...Ve ne de olsa mazlum, garip...Yoksa Avrupa'nın göbeğinde böyle birşey olabilir miydi?Ama oldu.Ve kimseler sesini çıkarmadı.

Sana kimse yap demiyo. Ben yapıyorm. Dediğim gibi isteyen istediğini diyebilir. Ben buyum , Bu olucam, Hepte böyle kalıcam. Yapı olarak kinci birisiyimdir bu huyumdanda ne vazgeçebilceğimi nede vaz geçmek istediğimi sanmıyorum. Sen istediğini yapmakta istediğini düşünmekte serbestsin. Bunlar benim düşüncelerim. Dışardan konuşması hep kolay olmuştur.

Ben zannediyorum ki: Sen bu olmayacaksın, böyle kalmayacaksın ve kincilik yapmayacaksın. Çünkü senin böyle biri olmadığını/olmayacağını ümit ederim Balaban kardaşım. Elbette susmayacaksın ve haykıracaksın fakat seni eksiltecek şeylerden uzak duracaksın.

Sanırım ayet-i kerimeydi: Bir topluma olan nefretiniz, sizi adaletsizliğe sevkeylemesin.

onlar sehit :D onlar masum...

Rabbimin katında gülüyorlar eminim

keske elimzden gelen birseyler olsaydı

onlara yardm edemedk :)

ben programıı izleyemedim

tek şey gördüm mavi tshırt giymiş gençler sıraya girmişti vee o zalimdende öte yaratıklar acımadan eğlenirceine onları kurşuna dziyolardı.içim acıdı.rabbim onların mekanını cennet eylesin ve o zalimliği bi daha yaşatmasın inşallah

bu kardeşimin bu düşüncede kalmasına hiç şaşırmadım hakvermedimde sayılmaz hani. yananlarla yangına dışardan bakanlar olarak ayırıyorum. sonuç itibariyle bir silsile sözkonusu. bize göre hava hoş geliyorsa sözgelimi , balabana nahoş gelir!

zulme uğramış tüm müslümanlara Yüce yaratıcıdan rahmet diliyorum.

eğer ordaki zulümlerin onda biri hristiyanlara yapılsaydı(dili konuşuyorum çünkü bizim tarihimizde böyle şerefsizlikler yok) dünya ayağa kalkardı.ama bunlar müslümana yapılınca dünya seyretti sadece.tıka basa doldurduğu göbeğini kaşıya kaşıya.kanla beslediği nefsine bayram ettirerek.sanki futbol maçı izler gibi.sonra da adalet insan hakları...desene kafirlerin yönettiği dünyada hayvana bile müslümandan az değer veriliyor

Biz yapılanları unuttukça. "Nasılsa eskide kaldı" dedikçe böyle iğrenç olaylar hep olucaktır. Ermeniler yapmadığımız sözde soykırımın bile senelerdir uğraşıyo.

neyse uzatmama gerek yok çünkü bu konu hakkında konuştukça sinirlerim tepeme çıkıyo . Şunla noktayı koyiyim. İnsan 3 maymunu oynadığı sürece ezilmeye mahkum.

Bu konuyla alakalı birşey ekleyip, bitiri-YORUM:

''Nefrete nefretle cevap vermeyin. Bosna için nefret çıkmaz sokaktır. Nefret sadece bizim ruhlarımızı zedelemiyor, Bosna'nın özünü de zedeliyor'' (Aliya İzzet Begoviç)

ama abicim azda olsa nefret lazım değilmi. Ne geldiyse bu iyi niyetliliğimiz yüzünden geldi. Kurtuluş savaşında biz aldığımız esirleri serbest bıraktık, esirlik süreleri boyunca ne işkence nede başka bişi gördüler.ama Rusya aldığı esirlerle bütün moskovanın alt yapısını inşa ettirdi, almanya aldığı esirlerle demir ocaklarını çalıştırdı, maden ocaklarını çalıştırdı, ingiltere ve italya' nın yaptığıda cabası. Tarih boyunca hep saf millet olduk , yada öyle görüldük. Kin iyi birşey değil ama sizce bu durumda gerekli birşey değilmi? Bence gerekli hemde günümüzde en çok lazım olan şey bence.

ama abicim azda olsa nefret lazım değilmi.

Sen yine unutma ve unutturma yaşananları. Fakat duruşunu/şuurunu nefret üzerine biçimlendirme derim.