Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
SİDOMA

Bazılarımızın Hoşuna Gitmeyecek...‏

Recommended Posts

Evet başlığı hakikaten çok anlamlı koymuşsunuz,zira başlık böyle olmasaydı,forumda söz hakkı alamayacağımı düşünürdüm,en azından bu haliyle o bazıları kısmına sokmuşsunuz da beni,benden bahsedildiğini anlayabilmiş oldum :unsure:

Konumuz pantolon değil mi?Bununla ilgili bir ayeti bulmak kolay olmasa gerek ki ayet deyip geçmişsiniz,hayır,hangi ayetten bahsettiğiniz anlaşılmıyor da,acaba böyle bir ayet olmadığı için mi?.. :D Bakın şimdi size ne göstereceğim,sıkı durun :

"...vücut hatlarını belli etmeyecek bollukta giydikleri şalvar tipinde bir dondur. Bu derece bolluktaki donun kimseyi rahatsız etmeyeceği ayrıca tesettürü muhafaza edeceği malumdur."

Bu sirvalin tanımı değil mi,hani şu giymemizin tavsiye edildiği sirval.Şimdi ben de diyorum ki orada geçen kıyafet sirval diye şalvar mı giyip dolaşalım,ki don denilmiş,donla mı çıkalım sokağa?Belki köyde hala kullanıldığı için sorun değil ama artık onun yerine ne var biliyor musunuz?En az sirval kadar geniş pantolonlar.Madem sirval hatları belli etmeyecek kadar geniş olduğundan,yani tesettür kurallarına aykırı olmadığından giyilebiliyor,o zaman aynı işlevi görebilecek bir pantolon da giyilebilir değil mi?Ya o zamanlar sirval varmış,sirval denmiş,şimdi aynı şekilde pantolon var.Şimdi soruma cevap verin,aynı genişlikteki bir pantolonun sirvalden farkı ne?Bence sadece ismi :)

Düşünüyorum,düşünüyorum sizin görebilip de benim göremediğim fark ne acaba diyorum ama yok bulamıyorum :D İkisi de geniş,ikisi de bacaklara geçirilip giyiliyor,ee o zaman?Nedir bu pantolon düşmanlığı,sirval dostluğu :) Sakın hadiste sirval diyor demeyin,o zamanlar pantolon olmadığındandır belki de :D Bu şeye benzemiş,diş macunu kullanmayın,mazallah taşlanırsınız :D

Ayrıca emin olun daracık pantolonların uygun düşmediğini sizin kadar biz de biliyoruz,bizim savunduğumuz şu çok sevdiğiniz sirvalin günümüzdeki versiyonu olan tesettür kurallarına uygun bayan pantolonları,ama yok yok,siz şimdi beni lanetlersiniz de,en iyisi susmak,aman Alllah korusun :D

konuyu buraya eklerken baslıgı ne kadar da uygun atmısım be kardeşim! bastan demıstım bazılarının hosuna gıtmeyecek dıye :unsure:

arkadaslar hepınızın fıkırlerıne saygı duymakla beraber konuya en akılcı yaklasımı yapanın hafakan kardeşim oldugunu dusunuyorum nacızane...

bazı şeyler nefse ağır gelebılır..ancak pantolan mumın kadının kıyafetı degıldır vesselam... bı arkadasımızn ıngılızce ogrenmek, tshırt gıymek gıbı verdıgı ornek vermek ıstenılen mesajla hıç alakası yok onu soyleyeyım.

ılımı çınden alacaz dıye rabbımın emrettıgını çiğneyelımmı yanı? şunu unutmayalımkmı; ALLAH YOLUN HIZMET ONUN YASAKLADIKLARINI YAPARAK OLMAZ...HEM HIZMET EDIYORUM DIYECEKSIN HEM DE AYETI ARKA TARAFA ATACAKSIN...bunun adı ne ? rengı ne?

daracık kotun uzerıne tunık gıysen ne olur uzun gıysen ne olur* verdıgıhn goruntuye bak bı kere; ust tarafım fatıhten alt bebekten gelıyo... :) selam ve dua ile..

Walla arkadaşım ben senin verilen iletileri dikkatli ve anlamak için okuduğuna inanmıyorum.

Evet başlığı hakikaten çok anlamlı koymuşsunuz,zira başlık böyle olmasaydı,forumda söz hakkı alamayacağımı düşünürdüm,en azından bu haliyle o bazıları kısmına sokmuşsunuz da beni,benden bahsedildiğini anlayabilmiş oldum

Konumuz pantolon değil mi?Bununla ilgili bir ayeti bulmak kolay olmasa gerek ki ayet deyip geçmişsiniz,hayır,hangi ayetten bahsettiğiniz anlaşılmıyor da,acaba böyle bir ayet olmadığı için mi?.. Bakın şimdi size ne göstereceğim,sıkı durun :

"...vücut hatlarını belli etmeyecek bollukta giydikleri şalvar tipinde bir dondur. Bu derece bolluktaki donun kimseyi rahatsız etmeyeceği ayrıca tesettürü muhafaza edeceği malumdur."

Bu sirvalin tanımı değil mi,hani şu giymemizin tavsiye edildiği sirval.Şimdi ben de diyorum ki orada geçen kıyafet sirval diye şalvar mı giyip dolaşalım,ki don denilmiş,donla mı çıkalım sokağa?Belki köyde hala kullanıldığı için sorun değil ama artık onun yerine ne var biliyor musunuz?En az sirval kadar geniş pantolonlar.Madem sirval hatları belli etmeyecek kadar geniş olduğundan,yani tesettür kurallarına aykırı olmadığından giyilebiliyor,o zaman aynı işlevi görebilecek bir pantolon da giyilebilir değil mi?Ya o zamanlar sirval varmış,sirval denmiş,şimdi aynı şekilde pantolon var.Şimdi soruma cevap verin,aynı genişlikteki bir pantolonun sirvalden farkı ne?Bence sadece ismi

Düşünüyorum,düşünüyorum sizin görebilip de benim göremediğim fark ne acaba diyorum ama yok bulamıyorum İkisi de geniş,ikisi de bacaklara geçirilip giyiliyor,ee o zaman?Nedir bu pantolon düşmanlığı,sirval dostluğu Sakın hadiste sirval diyor demeyin,o zamanlar pantolon olmadığındandır belki de Bu şeye benzemiş,diş macunu kullanmayın,mazallah taşlanırsınız

Ayrıca emin olun daracık pantolonların uygun düşmediğini sizin kadar biz de biliyoruz,bizim savunduğumuz şu çok sevdiğiniz sirvalin günümüzdeki versiyonu olan tesettür kurallarına uygun bayan pantolonları,ama yok yok,siz şimdi beni lanetlersiniz de,en iyisi susmak,aman Alllah korusun

pure nese kardeşim parmaklarından klawyeye bal damlamış dediklerine eklicek birşey bulamıyorum. Ellerine sağlık

Ve kimse panik olmasın, ruhunu örtme merhalesine erişmiş çoğu kadın başını da örtecektir.

Ne demek istediğimin tezahürü olan bu söze yürekten katılmakla beraber, bu sözün üstündeki tepkiyede aynı desteği verdiği belirteyim. Başörtülü diye tanımladığımız kişilerin fiziksel ayrıntı/görüntüleri üzerine analiz yapmanın neresi doğruysa anlamadım (!)

Başörtüyü savunmak/değer biçmek esasen biz erkeklerin değil, onu taşıyacak olan/taşıyan/taşımakta samimi olan kadınların görevidir.

Eleştirirken, bize düşen hassasiyeti gözardı etmemek lazım.

Teşekkür ederim Nedamet kardeş.

Attığınız kahkahalar sonucu duyduğunuz saygıdan şüphem kalmadı. Çıkmaz sokak bu başlık. İsabet olmuş bu yanıtınız.

Buyukdogu, ben teşekkür ederim.

kaba, iğrenç, basit bir üslupla eleştirilmemizden. Verilen görüntü ne kadar kötüyse sizin bakış açınız da, kullanmış olduğunuz tabirler de bir o kadar bayağı ve mide bulandırıcı. Ayrıca sizin kimsenin fikrine saygı duyduğunuz falan yok. Eğer olsaydı şu ana kadar yazılmış olan zihninize muhalif gelen düşünceleri azcık da olsa idrak etmeye çalışırdınız. Ve tekrar tekrar mide bulandıran tanımlamalarınızı kullanmazdınız.

nedamet kardeş evvela sızın sahsıma yonelttıgınız bu sözlerden sonra gercekten sızın ne kadar saygı duymakta oldugunuz açık farkla bellı oluyor... benım eklemem bır alıntıydı ve herkes ölçulu bır sekılde fıkırlerını soylerken sızın bu kadar tepkılı olarak sevıyenızı dusurmenızı anlamıs degılım... ınsanın nefsıne agır gelen bır seyı duydugunda agzından çıkanı kulagından duyamayacak sekle gelmesının en guzel ornegını yuklarıdakı paragrafta sızın cumlelerınızden gormekteyız...muhım degıl..kımse kımseye zorla bıseyler kabul ettırme derdınde degıl zaten....bu guzel ayda fıkırlerımız farklı dıye bu kadar kırmayalım ıstersenız bırbırımızı...

yazıda uzerınıze alındıgınız bır durum varsa o sızı baglar,ancak benım kastı olarak kımseye bır sozum yok,olamazda zaten....

kandılınız mubarek olsun.....

kaba, iğrenç, basit bir üslupla eleştirilmemizden. Verilen görüntü ne kadar kötüyse sizin bakış açınız da, kullanmış olduğunuz tabirler de bir o kadar bayağı ve mide bulandırıcı. Ayrıca sizin kimsenin fikrine saygı duyduğunuz falan yok. Eğer olsaydı şu ana kadar yazılmış olan zihninize muhalif gelen düşünceleri azcık da olsa idrak etmeye çalışırdınız. Ve tekrar tekrar mide bulandıran tanımlamalarınızı kullanmazdınız.

nedamet kardeş evvela sızın sahsıma yonelttıgınız bu sözlerden sonra gercekten sızın ne kadar saygı duymakta oldugunuz açık farkla bellı oluyor... benım eklemem bır alıntıydı ve herkes ölçulu bır sekılde fıkırlerını soylerken sızın bu kadar tepkılı olarak sevıyenızı dusurmenızı anlamıs degılım... ınsanın nefsıne agır gelen bır seyı duydugunda agzından çıkanı kulagından duyamayacak sekle gelmesının en guzel ornegını yuklarıdakı paragrafta sızın cumlelerınızden gormekteyız...muhım degıl..kımse kımseye zorla bıseyler kabul ettırme derdınde degıl zaten....bu guzel ayda fıkırlerımız farklı dıye bu kadar kırmayalım ıstersenız bırbırımızı...

yazıda uzerınıze alındıgınız bır durum varsa o sızı baglar,ancak benım kastı olarak kımseye bır sozum yok,olamazda zaten....

kandılınız mubarek olsun.....

İlk olarak Hayırlı Kandiller

Ondan sonra şunları eklemek isterim. Evet biliyoruzki kimsenin şahsına kasti olarak söz söylemediniz. Direk bütün pantolon giyenleri Peygamber Efendimiz(s.a.v) 'in lanetine layık gördünüz. Bu sizin dediğiniz bence temel fıkrasına benziyo; kamyonu durdurmak için ezeceği 2 adamın pazara kaçınca bütün pazarı ezmezi gibi bişe. Size bissürü cevap beklenen ileti yazıldı. Ama sizin verdiğiniz cevap" yok beni birtek şu anlıyo" yada kimseyi takmıyomuş edasıyla yaptığınız " :yawn: " bu şekilden ibaret cevaptı. Dediklerimi tekrar etmeyi sevmem ama sizin için ediyim. Ben buraya yazılan bütün cevapları okuduğunuza inanmıyorum, ha okusanız bile anlamak için okumamışsınızdır.

Bunu düşünmemin sebebi daha 1 yazıya bile cevap vermemiş olmanızdır. Size en yakından örnek veriyim;Pure nese kardeşimin yazmış olduğu ve bence her paragrafına ayrı ayrı cevap vermeniz gerektiğini düşündüğüm iletinin 1 paragrafını aşşağıya kopyala yapıştır marifetiyle yazıyım.

Bu sirvalin tanımı değil mi,hani şu giymemizin tavsiye edildiği sirval.Şimdi ben de diyorum ki orada geçen kıyafet sirval diye şalvar mı giyip dolaşalım,ki don denilmiş,donla mı çıkalım sokağa?Belki köyde hala kullanıldığı için sorun değil ama artık onun yerine ne var biliyor musunuz?En az sirval kadar geniş pantolonlar.Madem sirval hatları belli etmeyecek kadar geniş olduğundan,yani tesettür kurallarına aykırı olmadığından giyilebiliyor,o zaman aynı işlevi görebilecek bir pantolon da giyilebilir değil mi?Ya o zamanlar sirval varmış,sirval denmiş,şimdi aynı şekilde pantolon var.Şimdi soruma cevap verin,aynı genişlikteki bir pantolonun sirvalden farkı ne?Bence sadece ismi

Yakından bir örenk verdim ki alakanız yokmuş gibi göründüğünüz kendi açmış olduğunuz konuda kolay bulabilesiniz diye. Hatta yolu tarif ediyim; Fare(mause) nin orta tuşuna basılı tutarak hafifçe yukarı götürürseniz görmüş olucaksınız. İnş. yardımcı olabilmişimdir :D Sırayla bütün paragraflarıda buraya koymaya niyetim yok, azcık ATP harcayıp ltf açtığınız konuya verilen cevapları okuyun.

He birde acizane bir sorum olucak; verilen cevapları okumayı düşünmüyorsanız , bir fikir alışverişinde bulunma isteğiniz yoksa yazılanları takmicaksanız niye konu açıyorsunuz?

Size konu için bir cevap yazmayı düşünmüyorum, çünkü ne ilgilendiğinizi görüyorum nede taktığınızı. Anlamak isteyen şimdiye kadar yazılanlarla anlardı anlaşılması gerekeni.

Ve hafakan kardeşim. Sizin görüşlerinize saygım olduğunu site buluşmasındada belirtmiştim. Lakin Bir sorumda size olucak. Yanlış hatırlamıyorsam sigara içiyorsunuz. Sigara içmek haram desem diceksinizki" hayır mekruh" Peki sigaranın mekruh olduğuna dair bir hadis varmıdır acaba öğrenmek isterim? Dedinizki ;

hadismi dedin eyvallah başımın tacı! Allah rasulü ne buyurdu şöle şöle........

tamam amenna.bitmiştir benim için

Peki kişinin Emanet olunan bedene zarar vermesi haram değilmidir ? ( Bunun üzerine hadis olduğunu vurgulamama gerek yoktur umarım)

Sigaranında sağlığa zararlı olduğunu söylememe gerek yok sanırım.Ozaman sigara içmeniz biraz absurt kaçmıyormu? "sigara mekruh" derseniz Hadis var kendi dediğinizle tezata düşmüş olmazmısınız?

Şunuda diyebilirsiniz" Ama çoğu alim sigarayı mekruh görüyo" he ozamanda bu açıyla bakıyorsanız niye sirval-pantolon konusunada bu açıyla bakmıyorsunuz?

Neyse konuya vermiş olduğum acizane örnek İNŞALLAH konuyu amacından saptırmaz.

SİDOMA arkadaşım inş. bu yazıyı anlamak için okursun ne diyim, Ve belirtmiş olduğum soruya cevap beklediğimi söylememe gerek yok herhalde, sabırsızlıkla bekliyorum

ALLAH cümlemize akıl fikir ihsan eylesin. Amin

demekki sidoma kardeşimde benim gibi biraz gericiymiş elhamdulillah.

yazılanlara inceden bi göz attım..... cevap yazma gereği duymuyorum . kimse kusura bakmasında zaman kaybı olcağını düşünüyorum.

herkes bi şekilde kılıf biçiyor zaten konuya..... mühim değil ,hiçbirşey demiyorum.

balaban kardeş sanada sevgilerimi sunuyorum . zaten ahir zamanda yaşıyoruz .

boş şeylere kafa yormak sadecezaman kaybıdır.

Ben de acizane şunları belirtmek istiyorum..Bir bayan olarak pantolon giymek rahat gelse de (ev içerisinde) etek giymek (pardesü içerisinde dahi olsa) her zaman tercihimdir..Çünkü Rabbimizin kesin ve açık emridir..Bunu bayanlar ister tunikle kapatarak kendini kandırır isterse tuniksiz kandırır..Hüküm belli..Bize laf etmek düşmez diyerek sözlerimi şu sual ve cevaplarla kapatmak istiyorum..İnşaallah faideli olur.. :D

Sual: (Allah size güçlük yüklememiştir) âyet-i kerimesine göre, kolaylık olacağı için, kadınların pantolon giymesinin caiz olacağı anlaşılmıyor mu?

CEVAP

Sizin ve bizim gibilerin bir âyet-i kerimeye mana vermeleri caiz değildir. Kadının pantolon giymemesinin güçlükle ne ilgisi vardır?

(Dinde kolaylık vardır) diyerek bilerek veya bilmeyerek dinde yenilik yapmaya çalışanlar çıkıyor. Dinimizde ifrat ve tefritin yani aşırılığın yeri yoktur. Dinimiz orta yolda olmayı emreder. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(İşlerin hayırlısı vasat olanıdır.) [beyheki]

[Vasat, ifrat ve tefritten uzak orta yol demektir. İfrat, normalden fazla, tefrit, normalden az demektir.

Mesela çok uyumak ifrat, çok az uyumak tefrittir.]

İfrata kaçarak gücünün yetmediği şekilde ibadet etmeye çalışmak, mesela geceleri hiç uyumadan namaz kılmak, gündüzleri hep oruç tutmak, hanımından uzak kalmak, et, süt, tatlı gibi şeyleri hiç yememek, iyi Müslüman olmak demek değildir.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Kolay bir din ile gönderildim. Dinimizde ruhbanlık yoktur. Et yiyin, hanımlarınızla mübaşeret edin! [Nafile] oruç da tutun! Tutmadığınız günler de olsun! [Nafile] namaz da kılın! Uyuyun da. Ben bunlarla emrolundum.) [Taberani]

(Din kolaylıktır. Dinde aşırı gideni din mağlup eder.) [Nesai]

Şu halde yiyip içmeden, uyumadan ibadet etmek zordur.

Günümüzde ifrata kaçanlar azdır veya hiç yoktur. Fakat tefrite gidenler çoktur. (Dinde kolaylık var) veya (Kolayını yapıyorum) diyerek dini bozmaya çalışanlar çoktur.

Birkaç misal:

Ayaklara mest giyiliyor, üstüne meshediliyor diyerek tırnaklara oje sürüp, üstüne meshetmek caiz olmaz. Yahut bugünkü naylon çoraplara meshetmek caiz olmaz. Çoraba meshetmek kolaylık ise de, dinin emri değişmiş olur, ibadet sahih olmaz.

Su bulunmadığı zaman teyemmüm etmek farzdır. Fakat dinde reformcuların dediği gibi, sular kesilince hemen teyemmüm edin demek, dinde kolaylık değil, dini değiştirmektir. Ramazan yaza gelince tutmayıp, kışa tehir etmek de dini değiştirmek olur.

(Dinde kolaylık var) diyerek namazları vaktinde kılmayıp, hepsini gece yatarken kılmak da dini değiştirmek olur. (Dinde zorluk yoktur, kolaylık vardır) demek, (Dinimizin verdiği ruhsatlardan faydalanın) demektir. Yoksa, (Herkes hoşuna giden şeyleri yapsın, hoşlanmadığı şeyleri yapmasın, ibadetleri keyfine göre değiştirsin, erkek kadın elbisesi giysin, kadın erkek elbisesi giysin) demek değildir. Dinde ufak bir değişiklik yapmaya hiç kimsenin yetkisi yoktur.

Kur’an-ı kerimde de mealen, (Dinlerini oyuncak ve eğlence edinen kimseleri bırak) buyurulmaktadır. (Enam 70)

Peygamber efendimiz de buyuruyor ki:

(Kadın elbisesi giyen erkeğe, erkek elbisesi giyen kadına lanet olsun!) [Hakim]

(Erkeğe benzemeye çalışan kadın, kadına benzemeye çalışan erkek bizden değildir.) [İ.Ahmed]

(Erkeklere benzeyen kadınlara ve kadınlara benzeyen erkeklere Allah lanet etsin!) [Taberani]

Benzemek niyeti olmasa da, erkeğin boynuna kolye, koluna bilezik ve kulağına küpe takması kadınlara benzemek olur ve caiz değildir. Kadının da, benzemek niyeti olmadan da, pantolon giymesi caiz olmaz. Pantolon erkek kıyafetidir.

Seadet-i Ebediyye kitabında diyor ki:

(Tergib-üs-salât’daki hadis-i şerifte, (Örtülü olan çıplaklara ve erkek gibi giyinen kadınlara ve kadın gibi giyinen, süslenen erkeklere lanet olsun) buyuruluyor. Hele dar pantolon, erkeklere de caiz değildir. Çünkü, kaba yerleri dışardan belli olmaktadır. Bundan başka, kadınların pantolon giymeleri eskiden de, şimdi de İslam âdeti değildir. Dinsizlerden, İslam tesettürünü bilmeyenlerden gelmektedir. Haramlar yayılsa, yerleşseler de, İslam âdeti olamazlar. Kâfirlere benzeyenin, onlardan olacağı, hadis-i şerifte bildirilmiştir. Pantolon, manto altına giyilebilir ise de, mantonun pantolon yokmuş gibi dizleri örtmesi lazımdır.)

Hadis-i şerifte örtülü olan çıplak ifadesi geçiyor. Tayt giyenler örtülü müdür? İçindeki çamaşır belli oluyor. Kaba yerleri dışardan belli olmaktadır. Pantolon da öyledir. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:

(Avret yerlerini açanlara ve başkasının avret yerine bakanlara, Allah lanet etsin!) [beyheki]

Sual: “Tesettür konusunda önce ne kadarını yapabiliyorsan ondan başla. Sonra da daha iyisini zamanla yaparsın. İşe en mükemmelinden başlamak gerekmez. Kadınlar pantolon giyemez diye bir hüküm yoktur. Kadınlar, arka kabalarını teşhir edecek derecede dar pantolon giymemeli, beden hatlarını belli edecek şekilde görüntü vermemeli. Böylece pantolon erkek giyimi olmaktan çıkar, kadın giyimi haline gelir. Beğendiğin başörtüyü de tak. Bunları ileride istediğin gibi geliştirebilirsin. Çünkü Allah resulü, (Kolaylaştırın güçleştirmeyin) buyuruyor” deniyor.

Bu hususta açıklama yapar mısınız?

CEVAP

Pantolon erkek kıyafetidir. Bol giyinmekle pantolon kadın kıyafeti haline gelmez. Erkeğin kadına, kadının da erkeğe, her ne şekilde olursa olsun benzemeye çalışması caiz değildir. Mesela erkeklerin kolye, bilezik, küpe takmaları kadınlara benzemek olur. Pantolon giyinmek, erkek gibi tıraş olmak da erkeğe benzemek olur. Üç hadis-i şerif meali:

(Kadın elbisesi giyen erkeğe, erkek elbisesi giyen kadına lanet olsun!) [Hakim]

(Kadın gibi davranan erkeğe, erkek gibi davranan kadına lanet olsun!) [buhari]

(Kendini erkeğe benzeten kadın Cennete girmez.) [Taberani]

Peygamber efendimiz, erkek kılığına girip mızrak kuşanmış bir kadını görünce, (Erkeğe benzemeye çalışan kadına, kadına benzemeye çalışan erkeğe lanet olsun) buyurdu. El ve ayaklarını kınalayıp kadınlara benzemeye çalışan birini sürgüne gönderdi. (Taberani, Ebu Davud)

Dinimiz bu konunun önemini bildirirken, zamanla daha iyisini yaparsın demek yanlıştır. Bize düşen, dinin emrini olduğu gibi bildirmektir. O ne kadar uyabilirse uyar. Tam uyar, yarım uyar veya hiç uymaz. Namaza yeni başlayan birisine, (Beş vaktin hepsini kılmana gerek yok, şimdilik günde bir vakit kılsan da olur, zamanla daha iyisini yaparsın) denir mi? Güya bu ümmete, dinin sahibinden daha çok merhamet göstermek, rahmani mi, yoksa şeytani mi?

S. Ebediyye’de, (Pantolon, manto altına giyilebilir ise de, mantonun pantolon yokmuş gibi dizleri örtmesi lazımdır) demesi, pantolon giymeye izin vermek demek değildir. Pantolon giymeyi gerektiren şartlar varsa, hiç değilse böyle giyilebilir demektir. Böyle giyilince, pantolon erkek kıyafeti olmaktan çıkmaz, ancak görünmediği için giyilmesi caiz olur. Altın yüzüğü gümüşle kaplatınca, altın görülmediği için kullanılmasının caiz olması gibidir. Adamın, (Erkek kıyafeti kadın kıyafeti halini alır) demesi çok yanlıştır. Erkek tedavi niyetiyle bilezik, kolye kullanırsa, bunlar kadın ziyneti olmaktan çıkmaz, fakat tedavi maksadı olduğu için caiz olur. Kolaylaştırın, güçleştirmeyin demek, kolayınıza geleni yapın, dini istediğiniz gibi değiştirin demek değildir. Dinimizin tanıdığı ruhsatlardan faydalanın, aşırı gitmeyin, fitneye sebep olmayın demektir. Yoksa, (Herkes hoşuna giden şeyleri yapsın, hoşlanmadığı şeyleri yapmasın, ibadetleri keyfine göre değiştirsin) demek değildir. Kolaylığın ölçüsü ne? Birine kolay gelen bir başkasına zor gelebilir. O zaman her insana göre dini değiştirmek lazım. O zaman dine ne lüzum vardı. Dini emir ve yasaklar niye bildirildi. Hâşâ dinin kuralları lüzumsuz yere mi bildirildi? Kolayıma böyle geliyor diye, dinde ufak bir değişiklik yapmak dini değiştirmek olur.

İlmihalde, (Şalvar, çok geniş olduğu için, âdet olan yerlerde, kadınlar için de, iyi bir örtü ise de, âdet olmayan yerlerde fitneye sebep olursa, kullanmak caiz olmaz) deniyor. Demek ki hem dinin emrine uyacağız, hem de fitne çıkarmaktan kaçacağız.

__Alıntıdır__

:D elhamdulılah hafakan kardeşim....

postmortem ALLAH DAIMEN VE EBEDEN RAZI OLSUN SENDEN.....

BALABAN KARDEŞ CEVABINI BURDAN OKUSUN... bence senın sabırsızlıkla bekledıgın fıkırlerım degıl;ne yazsada ataga gecsem durumu...mubarek ayda zan yapmayalım...hepsını okudum ve dedıgım gıbı saygı duyuyorum...hepsıne eyvallah...da purnese az sakın ol ne bu sıddet ne bu celal kardeşim...

bır konuda haklı çıkacam dıye kışılerın özel alıskanlılarını örnek vererek üste çıkmak yakısıyormu sana...sıgarayla pantolan arsındakı bağın okunmaya deger dogrusu :D

artık tamamdır arkadaslar medenı bır sekılde ele alınan bu konu sahsa saldırmalara ve hakaretlere dayanmaya kadar geldı..bu kadarı bıze yakısmaz...anlayıp anlamadıgımı kımseye tutanak yazarak belırtecek degılım...orasını rabbım bılır...bıldıgım tek sey;

PANTOLON MUMIN KADIN KIYAFETI DEGILDIR; AISE ANNEMIZE FATIMA ANNEMIZE BENZEMEK YERINE ILLA ÇAĞA UYUP BU SEKILDE GIYINCEM DERSEN ODA KISIYE KALMISTIR..BIZI BAĞLAMAZ..

burda asla bırbırımızden ustun çıkmak için konu eklemıyoruz...senın dusuncen sana benımkı bana kardeşim...

SELAM VE DUA İLE...

Burası fiziksel/teknik açılım labaratuvarına dönüşmüş gibi (!)

Neyse, haddim ve amacım olmayan şeyleri yazmak istemiyorum. Bilmem şu kıyafeti giydiğinde, şurası şöyle görünüyor diyen zihniyetin yorumu altına yorum yapmakta istemiyorum. Kızmıyorum ama hoşta görmüyorum.

Kandiliniz mübarek olsun.

SİDOMA kardeş amacım atağa geçmek değil, gerçekten cevabınızı beklemekti. Atağa geçmek istesem günlerdir süren bu yazışmanın arasında kendime bi oyun açar güzelce içeri süzülürdüm.

Herkezin anladığı kadarıyla, böyle derin bir konu böyle hallolmaz. Yazıyı yazmadaki amacımda konuya açıklık kavuşturmak değildi. Kavuşmicağını ve kavuşamicağını biliyorum. Yazıyı yazmamı tetikleyen şey :yawn: smilesini takmıyorum edasıyla yapmış olmanızdı. Neyse kardeş konuyu uzatıp alevlendirmeme gerek yok. Sağlıcakla

Cümlemizin Kandili mübarek olur inş.

Ben gayet sakinim hatta hayırlı kandiller Sidoma kardeşim :D

Bir üyenin dediği gibi (baş harfi : yok,yok ben ona benzemem :D ),bu konu daha çok su götürür :D En iyisi mi bayan tesettürünü bayanlara bırakın,bu konuda gereken yerde müslümanın vazifesi olan hatırlatma yapmanın dışına çıkmak,çok fazla konuşmak,bir bakıma işi haddi aşmaya getirmek gereksiz oluyor erkekler için.Ayrıca çoğu zaman merak etmişimdir gözlemlerimden dolayı,başörtüsü için bilmem ne yapacağız dediğimizde,şu "Başörtüsü böyle takılır,heeyy akıllı olun!.." diye ahkam kesenlerden kaçı yanımızda olur acaba?.. :D Öyle örtünü böyle tak,şöyle tak diye uzaktan söylenmek hatta bazen aşağılarcasına yazı kaleme almakla olmuyor bu işler!..

Neyse efendim selametle :D