Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Vakıf Ahmet

Yeryüzünde İki Türk Var İse Biri Mutlaka Benim

Recommended Posts

Şimdi de Van eski Müftüsü Kasım Arvas Beğ'den dinlediğim bir hatıradan bahsetmek istiyorum. Bu, büyük mutasavvıf Abdülhakim Arvasi (K.S.)' ye aittir. Ruslar, 1915 yılında Doğu Anadolu'yu işgal ettiklerinde müslüman ahaliye çok zülm ettiler. Zulümlerini Ermeniler'le birlikte, onların rehberliğinde gerçekleştiriyorlardı. Yani Ermeniler gösteriyor, Ruslar katlediyordu. Öyle bir imha ki; kadın, erkek, çoluk çocuk demeden.. Müslüman mı müslüman deyip imha ediyorlardı. Anadolu'nun kaderi müşterek, her yerde aynı hadise yaşanıyordu. O tarihlerde, bizim aile Van'ın Müküs (Bahçesaray) kasabasının Arvas köyünde, Doğu Beyazıt'ta, Erciş'te.. Çeşitli yurt köşelerine dağılmışlar. Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretleri Başkale'de o zaman; Van'ın Başkale kazasında... Rus-Ermeni zulmünden çevresindekileri kurtarmak için çoluk çocuğunu toplayıp Van'ı terk ediyor. Rus işgali ve Ermeni zulmünden kurtulmak için kaçmaktan başka çare yok. Irak, Suriye yolu ile İstanbul'a geçecek. O zaman geçtiği yol, yani Irak ve Suriye, bizim; Osmanlı toprağı. Yabancı ülke, yabancı topraklar değil... İmparatorluğun sınırları içerisinde. Suriye'de bulunduğu sırada Suriyeliler diyor ki;

''Siz İstanbul'a, Türkiye'ye, gitmek istiyorsunuz. Halbuki, Türkiye çok müşkil durumda, imparatorluk çöktü çökecek, yıkıldı yıkılacak. Türkiye artık iflah olmaz perişan olursunuz. En iyisi burada kalın. Size medrese veririz mektep veririz, hocalık veririz, her türlü imkanı veririz... Evladlarınızla mes'ud yaşarsınız.''

Abdülhakim Arvasi Hazretleri'nin onlara verdiği cevap şudur:

''Türkiye'ye gideceğim. Yeryüzünde iki Türk var ise biri mutlaka benim. Ben Türk'üm ama Jön Türk değilim.''

Kaynak: Seyid Ahmed Arvasi - Doğu Anadolu Gerçeği. Sayfa: 70, 71. 1992 Boğaziçi Yayınları.

.....

Seyid Ahmed Arvasi'nin babası emekli gümrük memuru Seyyid Abdülhakim Arvasi'dir. Üstad'ın hocası Esseyyid Abdülhakim Arvasi Hz'den farklı bir zattır. Yukarıda bahsi geçen Üstad'ın mürşidi Seyyid Abdülhakim Arvasi Hz'dir.

Allah razı olsun güzel paylaşım.adı üstünde seyyiddir abdülhakim arvasi.ama türk milletinin islama yaptığı hizmetleri gereğince takdir etmiş ve kendisine türk demekte hiç sakınca görmemiştir.yani Allah için sevmiştir türk milletini.burada yine seyyid ahmet arvasinin bir sözünü aktarmak istiyorum

adamın teki seyyid ahmet arvasiyle konuşurken

-yüce Allah nasip etse de şu ümmet bir düze çıksa kurtulsa

ahmet arvasi şöyle der

-sen bana ümmeti göster de kurtulduğunu hemen müjdeleyim.

şimdi ümmetçilik milliyetçilik tartışmalarında bence en çok dikkat edilmesi gereken nokta bu.Allahın rasulu döneminde de hiçkimse ırkını saklamıyordu.bilal habeşi selman el farisi diye isim alıyorlardı.ama hiç biri bir müslüman kardeşi sıkıntıya düştüğünde ona yardım ederken ırka bakmıyordu.ceza verilirken ırka bakılmıyordu.o zaman ümmet vardı.ama şimdi denildiği zaman milliyetçilik islama aykırı bırakın bu işleri o zaman ümmetçi olmak için de ümmet lazım.ve maalesef şu anda ümmet yok.bırakın farklı islam ırklarını aynı ırktan insanlar bile zorda kalana yardım ederken şahsını düşünüyor adalet kavramı zayıflamış.

sonuçta bizden istenen yüce Allahın ipine tutunmaktır.buna tutunduktan sonra ve ümmet olduktan sonra ama gerçekten ümmet olduktan sonra türkün kendi geleneğini sürdürmesi arabın ingilizin kendi geleneğini sürdürmesi ayrılık yapmaz.aksine bir kültür zenginliği oluşturur.

birliği islamda aramak lazım.kuran ve sünnette.gelenek görenek ırkta değil.ne ırkı reddetmek lazım ne ırka tapmak lazım.

Allahın selamı üzerinize olsun

-yüce Allah nasip etse de şu ümmet bir düze çıksa kurtulsa

ahmet arvasi şöyle der

-sen bana ümmeti göster de kurtulduğunu hemen müjdeleyim.

Teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Yukarıda anlattığınız olayda ki soruya aynı şekilde Abdülhakim Arvasi Hz. cevap veriyordu. O ve Ben'de geçiyor. Ahmet Arvasi'yle hiç bir alakası yok.

şimdi ümmetçilik milliyetçilik tartışmalarında bence en çok dikkat edilmesi gereken nokta bu.Allahın rasulu döneminde de hiçkimse ırkını saklamıyordu.bilal habeşi selman el farisi diye isim alıyorlardı.ama hiç biri bir müslüman kardeşi sıkıntıya düştüğünde ona yardım ederken ırka bakmıyordu.ceza verilirken ırka bakılmıyordu.o zaman ümmet vardı.ama şimdi denildiği zaman milliyetçilik islama aykırı bırakın bu işleri o zaman ümmetçi olmak için de ümmet lazım.ve maalesef şu anda ümmet yok.bırakın farklı islam ırklarını aynı ırktan insanlar bile zorda kalana yardım ederken şahsını düşünüyor adalet kavramı zayıflamış.

sonuçta bizden istenen yüce Allahın ipine tutunmaktır.buna tutunduktan sonra ve ümmet olduktan sonra ama gerçekten ümmet olduktan sonra türkün kendi geleneğini sürdürmesi arabın ingilizin kendi geleneğini sürdürmesi ayrılık yapmaz.aksine bir kültür zenginliği oluşturur.

birliği islamda aramak lazım.kuran ve sünnette.gelenek görenek ırkta değil.ne ırkı reddetmek lazım ne ırka tapmak lazım.

Allahın selamı üzerinize olsun

İyi güzelde kardeşim Seyyid Ahmet Arvasi "Türk İslam birliği" adı altında kitap yazmadımı, ülkücülerin fikir babası değilmidir? millet enver paşa yada ziya gökalp bilir ama aslında seyyid ahmet arvasi değilmidir. kimse ırkını saklasın demiyorki! ama türk islam birliği diye tutturursanız bu birlik ancak Türk'lerin içinde barınacağı bir "türk islam birliği" olur. bir yunanlı veya bir arap yada bir japon gelip iltihak edermi ?

yalnız bu birliğinin adı "islam birliği" olursa bu çatının altına her müslüman millet gelir seninle ittifak içerisinde olur. tıpkı Erbakan Hocamızın D8 sonrası D60 ve D160 gibi .

Selam ve Dua ile ..

Türk-İslâm Birliği...

Acizane bildiğimiz ve arzu ettiğimiz kadarı ile, dünyadaki bütün "Türk İslâm" ve "İslâm Ülkeleri"ni biraraya getirmektir. Bu birlikteliğin, "Allah'ın izni ile", önce fikirde ve sonra da toprakta (haritada) olması için gaye gütmektir.

Sadece Müslüman olan Türk birliği değil, Türk-Müslüman ve Müslüman birliğidir.

Vesselam, burada bir ırk konusu söz konusu değildir.

(Acizane yorumum beni bağlar; bu mevzuyu ben böyle algılıyorum, algılanması gerektiğine de inanıyorum.)

Üstad'ın mürşidi Seyyid Abdülhakim Arvasi Hz'dir

ALLAH RAZI OLSUN PAYLAŞIMINA KARDEŞİM...İNŞALLAH RABBİM BÖYLE ÜSTADLARA EVLAT OLMAYI BİZLEREDE NASİP ETSİN..YOLLARINDAN AYIRMASIN.(AMİN)

İyi güzelde kardeşim Seyyid Ahmet Arvasi "Türk İslam birliği" adı altında kitap yazmadımı, ülkücülerin fikir babası değilmidir? millet enver paşa yada ziya gökalp bilir ama aslında seyyid ahmet arvasi değilmidir. kimse ırkını saklasın demiyorki! ama türk islam birliği diye tutturursanız bu birlik ancak Türk'lerin içinde barınacağı bir "türk islam birliği" olur. bir yunanlı veya bir arap yada bir japon gelip iltihak edermi ?

yalnız bu birliğinin adı "islam birliği" olursa bu çatının altına her müslüman millet gelir seninle ittifak içerisinde olur. tıpkı Erbakan Hocamızın D8 sonrası D60 ve D160 gibi .

Selam ve Dua ile ..

Arap kardeşlerimiz(!) tarafından çadırlarına girilerek boğazlanan Türk askerlerini bilmiyorsun herhalde.Veya Türk Müziğinin en acıklı Türküsü Yemen Türküsünü.Veya Şam'ı korurken yine kardeşlerimiz tarafından kılıçlarla kuşbaşı durumuna getirilmiş Atalarımızı.Öyle ki İngilizler bile "Barbarlar" demişlerdir bu adamlara.Buyur git Arap ülkelerine.Lawrance'ı pardon "El Avrans"ı kahraman sayan kaç kişiyle karşılaşacaksın bakalım.Müzelerde eşyalarını kutsal diye saklayan mı istersin başka mı?Bir onların ders kitaplarını incele bakalım?Senin Atan Osmanlıdan nasıl bahsediyorlar?İngilizlerin çektiği Arap Lawrence filmini izlerken "Nasılda sizi ....." diyen Arap kardeşlerimiz var biliyor musun?Bir İslâm ülkesine gitmeği, kısa süre orada kalmağı düşünmüştüm.Neredeyse tüm İslâm ülkelerinde uzun süreler kalmış dindâr bir arkadaşım "Sakın arab ülkelerine gitme! Onlar kavmiyetçi, sana düşmanlık beslerler, Pakistana git!" dedi.

İnsan toparlanmağa önce kendi evinden başlar.Önce Ailesini toplar.Sonra Akrabalarını.....

Biz Turan için kanımızı akıttık.Enver Paşa örneğinde olduğu gibi yalın kılıçla mitralyöz önüne atladık.

Bu arada hemen belirteyim ülkücü değilim, yalnız ve yalnız Türk milliyetçisiyim....

Türk-İslâm Birliği...

Acizane bildiğimiz ve arzu ettiğimiz kadarı ile, dünyadaki bütün "Türk İslâm" ve "İslâm Ülkeleri"ni biraraya getirmektir. Bu birlikteliğin, "Allah'ın izni ile", önce fikirde ve sonra da toprakta (haritada) olması için gaye gütmektir.

Sadece Müslüman olan Türk birliği değil, Türk-Müslüman ve Müslüman birliğidir.

Vesselam, burada bir ırk konusu söz konusu değildir.

(Acizane yorumum beni bağlar; bu mevzuyu ben böyle algılıyorum, algılanması gerektiğine de inanıyorum.)

Hatırlatmak isterim, Türklük bir ırk değil Türkçeyi konuşan bir gruptur.Gerçi ırk olsa ne olucak.Bilimsel bir gerçekten bu kadar korkulmaz etrafta bu kadar azınlık ırkçısı-kendi milleti harici milletlerin ırkçıları vs. varken.

Basmacı!

Kafa tasın; "brakisefal" dan farklı bir şekilde olsa idi bunları söyleyebilecek mi idin?

Yoksa Allah'u Alem'in meleklerinin; "Türk olmayan cennete giremez" diye nidalarını duyupta mı Türkçülük-Turancılık davasına düştün.

Basmacı!

Kafa tasın; "brakisefal" dan farklı bir şekilde olsa idi bunları söyleyebilecek mi idin?

Yoksa Allah'u Alem'in meleklerinin; "Türk olmayan cennete giremez" diye nidalarını duyupta mı Türkçülük-Turancılık davasına düştün.

İşin kolayı işte.Irkçı muamelesi.Kardeşim antropoloji ilmide inkâr edilemez ya :D

Türkçülük davasını sen gibilerin küfrettiği-yerdiği o İttihadcı güzide insanların-ki bende yerenlerindendim- ne kadar idealist ne kadar vatan millet aşığı olduklarını görerek girdim.

Mesele o, bu değil..

Kulum, İslam'a hizmetin nedir? sorusuna müteakip, Türkçüydüm, cevabı ne kadar azaptan ümit vadedici ise o kadar devam et.

Bunun yanı sıra; şeriatın emirlerini neşe içinde yerine getirmek davasının yanında; "Kişi kavmini sevdiği için suçlandırılamaz" hadis-i şerifinin verdiği cevaz kadar Türk'üz...

(Arabı sevmek iman alameti, buğz ise münafıklık alametidir.) [Hâkim, Beyheki, Dare Kutni]

(Şu üç sebepten dolayı Arabı sevin: Ben Arabım. Kuran Arapçadır ve Cennet ehlinin lisanı da Arapçadır.) [Taberani, Hâkim, İbni Asakir, Abdürrazzak]

Geçmişte yapılan yanlışlıkları ısıtıp kin ve garez bahanesi yapmanın manası yok.

Efendim, bunların amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.

Zira, Osmanlıya yapılan isyanı öne sürüpte, işte Araplar, size lazım olan Türkçülük, İslamcılık değildir demeye kadar vardırıyorlar.

Gün gibi açıktır ki; Osmanlıya isyan edenler Arap değildir. Araplaşmış, Habeş soyundan gelenlerdir!!

Ki; Abdülmecid Han zamanında yapılan sayımda; Mekke'de dahi sadece iki hane kalmıştır Arap olan. Malumunuz üzre, Ashab-ı Kiram, dünyanın dört tarafına yayılmıştır. Yanlış hatırlamıyorsam; Medine'den sonra en çok sahabe kabri; Şam'dadır. Günümüzde ise has Arap olan Kureyş nüfusuna en çok sahip olan ülke, ülkemizdir.

Araplar, buğday benizli, kızıla yakın yanaklıdırlar. Kureyş soyu dahi olsa, Araplar, Osmanlı'ya isyan etse bile bizim için önemsizdir; zira bizde önce millet gelir, kavim ahirdir.

Dertleri, Osmanlı ile yıktıkları İslam Medeniyeti'dir, olsa, Arap'a kin besleyemezlerdi. 

Zira, bu kadar hassas Mümin, kardeşimizin neşrettiği hadis-i şeriflerden, bi haber olamazlar.

Dertleri, Osmanlı ile Türklüğü yıktılar; ise, zaten bizim için önce millet gelir demiştik

Efendim, bunların amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.

Zira, Osmanlıya yapılan isyanı öne sürüpte, işte Araplar, size lazım olan Türkçülük, İslamcılık değildir demeye kadar vardırıyorlar.

Gün gibi açıktır ki; Osmanlıya isyan edenler Arap değildir. Araplaşmış, Habeş soyundan gelenlerdir!!

Ki; Abdülmecid Han zamanında yapılan sayımda; Mekke'de dahi sadece iki hane kalmıştır Arap olan. Malumunuz üzre, Ashab-ı Kiram, dünyanın dört tarafına yayılmıştır. Yanlış hatırlamıyorsam; Medine'den sonra en çok sahabe kabri; Şam'dadır. Günümüzde ise has Arap olan Kureyş nüfusuna en çok sahip olan ülke, ülkemizdir.

Araplar, buğday benizli, kızıla yakın yanaklıdırlar. Kureyş soyu dahi olsa, Araplar, Osmanlı'ya isyan etse bile bizim için önemsizdir; zira bizde önce millet gelir, kavim ahirdir.

Dertleri, Osmanlı ile yıktıkları İslam Medeniyeti'dir, olsa, Arap'a kin besleyemezlerdi. 

Zira, bu kadar hassas Mümin, kardeşimizin neşrettiği hadis-i şeriflerden, bi haber olamazlar.

Dertleri, Osmanlı ile Türklüğü yıktılar; ise, zaten bizim için önce millet gelir demiştik

Vallaha mı?

Arap'tan kastımız hadislerde geçen arab-ı musta'ribe değil zaten Barani kardeş.

Arap üçtür.Kuzey arapları(Arami sosyuna benzerler) güney Arapları Yemen Arapları ve Arab-ı Musta'ribe.

Kim düşmanlık beslemiş ki.

Ayrıca İbniss'in dediği yanlıştır.Tek Arab-ı müsta'ribe değildir arab.

Ki Arab-ı musta'ribe araplaşmış arap demektir.

Ayrıca Arab-ı musta'ribenin dilini(Kuran-ı Hakim dili) arap ülkelerine gidenlerin gördüğü gibi diğer araplar anlamaz.O G J gibi harfler kullanırlar, eski Arami gibi Sami dillerinden kalma.

Ayrıca Suud'ta bir iki Arab-ı musta'ribe vradır.Ak tenlidirler.Birde tek seyyidler ve şerifler değildir Arab-ı musta'ribe.

Kulum, İslam'a hizmetin nedir? sorusuna müteakip, Türkçüydüm, cevabı ne kadar azaptan ümit vadedici ise o kadar devam et.

Türkçülüğün amacı ne?Başından beri milliyetçilik akımı yüzünden direk bir İslam birliğinin sağlnamayacağın ıbaz alarak önce savaşçı bir millet olan Türkü birleştirmek, sonrada Hilafet bayrağıyla Müslümanları bu birliğe katmak değil mi?Enver Paşanın ideali bu değilmiydi?Mektuplarında bundn başka ne geçiyor?

Öz be öz Türk olan ama şaman vb. doğa dinlerinnden olan Tuvalarla uğrşan kaç TÜrkçü biliyorsun?Ha kendilerine türkçüyüm diyen Atsızcıları diyorsan onların Türkçü ülkülemle ilgisi yoktur.Nihal Atsız ve Hocası Rıza Nur'un açtığı İslam Öncesi Türklük baz alınarak oluşturulmuş bir ülkülemdir.Ki sayılarıda çok ama çok azdır.İzmirde varlardır bir.

Eğer Türkçüler gerçekten arap düşmanı olsalardı Seyyid Ahmed Arvasiyi baş tacı etmez MHP belediyeleri her mahalleye ismini vermezdi.

Bizim düşmanlığımız hala Cemal Paşaya söğen, kitaplarında Türkleri öcü gibi gösteren, her şehrine sözde şehitleri olan Arap milliyetçiliği niyazilerinin nıtları olan arap Ülkeleri.Arab-ı Musta'ribeler değil.