Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
ilcege

Muhammed Ali

Recommended Posts

1974'te Zaire'de dünya şampiyonluğu ünvanı için çıktığı maçta antrenörü Bundini şöyle sesleniyordu Ali'ye:

“Danset şampiyon, kimsesizler yurdundaki yalnız çocuklar için danset.. Çocuklar için salla yumruklarını.. Kiralarını ödeyemeyen işsizler için danset, şu alçağın işini bitir.. Meyhanelerdeki ayyaşlar için danset şampiyon, kanserden geberen yoksul hastalar için, kefaletleri ödenmeyen sefil mahkümlar için, herkesin terkettiği eroinmanlar için, kocaları olmayan gencecik hamile kızlar için.. Danset şampiyon, savaş onlar için! Bu aşağılık herifin işini bitir, çenelerini dağıt hepsinin.. Düşkünler yurdundaki zavallılar için, emeklilik maaşı alamayan yaşlılar için.. Meyhanelerde oturmuş demlenen bütün yalnız kalpler için.. Bilardo salonlarındaki yalnızlar için, sokak köşelerindeki yalnızlar için, danset şampiyon, savaş onlar için.. Temizlik işçileri için salla yumruklarını; hava limanlarında, otobüs duraklarında, benzin istasyonlarında yerleri süpüren küçük insanlar için.. Savaş onlar için şampiyon! Otellerde yatakları yapıp tuvaletleri temizleyen küçük odacı kızlar için dersini ver şu aşağılık herifin! Seni kurtaranlar senatör değildi, vali değildi, başkan değildi.. Sokaktaki insanlar kurtardı seni.. Şimdi sokaklar adına savaş, hadi yavrum işini bitir şu aşağılık herifin.. Bu ring ikinize fazla, hadi bitir işini, suratını paramparça et.. Yoksullar adına şampiyon, yoksullar adına! Hadi yavrum salla yumruklarını, Muhammed Ali'yi hiçkimse yenemez, hiçkimse.. Sadece Cassius Clay yenebilir ama o da bu akşam aramızda değil. Danset şampiyon, hadi oğlum, danset..”

muhammetalilk4.jpg

1974'te Zaire'de dünya şampiyonluğu ünvanı için çıktığı maçta antrenörü Bundini şöyle sesleniyordu Ali'ye:

“Muhammed Ali'yi hiçkimse yenemez, hiçkimse.. Sadece Cassius Clay yenebilir ama o da bu akşam aramızda değil. Danset şampiyon, hadi oğlum, danset..”

Çok güzel bi söz olmuş, Bu arada bilmeyenler için diyeyim ;Cassius Clay Muhammed Ali ' nin müslüman olmadan önceki adıydı :D

• Like 1

BaLaBaN kardeş çok teşekkür ederim, yerinde bir açıklama olmuş.Zihinlerde oluşması muhtemel bir soruyu cevaplamışsın.

Muhammed Ali (d. 17 Ocak 1942). "Zamanın en iyi boksörü" unvanına sahip ağır siklet boks şampiyonu.

Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay olan Muhammed Ali , 17 Haziran 1942'de Kentucky Louisville'de doğdu. 12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde Natıonal AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası'nda amatör kayıtlara girdi. Yine 1960'ta Roma'da ağır hafif siklette altın madalyayı alarak profesyonel lige döndü. 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları'nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.

1964 yılında 22 yaşındayken, S. Liston'u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra dinini değiştirip İslam dinine geçti ve Muhammed Ali ismin aldı. Maç öncesinde rakibinin moralini bozmak için makineli tüfek gibi konuşan Ali, çok sevdiği boksa ara verdi ama 1967'de boksa tekrar geri döndü. Vietnam'a savaşa gitmediği için cezalandırıldı fakat sonra affedildi. 1974'te Foreman’ı, 1978'de L. Spinks'i yenip Dünya Şampiyonluğu ünvanını geri aldı. Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve 37'si nakavt olmak üzere 56 maç kazandı.

Ona sadece bir boksör olarak bakmamak gerekir. Çünkü o gücüyle olduğu kadar kişiliğiyle de mükemmel birisi olmuştur. İslamiyet'i seçmiştir ve Vietnam savaşına gitmemiştir. Bu durumu şöyle dile getirmiştir: "Benim onlarla sorunum yok." zaten ne olduysa ondan sonra oldu. Unvanlarına el konuldu ve bokstan uzaklaştırıldı. Fakat o yılmadı. Bu süre içerisinde üniversiteleri dolaşarak İslamiyet'i anlattı. Verimli işlerle uğraştı. Boksa tekrar döndüğünde onu ağır bir şekilde cezalandıranları protesto için, madalyonunu nehire attı. Muhammed Ali, sadece Muhammed Ali isminden ibaret değildir. O, zamanının en iyisidir. 2001 yılında Hollywood tarafından hayatı filme alındı. (Ali) Bu filmde Muhammed Ali'yi Will Smith canlandırdı.

Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan'daki çiftliğinde gözlerden ırak yaşamayı tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği "Bütün zamanların en iyisiyim" lafını ispatlayarak bir efsane olmuştur.

hasib kardeşim sendede benim gibi bir Muhammed Ali hayranlığı görüyorum :D

hasib kardeşim sendede benim gibi bir Muhammed Ali hayranlığı görüyorum :D

BaLaBaN kardeşim tespitin doğru.Hayranlığım var, taa çocukluktan bu yana...Onun yumrukları benim için çok şey ifade ediyor.

Boks ile aram olmadığı için, isimlere ve hayatlarına yabancıyım... Kıymetli bir isim; paylaştığın için teşekkür ederiz.

Umarım 08.08.08 de Pekin'de başlayacak olimpiyatlarda madalya üstüne madalya kazanır, Muhammed Alileri alkışlarız

dua ile...

Danset şampiyon! :D Boksu sevmem pek ama Rocky filmi geldi aklıma yazıyı okurken. Koçun talebesine

heyecanından sarfettiği cümleler çok hosuma gidiyordu ordada :D Eline sağlık kardeşim güzel olmuş...

Danset şampiyon! :D Boksu sevmem pek ama Rocky filmi geldi aklıma yazıyı okurken. Koçun talebesine

heyecanından sarfettiği cümleler çok hosuma gidiyordu ordada :D Eline sağlık kardeşim güzel olmuş...

Sağol kemterani kardeşim.

Bundini'nin söylediklerinde ama hakikaten bir mana var.Yumruk aslında bir remz, bir haykırış...Bu yüzden Muhammed Ali bir efsane...

Rocky mi?ABD o filmi dahi propaganda maksatlı kullanmıştı.Hatırla İvan Drago'nun sonunu. Rocky'nin yumrukları aslında Amerika'ydı, kapitalizmdi...Belkide Rocky'nin kulağına daima birşeyler fısıldayan koçu da, sermayeydi, çok uluslu şirketlerdi.Kimbilir Apollo Creed belki de hep ötekiydi?

Neyse kazanan Rocky oldu, seyreden biz.

Bu arada yeni İvan Drago'lar yetişmeye yetişiyorda, biz hala seyrediyoruz.

Evet o filmdede hemen her Abd filminde olduğu gibi amarikan propagandası yapılmış. Ben sadece onların dillendirecekleri tarzda okudum ve çok hoşuma gitti :D anlamını idrak etmeye çalışmadım :D ama Muhammed Ali'ninde Amerika'da sapık bir tarikat mensubu olduğunu okumuştum bir yazıda.Tabii ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum.

Evet o filmdede hemen her Abd filminde olduğu gibi amarikan propagandası yapılmış. Ben sadece onların dillendirecekleri tarzda okudum ve çok hoşuma gitti :D anlamını idrak etmeye çalışmadım :D ama Muhammed Ali'ninde Amerika'da sapık bir tarikat mensubu olduğunu okumuştum bir yazıda.Tabii ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum.

Kemterani kardeşim bunu bilmiyordum.Çok teşekkür ederim.İtikadi mevzular önemli.Allahü Teala cümlemizi doğru itikattan ayırmasın.Doğru yolun sapık kollarından cümlemizi muhafaza eylesin.

Kemterani kardeşim bunu bilmiyordum.Çok teşekkür ederim.İtikadi mevzular önemli.Allahü Teala cümlemizi doğru itikattan ayırmasın.Doğru yolun sapık kollarından cümlemizi muhafaza eylesin.

Amin kardeşim amin

Ringlerin Efendisi Muhammed Ali

Derin Amerikalılar (Beyaz, Anglosakson ve Protestanlar) Müslüman olunca Ali’ye fena takarlar. Pentagon bile oyuna alet olur, onu “Y” grubunda olmasına rağmen “A” kategorisine alır ve “ivedi” kaydıyla Vietnam’a yollamaya kalkar. Şampiyon buna karşı çıkar “Vietkonglularla alıp veremediğim yok” der, “hem onlar beni hiç aşağılamadılar!”

“Aferin” dediğinizi duyar gibiyim ama adama böylesi çıkışların hesabını sorarlar. Onu apar topar ligten kovar, ünvanına ve lisansına el koyarlar. Ali’yi “vatan haini” ilan eder ve hiçbir eyalette maça çıkarmazlar. Yetmez, ona bir trafik suçu isnat eder, alelacele içeri tıkarlar. Federasyon medarasyon hikâye, garibim bir başına kalır, oturup derdine yanar.

Vietnam Savaşını ne hükümetler, ne de ordular bitirebilir, bu kirli kavgaya gazeteciler (özellikle foto muhabirleri) nokta koyar. Amerikan halkı napalm bombaları ile yakılan evlerin önünde ağlaşan bebeleri görünce “bu nasıl hürriyet” diye sormaya başlarlar. Savaş muhabirleri cinayet ve tecavüz vakalarını dökmeye başlar, Hollywood mevzuya el atar. Sivil toplum örgütlerinden “niye savaşıyoruz” sorusu yükselince derin devlet tükürdüğünü yalar.

Kelebek gibi uçar...

Muhammed Ali, bokstan koptuğu yıllarda üniversite üniversite dolaşıp konferanslar verir, mevzu boks olsa da yeri geldikçe İslâmiyet hakkında birşeyler anlatmaya çabalar. Ağalar bu faaliyetten çok rahatsız olur, “boksla uğraşsa daha iyiydi” demeye başlarlar. Birkaç maç sonra silinip gideceğine inandıkları için Ali’nin lisansını iade eder, ringlerin yolunu açarlar (1967).

Ve Ali şovları tekrar başlar. Şampiyon, rakiplerine sürekli lâf atar, basın mensuplarının huzurunda madara etmeye bakar. Bu tavır organizatörlerin de işine gelir çünkü gerginlik arttıkça hasılat “tavan” yapar.

Ancak birileri Ali’yle uğraşmaktan caymaz, karşısına dik yokuşlar çıkarırlar. Kâh “komünizm propagandası yapmaktan” soruşturma açar, kâh “ırkçı ve ayrılıkçı” diye yaftalarlar. Bir ara zenci çocukları için (içinde okul ve mescid olan) bir külliye yaptırmaya kalkar ama ona hiçbir banka kefil olmaz. Kimseden teminat mektubu alamaz. Dahası bomba ihbarları ile huzurlarını kaçırırlar.

Arı gibi sokar...

Ali, baskılara rağmen geri adım atmaz. Aksine “ben bir din savaşçısıyım, gücümü Kur’an-ı kerimden alıyorum” demekten kaçınmaz.

Ringteki zaferler zincirine Jerry Quarry’i yenerek başlar. Ancak Joe Frazier ile yaptığı maçı üstün bitirmesine rağmen hakemler rakibinin elini kaldırırlar. Bakın şu aksiliğe ki Ken Norton ile yaptığı maçta çenesi kırılır, maçı bırakmak zorunda kalır. Herkes Ali’nin bittiğini söylerken Frazier’i eze eze yener ve rövanşı alır. Ardından Zaire’de insan azmanı George Foreman’la karşılaşır. Foreman girdiği ormanı baltayla kıymık kıymık edip bitiren bir insan azmanıdır. Ali, maçtan bir ay evvel Kinşasa’ya yerleşir ve halkın sevgisini kazanır. Onları arkasına alır ve boksörlere ders olarak okutulacak bir taktikle Foreman’ı dağıtır. Rakibini 7 raund yorar, 8. raundda saldırır ve zemine uzatır. Ertesi sene Manila’da 25 bin kişinin önünde Frazier’le karşılaşır. Bu ölümüne bir maçtır, 14 raundun sonunda ikisi de perişandır. Ancak Frazier’in şuuru bulanınca Antrenörü Eddie Futch maçtan çekilir unvan Ali’ye kalır.

Yeni bir çığır açar...

İnsan bu, her zaman mükemmel olamaz ya. İşte hanımı Belinda Boyd’dan ayrılıp Veronica Porsche ile evlendiği bunalımlı dönemde tecrübesiz rakibi Springs’e yenilir ve silbaştan mücadeleye atılır. 1978’de Dünya Şampiyonluğunu geri alır.

Profesyonel döneminde sadece 3 kez yenilen, Muhammed Ali, 36 yaşına kadar boks dünyasının efsane ismi olmayı başarır. 56 maçın 53’ünü kazanır, 37’sini nakavtla alır.

Ancak boksörleri bekleyen akıbet (parkinson) onu da yakalar. Dindar bir Müslüman olan Lonnie ile evlenir, Michigan’daki çiftlik evinde gözlerden ırak yaşar.

Bu arada beyazlar da değişir ya da “değişti” rolüne soyunurlar. Atalanta Olimpiyatları’nda meşaleyi yakma şerefini ona bağışlar ve nehre attığı madalyanın yerine, yenisini takarlar.

Ali iyi bir örnek olur. Ekonomi, sanat ve siyaset sahnesinde ağırlıklarınca yer bulamayan zenciler sahalarda boy göstermeye başlar, atletizm, boks ve basketbolda madalyalara el koyarlar…

İrfan Özfatura [email protected]

Türkiye Gazetesi,19 Mart 2004

Müslümanların izzetini başarıyla temsil etmiş bir savaşçı ve ırkçılığın yüzünü gözünü tarumar eden bir adamdır, Muhammed Ali.

ben pek inanmıyorum sapık bi tarikat mensubu olduğuna. Zaten bağlı olduğu tarikatın sapık olduğu iddasını atanlar müslüman değil :D. Kaldıki bu adamların çoğu bütün müslümanlığa sapık gözü ile bakıyo :D (Malesef)

Yok ben kesin demedim zaten,bir yerde böyle bir yazı okudum sadece. Tabii ne kadar doğru orasını bilmiyorum. Michael jackson,Muhammed Ali gibi ünlü isimlerin sonradan müslüman oldukları, ve bu tarikata mensup oldukları yazıyordu. Tabii yine de bilmiyorum. Büyük bir ihtimalle de bu yazıda olduğu gibi değildir.

Yanılmıyorsam Elijah Muhammed'den bahsediyorsunuz kemterani kardeş.Benim bildiğim kadarıyla da Muhammed Ali, bu adamın önderliğini yaptığı Amerikan İslam Misyonu hareketine dahil olmuş bir ara.Hatta bu harekete dahil olan ve daha sonra fikri meselelerde anlaşamamasından ötürü ayrılan isimlerden biri de Malcolm X'tir.Bu hareketin lideri Elija, siyahları üstün ırk sayıyordu ve beyazlara karşı ırkçı söylemler yöneltiyordu.Ki bu yaklaşımları Malcolm X'in hareketten ayrılmasına sebeb olmuştur.

Evet olabilir, tam olarak bilmiyorum.Okuduğum yazıda sadece bir şeye örnek olarak verilmişti Muhammed Ali'nin bu durumu.Dediğin gibi olabilir hasib kardeş.Her neyse adamın günahını almayayım :D yeteri kadar günahım vardır zaten :D

Yok ben kesin demedim zaten,bir yerde böyle bir yazı okudum sadece. Tabii ne kadar doğru orasını bilmiyorum. Michael jackson,Muhammed Ali gibi ünlü isimlerin sonradan müslüman oldukları, ve bu tarikata mensup oldukları yazıyordu. Tabii yine de bilmiyorum. Büyük bir ihtimalle de bu yazıda olduğu gibi değildir.

Yok kardeşim amacım sana karşı çıkmak değildi :D . Lafım söylentileri ortaya atanlara idi. zaten bellirli kişiler bunlar. Ozamanlar Vietnam savaşını destekleyen politikacılar :D