Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
NFK-Fan

Utansın

Recommended Posts

UTANSIN

Tohum saç, bitmezse toprak utansın!

Hedefe varmayan mızrak utansın!

Hey gidi küheylân, koşmana bak sen!

Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!

Eski çınar şimdi Noel ağacı;

Dallarda iğreti yaprak utansın!

Ustada kalırsa bu öksüz yapı,

Onu sürdürmeyen çırak utansın!

Ölümden ilerde varış dediğin,

Geride ne varsa, bırak utansın!

Ey binbir tanede solmayan tek renk,

Bayraklaşmıyorsan bayrak utansın!

UTANSIN

Ey binbir tanede solmayan tek renk,

Bayraklaşmıyorsan bayrak utansın!

Arkadaşlar!

Bu beyitte geçen sembolizasyonu anlayamadım.Açıklamak isteyen var mı? :mellow:

Ey binbir tanede solmayan tek renk/Bayraklaşmıyorsan bayrak utansın!

Şiirin sanat değerini ölçerken, hangi kıstasların şiiri, bizler için sanat değeri kıldığına iyi bakmak lazım. Üstadımızın bu şiirinde şuna şahit olmaktayız: Üstadın bu şiiri diğer şiirlerindeki kesifliği kadar iç dünyayı, ruhu işlememiştir.Ve bu şiirinde, soyutu remzlendirmekten ziyade somutu işlemiştir.Tohum,mızrak,küheylan,çınar.. bunlar aleni olan, remizlerini mücerretten almayan aksine somuttan alan bir şekilde şiirin içine inci taneleri gibi dizilmiştir.

Muşahhası da mücerreti de üstadın şiirlerinde görebiliyoruz.Hepsinden tek sonuç :sanat..

Lakin son dörtlüğün son ikiliğinde durum işaretle yani sembolle anlatılmıştır.Bu beyit hakkındaki acizane yorumum ise şöyledir:

Şiirde geçen renk, bizim bildiğimiz manadaki sarı,yeşil,siyah gibi renklere direk olarak işaret değildir.Üstad son dörtlüğün 3. mısrasında o kadar derin manaları işleyen bir söz söylemiştir ki, oradan kuru kelimelere döktüğümüzde şunları anlamak mümkündür:Yol tektir.O'nun yolu. Ve müslüman tek varistir; ötelerin.Nizam tektir.O'nun nizamı... Ve binlerce bozuk,sapık,manasız,anlayışsız yol var ki..Şiirde tek renkle kast edilen tek olan yoldur,gerçek müslümanların,yeni anadolu gençliğinin gittiği yoldur.Sair yollar ise binbir rengi temsildir.Bunlar arasında solmayan tek renk ise, o, kutlu yol.

Ve bayraklaşmaya layık olan renk ise, işte bahsettiğimiz o renk,tek renk yani O'nun nizamı,yolu..Ve O'nun yolunun bayraklaşmamasında ise bayrağın utanması lazım gelmez mi? Tek renk bayraklaşmamış, diğer tüm renkler bayraklaşmış.Ne çıkar?Tek çıkar :utan!(sın)

saygılarımla...

Üstadımızın bu eşsiz şiirini yine bu şiire layık bir güzellikte yorumlayan ve somutlaştıran BDG kardeşime teşekkürü ben de bir borç bilirim.

Bu şiire küçüklüğümden beri hayrandım BDG nin anlatımıyla hayranlığım zirveye ulaştı.

Evet arkadaşlar;

ey binbir tanede solmayan tek renk

bayraklaşmıyorsan bayrak utansın.

bir yorum da ben yapmak isterim.

öncelikle binbir tanede solmayan tek rengin ne olduğunu anlayalım.

bu konuda fazla yorum yapmayacağım. ben sadece size üstadın bu renk ile ne kastettiğini, üstadın kaynağını söyleyeyim eminim yorumu siz benden daha güzel yapacaksınızdır.

Bakara suresi, 138. ayet (Ömer Nasuhi Bilmen meali):

(Ey mü'minler! Deyiniz ki, bizim boyamız) Allah'ın boyasıdır. Allahın boyasından boyası daha güzel olan kim vardır? Ve bizler ancak ona ibadet edenleriz.

sanırım burada üstadın hangi rengi kastettiği anlaşılıyor.

bayraklaşmaya gelince; üstad Allah'ın rengini taşıyan bayrak altında müslümanların birleşmesini istiyor. Müslümanların tek yürek tek bilek olmasını istiyor. Akif'te bu durum için yanlış hatırlamıyorsam şöyle söylüyordu:

Hani milliyetin islam idi? Kavmiyyet ne?

Sarılıp dursaydın a milliyetine

Milliyetimiz islam deyip, ırkçılık yapmadan Allahın rengini taşıyan bayrak altında toplanmalıyız diye düşünüyorum.

yaşıma başıma bakmadan bu güzel şiiri yorumlamaya kalktım. kusura bakmayın. elbet benden daha güzel yorumlayacaklar vardır. onlar da haklarını helal etsinler.

• Like 1

İki yorum da etkileyici .Hangisini kabul edersek edelim bizlere-anlayana-güzellikler aşılamakta olduğu aşikar bir gerçek.Yorumlamak için emek veren kardeşlerim ikisine de gönülden teşekkürlerimi sunarım.

UTANSIN

Ustada kalırsa bu öksüz yapı,

Onu sürdürmeyen çırak utansın!

Çırak !!! Sürdürmek !!! Yapı !!!........................UTANMAK !!!

Biz sürdürüyoruz Allah cc ın izniyle; canımız kanımız malımız pahasına; ölümden öte köy yok : Şehidlik...

"Zehirle pişmiş aşı yemeye kim gelir " Buyrun, aş ortada..

gerçekten her yönüyle mükemmel bir şiir.şiiri çok güzel şekilde açıklayanlarada teşekkür ederim.bi yorumda ben yapacağım bu şiirle ilgili.sanırım üstad bu şiiri yazarken yıllar sonrasını görerek yazmış ve bence bize bişeyler anlatmak istio.eski çınar şimdi noel ağacı bölümüde bence uzun süre üstünde düşünülmesi gereken bir konu

eski çınar şimdi noel ağacı bölümüde bence uzun süre üstünde düşünülmesi gereken bir konu

Meselenin belki de şah damarına parmak basmış bulunuyorsunuz..

Eski çınarın Noel ağacına dönüşmesi, bu milletin tarihiyle, fikriyatıyla, edebiyatıyla, hasılı hayatın tüm şubeleriyle sistematik bir şekilde o billur, halis ve namütenahi iman cevherine küstürülüp, onun yerine batının satıhta parıldayan, özde ise paslanmış, mekana esir ve zamana yenik değerlerinin getirilmesinin hazin bir remzidir..

Nur'un yerinin idare lambasına, bülbülün yerinin ise kargaya bırakılması kadar acıklı bir manzara...

Batılın sayısız cephesi vardır ve hakikat tektir. Bu düstur, üstadın defaatle dile getirdiği bir hakikattir. Üstadın demokrasi hakkındaki yorumlarında sürekli karşılaştığımız bir husustur bu mesela. Demokrasinin, binbir yanlış içinde bir doğruyu arama anlamına geldiğini söyler ve mevcut olanlar içinde, doğruya yol verdiği için onun üstünlüğünü vurgularken, batıla da hakikate tanıdığı nisbette imkan sağlaması yönüyle eleştirir, hakikatin rejimine, Vahdetin nurlu yoluna yönelmeyi, onu düstur edinmeyi her beşeri sistemin önüne çıkarır. İslam nizamı, yegane yol... Deniz ve BDG oldukça güzel bir şekilde açıklamış bu kısmı. Diğer yorumlara da iştirak etmekten başka çare yok, Allah razı olsun. Siz yazmışsınız, imza atmak bizden olsun.

bu şiirin her mısrasını, her kelimesini tahlil edip anlamak düşüncesindeyim.acizane, bu iki mısraya kendi düşünce ve yorumumu yazmak gerekirse;küheylan'dan kasıt,bu davanın bayrağını taşımaya ve onu hedefe ulaştırmaya gönül koymuş kişilerdir.ve netice bizim oluncaya kadar gayret etmemiz,etrafımıza bakmadan,çevremizdekiler ne der demeden gece gündüz durmadan çalışmak ve küfür cephesiyle savaşmak gerektiği,bunu yaparken er ya da geç zaferi, iman etmiş kişilerin kazanacağını anlatılmakta.zaten hakikatte bu yönde "Allah dinini tamamlayacaktır"bize baştan beri verilmiş bir müjdeye inanmamak umudunu yitirmek sağlam iman sahiplerinin yolu değildir.bu konuda üstad bediüzzamanın bir menkıbesini aktarmak istiyorum.

"Bundan on sene evvel, (1910 yılında) Tiflis'e gittim. Şeyh Sanan tepesine çıktım, dikkatle temâşa ediyordum. Bir Rus yanıma geldi. Dedi: "Niye böyle dikkat ediyorsun?"

Dedim: "Medresemin planını yapıyorum."

Dedi: "Nerelisin?" "Bitlis'liyim" dedim.

Dedi: "Bu Tiflis'tir."

Dedim: "Bitlis, Tiflis, birbirinin kardeşidir."

Dedi: "Ne demek?"

Dedim: "Asya'da, âlem-i İslâm'da üç nur, birbiri arkası sıra inkişafa başlıyor. Sizde birbiri üstünde üç zulmet inkişafa başlayacaktır. Şu perde müstebidâne yırtılacak, takallüs edecek (kasılacak). Ben de gelip burada medresemi yapacağım."

Dedi: "Heyhat! Şaşarım senin ümidine!"

Dedim: "Ben de şaşarım senin aklına! Bu kışın devamına ihtimal verebilir misin? Her kışın bir baharı, her gecenin bir nehârı (gündüzü) vardır."

Dedi: "İslam parça parça olmuş."

Dedim: "Tahsile gitmişler. İşte Hindistan, İslam'ın müstaid bir veledidir; İngiliz mekteb-i idadisinde çalışıyor. Mısır, İslam'ın zeki bir mahdumudur; İngiliz mekteb-i mülkiyesinden ders alıyor. Kafkas ve Türkistan, İslam'ın iki bahadır oğullarıdır; Rus mekteb-i harbiyesinde talim alıyor. İlâ âhir...

kısrak'tan kasıt bizi doğuran kadınları yani annelerimizi işaret ediyor kanaatindeyim.çünkü onlar bizi dünyaya getirmekle kalmayıp bizim ilk ruh hamurumuzu da yoğururlar.bu noktada onlar çok büyük bir vebal'in altındalar.üstadın da dediği küheylan hedefe varırsa o şeref hem kendinin hemde kısrağınındır.ama ulaşmassa vebal, onu hedefe ulaştıracak kudreti aşılamadığı,onun eğitimiyle yeterince ilgilenmediği kısrağındır,yani annenin.bir toplumun 'ol'ması için ilk önce kadınların 'ol'ması lazım.cemiyetin kadını ruhi ve itikadi yönden bozuksa o topluma hayırlı evlatlar yetiştirmesini beklemek enayiliktir,safdilliktir.ve ilginçtir cemiyeti bozmak isteyen düşünceler ilk önce kadının ahlakını bozar.o, bozulduktan sonra gerisi zaten kendiliğinden gelir.

kısrak'tan kasıt bizi doğuran kadınları yani annelerimizi işaret ediyor kanaatindeyim.çünkü onlar bizi dünyaya getirmekle kalmayıp bizim ilk ruh hamurumuzu da yoğururlar.bu noktada onlar çok büyük bir vebal'in altındalar.üstadın da dediği küheylan hedefe varırsa o şeref hem kendinin hemde kısrağınındır.ama ulaşmassa vebal, onu hedefe ulaştıracak kudreti aşılamadığı,onun eğitimiyle yeterince ilgilenmediği kısrağındır,yani annenin.bir toplumun 'ol'ması için ilk önce kadınların 'ol'ması lazım.cemiyetin kadını ruhi ve itikadi yönden bozuksa o topluma hayırlı evlatlar yetiştirmesini beklemek enayiliktir,safdilliktir.ve ilginçtir cemiyeti bozmak isteyen düşünceler ilk önce kadının ahlakını bozar.o, bozulduktan sonra gerisi zaten kendiliğinden gelir.

Gerçekten çok güzel bi yorum getirmişsin ALLAH RAZI OLSUN

...Eski çınar şimdi noel ağacı...

Burada Üstadın eski çınardan kastı, Osman Bey Hz. nin rüyasında gördüğü çınar yani Şeyh Edebali Hz. nin keşfi ve müjdesiyle Osmanlı Devletidir.

Noel ağacı ise malumunuz, Batılılaşma yolu, özentiliği, taklitçiliğidir.

Allah'u Alem, bizce anlaşılan budur.

ÜSTADIMIZIN BU GÜZEL ŞİİRİ DİĞER ŞİİRLERİ GİBİ EMSALSİZ!!BENİ ÜZEN BÖYLE ŞAİRLERİN ZAMAN İÇİNDE AZALMALARI...RABBİM BÖYLE GÜZEL NESİLLER YETİŞMESİNİ NASİP EYLESİN BÖYLE NESLİ YETİŞTİREMEYEN MİLLET UTANSIN!

Hey gidi küheylan koşmana bak sen,

Nasıl da özetliyor bu günü ve nasılda ihtar ediyor bizi...

Esselamun Aleyküm...

İlk Yorumumu ÜStad'ın Bu Pırlantasına Yapmak İstedim Fakat; Üstteki Yorumları Görünce Haddi Bilmenin Ne Büyük Erdem Olduğunu Düşündüm Susuyorum...

Yorumlayanları Da Can-ı Gönülden Tebrik Ediyorum...

Tohum saç, bitmezse toprak utansın!

Hedefe varmayan mızrak utansın!

dersanede mescidin yan duvarına asmıştık.. ne hakikat

Bir dava ki uğrunda ne canlar harcanmış ne güneşler batmış bu dava 1.5 asırdır hiç bitmek tükenmez bir aşkla devam ediyor bu yolda önlerine ne engeller çıkmış ne barikatlar kurulmus ne kuyular kazılmıs lakin bir küçük zerre dahi bertaraf olmadan bugüne kadar gelmiş ve Allah'ın izniyle daha yükseklere çıkacaktır şu an da kuzey kutbunda ekvatorda çin de amerika dünyanın bilmem neresinde Peygamber Efenmiz(s.a.v.) ismi anılıyorsa bu davayı taşıyan bu davayı kendi davası edip bu yol ugrunda canını verenler merak etmesinler öyle bir gençlik geliyor ki öyle fidanlar yetişiyor ki ceketlerinin iç cebinde güneşi saklıyorlar onlar öyle gençler bu yolda ne engeller çıkacak karşımıza ne zorluklar ama biz durmadan duraksamdan devam edecegiz onlara inat onlar utanacaklar bir gün firavun gibi olunca hayat oysa baki kalacak hep İlahi Kelimetullah ve her özümleme de özümsenecek Kur'an ve her şey yönelecek bu yola o günler yakındır diyor üstad tarihin 5. sayfasının gençleri karanlık ve yoftalarıla örümcek aglarının kolgezdigi dünyaya ceketlerindeki güneşi çıkartıp billur bir nur saçacaklar o günlerin hasretiyle...

Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes

Ey kahbe rüzgar artık ne yönden esersen es

Bu güzel şiirin seslendirmesini dinlemek için şu linke tıklayın.

...Eski çınar şimdi noel ağacı...

Burada Üstadın eski çınardan kastı, Osman Bey Hz. nin rüyasında gördüğü çınar yani Şeyh Edebali Hz. nin keşfi ve müjdesiyle Osmanlı Devletidir.

Noel ağacı ise malumunuz, Batılılaşma yolu, özentiliği, taklitçiliğidir.

Allah'u Alem, bizce anlaşılan budur.

çok teşekkürler

çok işe yaradı :D

SelamunAleykum arkadaşlar...

Ben malumunuz üzerine yeni katıldım aranıza ve inşallahuteala hep burada oacağım.

Üstadımızın şiirini okudum.Hayatımda her ne kadar şiirle aram olmasada Üstad bir başka....

Okudukça okuyası geliyor insanın, nameler ardarda, insanın beynine ve kalbine resmen fişek atar edasında...

21 yaşındayım; yaklaşık olarak lise 2 den beri başucumda kitaplığımda Üstadın Hitabe kitabı duruyor.İnşallah bugünden tezi yok onu da okumaya başlayacağım.Veliler Ordusundan 333 kitabını yeni bitirdim.Üstadın mekanı cennet olsun inşallah; bize o kadar muaazam , fevkalade bir sürü altından kat ve kat değerli eserler bırakıp bizlerin kalplerini fethettiği için Allah bin kere razı olsun.Bu site yapımında ve gelişmesinde emeği geçen herkesten Allah razı olsun..

İnşallah benimde bir nebzede olsa bir emeğimin olması dileğiyle...

• Like 1