Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
NFK-Fan

II. Şiir&nesir Yarışması

Recommended Posts

Değerli kullanıcılarımız,

Daha önce yönetim olarak düzenlediğimiz şiir/nesir yarışmasının ikincisini başlatmış bulunuyoruz. Konuyu sitenin amacına uygun bir biçimde belirlerken katılımı da yüksek tutabilmek amacıyla, geniş bir konu seçmeyi uygun gördük. Yarışma hakkındaki teknik bilgiyi şu şekilde özetleyeyim:

Konu: Üstad'la veya onun herhangi bir yönüyle ilgili şiir ve makale yarışması (Üstadla ilgili olduktan sonra, her konuda olabilir)

Son teslim tarihi: 16 Eylül 2008

* Yarışmaya katılacak olan kullanıcılarımız, ürünlerini bu başlık altına ekleyecektir.

* Yazıların, yazıyı gönderen kişiye ait olması gerekmektedir. Yazının başka bir platformda yayınlanmamış olması belirleyici ehemmiyettedir.

* Yarışmaya katılım dönemi sona erdiğinde, başlığa eklediğiniz yazılarınız yöneticiler tarafından puanlanacak ve;

-En yüksek puanı alan yazının sahibi kendi belirleyeceği 5 Üstad kitabı ve içeriğini bizim belirleyeceğimiz bir CD'ye,

- İkinci olan yazının sahibi kendi belirleyeceği 4 Üstad kitabına,

- Üçüncü olan yazının sahibi ise kendi belirleyeceği 3 Üstad kitabına sahip olacaktır.

Nesir ve şiirlerinizi göndermeye başlayabilirsiniz arkadaşlar, yarışma başlamıştır. Katılacak arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum. Hadi bakalım, beyninize ve parmaklarınıza kuvvet... Birinci olan yazı muhtemelen anasayfamızdaki kategorilerde de kendisine yer bulacak.

N-F-K Administrator

5 kitabım vardı, ikinci 5 kitap + 1 cd yolda aman ne güzel :shiny:

Hayırlı olsun. Yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim.

(Benim girmeye pek niyetim yok. Bu sene çok zorlu rakipler var çünkü)

Arkadaşların da birinci olmaya hakkı var. O yüzden girmiyorum ben. Katılacak olan arkadaşlara başarılar diliyorum. İnşallah güzel çalışmalar ortaya çıkar.

Yarışma fikri çok güzel.İstidadı olan kardeşlerimiz hünerlerini bu vesileyle göstermiş olurlar.Gerçi bu sitede o kadar çok istidatlı kardeşimiz var ki; yarışmanıın çetin geçeceğini tahmin etmek güç olmasa gerek.Şimdiden herkese kolay gelsin.

admin kardeş bunu sormak uygun değilse silebilirsin, ama sponsor falan buldunuz mu acaba? zira tahmin ediyorum ki öğrencisin. Bu ödül meselesi de hatrı sayılır bi külfet demek. O konuda yardımcı olmamız güzel olabilir. bununla ilgili zaten yazılmış bir bilgiyi görmediysem ya da unuttuysam affola.

admin kardeş bunu sormak uygun değilse silebilirsin, ama sponsor falan buldunuz mu acaba? zira tahmin ediyorum ki öğrencisin. Bu ödül meselesi de hatrı sayılır bi külfet demek. O konuda yardımcı olmamız güzel olabilir. bununla ilgili zaten yazılmış bir bilgiyi görmediysem ya da unuttuysam affola.

Hediye temini ve irsali hususunda hiçbir aracı kişi ya da kurumun varlığı sözkonusu olmadığı gibi bu konudan mütevellit hiçbir sıkıntımız da yoktur. Bizleri düşündüğünüz için sağolun.

Bilvesile, yarışmaya katılacak olan kardeşlerimize muvaffakiyetler diler, kalitenin ve katılımın üst düzeyde olmasını temenni ederim.

Güzel bir organizsyon.

Güzel ve çetin geçeceği de aşikar.

Yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim.

Yazıları ve şiirleri sabırsızlıkla bekliyorum ve takipteyim.

Katılmak arzusundayım...Zira sözkonusu olan üstadımız...

Katılımda bulunacak diğer arkadaşlarıma da başarılar diliyorum.

Selamlar,

Arkadaşlar, Kul'un mesajına kadar yalnızca başarı temennileri dile getirilmiş. Yarışma, katılım olsun diye açıldı elbette. Başarı dileyen arkadaşların da ürünlerini bekliyoruz.

Hediyeler yönetim tarafından karşılanacak, o konuda bir sıkıntınız olmasın, zira bu tarafta herhangi bir sıkıntı yok. Anlayış ve nazik davranışınızdan dolayı çok çok teşekkür ediyorum.

Saygı ve selamlarımla

Uzun zamandır askıda olan düşüncemiz nihayet tepsiye indi :shiny:

üstadın yolunda emeklemek dahi şereftir. o ki belirtiyor ''Yollarki Allaha çıkar bendedir''

seviyoruz onu. o herşeyimiz. yolu yolumuzdur. Adı adına birşeylerin gayretinde olanlara ne mutlu....

öyleyse 2. kez VİRABİSMİLLAH.........

Daha dün hapisler yattın, hak için.

Candan geçtin, yardan,geçtin hak için.

Ne tac'lar biçildi başına ÜSTAD,

Sen vazgeçtin, sen vazgeçtin hak için.

Hak için söyledi, dilin dudağın.

Hak için soğudu, sıcak yatağın.

Bir özge bahar'dı bütün amacın,

Bir kutlu çileydi senin yoldaşın.

Şimdi toprak oldu zarif bedenin.

Toprak olan yalnız etin, kemiğin.

Sesin yaşıyor hala, hala diri,

Sesin ki yetiyor, düşman yüzgeri.

Hafakan_

Ben bir şeyi anlamadım:

Üstad'a kaside mi yazıyoruz yoksa Üstad'ın da sahiplendiği bir davayla ilgili şiirler mi yazıyoruz?

ÜSTADIN ÇİLE’Sİ…

‘Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır’ Böyle düşünüyordu üstad. Olgunlaşmak gerek elbet. Olgunlaşmayı bilmektedir marifet. Zaman da olsa yoldaşın, olgunlaşabilmek ne büyük saadet! Olgunlaşmayı bilmek; olgunlaşabilmek gerek!

Neydi büyük ustayı olgunlaştıran! Neydi onu gönül tahtımıza oturtan! Belki de şu iki cümlede gizliydi bizi ona gönülden bağlayan: ‘Çile kapısından erişilecek dünyayı bilseydin, yatağını yorganını satardın.’ Doğrudur, Hakk’a giden yolda biricik can dostuydu çilesi. Doğrudur, Hakk için alır, Hakk için verirdi her nefesi. Gönlünde yaktığı biricik iman ateşi, ne büyük bir lütuftu onun için, çaresizlerin çaresi…

Çile, Necip Fazıl’ın çilesi… Çile, üstadın çilesi… Sevdik, bağrımıza bastık. Çünkü hepimiz aynı çilelerden yaralıydık. Aynaya baktık üstad, aynaya baktık her bakışta, her manada aynı lezzet, aynı tat… Amacı, gayesi, kendisi; kim onun için neler feda etmezdi ki?

Sonsuza varmak… Tek meselesi. Ben değilim bunu haykıran; bakın ne diyor Üstadın Çile’si:

‘’Diz çök, ey zorlu nefis, önümde diz çök

Heybem hayat dolu, deste ve yumak

Sen, bütün dalların birleştiği kök

Biricik meselem sonsuza varmak…’’

Kader… Her insanın gideceği yer… Azrail gelmiş, alacağı vardır gelmişse eğer. Üstadın cevabı vardır hep. Her nefeste bakın ne der: ‘Ölüm güzel bir şey, budur perde arkasından haber, güzel olmasaydı ölür müydü Peygamber!’

Ve şu dizeler kalır ondan geriye, bize:

‘’O demdeki perdeler kalkar, perdeler iner,

Azrail’e "hoş geldin" diyebilmekte hüner…’’

Üstad’ın anısına…

Nurgül…

daha çok yeniyim ama söz konusu üstad olunca duyarsız kalamadım. bu da benden gelsin... iyi okumalar. umarım beğenirsiniz...

Ben bir şeyi anlamadım:

Üstad'a kaside mi yazıyoruz yoksa Üstad'ın da sahiplendiği bir davayla ilgili şiirler mi yazıyoruz?

Ben cevap vereyim, bir dava adamını anlatıyoruz. Ortalama kapasiteye sahip olan bir insan dimağı, davasıyla anlatılıp övülen bir insanın davasının da, aynı yazı içinde, aynı üslupla sunulabileceğini; ayrıca bir insan anlatılırken aynı anda davasına da temas edilebileceğini takdir etme kabiliyetiyle donanmış vaziyettedir, malum...

KARANLIK

Karanlık var mı yok mu diye sorsak erdeme,

Varlığı en büyük hediye hayal perdeme.

Güneşin sandığında karanlık yoktur sandık,

Oysa ki yavrulamış,sandık içinde sandık!

Karanlık zift dolu gözlerde ve dudaklarda,

Ve aydınlıkta hatta solmakta kucaklarda.

Her karanlıktan bir ses uzanırsa kelleme,

Haykırır arkasındaki aydınlık:Elleme!

Diyorlar karanlığı pişirseler de yemem,

Bense her gece koynundayken bunu diyemem.

Ve kararsızlığım,ağlar hayatı bir anlık,

Cevabı yalnız gözler bilir,neymiş karanlık?…

Karanlık zift dolu gözlerde ve dudaklarda,

Ve aydınlıkta hatta solmakta kucaklarda.

N.F.A.

Hiciv

Çıkardık gayri baltalarımızı mahzenden;

Dizilin dehlizde irili ufaklı, sefil düzenden!

Kavramlar pazara çıkmış, irfan tozlu rafta;

Uygarlık ininde mahpus İslam, irtica yafta!

Beyninde tırnak izleri, kan fıçısı cemiyet;

Hikmeti tepeledik, tam tekmil medeniyet!

Kafatası beşeriyetin, kızgın, buharlı kazan;

Çepeçevre hisar içinde beyin, ateşte kızan!

Kaynıyor fokur fokur, cidarlarını çatlatarak;

Ne varsa hepsine berhava, aklı patlatarak!

Bir çıban ki, kızıl kıyamet fışkıran cerahat;

Yekûn hattına dayanmış yara, beşer rahat!

Damar damar akmış agora sahasına irin;

Hayvana, nebata, insana bulaştı eli kirin!

Suda erimiş şeker gibi ahlaka ayarlı damak;

Suda öbek öbek yağ arası etik ipte hamak!

Hayat mayat raddesinde mıhlı bilge kafa;

Abece hututunda felsefe satar mankafa!

Balık ummandan kaçtı, kuş kanat bıraktı;

Nebat el ayak kuşandı; sularda ateş yaktı!

Karada cins cins canlılar, denizde taştılar;

Eteklerini topladı adalar ve bu işe şaştılar!

Kamer sünger olmuş, okyanusları çekmiş;

Şems buzdağına düşmüş, yere ateş ekmiş!

Bulutlarda feveran, kan kırmızı yağıyorlar;

Ovalar, dağlar, yerden yıldırım çakıyorlar!

Pespaye kitaplık sahtekâr, anlatır maval;

Hakikat diye bellettiler yıllar yılı martaval!

İdrake prangalar bağlandı, hür dünyada;

Zanlarını mutlak irade sandılar, rüyada!

Harflerde herze, rakamlarda ters mantık;

Safsata rahlesinde esasa yer, simli sandık!

İrfan neydi? İrfan: Damarlardan akan kan;

Mihrak noktasına, dörtnala koşan safkan!

Anlamaz! Kaldırımlar lisanından anlatsan;

Anlamaz, kirli pabuçlarını çil çil parlatsan!

Yavuz hırsız şarlatan, ocak sahibini horlar;

Savulun, hey arsızlar, bre hey köftehorlar!

Üstad Necip Fazıl Kısakürek'in bağlı bulunduğu mukaddes davasının bir yönünü dile getirmeye çalıştım, haddim olmayarak... Böyle bir yarışmada sonuncu olmak bile bana şeref verir. Başarılar... Ö.T

Seninle Bir Gün

Gün, bu meridyene henüz uğramamış. Her yer karanlık… Her yer sessiz… Oturdum, sessizliğin çığlıklarını dinleyerek senin o buz gibi kaldırımlarına. Ve gözlerimi diktim, çileni paylaştığın, minik çatı katına. Görür gibiyim; “ O burada” diye, tüm eşyaya haber salan yeşil perdelerin, çekilmeyi bekliyor mübarek ellerinle… Güne hazırlanıyor şehvetle… Lamban feryat ediyor “Yak beni ki bakayım sana doya doya…” Damlalar sıraya girmiş, yüzünde şereflenmek için. Alnındaki ateşi biraz olsun dindirmek için… Eşya sus pus seni izlemekte. Okunmayı bekliyor, masandaki kitaplar. Sabırsızlanıyor, keyfiyetine ve mürekkebine susamış kâğıtlar… Söyleyeceğin hakikati duymak isteyen aynalar...

Fikirlerin yastığında gözlerini yummuş kendini dinliyorsun. Dudakların tebessüm halinde, kim bilir hangi âlemlerde geziniyorsun. Ve aralanırken yavaş yavaş gözlerin; fısıldıyorsun... :

Göz kaptırdığım renkten, kulak verdiğim sesten;

Affet, senden habersiz aldığım her nefesten…

Ve ben çaresizce beklerken seni sokağında “ne olur…” diyordum. “ne olur Seninle Bir Gün birlikte...” İşte sen oradasın dimdik. Bir elinde çantan, bir elinde tasan… İzliyorum seni adım adım. Adım adım yolunda ilerliyorum. Her hareketini kaydediyorum… Bugün yalnızca sen ve ben, şu koca şehirde, biliyorum.

Sen... Ahenk ile yürürken, ağaçlar dans ediyor. Tohumlar kıskanıyor. Ve patlatıyorlar kendilerini seni görmek için... Bir an.. Bir an sendeleniyor, elini kalbine götürüyorsun. Gözlerin kapanıyor ve zevke nazır oluyorsun:

Arama, ilaç yok eczanede;

O var!

Önce mıhlanıp kalıyor etrafındaki duvarlar

Gayede, sebepte ve bahanede;

O var!

Sonra titriyor kaldırımlar…

Tekten de tek, bir tek, tek başına tek;

O var!

Tekbir getiriyor bütün nebatat, hayvanat; mevcudat… Dile geliyor semavat… Haykırıyor hakikatleri, aynadaki tüm yalanlar. Kacacak yer arııyor şeytanlar... Bir hıçkırık kopuyor ardındaki küçük kızdan. Elleri yüzünde, yaşları boşalmakta sağanak sağanak. Gözler kan çanağı, dudaklar ise patlak...

Sor bana; “Bu kadar gafil olmak için mi akıl sahibi oldun??”

Ağlıyorum üstadım… Şimdi söyle, ben artık anlıyor muyum?

...

Not: Onu ilk düşünüşüm, ilk hissedişim, ilk seyredişim…

Ü.Y

Yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum. Ahval ve şeraite göre ben de katılabilirim yarışmaya. Katılırsam yegane maksadım birinci olup hediyeleri silip-süpürmek olacaktır. Bunu da baştan açıkca izah edelim ki sonra; mürid bizi darma-duman etti, hediyeleri kaptı-kaçtı diye zırlamayın.

En iyi olan kazansın, en iyi ben olayım. :shiny: 3 farklı çalışmayla mı katılsam acaba yaa...!!!

Mürid şansını fazla zorlama istersen. Bir katılırım kendine 4.lükte yer bulursun :shiny: (3 farklı nickle hemde)

Mürid şansını fazla zorlama istersen. Bir katılırım kendine 4.lükte yer bulursun :) (3 farklı nickle hemde)

İyi ki bir sefer yanlışlıkla birinci oldun derviş. Havalar, mavalar... Gazını alırım senin sonra pörsümüş balon gibi yerle yeksan olursun. :graduated: Seni paspas yapar üstünde ayakkabımın tozunu atarım :).

3 farklı nickmiş... Yemedi mi tek farklı (!) nickle, 3 aynı çalışmayla ilk üçü kapmak?:)

Bu başlık altında daha fazla konu dışı yazı yazmayalım lutfen. ( dervişe söylüyorum) Farklı başlıklarda kapışabiliriz. :D

iki şiirle katılımda bulunmak istedim.

O Geliyor...

Çağrım bütün insanlığa

yön o yöndür yan o yöndür

tutunacak tek dal o dal buram buram çiçek çiçek

hem dünyayı hem ukbayı kucaklayan

sevgiden dostluktan hoş görüden yana ne varsa

neye muhtaçsa insan

O var…

Fevç fevç akın akın yönelin o yola

tutsun eller bütün gönüller halka halka öbek öbek

tek yürek atsın sevdamız…

yüreklerimizde kan yazısı bir sancı

Duyuyorum!

pek uzaklarda değil

gölgesi başımızın üstünde elimizin ucunda

güzellikler ona gebe

boşaltın meydanları o geliyor…

Belki hayal gibi gelir

uzak gibi gelir bir maveradır beyinlerde

işte o gelirse insanlık düzelir…

şimşekler çakar minik ellerde

uzak değil yakındır zaferimiz

kutlu bir doğuştur bilene

gönüllerde O'nun adı

siperden sipere can atan cengaverleriz….

Hasan Hüseyin Çağıran

Yakışmaz Bize

Dalgalan ey bayrağım yükseklerde dalgalan

Şerefini kaybeder aşağılarda kalan

Yıldırımdan cesaret fatihlerden ün alan

Öyle bir milletiz biz ölmek yakışmaz bize...

Yıllar var ki göklerde yüzersin dalga dalga

Hiç bir kuvvet yapamaz üzerinde bir gölge

Dönme yok bu uğurda ölmeliyiz bu yolda

Şanlı bir milletiz biz solmak yakışmak bize...

Dayanağımız Kur'an şahadet kılıç bize

Vurun Allah aşkına çıkmalıyız gündüze

Kalmak yok enginlerde ulaşmalıyız düze

Öyle bir milletiz biz sönmek yakışmaz bize...

Yükselsin semalarda İslamiyet'in sesi

Alevlensin kalplerde derin iman nefesi

Çılgın bir kuş gibi kırar atar kafesi

Kalamayız dar yerde kalmak yakışmaz bize...

Hasan Hüseyin Çağıran

Selamlar,

Yarışmaya katılacak arkadaşlar için bir hatırlatmada bulunayım; yazılarınızın yarışma konusu dahilinde olmasına özellikle hassasiyet gösterirseniz şansınız artacaktır. Konu haricinde kalan yazılar değerlendirilmeyecektir.

Saygı ve selamlarımla

Selamlar,

Yarışmaya katılacak arkadaşlar için bir hatırlatmada bulunayım; yazılarınızın yarışma konusu dahilinde olmasına özellikle hassasiyet gösterirseniz şansınız artacaktır. Konu haricinde kalan yazılar değerlendirilmeyecektir.

Saygı ve selamlarımla

Yarışmaya katılacak olan eserlerde, Üstadın isminin geçmesi mi gerekiyor, yoksa onun davasının bir yönünü ele almakta geçerli mi? Mesela Üstadın bende bıraktığı izleri 'Hiciv' adlı şiirimle dışa vurmaya çalıştım. Bir anlamda fikri yönden onun bir yönünü anlatmaya çalıştım, oldu veya olmadı.

Ha bu arada birden fazla eserle yarışılabiliyor muyuz?

Şimdiden teşekkürler...

slm arkadaşlar. böyle bi yarışmaya katılacağım, daha doğrusu şiir yazmaya cüret edeceğim aklımın ucundan geçmezdi. Lakin aklıma bi fikir geldi, denemekten kendimi alamadım. Sizden ricam, tenkit etmekten ve eleştirmekten kesinlikle çekinmeyiniz. Hatta ilk ben başlamak istiyorum, biraz ortaokul işi oldu :graduated:

Bu arada isim koymaya gerek görmüyorum, zaten malum şiirin adının ne olduğu. Saygılar..

Üzerinde yürüyebilir misin sen kor ateşlerin.....?

Ürksen..

Üzülsen...

Ümidini yitirsen..

Üstlenebilir misin sorumluluğu, fedai olabilir misin....?

Susayan biri ya da..........................................öyle ki; ölürcesine..

Suya hasret..........................................Suya meftun; ama naçar mahzun

Serinlemek umuyorsun.................... Su arıyorsun.....................Çatlıyorsun..

Sesini duyuyorsun yalnızca suyun, çok uzaklardan............... daha da kuduruyorsun

Serencamına hayret ediyorsun

Ten?................................................Var mı ten kafesini parçalamadan uçabilen

Tek.....................................................Bir tek lahza olsun nefes alabilmek

Terlemek? Ama sıcaktan değil, göz pınarlarının yetmediği yerde gözyaşı terlemek!

Tok.................................................Öylesine aç ki, madde alemine tok

Toz?...............................................Tahtayı değil beynini yontan marangoz

Adını bile koyamazken aramakta olduğun duygunun;

..................Akıp gidecek zaman..............Harlanacaksın her yeni gün

.............Açılmaya başlayacak kozan............Çözülecek kördüğüm

...............Aslında gerçek olan..................Rüyalarda gördüğün

Adını koyacaksın sonunda aramakta olduğun duygunun

Dayanabilirsen sen de bir üstadsın, tahammül edebilirsen eğer,

Düşünebilirsen..............................................ve düşleyebilirsen

Dertlenebilirsen...........................................ve bulabilirsen önder

.......Dünyaya eğer, ...................................bir daha gelebilirsen

.....................Dirilebilirsen sana da üstad desinler

nefrazde

Yarışmaya katılacak olan eserlerde, Üstadın isminin geçmesi mi gerekiyor, yoksa onun davasının bir yönünü ele almakta geçerli mi? Mesela Üstadın bende bıraktığı izleri 'Hiciv' adlı şiirimle dışa vurmaya çalıştım. Bir anlamda fikri yönden onun bir yönünü anlatmaya çalıştım, oldu veya olmadı.

Ha bu arada birden fazla eserle yarışılabiliyor muyuz?

Şimdiden teşekkürler...

Selamlar,

Yarışma; Üstad'ın bir yönünü ve ondaki bir özelliği, daha derli toplu bir ifadeyle onun kişiliğiyle, veya bir fikir/edebiyat adamlığı kimliğiyle gerçekleştirdiği aksiyonla ilgili tüm konuları ihtiva ediyor. Yarışmanın asıl öznesi, en azından görünen öznesi Üstad olmak zorundadır ve Üstad'ın özne olduğu her yazı yarışma kapsamına dahildir. "Davası" dendiğinde hem fazla geniş bir yelpazede ürünler ortaya çıkmasına zemin hazırlanmış olur, hem de hoşnut olunması mümkün olmayan muhtevadaki eserler de işin içerisine girebilir. İşe bu kadar geniş bir perspektifle bakarsak neredeyse tüm yazılar bir şekilde konu dahilinde kabul edilebilir. Üstad'ın dava adamlığı yarışma kapsamına dahildir ve bu anlatılırken onun davası ekseninde birşeyler yazma imkanına da sahipsiniz. Yalnız "O da küfre karşı savaşmıştı, ben de küfrü yeren bir şiir yazıyorum" benzeri düşüncelerden hareketle eklediğiniz yazılar yarışma konusunun kapsamı haricinde kalır.

Birden fazla yazıyla yarışmaya katılabilirsiniz, yalnız derece durumu sözkonusu olursa yalnızca en yüksek puanı alan yazınız değerlendirilir.

Saygı ve selamlarımla