Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Dervish

Baba Beni Okuldan Al

Recommended Posts

Bu ne şiddet bu ne celal ey Ü.Y.!..

Evvela sayın Ü.Y.; bir fikri savunurken takındığınız tavır, savunduğunuz fikir kadar öneme haizdir.Siz daha ilk cümlenize 'saçmalık' kelimesiyle başlarsanız, savunduğunuz fikir müsbet dahi olsa takındığınız tavrı öz ellerinizle menfi bir hale sokarsınız.

'Yunan düşmanı Almancı' diye hitap ettiğiniz yoldaş Dervish, davasını daha iyi anlatabilmek içun ecnebi lisanını da vasıta olarak kullanıyor.Bundan daha tabii ne olabilir?Ki kendisi 'Thanks Comrade' diyerekten, vizyonumunun ne derece cihanşumul olduğunu aslında beyan etmiştir.Evet niyetimiz sadece ülkemizde değil tüm dünyada okula kıl olan yoldaşlara ulaşmaktır.Takdir edersiniz ki İngilizce burda hayati öneme sahiptir.Ne yani ingilizce eyvallah yoldaş demiş, buna mı takılıyorsunuz?

adles ise sonunda okul denen mefhumun nemenem bir şey olduğunu görmüş ve saflarımıza katılmıştır.Dolayısiyle bundan sonra adles'e karşı cephe aldığınızda karşınızda okulsuz toplumcuları bulacaksınız, haberiniz olsun!..Davamıza seçtiğimizin insanların kararlı olmaları, böyle bir yola baş koymalarından anlaşılabilir.

Bendenize gelince...Latin topraklarında gezmemiz gayet tabiidir.Malumunuz Latin Amerika'da müthiş bir potansiyel var bunu değerlendirmek istiyoruz.Yavaş yavaş toplumsal dinamitlerini öğreniyorum.Elbette enfes sloganları davamızın hitabet cihetinde farklı bir tarz oluşturacak.Ve yine diyorum ki; tarih bizi aklayacak, haklı çıkaracak.

En mühim nokta ise biz sosyalist değiliz.Yer yer sosyalist jargonu kullansakta bu sosyalist olduğumuz manasına gelmez.Biz okul düşmanıyız.Okula kılız.Sosyalizm'den ayrı bir fraksiyonuz.Ama siz halkımızn nazarında itibarımızı zedelemek için bize sosyalist damgası vuruyorsunuz.Bu nüansı gözden kaçırdığımızı zannetmeyin.

Cebimize delik açma niyetinde değiliz.Ki buradaki niyetinizin açılan delikten akan paranın, kendi cebinizi doldurması dileğidir.Karşı propagandınızı durdurmak karşılığında istediğiniz bu rüşveti tarih bir köşeye not edecektir.Ve halkımız bu hadiseyi görecektir.

Okulsuz toplum olmaz demek ne kadar insani ve mantıkiyse (!), Okulsuz toplum olur demekte bir o kadar insani ve mantıkidir.Karl Popper'ın yanlışlanabilirlik kuramına göz atmanızı naçizane tavsiye ederim.

Ezcümle; ilme, irfana ve hakikate aşığız, yalnız bu ulu değerlerin okul kurumiyle eksik ve yanlış ve ideolojik olarak, jakoben sunumuna karşıyız.

İnadına OKULSUZ TOPLUM!.. İnadına OKULSUZ TOPLUM!..

:graduated:

''Ezcümle; ilme, irfana ve hakikate aşığız, yalnız bu ulu değerlerin okul kurumiyle eksik ve yanlış ve ideolojik olarak, jakoben sunumuna karşıyız.''

Eski fikir arkadaşım, şimdi dava karşıtım pek muhterem Ü.Y; böyle düşüneceğini tahmin ederekten açıklamamı önceden yaptım zaten, zannedersem tekrarlamama gerek yok...Evet seni anlıyorum, insanın kavgasında sıkı bir destekçisini kaybetmesi sanırım onda midesinin üstüne sıkı bir yumruk yemiş hissi uyandırır :) ve bu acıyla ejderha misali etrafına ateş saçabilir :graduated:...Bendeki bu değişikliğinin sebebini merak ediyorsan, İlcege yoldaşın yazdığı tırnak içindeki şu uzun, manidar, edebiyat parçalayan cümlesi sanırım yardımcı olacaktır sana.Sağolsun Dervish yoldaş bunu anlamam vesile oldu :)...Senin de bir gün hakikati anlayabileceğini ümit eder ve kendi saflarmızda görmek isteriz eski fikirdaşım Ü.Y...Illich'in sözleri kulağında olsun:D :)...

Of, ne haliniz varsa görün... ! :) Bir öğretmen adayı olarak, okul aşığıyım.. İtirazı olan var mı ??

Benden bu kadar gençler... Sanmayın ki kazandınız.. Tarafımda olan arkadaşlara güveniyorum.. :graduated:

Selam ve dua ile..

Efendiler! Her zaman her devrimde olduğu gibi bu devrime de karşı çıkanlar yoğunluktalar. Sözlerime başlamadan önce büyük bir devrimci film olan V For Vendetta'dan birkaç cümle alıntılamak niyetindeyim. Alttaki cümleler, devrimin karşısında olmayı akılcı sanan kişilikleredir.

Binalar semboldür.yok etmenin bir sembolü..sembollere insanlar güç verir..tek başına semboller anlamsızdır ama yeterli sayıyla binaları uçurmak dünyayı değiştirir.

Dünyanın iyi yönde değiştiğini hiç görmedim

Şiddet iyi yönde kullanılabilir

İnsanlar hükümetten korkmamalı, hükümetler insanlardan korkmalı

Bize insanları değil fikirleri hatırlamamız söylendi. Çünkü bir adam yenilebilir, yakalanabilir, öldürülebilir, unutulabilir. Fakat bir fikir 400 yıl sonra bile hala dünyayı değiştirebilir Fikirlerin gücüne ilk elden tanık oldum. Fikirler uğruna ölen ve öldüren insanlar gördüm. Ama bir fikre dokunamaz, tutamaz hatta öpemezsiniz. Fikirler kanamaz, acı çekmez ve sevmezler. Ve özlediğim şey bir fikir değil, bir adam.

Özellikle ilk cümlenin ne denli müthiş, ne denli davamızı açıklayan bir söz olduğunu anlayacağınızı umut ediyorum. Filmden son olarak şu cümleleri alıntılıyorum kendim ve dava arkadaşlarım için:

bu maskenin altında bir yüz var...

ancak benim değil.

ne altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...

ne de altındaki kemiklerden.

bu maskenin altında

etten daha fazlası var.

bu maskenin altında

bir fikir var!

ve fikirler kursun gecirmez!..

Bunların ingilizcelerinide alıntılayabilirdim. Fakat görünen o ki, ne dünya çapında evrenselliği kabul edilmiş bir dil olan ingilizce'yi nede devrimcilerin sevdikleri Küba'da, Meksika'da vs. kullanılan dilleri kabullenemeyen arkadaşlar bulunmaktadırlar.

Film ve dil mevzusuna bir nokta koymakta fayda var. Gerçek gündemimize geri dönelim.

Adles:

Silahlı Kuvvetler Komutanlığı görevinde başarılar dilerim yoldaş! O yöndeki bütün yetkiler sizdedir. Sizden sorumlu olan kişide co-başkanımız İlcege Yoldaş'tır. Alnın dik, bileğin pek, yolun açık olsun. Tez zamanda büyük çaplı operasyonlarınızı beklemekteyiz. Bunun için gerekli olan bütün bağlantıları kurmak için bizzat kendim harekata geçeceğim.

İlcege, siz görevinizi layıkıyla yerine getirmektesiniz. Getirmeye devam edeceğinizden hiçbir kuşkum bulunmamaktadır. Bize şu an lazım olan maddi işlerden sorumlu birisini bulmak. Bunun için iyi bir sponsor bulacağınızdan eminim. Aydın Doğan olabilir :) İkna kaabiliyetinizle onuda saflarımıza "bir süreliğine" çekeceğinizden eminim. Bu zorlu görevde başarılarımı ve iyi temennilerimi tarafınıza iletiyorum.

Benim ise bir an önce Türkiye turuna çıkıp keşiflerde bulunmam ve Yoldaş toplamam gerekiyor. Bayramdan hemen sonra gerekli çalışmalara başlayacağım.

Birkaç söz daha:

Gerçekleri görüp bunun için birşeyler yapmaya çalışan insanların taraf değiştirmeleri bir döneklik değil tam aksine büyük bir erdemlilik olduğunun göstergesidir. Ebu Cehil gibi gerçekleri bildiği halde doğruluğun yanına gidemeyen insanlara ahmak denilmezde ne denir?

Hiçbir gerçek ve sahih niyetle gerçekletirilmeye çalışılmış devrimin başarısız olduğu görülmemiştir. Yeterki insanlar inansınlar ve bu inançlarında haklı olsunlar. Tek şart budur efendim. kan dökülür, acı çekilir, ac kalınır-yiyecek bir lokma ekmek bulunamaz, sokaklarda yatılır, ekmek çalınır fakat sonunda refaha çıkılır.

Bizler aldığımız paraları sırf davamız için almaktayız. Bunun için her türlü kaynak değerlendirilir, her türlü insan kullanılır.

Doğmatik ilimlere karşıyız, dayatılmış ilime karşıyız! Bunu öğreneceksiniz diyenlere daha çok karşıyız. Bu karşıtlığımızı eyleme dökerek tabuları yıkacağız. Devrim gerçekleştikten sonra insanlara evlerinde ilimi ve bilimi vereceğiz. Belki bir kuşak cahil kalacaktır fakat sonunda daha mükemmel bir toplum yetişecektir.

Ben biraz fazla mı hafaya girdim nedir :graduated: İşi tadında bırakmak güzel olur.

Dervish ve İlcege yoldaşın bu edebiyat dünyasını alt üst konuşma ve yazılarıyla zannediyorum yoldaş sayıları hızla artacaktır , ve benim gibi hızlı, çevik ve üstün zeka sahibi, dehanın yanında embesil kaldığı bir şahsiyetin :) de silahlı kuvvetlerinde göreve atanması , dahili ve harici düşmanları yok etmede etkiili olacaktır sanırım Dervish yoldaş...Dava uğrunda çalışan, çabalayan, klavyede tuş bırakmayıp bildirge hazırlayan , uykusuz kalan, bu uğurda asosyal damgası yiyen ve davası hariç herşeyle ilişiğini kesen yoldaşlara selam olsun :graduated: :) ....

Ben biraz fazla mı hafaya girdim nedir :) İşi tadında bırakmak güzel olur.

:) Ya bana ne demeli? :graduated: Kendimi o denli kaptırdım ki, biri kalkıp okul dese ağız burun girecem...

Şaka canım inanmayın...Yoldaş dervish işi tadında bırakma eyleminde de yanındayım.Ahanda tadında bıraktım

nokta

:)

selam ile;bukonuyu şahsen çok düşündüm fakat değerlendirmelerim bir sonuca varmış değil.askerlik dolayısı ile güneydoğuda bulundum,orada okul çocukları ile içiçe görev yaptım,hatta birde fotoğraf çektim ilginç;iki önlüklü kız çocuğuna silahımı verip poz almıştım;oraların durumunu anlatan en kısa anlatım oldu bu...içler acısı bir durum ümmetin hali;bir milliyetçilik adı altında ırkçılık yapılıyor...bayramdı ;çocukta boşaltılan köyünden ana babasından uzakta eğitim! alıyordu bende! berabar müzik dinliyorduk bir kulaklık onda diğeri bende,hüzünlüydük ama değiştiremiyorduk bişeyleri;ikimizde siper alıyorduk serseri mermiler yağınca üstümüze... oysa o kürttü bense türk...ve aynı mescidde omuzomuza idik kardeşimle...ve dağda yazıyordu koca harflerle NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...nerden nereye geldik;bizim yakın çevremizle komşumuzla selamlaşıp,her karşılaştığımızla duruşumuzu bozmadan iletişime dayanışmaya kaynaşmaya ihtiyacımız var...sonuçta bizde o okullardan eğitim aldık fakat insan mukayese ile doğruyu bulabiliyor değilmi? KUR'AN bize musayı örnek veriyor bu konuda.... selamlar...

Konuya zamanında yetişemediğim için ne kadar müteessirim anlatamam yoldaşlar..

Konuyu tekrar canlandırmak için ve devrim okuldan başlar düsturu ile; size katılmak isteğimi lütfen müspet bir şekilde yanıtlayınız.

Bir okulun; bin hapishane kapatması fikrinin çürüdüğünü, okulumun hapishaneye adam transfer ettiğini de görünce; artık okullara karşı olduğum düşüncemi hep saklamıştım. Ta ki; kendileri gibi düşündüğüm yoldaşlarımı görünce; sevinçten sol yumruğumu havaya kaldırıp; evin diğer ucuna kadar ağlayarak yürümek isteği alevlendi içimde..

Ne olur bu isteğimi söndürmeyin.Gerekirse karargahta çay demlerim.. Beni bu devrim grubuna almanızı tekrar rica edeceğim..