İçeriğe git

Foto

Karşımızdaki İnsanı Nasıl Tanırız?


Konuda 31 cevap var

#1
Çelebi Mehmet

Çelebi Mehmet

  Gayretkâr Üye

 • Teğmen
 • 48 Mesaj sayısı:
Merhaba arkadaşlar.Açmış oldugum konun yeri bura olsa gerek eğer öyle degilse kusurumu affedin.


Bİldiginiz üzere yaşadıgımız günler içinde bir çok insanlar tanışırız.Peki bu tanıştıgımız insanların nasıl biri oldugunu kişiligi hakkındakı bilgileri nasıl karar veririz??

Her kesin bir yöntemi vardır ona eminim ama bizim bu yöntemlerimiz ne kadar gercekci yada ne kadar faydalı.Yada sadece kendi yöntemlerimizle kendimizimi avutuyoruz?Bugün bunlar aklıma takıldı.

Mesela ben öncelikle insanların konuşmasından, konuşurken hareketlerinden ve özellikle gözlerinden nasıl bir insan olabilecegi hakkında bilgi sahibi olurum.Ama daha fazla bilgi edinmek isitersem onunla bir kaç gün takılır yaşam tarzını,cevresindeki insaların nasıl biri oldugunu görür sonra karar veririm ya siz????

:)
Gah Giderim Medreseye Ders okurum Hak İçün
Gah Giderüm Meyhaneye Demlenürüm Aşk İçün

#2
adles

adles

  Müdavim

 • YüzBaşı
 • 275 Mesaj sayısı:
''Mesela ben öncelikle insanların konuşmasından, konuşurken hareketlerinden ve özellikle gözlerinden nasıl bir insan olabilecegi hakkında bilgi sahibi olurum''...

Evet bahsettiğiniz gibi konuşma, konuşma esnasındaki hal ve hareketler büyük önem arz etmekte...Kişinin seviye ve karakteri konuşmalarına yansıyor...Bazen etrafımdaki büyüklerim şöyle der:''Karşındaki insanı yolculuk yapmadan ya da onunla beraber yaşamadan tam manasıyla anlayamazsın''...Doğru tabii ki , ama şimdi her zaman bu fırsat el geçmiyor maalesef :)...İnsan denen meçhul, tanımak ,kavramak,anlamak zor işin esasında...

#3
Ü.Y.

Ü.Y.

  Müdavim

 • YüzBaşı
 • 445 Mesaj sayısı:
Karşımdaki insan, tanıştıktan bir süre sonra beni gerçekten güldürmeyi başarabilmişse, onu direk hayatıma alırım. Böyle bir insanı iyice tanımak için özel bir çaba sarfetmem. Ama genel olarak karşımdaki insanın, sorunlar karşısındaki takındığı tavırı, neleri okuduğu- izlediği- dinlediği, takipçisi olduğu şeyleri, tuttuğu takımı, nereli olduğu vs. önemlidir benim için. Bu sıraladıkarımı o kişiye baştan savma bir tavır ile bir şekilde sorar, öğrenirim. Böylece ortak / ayrıldığımız noktaları görmüş olurum.

Bir de bir insanın sinirli hali, bende baya baya ilgi uyandırır. Bu yüzden insanları özellikle sinirlendirdiğim, kırdığım zamanlar olur. Bu süreç içerisinde genel bir yargıya varır, yoluma onunla ya da onsuz devam ederim.. :)


#4
trradomir

trradomir

  Müdavim

 • YüzBaşı
 • 944 Mesaj sayısı:
Yanılmıyorsam Hazret-i Ömer'in bir hikmeti vardı. Dost olarak seçeceğiniz birisini tanımak için onunla yolculuk edin, kendisine borç verin ve... ve? Neydi o? Hayran kalmıştım tespiti duyanda, ama hani bi sütaş ineği vardı, 'anımsayamadıım' derdi... Hey gidi günler hey. Eskiden insanlar daha bir sıcak, havalar daha bir serindi. Neler oluyor yeni nesle? Dejenerasyon, dejenerasyon. Hatta bir gün hiç unutmam... Ee unuttum galiba. Sağlık olsun
Atsineği...

#5
mitajanı

mitajanı

  Müdavim

 • YüzBaşı
 • 544 Mesaj sayısı:
Tecrübelerime dayanarak size şunları diyebilirim.

-Evvela karşımızdakinin gerçekten ‘insan’ olduğundan emin olacağız. Bu; çoğu zaman gözden kaçırılmakla beraber aslında meselenin can alıcı noktasıdır. Çoğu insan ‘en kral dostum’, ‘ayy Pelin’i çok seviyoruummm, çok iyi kız yaaa’ , ‘seninle ölüme bile varım kardeşim’ diye hitap ettiği ve sevdiği insanların, bir müddet yaşadıktan sonra ‘insan’ olmadığını başka bir mahlûk olduğunu anlar ve sukut-u hayale uğrar. Burada mahlûk ismi yazmamı bekleyenler yanılır, az çok adab-ı muaşeret biliriz yani, lütfen… Bu elim vaziyeti hepiniz yaşamışsınızdır muhtemelen. Kendimi hariç tutuyorum, malum meslek icabı kolay kolay yanılmıyorum.


-İkinci aşamada karşımızdakinin insan olduğunu tam manasiyle kavradıktan sonra –artık bunu anlamak ne kadar zamanınızı alır onu bilemem- yavaş yavaş karakter çözümlemelerine başlayabiliriz. Bu sınıfa dâhil olanları ‘harbi iyi çocuk lan’ veya ‘çok hanım-hanımcık bir kız yaa’ diye adlandırılabiliriz.
Sonra bu aşamaya geçmiş adayla yavaş yavaş diyalog kurulur, sohbet edilir.Fazla cıvıklaşmadan espiri bile yapılabilir.Buradan toplanan veriler bizim için kilometre taşı mesabesindedir.


-Üçüncü aşamada artık aday hakkında ilk iki aşamadan daha fazla bilgi sahibi olmuşuzdur. Artık aday bizim karşımızda olmaktan çıkmış, yanımızda, yöremizde, erkekler için halı sahada defansın solunda, kızlar için kek pişirip yemek yaptığınız mutfakta kendini göstermeye başlar. Artık bu kişiyle kâh yemek yeriz, kâh seyahat ederiz, kâh uçurtma uçururuz, kâh halı saha maçına gider üstüne bir de kavga ederiz, kâh -ıhlamurlar altında yapraklar dökülürken kurtlar vadisine girdim- adlı diziyi izler dedikodu yaparsınız. Zaten bu aşamada karşıdaki adamın inciğini-cinciğini çözer, ne tip biri olduğunu anlarsınız.Buna göre ya tekmeyi vurur yollarsınız ya da tekmeyi yiyen siz olursunuz.’Sonra insan insanın kurduymuş birader’ diye iç geçirmeyin.Azcık pragmatist olun…

İlaveten: Eğer karşımızdaki insanın ilk görüşte check-upını almak niyetimiz varsa, işte bu zordur. En azında sizin harcınız değil. Benim için su içmek kadar kolay olan bu mevzuu sizin için çetrefildir. Bu da normaldir. Kendinizi benimle bir mi tutuyorsunuz?

Diyeceğim insan vardır tipine bakarsın kılık-kıyafet, konuşma-üslup dört dörtlüktür.Dersiniz ki ‘lan adama bak Buckingham Sarayı müze müdürü gibi…’Hâlbuki bu adam pek ala bir değnekçi, simsar olabilir. Kimisi de vardır dış tarafı gecekonduya benzer iç tarafı Dubai Towers’ı aratmaz, o derece yani.’Hani zarf- mazruf ilişkisi bir bakıma… Diyebilirsiniz zarf mazrufa sirayet etmez mi peki? Eee eder canım niye etmesin. Bu iki mefhumun da aynı keyfiyette olması büyük nimettir, herkese nasip olmaz, kendimden biliyorum çünkü.
Ajan değil, simitçi simitçi..

*mission completed

#6
goksal

goksal

  Gayretkâr Üye

 • Teğmen
 • 197 Mesaj sayısı:
Bu sitede böyle saçma sapan ,gereksiz ,boş işlerle o kadar çok vakit harcanmaya başlandı ki;hayret verici seviyeye ulaştı... Bu nedir kardeşim ! Aklına esen yok ne yazarsan yaz yok nasıl tanırız yok bilmem ne ,nedir bu sayfa kirliliği !! Nedir bu ..
Açılacaksa konu, adam gibi bu siteyi ziyaret edenlerin faydalanabilecegi bilgiler olsun.. Okuyupta bilgi sahibi olabileceğimiz güzel konular aşsanız çokmu kötü olur.. Nedir bu abuk subuk beş para etmez gereksiz açılan konular !! .. Lütfen kendinize gelin..
Tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum;
Gökyüzünden habersiz uçurtma uçurmuşum...

#7
ilcege

ilcege

  Emektar

 • YüzBaşı
 • 420 Mesaj sayısı:
Merhaba,

Çelebi Mehmet rumuzlu üyemizin açmış olduğu 'Karşımızdaki Insanı Nasıl Tanırız?' adlı başlık, -Serbest Kürsü- bölüm kurallarının hududları içerisindedir.Mevzubahis başlıkta bu hududlar dışına çıkan herhangi bir belirti yoktur.Başlığın keyfiyeti ise herkesin zaviyesine göre değişir.Kimine göre elzem olan bir mevzu kimine göre malayanidir.Mes'eleyi bu hususlar üzerinden değerlendirmekte fayda olduğu kanaatindeyim.

Buna mukabil 'Serbest Kürsü' bölümünde keyfiyetin üst perdede terennüm edilebilmesi için tüm üyelere aynı ölçüde iş düşmektedir.

Saygılarımla.
Dışı sükûn ile zahir, derunu mahşerdir. Hâmid

#8
Çelebi Mehmet

Çelebi Mehmet

  Gayretkâr Üye

 • Teğmen
 • 48 Mesaj sayısı:
Yorumların için tşk ederim goksal ama ben bu konuyu açamsam senin ön yargılı biri oldugunu nasıl anlardım?Bak az da olsa ben birini daha tanıdım.
Gah Giderim Medreseye Ders okurum Hak İçün
Gah Giderüm Meyhaneye Demlenürüm Aşk İçün

#9
Dervish

Dervish

  Müdavim

 • YüzBaşı
 • 563 Mesaj sayısı:
Bu sitede saçma sapan öyle gereksiz konular kaldırılıyor. Keşke saçma sapan gereksiz mesajlarda kaldırılsa. ne güzel olur değil mi arkadaşlar :) ?

Evet karşımızdakini nasıl tanırız?

Gerekli cevapları vermişsiniz zaten. Bana söyleyecek pek birşey kalmamış.

Gözüm üzerinde Çelebi'm :D Ortam gergin kaç zamandır buralarda. Ramazan'ın getirdiği açlık stresinden olsa gerek.

Neyse. Sözü fazla uzatmayalım.

Selametle.

İntelijansiya

@dervishomer


#10
kemterani

kemterani

  Gayretkâr Üye

 • Teğmen
 • 108 Mesaj sayısı:
Böyle konularda lazım bence.Bu konununda hiç bir saçma tarafının olduğunu da düşünmüyor. Zaten "serbest kürsü"nünde amacı böylesi konuları içerisinde barındırmak.

Serbest kürsü bölüm linkinin hemen altında şu yazıyor:"Diğer Forum Bölümlerine Uymadığını Düşündüğünüz, Fakat Paylaşmak İstediğiniz Her Şeyi Yazabileceğiniz, Sorularınızı Sorabileceğiniz Bölüm."
Beni benden alan bir ben var benden öte

#11
Çelebi Mehmet

Çelebi Mehmet

  Gayretkâr Üye

 • Teğmen
 • 48 Mesaj sayısı:
:)
Gah Giderim Medreseye Ders okurum Hak İçün
Gah Giderüm Meyhaneye Demlenürüm Aşk İçün

#12
tugra

tugra

  Gayretkâr Üye

 • Teğmen
 • 196 Mesaj sayısı:
Aynen benim de akılcağızıma Hz. Ömer kıssası geldi. Madem yeri ve zamanı, bilgilenelim inşaallah.

Bir adam, Hz. Ömer'in huzurunda bir şahitlikte bulunmuştu. Hz. Ömer ona;
Ben seni tanımıyorum, seni tanıyan birini getir, dedi.
Orada bulunanalardan birisi,
Ben onu tanıyorum, deyince Hz. Ömer;
-Nasıl bilirsin? diye sordu. O da:
-Emin ve âdil bir adam olarak tanıyorum, cevabını verdi.
Hz. Ömer tekrar sordu:
-Gecesini gündüzünü bildiğin yakın bir komşun mudur?
-Hayır, diye cevap verdi adam.
Hz. Ömer sormaya devam etti:
-İnsanın takvasını ortaya koyan, muamelesidir. Bu adam alış-veriş yaptığın biri midir?
Adam tekrar,
-Hayır, dedi.
Hz. Ömer bu defa,
-Bununla, insanın ahlakının güzel veya çirkin olduğunu anlamaya imkan veren bir yolculuk yaptın mı?
Adam bu soruya da
-Hayır, cevabını verince Hz. Ömer,
Sen onu tanımıyorsun, dedi ve adama dönerek,
Git, seni tanıyan birini getir, buyurdu.

Bu üç eylemi de yapıyoruz/ yapıyorsunuz/ yapıyorlar. Lâkin, bizzat tanımak istediğiniz bir şahsı bu yöntemlerle sınayabilirsiniz. Elime bir fırsat geçti ve şıklardan birini denedim, gördüm, puanımı verdim.
mütevekkil gettomun ninnisi hüzzam
inşallah cennette yıllanırız vesselam.

#13
Tayyip Bosnalı

Tayyip Bosnalı

  Sessiz Üye

 • Teğmen
 • 4 Mesaj sayısı:

Yorumların için tşk ederim goksal ama ben bu konuyu açamsam senin ön yargılı biri oldugunu nasıl anlardım?Bak az da olsa ben birini daha tanıdım.


Öncelikle ben yeni bir üyeyim herkese cümleten s.a arkadaşlar

Çelebi tam çelebilere yakışır nitelikte manidar bi cevap vermişsin kardeşim :)
tebessüm ettirdin beni :)

Ben böyle konuların gereksiz oldugunu düşünmüyorum. İnsanları tanıma konusunda önem verdiğim noktalar ise

1) Kibarlık veya kabalık dereceleri
2) Paraya ne tür bir boyutta yakınlık duydukları
3) Samimiyet Fedakarlık ve Yardımseverlik

gibi kriterler benim için önemlidir


#14
mmaavviii

mmaavviii

  Sessiz Üye

 • Teğmen
 • 4 Mesaj sayısı:
dünyanın en güvenilir insanları kur'an'dan ders çıkaran insanlardır...!

#15
deniz_mavidir

deniz_mavidir

  Forum Bağımlısı

 • Teğmen
 • 303 Mesaj sayısı:
şuana kadar hiç kimseyi tanıyamadım...buna annem babam abim ablam dostum kankan sııf arkadaşım hocam anaokul öğretmenim yanii herkes dahil...herkes her an beni şaşırtıyor....ben kendimi bile çözebilmiş değilim....onun için de kimse hakkında ne ön ne de arka yargıda bulunmam....içimden geldiği gibi davranırım..karşımdakinin hakkımda ne düşüneceğini pek takmam....ben böyle olunca da sanıyorum ki herkes böyle...yani demek istediğim herkesi kendim kadar tanıyorum ve biliyorum ve öyled olduklarını snıyorum....:)

bir de şu var tabi ki...birini tanıdıüğınızı düşünürseniz günün birinde hayal kırıklığı yaşamanız muhtemel....onun için yaradılanı yaradandan ötürü sevin....bu insanı kırmıyor işte:)aksi taktirde "o bunu bana nasıl yapar" diyeni çok gördüm...:)insanoğlu bu herkesten her şey beklenir.....
"yek katre-i hunest ve hezar endişe..."

#16
yazanel

yazanel

  Gayretkâr Üye

 • Teğmen
 • 181 Mesaj sayısı:
Güzel soru. Psikolocya alanıyla ilgili olması daha da hoş. :) Fakat bu sorudan önce "insan kendisini nasıl tanır" sorusunu sormak lazım. Bunun cevabını verebildiğimiz nispette bazı ölçülere hakimiz demektir. Buna cevap verebilirsek(vermesek de onlarca yol bulabiliriz) karşıdakini tanımaya dair yüzlerce metodu da aynı anda sıralayabiliriz.

#17
turnam

turnam

  Sessiz Üye

 • Teğmen
 • 1 Mesaj sayısı:
gerçekten zor bi iş ben 21 yaşındayım ve geçmişime baktığımda dünden bugüne benim hiç arkadaşım olmamış .Hiç bir zaman on parmağı geçmemiş ve olanlarda bir bardak suyu dolduracak kadar değil.Sorunları onlarda aradadım ama sorunun kendimde olduğunu fark ettim. İnsanları tanımak için karar verdim ama uzun zmandır düşünmeme rağmen bir adım bile attığımı söyleyemem .Yanlızlık zor bir durum aksinede neşeliyimdir ama itici bir yönüm var benim bulamadığım ve anlamayamadığım sorduğumda da kimsenin bilmediği :) .

Lafın kısası ben insanları ve ortamları anlama,tanıma ve yaşama özürlüsüyüm ben buna kesin ve kesin böyle diyorum. Her halde insanın zekasıyla ilgili ne kadar çok bilgieye ve bildiğin şeye sahipsen o kadarda ayakların yere basıyor.Ben düşünüyorumda galiba ben donanımlı biri değilim ve aradığım bulamamın sebebide budur.

bilginin sırrını keşfetmek istiyorum ama yolumu bulamıyorum. Yol bulmakta bilmekten geçiyor arayışın olması bir şeyi ifade etmiyor .Aradığını da bilmek gerekiyor.

Bu konu hakkında bir şeyler olmak gerekirse .. İnsanları tanıyabilmek için görmek,yaşamak ve kafasında bir şeyleri tamamlamış olması gerek..

Bende bunlar yokta biz hala ikince adam olmak kurtulamıyoruz..

Saygılar.

#18
tarık026

tarık026

  Gayretkâr Üye

 • YüzBaşı
 • 178 Mesaj sayısı:
Esselamü Aleyküm.

Değerli Arkadaşlar.
'yazanel' isimli Gayretkar Üyemizin sorusunun daha manidar ve de daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bizleri önce kendimizi tanımamız yönünde sevk ettiği için kendisinden Rabbim razı olsun İnşaallah..
Zira insan evvela kendisini tanımalıdır. Kul önce kendini tanımalı, kendini bilmelidir.
Hz. Mevlana'nın Mesnevi'de dediği gibi:
-Kendini bilen haddini bilir.
-Haddini bilen Rabbini bilir.
Su iner yokuşlardan hep basamak basamak,
Benimse alın yazım yokuşlarda susamak.

#19
Kureyşi

Kureyşi

  Müdavim

 • YüzBaşı
 • 724 Mesaj sayısı:
evet hoş bir konu...

İlk önce konuşması elbette...

Biraz sohbet her şeyi anlatır insana..

Sonra oturma kalkma adabı...

Sonrasına gerek bile yok...
(Biz burada çok) inceleriz, çünkü (kabirde çok) inceleneceğiz.

#20
zirveler.sessizdir

zirveler.sessizdir

  Sessiz Üye

 • Sivil
 • 36 Mesaj sayısı:
Bir insanı tanımak istiyorsanız onu konuşturun, şüphesiz ki insan dilinin altında gizlidir.
(Hz.Ali)

Gidişler, dönüşlerin aynasıdır aslında; son durak yolcusunun, son durağa ait olmadığı gerçeği gibidir bir bakıma. Yol bitmiyor,yolcuda bitmeyen yolda ilerliyor apaçık.

Zor bir karar verilmiş olsada, kararı verdiren sebepler sorgulanmaz ve sorgulanmayıda gerektirmez gidişler. Susulur ve gider insan, asla susmayı tercih etmiyor olsada.
...

ALİCevap Ekle