Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Cile54

Kişisel Bilgisayar Güvenliğiniz

Recommended Posts

Hepimiz bilgisayar, internet kullanıcısıyız. İnternette kendimizi korumamız ilk önceliğimizdir. Bazen gereksiz gibi görünen bir şifrenin çalınması, akabinde bir sitenin saldırıya maruz kalmasına ya da domainin çalınmasına ya da banka hesaplarınızın boşaltılmasına sebeb olabilir. Gözlerimizi dört açmalıyız. Bunun için bazı temel bilgilere vakıf olmak gerekir, püf noktalarını kulağımıza küpe yapmak gerekir.Sanal dünyada, kullanıcıların hesaplarını çalmaya yönelik o kadar çok yöntemler, teknikler var ki, bunlar anlatmak ile bitmez. Biz genel olarak bunlara karşı nasıl -temel olarak- bir güvenlik politikası izleyeceğimizi kısaca dilimizin döndüğü, bilgimizin elverdiği kadarıyla anlatmaya çalışacağız. Umarım n-f-k.com üyelerine faydalı olur.

-- Şifrelerinizi mutlaka harf ve rakamlardan oluşan karışık varyasyonlar yaparak kullanın ve düzenli olarak ayda bir ya da iki ayda bir değiştirin. Doğum günü, doğum tarihi, ya da klavyede birbirini takip eden rakamlar kullanmamaya özen gösterin. Eğer bilgisayarınızın güvenliğinden eminseniz, hesaplarınızı ve şifrelerinizi bir txt dosyasına kaydedip, oradan copy/paste yaparak da kullanabilirsiniz. Fakat, eğer ortak, paylaşımlı birden çok kişi ile beraber (kablosuz ağlar, kütüphaneler, iş yeri vs.) gibi yerden bağlanıyorsanız, böyle durumlarda dosyalarınız güvende olmayabilir. Önemli klasörleri gizleyin ya da paylaşıma açık klasör bırakmamaya önem gösterin.

-- Antivirüs (önerim; bitdefender, nod32, kaspersky) ve firewall (güvenlik duvarı, işletim sistemlerinin kendi güvenlik duvarları mevcuttur) kullanın. Antivirüsünüzü sürekli güncel tutunuz, update ediniz.

-- Mümkün mertebe kamuya açık yerlerden hesaplarınıza giriş yapmayınız. Eğer, böyle bir mecburiyetiniz olursa, mutlaka sanal klavye kullanın, cookielerinizi silmeyi sakın unutmayın. (Tabi tavsiyemiz giriş yapmamaktır.)

-- Msn, yahoo vs. net iletişim programlarından dosya alışverişi yapmamaya özen gösterin. (tanıdığınız insanlar da olsa, onların kontrolü dışında bilgisayar virüs gönderiyor olabilir ya da göndereceği dosyalar virüs/trojan/bacdoor vs. bulaşmış olabilir.)

--İnternet üzerinden [güvenliğine inandığınız sitelerden] indirdiğiniz dosyaları mutlaka güncel bir antivürüs programı ile taratın.

--ortak bir ağ üzerinden ya da kablosuz olarak bağlantı yapıyorsanız bilgisayarınızdaki paylaşım verdiğiniz dosyalara dikkat ediniz.

--internet üzerinden alışveriş yapmamaya dikkat edin. eğer alışveriş yapıyorsanız kredi kartı ile ödemeden ziyade havale yapmayı tercih edin. (bazı siteler sizin kredi kartı bilgilerinizi kaydeder ve veri deposunda tutar. Bunlar sistemde bir açık çıktığı zaman kötü amaçlı şahıslar tarafından ele geçirilebilme ihtimali taşır)

--Sürekli olarak registry¹ kayıtlarınızı takip edin [bunun için tavsiyem "HijackThis" programıdır. bununla ilgili anlatım teknik sınıf tarafından hazırlanacaktır. ], msnconfigde² çalışan programlarınızı kontrol edin. (registry kayıtlarını temizlemek ve bilgisayarınızın arkasında gizliden çalışan programları engellemek, temizlemek için "HijackThis" programını kullanmanızı tavsiye ederim. ilerde bu program ile ilgili bir konu hazırlarım inşallah.)

--Giriş yaptığınız sitelerde, hesaplarda "beni hatırla" seçeneklerini kesinlikle işaretlemeyin. Çıkış yaptıktan sonra mutlaka cookieleri³ ve temproary klasöründe [C:\Documents and Settings\....\Local Settings\Temp] depolanmış dosyaları siliniz. (Browserinizin active x kontrolüne dikkat edin. İnternet Explorer kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Firefox'u tavsiye ederim. )

Firefox için; Araçlar -> Özel Verileri Temizle, (tümünü tıklayın) -> şimdi temizle

Explorer 7 için; Araçlar -> internet seçenekleri -> Sil -> Tümünü Sil

-- Tanımadığınız kişilerden gelen e-postaları açmayın, e-postalarınıza gelen linklere de mümkün olduğunca tıklamayın. (Ben hiç bir linke tıklamam. Bu zamana kadar tıklamadığım için de bir şey kaybetmedim)

-- önemli dosyalarınızı, verilerinizi mutlaka yedekleyin. Yedek dosyalarınıza virüs bulaşmamaış olmasına da dikkat edin.

-- modem şifrelerinizi mutlaka değiştirin. Bazen modem şifreleri modem kurulduğundaki standart şifre neyse o şekilde bırakılır. örneğin; zyxel modemlerin kurulumundan sonra admin 1234, zoom modemlerde admin zoomadsl gibi. Eğer şifrenizi değiştirmediyseniz ya da standart şifrelerden farklı bir şifre yapılmadıysa mutlaka değiştirin.

-- Tabiki tüm bunların yanında şunu da her zaman aklınızın bir köşesinde bulundurun; "Bir bilgisayar, tüm fişleri çekildiği zaman güvenlidir." Yani biraz paranoyak davranın.

*Vakit buldukça bu tip makaleleri, püf noktalarını sizler için hazırlayacağız.

dipnot:

¹registry: Registry tüm Windows sistem ayarlarının tutulduğu bir veritabanıdır. bu veritabanının gerekli yerlerinde değişiklik yapılarak Windows'un istenen herhangi bir yerine hükmedilebilir. örneğin dosya ilişkilendirmelerinden sistem klasörlerinin isimlerine, ınternet bağlantı ayarlarından menülerin açılma hızlarına, sağ menüye komut eklemekten dosya, klasör ve sistem klasörlerinin simgelerine ve görünüm renklerine kadar aklımıza gelen her türlü ayarı yapabilme imkanı verebilmektedir. bnkz: windows - başlat - çalıştır 'a gelip, regedit yazıp tamam derseniz, regetit (kayıt defteri düzenleyicisine) girmiş olursunuz.

²msconfig: windows işletim sisteminde, bilgisayarın açılışı ile beraber çalışan programların ve işlemlerinin kayıtlarının tutulduğu, ayarlarının yapılabileceği bölümdür. windows - başlat - çalıştır 'a gelip, msconfig yazıp, tamama tıklarsanız görebilirsiniz.

³cookieler (çerezler) bir web sayfası sunucusunun sizin bilgisayarınızın hard diskine yerleştirdiği ufak bir text dosyasıdır.Girmiş olduğunuz web sitesinin bir sonraki ziyarette sizi tanıması için geçerli bilgileri barındırırlar.

Teknik Sınıf

Not: Alıntı değildir, N-F-K.Com üyeleri için hazırlanmıştır.

Döküman gerçekten harika ve kişisel güvelik için dört dörtlük durumda.

Antivirüs kullanmak artık bir zorunluluk bütün kullanıcılar için. Fakat Antivirüs programları her zaman için işe yaramazlar. Her zaman dedikleri gibi; en iyi antivirüs sizsiniz. Ben antivirüs kullanmıyorum, kullanmamda orası ayrı. Virüslerimle mutluyum :) Trojan ve keylooger yemedikten sonra gerisi önemli değil ki zaten keylogger için yeterince önlem aldığımı düşünüyorum. Regedit sürekli kontrolüm altındadır.

Ben HijackThis programının anlatımını merakla bekliyor olacağım.

Katılmadığım tek bir nokta var. O da en iyi browser'ın firefox olduğu. Bana göre en iyisi Opera'dır. Sonra İnternet Explorer, Firefox, Safari ve Ch-rome* (Yeni bir internet tarayıcısı biliyorsunuz. Basit görünümlü diye kullanmaktan çekinebilirsiniz. Ama oldukça hızlı ve güvenli. Ek olarak ram'inizi kesinlikle en az kasan internet tarayıcısıda Ch-rome Tarayıcısıdır.) gelir. Sıralama yapamıyorum bunların aralarında. Ama seçimim belki Ch-rome olur. Genelde İnternet Explorer kullanırım. Firefox 3 kasıyor sistemi. Onun dışında hepsinden de memnunum.

* Ch-rome yazınca sorun veriyor. Yasak kelimeler arasında sanırım. h ve r arasındaki - yi kaldırınız.

Öncelikle alıntı olmayan güzel yazınız için çok teşekkür ederim..

Bende HijackThis programının anlatımını merakla bekleyenlerdenim..

"Tanımadığınız kişilerden gelen e-postaları açmayın, e-postalarınıza gelen linklere de mümkün olduğunca tıklamayın." demişiniz..Bir webuzmanı o linklere tıklamak yerine copy-adres çubuğuna paste yapılırsa zararlı yazılımlardan uzak kalınabileceğini bildirmişti..

Birkaç ay önce abiminde msn üzerinden şifresini çalmışlardı..Herkes o adresi unutsun diyordu ama her adres önemsiz değildir hele ki bankalarla irtibatta olduğunuz adresleriniz varsa..Elhamdülillah ki ben bir yolunu bulup adresi geri almıştım..Şifre çaldıran arkadaşlara çok güzel kaynaklar sunabilirim ama dileğim şifrenizi hiç çaldırmamanız tabiki..

Browser konusunda da Mozillayı tek geçerim diyecektim taa ki Opera'ya geçene kadar..Kesinlikle çok hızlı ve kullanışlı..

Softpedia sitesi Opera, Firefox ve IE7 ile ilgili bir test yapmış.

Sayfa açılış hızı ve ram tüketimi konusundaki sonuçlara göre Opera iyi durumda. İşte sonuçlar:

Sayfa Açılış Hızları:

IE7: Önizle

IE7%20-%20CSS%20renderinglarge.png

Firefox: Önizle

Firefox%20-%20CSS%20renderinglarge.png

Opera: Önizle

Opera%20-%20CSS%20renderinglarge.png

Ram Tüketimi: Önizle

IE7-vs-Firefox-2-0-vs-Opera-9-20-4.png

Kaynak

Ayrıca çok merak ettiğim bir konu var..Web messengerdan(ebuddy gibi sitelerden) msne bağlanmak ne denli güvenli..Bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekleyeceğim :)

tabiki css rendering ya da salt js performansına göre karar vermek pek doğru olmayabilir. Yani, burada pek çok farklı ekstra etken var. Tüm browserların sayfaları yorumlama, renderlama yöntemi farklı. Eklenti desteği, güvenlik, vs. ve fazlası etkeni de sıralayabilirsiniz. çok fazla kişiselleştirilebilir ve esnek bir tarayıcıdır firefox... Tabiiki Firefox'un fazla ram tükettiği doğrudur. (Şu anda linux üzerinde ne kadar tükettiğini bilemiyorum, ama windows ile arada ciddi farkı hissediyorum (: ) opera'da ciddi güvenlik açıklarından bahsediliyor. Uzun süredir takip etmediğimden şu anda bu konuya hakim değilim. ie kullanamayın, hatta windows kullanmayın, ne kullanırsanız kullanın :)

ebuddy güvenilir bir site. ama illa da tarayıcı üzerinden girmek zorunda iseniz acizane tavsiyem ; webmessenger.msn.com

selametle.

Peki hocam Pardus, Pardus hakkında ne söylersiniz :)

Bu Link herşeyi açıklar. (:

selametle.

Bu Link herşeyi açıklar. (:

selametle.

Ama bu Linux..Yoksa ben takip etmeyeli Linux ve Pardus anlaşmaya mı gitti :)

Bi de geçen eklemeyi unutmuşum, şimdi ekleyim dedim..

mozillaakoa7.gif Bu çok hoşuma gidiyor :D:(

tartjo1.jpg