Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
trradomir

Marmara Kıraathanesi Belgeseli (ful 6 Bölüm Download)

Recommended Posts

Marmara Kıraathanesi'ni bilirsiniz, neredeyse devrin tüm muhafazakar entellektüellerinin bir araya geldiği ve gerek kendi aralarında, gerekse de kanı kaynayan bazı gençlerle (ki şu an bir kısmı şöhret şarabından içmiş, Türk fikir tarihine girmeyi becermiştir) muhabbet ettikleri, hasreti çekilen bir irfan ocağı... Üstad, Hilmi Oflaz, Serdengeçti, Mehmed Niyazi (hocamız o zamanlar ufaklık tabi), Mükremin Halil İnanç ve Sezai Karakoçç gibi şahsiyetlerin de içlerinde yer aldığı geniş bir akademisyen, fikir adamı, aksiyoner, sanatçı ve çaplı öğrenci kadrosu bu kıraathanede bir araya gelir ve mükemmel bir sohbet meclisi teşkil ederek ilm-ü irfanını çevredekilerle paylaşır,, kendilerini dinleyenleri mest ederdi.

Bu kıraathaneyle ilgili çekilen 6 bölümlük Marmara Kıraathanesi belgeselini sanırım Internet ortamında tüm bölümleriyle ilk kez download'a sunan kişi ben oluyorum. n-f-k.com 'a hediyemdir.

Linkleri vermeden önce lafı ucundan bucağından çekiştirip uzatarak sizlere biraz daha işkence edeceğim. Biraz sabredin. Belgesel, daha ziyade 27 Mayıs hadisesi etrafında çekilip kurgulanan bir ürün olmuş. Belgeselin metin yazarı kimdir bilmiyorum ama biraz dövesim var kendisini. Belgeseli sunan arkadaşın 'Farklı renklerin dostça mücadelesi' geyik çiftliğinde kaybolması bir yerden sonra insanı 'Yeter ulan artık' nidasıyla patlatacak kadar bayıyor, fakat siz belgesel metninden ziyade kıraathaneye konsantre olmaya çalışırsanız gerçekten güzel bir belgesele dönüşüyor izleyeceğiniz video'lar. Bir de DP, fikir hürriyeti, matbuat gibi mevzularda da bir miktar yorumlama ofsaytı var belgeselin, yalnız dediğim gibi asıl konsantre olunması gereken kısım belgeselin metni değil, kıraathane olmalı.

'Marmara kıraathanesi gibi bir yerimiz olsaydı da gidip sohbet etseydik, böyle insanların bir araya geldiği gayriresmi mekanlarda vakit tüketseydik' diye içimden geçiyor yıllardır. Bırakın böyle bir mekanı yeniden tesis edebilmeyi, Marmara kıraathanesini ve Üstad'ın evini bile yıktırmış sepet bir milletiz. Gelin de bu eşekliğe iyi bir dahleylemeyin. Oy Marmara Marmara, ne kadar bahtun kara buyuran İsmail düdüt hazretlerine selam olsun. Tamam tamam ekşitmeyin gül yüzünüzü, şaka yaptık be! Vermem linkleri, görürsünüz gününüzü. Heh adam olun şöyle.

Göreceğiniz 8 parçadan oluşan bu paketin tamamını izleyebilmek için yaklaşık olarak 1.3 GB'lik bir download yapmanız gerekiyor, kotalı ADSL kullanan arkadaşlardan özür filan dilemiyorum, kendi düşen ağlamaz. Bu arkadaşlar dosyaları birkaç aya bölerek de indirebillir.

Tamamı değil de yalnızca birkaç partı indirilmiş olan rar paketlerinin içine bakabilmeyi mümkün kılan bir metoddan, Buradaki konuda bahsedilmişti. İlk birkaç part'ı indirdikten sonra linkini verdiğim konudaki bilgilerden de istifade ederek, indirdiğiniz kısmın ihtiva ettiği dosyaları, tüm part'ları indirmemiş olsanız bile izleyebilirsiniz.

8 part, 6 dosya içeriyor.

Mehmet Niyazi Özdemir'in Deliler ve Dahiler adlı romanını belgeselin üstüne okumanızı şiddetle, hiddetle ve dahi asabiyetle tavsiye ederim. Kanımda psikopatlık var.

İşkence bitti gözünüz aydın. Enjoy this!

http://rapidshare.com/files/159271772/marm...anesi.part1.rar

http://rapidshare.com/files/159321163/marm...anesi.part2.rar

http://rapidshare.com/files/159397935/marm...anesi.part3.rar

http://rapidshare.com/files/159433352/marm...anesi.part4.rar

http://rapidshare.com/files/159548388/marm...anesi.part5.rar

http://rapidshare.com/files/159569036/marm...anesi.part6.rar

http://rapidshare.com/files/159594283/marm...anesi.part7.rar

http://rapidshare.com/files/159453625/marm...anesi.part8.rar

Rar Şifresi: n-f-k.com

Bu hayırlı iş için teşekkür etmek bir mecburiyettir trradomir. İzleyiciye çok şey katacağı muhakkak. Bizim cenahın Marmara K.ya dair olan geçmişini bilmemek kayıptır. Bilmek ise temiz gönüllerimiz için kazançtır. Tekrardan teşekkür ederim, sağol.

Vay vay vay bu ne güzel paylaşım. Allah razı olsun. Marmara Kıraathanesi'nin adını sıklıkla duyardık sağda solda; fakat ihtiva ettiği manadan bihaberdik. Bu vesileyle mevzuya ecnebi kalmaktan kurtulduk. Eyvallah trradomir usta...

Eyvallah, rica ederim. Dosyanın tamamını indiren arkaadaşlar hata olup olmadığı konusunda fakiri bilgilendirirse, hata veren partition'ı yeniden yükleyebilirim.

Hata yok. Gönül rahatlığıyla herkes indirebilir.

Teşekkür ederim adminim.

Bu arada daha evvelden verdim mi hatırlamıyorum, ama şimdi vereceğim. Okunmasını şiddetle, hiddetle ve asabiyetle tavsiye ettiğim Dahiler ve Deliler kitabını da upload ediyorum ve linkini kopyalıyorum. Rar şifresi yine n-f-k.com diyecektim de Yok ya valla şimdi şifre koymaya üşendim, HDD'mde hazır rarlı hali vardı, onu atıyorum. Bu sefer kitabın düzeltmeleri bana ait, taraması değil. İndiriveyin gaari.

http://rapidshare.com/files/161722765/Mehm...erVeDeliler.rar

trradomir ben kitabı indiremedim. Acaba linkte mi bir sorun var yoksa ben mi beceremedim? Kitabı bilgisayarına indiren var mı bu arada?

trradomir ben kitabı indiremedim. Acaba linkte mi bir sorun var yoksa ben mi beceremedim? Kitabı bilgisayarına indiren var mı bu arada?

Linkte bir sorun bulunmuyor, rapidden indiremediyseniz buraya tıklayarak da indirebilirsiniz.

Mehmet Niyazi Hoca'nın maziden gelen esintilerin romanlaştırılarak günümüze taşınması işini muvaffakiyetle gerçekleştiren kitabı bir harika. Marmara kıraathanesine girmiş, sandalyelerden birine oturmuş ve o sohbetlere bizzat kulak kabartmış kadar olabilirsiniz kitabın muhtevasına daldığınız vakit. Gene Trradomir kardeşimin başka bir başlıktaki tavsiyesi üzerine okumuştum kitabı. Belgeselini izlemek de ayrı bir katkı sağlayacaktır. Her iki paylaşım ve kültür dünyamızı geliştirmek için verdiğiniz emeklerden dolayı teşekkür ediyorum. Elinize, cömertliğinize sağlık.

Kitap txt formatında. Açmak için adobe reader programını kullanmak iktiza etmiyor. Txt dosyası sıkıştırıldığı için bilgisayarınızda WinRar programı yoksa kitap açılmayacaktır. Eğer program yoksa buraya tıklayıp indirip kurabilirsiniz. Bunun dışında kitabın açılmamasına sebep teşkil edecek bir müsebbip görünmüyor gibi :)

Kitap txt formatında. Açmak için adobe reader programını kullanmak iktiza etmiyor. Txt dosyası sıkıştırıldığı için bilgisayarınızda WinRar programı yoksa kitap açılmayacaktır. Eğer program yoksa buraya tıklayıp indirip kurabilirsiniz. Bunun dışında kitabın açılmamasına sebep teşkil edecek bir müsebbip görünmüyor gibi :)

Tamamdır, sorunun nerden kaynaklandığı ortaya çıktı. Bendenizin bilgisayarında WinRar programı yoktu. Ama şimdi oldu. Herşey için teşekkürler.

Kitabı indirdim Reyhan sayesinde çok da güzel gidiyor fakat belgeseli indiremiyorum. Yardımcı olsanız..

Reyhan hanım saygılar :)

Belgeselin tamamını izlemek için 8 parçaya ayrılmış olan dosyaları tek tek indirip birleştireceğiz. İlk linke tıklayınca aşağıdaki sayfa açılacak. "Free user" yazan yere tıklayacağız.

48323285ad0.jpg

Açılan ikinci sayfada indirme linkinin aktif olmasını bekleyeceğiz. Dosyanın büyüklüğüne göre bu zaman azalıp çoğalabiliyor. 131 seconds (saniye) bekledikten sonra dosyamızı indirebileceğiz.

24238445nl5.jpg

131 saniye geçtikten sonra aşağıda görüldüğü gibi bir download butonu çıkacak. Butona tıklayacağız.

50403240sy6.jpg

Ve karşımıza indirme penceresi gelecek. Kaydet'e tıklayacağız. Bilgisayarınızda flashget varsa o da açılabilir, onunla da indirebilirsiniz.

27030287ge9.jpg

8 linkin hepsi için de aynı işlemi uyguluyoruz. Ama rapidden bir dosya indirdikten sonra ikinci dosyayı indirmek için 1 saat beklemek gerekiyor. Beklememek için modemi açıp kapamak lazım. Ya da telefonun fişini de çekip takabilirsiniz. :)

Dosya birleştirme yöntemine de buraya tıklayıp bakabilirsiniz. Birleştirme esnasında şifre isteyecektir. Açılan pencereye n-f-k.com yazacağız. Takıldığınız yer olursa sorabilirsiniz. Hayırlı seyirler :D

Olmuyor yaaa. Bende o dediğiniz sayfa açılmıyor güya Flash Downloader diye program var yüklüyor sonra arşiv bulunamadı diye ileti çıkıyor. Çok gıcık ya :)

O zaman flash downloader açıldığında iptal butonuna tıklayın (iptal butonu olması lazım), resmini verdiğim ilk sayfa ve sonrasında diğerleri açılacaktır. Her aşamada Flash Downloader kendini gösterebilir, her seferinde iptal deyin.

Yok denedim olmuyor. Anladım ben zaten nasip değil :)

Bizim tıfıl gelsin bir de ona soracağım.

Yine de teşekkür ederim Reyhan :D

selamlar,

arkadaslar bu aralar mehmed niyazinin dahiler ve deliler kitabini okuyorum.

lakin benim aklima birsey takildi. kitabi okuyan arkadaslar bilirler ki, kitapta bir cok olay, konusma nakledilmektedir.ben bunlarin ne kadar gercek olup olmadigini merak ediyorum. ornegin ustadin napolyonu anlatmasi, sonra mukrimin halil'in kanuni olayini anlatmasi filan. yani bunlar not edilmis seyler mi? yoksa yazar atma gucunu kullanarak mi yazmis. bilen birisi aciklarsa cok sevinirim.bide ordaki karakterler ne derece dogrudur ?

selam ve muhabbetle.

Kartal, kurgu. Binbaşı Hüsrev de muhtemelen kurgudur, onu bilmiyorum. Bunun yanında romanda pek görünmeyen birkaç kurgu şahıs daha olabilir, hatırlamıyorum şu an romanın tamamını. Fakat Napolyon mevzuu Üstad'ın konferanslarında filan da sıkça bahsettiği bir hadisedir. Marmara kıraathanesini önemli bir merkez olarak karşımıza çıkaran; böyle hadiselerin, böyle güzel insanlar tarafından böyle leziz sohbetler içerisinde anlatılmasıdır zaten. Gerçek kişilerle ilgili anlatılanlar, hakikati yansıtıyor. Ha mesela Mükremin Halil belki yazarın anlattığı kontekst içerisinde bunu anlatmamıştır ama mutlaka anlatmıştır. Emin olabilirsiniz. Pek çok farklı kaynaktan teyiti mümkün bunların. Hatta kurgu karakterlerin de ben aslında o gün kıraathaneye takılanlar arasında yaşayan tiplerden biraz uyarlama olduğu fikrindeyim. Onlar da kıraathane ruhunu yansıtan şahıslar... Boşuna 'Nerde böyle güzel mekanlar' diye hayıflanmıyoruz efendim yani :shake2: Mehmet Niyazi zaten belgesel romanların piridir. Doğru yazar genelde.

selamlar,

cok tsk ederim abi, kartalin kurgu oldugu her yerinden belli zaten, buram buram hayal urunu kokuyor. lakin diger tiplerde cok enterasan kisiler,aslinda benim takildigim nokta kisilerden cok anlatilan olaylar.

soyleki, kanuni olayi gercekten beni bile huzunlendirdi, ki siz dusunun ordakilerin halini.:shake2:

neyse aciklama icin tsk ederim, kitap hakkinda aciklayici olmasi bakimindan birseyler yazmak istiyorum, kafamda da kurguladim, hele su kitap bitsinde yazariz insallah .

hadi selam ve muhabbetle