Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Ali NFK

Üstad Hazretleri'yle Ilgili Bir Slayt...

Recommended Posts

Esselamu Aleyküm değerli gönüldaşlar.

Site için, hem tanıtım amaçlı hem de paylaşım için, Üstad'ın (Allah ondan razı olsun) resimlerinden oluşan bir slayt hazırladım.

İnşallah beğenirsiniz.

Vesselam...

Buyurun:

http://rapidshare.com/files/222191986/Neci..._Slayt.wmv.html

Youtube üzerinden izlemek için: http://www.youtube.com/watch?v=pNP0tTlvpNQ

Google video üzerinden izlemek için: http://video.google.com/videoplay?docid=6332796247698633294

Güzel bir video olmuş, elinize sağlık. Youtube gibi video paylaşım sitelerine üye olarak videoyu oralara da yükleyebilirsiniz, video daha fazla kişiye ulaşır.

Reyhan Hanım, ben pek anlamıyorum o işleri. :) Zaten bu videoyu da kızkardeşimle beraber yaptık. Videoyu indirdiyseniz eğer siz yaparsanız sevinirim. Yahut diğer üyelerden biri...

Selametle...

Kız kardeşinize de teşekkür ederiz, onun da eline sağlık. :) İki siteye yükledim videoyu, linkleri sizin ilk mesaja ekledim. O linklerden izlenebilir.

Meşhur mu oldum ben şimdi? Adımı falan da yazsaydım keşke. :)

Allah razı olsun Reyhan Hanım, kardeşiminde selamı var.

Selametle...

Allah razı olsun efendim, teşekkür ederim.

Bu vesileyle size de hoşgeldiniz diyelim.

Vesselam...

Videonun içeriğinden yahut Üstad Necip Fazıl ile olan alâkasından bahsetmeyeceğim. Benim çekincem bu şıkların dışında. Hepimiz üstadı seviyoruz, kendisine saygı duyuyor, onun hatırasını bugün yaşatmak adına, kubur farelerinin cirit attığı meydanda asil bir insanın hayatını ve öğretilerini okuyor, anlamaya çalışıyor ve bir kez daha kendisini her seferinde rahmetle anıyoruz...

Fakat efendiler, başlığı açan Ali Nfk' nın tarzı hiç hoşuma gitmedi. Üstad Hazretleri ne demek ? Bu çok ama çok yanlış bir kelime. Bugün nice peygamberden bahsederken, '' peygamber olup olmadığı belli değil, biz yine de emin konuşmayalım '' diyoruz ve onlara dahi '' Hazret '' demekten ar duyuyoruz. Ama Necip Fazıl' a '' Hazret '' yakıştırması yapmak, onun ruhunu yüceltmez, aksine hiç hak etmediği şekilde belki daraltır bile. Ona büyük hürmet duyuyoruz ama, hüsnüzanda bulunurken sınırları aşmayalım. Üstelik bu kalıbı kullanan kişi site yöneticilerinden. Unutmamak lâzım ki hangi mevkide olursak olalım, belki bir sokak dilencisi takvasıyla herkesten üstündür. Ben kendimi bu şekilde yaftalamıyorum, amacım, yönetici de olsa, yapılan yanlışı o kişinin suratına karşı ve herkesin içinde söylemek...

Ali kardeşimizin iyi niyetinden şüphemiz yok lâkin, İsmet Paşa' dan Gazi' ye kadar putlaştırılan bir sürü insan geldi geçti bu memleketten. İşte biz bugün, onların putlaştırılmasına ve ilâh konumuna getirilmesine içerlerken bizim içimizde olan adamların böylesine görünürde iyi, ancak iç manada berbat hatalara düşmesi şahsımı yaralamıştır. Bu yazımı nacizane bir tenkit olarak anlayınız, altında başka manalar aramayınız. Niyet iyi, akıbet iyi... Ben de bu iyi niyete mukabil, Üstada yalnızca bir kere '' Hazret '' diyorum... Bu da sadece bizlerin hüsnüzanını belli etmek içindir, bunun dışında bir çok din müctehidi bile '' Hazret '' kelimesini kendisine yakıştıramazken, dava adamı ve pirimiz Necip Fazıl' a bu lakabı kendi ellerimizle takdim etmemiz, yaşasaydı en başta onu derinden sarsardı... Velhasıl, fazla uzatmayalım lafı. Tek istediğim şey, mefhumlar karışmasın...

Allah' ın selâmı üzerinize olsun...

Güzel kardeşim, "Hazret" ünvanı sadece Peygamberlere mahsus bir ünvan değildir. Bu yüzden ki Peygamber olup, olmadığını bilmediğiniz bir şahıs, en yüzeysel mantıkla velidir. Velilere de hazret demekte bir beis yoktur, onun içindir ki "ar" etmenize de gerek yoktur.

Hazretin kelime anlamını ise "hürmet maksadı ile büyüklere verilen unvan" diye niteleyebiliriz.

Üstad'a, Hazreti Üstad demek, onu putlaştırmaz; nasıl ki Yavuz Sultan Selim Han Hazretleri yahut Hazreti Halid Bin Velid (Radyallahu Anh) der iken, bu yüce şahsiyetlere "Hazret" demekle, onları putlaştırmıyorsak; aynı şekilde bu durum Üstad Hazretleri'nde de geçerlidir.

İnsan, Allah yolunda, "emr-i bi'l maruf ve nehyi münker" üzerine Kur'an ve Sünnet anlayışını hayatına nakşettirdikten sonra, o insan, Hazreti İnsan'dır.

Bu konuda rahat olabilirsiniz.

Esselamu Aleyküm sevgili kardeşim, gönüldaşım Alatav.

adıdeğmez'in yorumu benimde yorumumdur. Cevap diye kendinize üstlenebilirsiniz.

Birkaç ay önce İslami Kısaltmalarla ilgili bir başlık açmıştım gene söyliyeyim:

Hazreti (Hz.) - İslama ve müslümanlara hizmet etmiş kişiler için kullanılır. Ayrıca Peygamberler içinde kullanılır.

(Ki peygamberilerin ayrıdır. A.S. gib...)

Üstad Necip Fazıl'ın hizmetinden ötürü bu üslubu kullanmaktan çekinmiyorum. Evet, biz kimlere kimlere hazreti bilmem ne dedikten sonra...

Videonun içeriğinden yahut Üstad Necip Fazıl ile olan alâkasından bahsetmeyeceğim. Benim çekincem bu şıkların dışında. Hepimiz üstadı seviyoruz, kendisine saygı duyuyor, onun hatırasını bugün yaşatmak adına, kubur farelerinin cirit attığı meydanda asil bir insanın hayatını ve öğretilerini okuyor, anlamaya çalışıyor ve bir kez daha kendisini her seferinde rahmetle anıyoruz...

Fakat efendiler, başlığı açan Ali Nfk' nın tarzı hiç hoşuma gitmedi. Üstad Hazretleri ne demek ? Bu çok ama çok yanlış bir kelime. Bugün nice peygamberden bahsederken, '' peygamber olup olmadığı belli değil, biz yine de emin konuşmayalım '' diyoruz ve onlara dahi '' Hazret '' demekten ar duyuyoruz. Ama Necip Fazıl' a '' Hazret '' yakıştırması yapmak, onun ruhunu yüceltmez, aksine hiç hak etmediği şekilde belki daraltır bile. Ona büyük hürmet duyuyoruz ama, hüsnüzanda bulunurken sınırları aşmayalım. Üstelik bu kalıbı kullanan kişi site yöneticilerinden. Unutmamak lâzım ki hangi mevkide olursak olalım, belki bir sokak dilencisi takvasıyla herkesten üstündür. Ben kendimi bu şekilde yaftalamıyorum, amacım, yönetici de olsa, yapılan yanlışı o kişinin suratına karşı ve herkesin içinde söylemek...

Ali kardeşimizin iyi niyetinden şüphemiz yok lâkin, İsmet Paşa' dan Gazi' ye kadar putlaştırılan bir sürü insan geldi geçti bu memleketten. İşte biz bugün, onların putlaştırılmasına ve ilâh konumuna getirilmesine içerlerken bizim içimizde olan adamların böylesine görünürde iyi, ancak iç manada berbat hatalara düşmesi şahsımı yaralamıştır. Bu yazımı nacizane bir tenkit olarak anlayınız, altında başka manalar aramayınız. Niyet iyi, akıbet iyi... Ben de bu iyi niyete mukabil, Üstada yalnızca bir kere '' Hazret '' diyorum... Bu da sadece bizlerin hüsnüzanını belli etmek içindir, bunun dışında bir çok din müctehidi bile '' Hazret '' kelimesini kendisine yakıştıramazken, dava adamı ve pirimiz Necip Fazıl' a bu lakabı kendi ellerimizle takdim etmemiz, yaşasaydı en başta onu derinden sarsardı... Velhasıl, fazla uzatmayalım lafı. Tek istediğim şey, mefhumlar karışmasın...

Allah' ın selâmı üzerinize olsun...

ham ve kaba softalık araştırmadan bilmeden yazmak böyle oluyor demekki.keşke selamı da Allahın lisanıyla verseniz.vesselam

Peygamberlerin ve Sahabelerin adı anılırken ''Hz.'' ismin başına gelmeli, velilerin ve zamanının büyük insanları için ise sonda hazretleri denilmesinde bir sakınca olmadığını Üstadın bir kitabından hatırlar gibiyim. Hazreti veya hazretleri ifadesinin ismin başına veya sonuna gelişine göre farklı anlam taşıdığından bahsediliyordu sanırım.

Yanlışsam düzeltin lütfen.

Esselamu aleyküm

Selamun Aleyküm öncelikle ;

slayt paylaşımını yapan arkadaşa öncelikle çok teşekkür ederim yalnız ricam rapid linkini yenilerse çok sevinirim çünkü link ölmüş ..

selam ve dua ile ..

Yeniçeri38 mahlaslı üyeye cevaptır;

Hayır efendim, kitaplardan öğrendiğin ham ve kaba softa tabirini bilakis kendine yakıştırsan daha evlâ olur. Siz Necip Fazıl' ı bir şair, bir yazar, davasıyla aksiyonu birleştirebilmiş bir fikir adamı olarak değil bir put olarak sevme sevdasına düştüyseniz işte burada yanılıyorsunuz...

Sonra, neden beklenen kahraman çıkmıyor ? Beklenen kahraman, sizin ve sizin gibiler yüzünden toplumun içinde silinip gidiyor. O kadar bağnaz ve o kadar yobazsınız ki, tamamen halis niyetlerle yazılmış bir yazıyı bile tenkit edebiliyorsunuz...

Yazıya Allah' ın selâmıyla başlamaya gelince... Bunu keşke sen yapmış olsaydın da, en azından söyleyebilecek yüzün olurdu...

Sana da nacizane tavsiyem;

Önce cümle kurmayı öğren, cümle başlarındaki harflerin büyük yazılacağını bil, dilini geliştir ve öyle çık karşıma. Mahalle kabadayısı ağzı, üstadın forumunda sökmez...

Alim ile sohbet etmek lal-ü mercan incidir, cahil ile sohbet etmek günde bin can incitir...

Sevgili Gönüldaş Alatav, Esselamu Aleyküm.

Senin hatrına ki halis bir mümin ve Büyük Doğucu olduğuna inanıyorum, bir daha bu tabiri kullanmayacağım. İnşallah gözünde kötü bir izlenim bırakmamışımdır. Eleştirin için teşekkür ederim. Selametle...

Esselâm...

Sevgili Ali NFK kardeşim;

Daha önce de belirttiğim gibi, ben mevzuya tamamen eleştirisel yaklaştım. Benim, ne herhangi bir kimseyi yaptığından dolayı yermek, ne de bir din alimi gibi ahkâm kesmek gibi bir niyetim yoktur, olamaz da...

Hani biz, yani Büyük Doğucular, putlaştırılmaya, heykelleştirilmeye karşıyız ya, hani biz, yani Büyük Doğucular, kemalistlerin, bugün Atatürk' ü nasıl putlaştırdığını görüp de bu putperestlerden tiksiniyoruz ya, işte biz, yani Büyük Doğucular, en nefret ettiğimiz ve yanından dahi geçmeye korkacağımız çukurun içine, yine kendi ellerimizle yuvarlanıyoruz...

Merhum Necip Fazıl Kısakürek' in fikirlerini, şiirlerini, usta bir mimar edasıyla yazdığı cümleleri gıptayla okuyor, Allah' a, İslami davaya böyle bir aksiyon adamı kazandırdğı için dua ediyoruz. Üstadın karşısında olan herkese üstadı anlatmak boynumuzun borcu olsun. Lâkin... Evet, lâkin var...

Gelin, çok sevdiğimiz Necip Fazıl Kısakürek' i bir başka cepheden inceleyelim. Babıali isimli eserinde belirttiği gibi, '' Hakkı hak için iptal caizdir ''... Evet, hazret kelimesi saygı ifade eden bir kelime olabilir. Ama bu kelimenin, ismin sonunda mı, yoksa başında mı yazıldığı hiç önemli değildir...

Necip Fazıl, İslâmi davayı hayatı pahasına savunmuş, bir dava adamıdır. İnanıyorum ki Allah onun ruhunu cennetine kabul etmiştir. Fakat, ne olursa olsun, günahı olmayan, ancak ve ancak insani zaaf olarak her beşerde zuhur eden bir takım basit hataları mevcut olan peygamberlere kullanılan '' hazret '' ifadesinin '' Ben bu kapının, kölesinin, kulunun kölesiyim '' diyen Necip Fazıl' a kullanılmasından ötürü '' ar '' duyduğumu belirttim. ve eminim, yaşasaydı, bizi bir güzel paylar, o babacan sesiyle iyi de bir haşlardı...

Ali kardeşim, içinde hiçbir kötülüğün olmadığını biliyorum. Kızgınlığım sana değil, beni ham ve kaba softa olarak nitelendiren, halbuki bağnazlığın en büyüğünü yapan Yeniçeri38 mahlaslı üyeyedir. Benim için bir şey değişmez, ben yine '' hazret '' kelimesini kullanırım diyorsanız, o da sizin bileceğiniz iştir. Zaten günahın dibine kadar batmışız, '' hazret '' demişiz çok mu diyenler de olacaktır...

Günahın her türlüsünü işledik, hatta ben kendimi günah kervanında su bile taşımaya memur olamayan basit bir köle olarak görüyorum, ben bir hiçim... Farz edelim her rezilliği işledik... Şahsi olarak, günahın her türlüsüne battık. Ama, putlaştırmanın en küçüğüne bile olsa yaklaşmak, en rezil günahları işlemekten bile beter... Mezar taşında ismi bile yazmayan Necip Fazıl' ın mütevaziliği hepimize örnek olsun...

Allah muhafaza, yarın öbür gün aklıevvelin biri çıkar da, üstadın mezarını çevreleyen demir parmaklıklara '' çaput '' bağlamaya kalkarsa, işte o gün başımızı taşlara vururuz... Olmaz demeyin, burası Türkiye !

Saygılarımla...

kardeş sen hazret kelimesinin anlamını biliyormusun?

peygamberler için kullanılması peygambere özgü olduğu anlamına gelmez.peygamberlerin Allah'ın kulu olması başkalarının Allah'ın kulu olmasını engellemiyorsa bir kelimenin peygamber için kullanılması o kelimenin peygambere özgü olduğu anlamına gelmez.durum böyleyken siz kendinizi aşmış ve hz.peygamberden başkasına hazret demenin günah olduğunu iddia ediyorsunuz.bunu da nerden çıkardınız.daha anlamını bilmediğiniz kelimelere değişik özellikler yüklüyor sonrada o kelimeye yüklediğiniz özelliklere göre saçma sapan fetva veriyorsunuz.

bide putlaştırmaktan bahsetmişsiniz.eğer o kelime putlaştırıyorsa hz.peygamber (s.a.v) için kullanılıncada putlaştırmış oluyor.eğer değilse putlaştırma iddianız çökmüş oluyor.

isterseniz daha fazla uzatmayın çünkü git gide daha fazla saçmalamaya başlıyorunuz.yakında şirk filan da dersiniz.zira artık bir fikri savunmak için değil kendinizi haklı çıkarmak için yazıyorsunuz ve buda size saçmalatıyor.

son olarak sizin beğenmediğiniz yeniçeri isimli üye tek cümle ile sizi o kadar ezmiş ki koskoca bir paragraflık (hakaret dolu) cevabınız bile kuyruk acınızı dindirmemiş.

bu arada herkes rahatlıkla anlayabilir ki burda mahalle kabadayısı ağzıyla konuşan bir kişi varsa o da sizsiniz.ve kabadayı ağzının burada sökmeyeceğini söyleyen birinin başta üstadın sitesindekilerin böyle biraz yalakalık birazda kabadayılık kokan laflara pirim vermeyeceğini bilmesi gerekirdi.

(yeniçerinin 1 cümlesine 1.5 sayfa hakaret etmişsiniz.galiba buna bir kitaplık dolusu hakaret edersiniz)

hadi selametle.

Esselâm...

Görüyorum ki fikircilesi, mevzu seninle hiç de alâkalı olmadığı halde ortaya çıkıp zillerini şıkırdatmışsın...

Sana kitaplık çapta lâf anlatmaya gerek yok, zira anlamazsın... Sana üstadın bir nüktesiyle cevap vermek en doğrusu olacaktır;

Ucuna sivrisinek kondu diye 35'lik topu ateşleyemem...

Bir başka vecize daha var ama, ağır olur, kaldıramazsın...

Esselâm...