Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Ali NFK

Üstad Hazretleri'yle Ilgili Bir Slayt...

Recommended Posts

yazdıklarınızı okudum ve cevap verdim.sizde cevabı kaldıramadınız yine saçmaladınız.beni sivrisinek gibi gördüğünüzü iddia edip bana cevap verdiniz.ama yazdıklarıma değil.yani cevap yazmış olmak için cevap yazdınız ve yine kendinizle tezata düştünüz.

ben boşuna demiyorum sizin mesajlarınız artık bir fikri savunmak için değil şahsınız savunmak için ve bunu hakkı savunur gibi gösterdiğinizden Allah sizi tezata düşürüyor. size saçmalattırıyor.

"mevzu senle alakalı olmadığı halde "demişsiniz haklısınız.kendimle alakalı olmadığı halde hakkı savınmak için yazdım.ama siz buna "zilleri şakırdatmak" diyorsunuz. sizinki için doğru bir tabir şahıs davasında olduğunuz için sizin yazılarınız hakkında kullanılabilir.ama benimki için bu söz uygun değil zaten şahsımla alakalı olmadığını siz söylediniz.ben hakkı savunduğum için benim bu güzel gayretime"zilleri şıkırdatmak diyemezsiniz.

konuyu başka taraflara çekmeye çalıştığınızı farkettiğim için böyle saçma bir mesaja cevap verdim.yoksa ciddiye aldığım filan yok.ben bu hakaretleri, alayları göze alarak yazıyorum.çünkü bu yol hak yoludur daima alay edenler hakaret edenler olacaktır.

hadi selametle

Ne söylesem ciğerine neşter gibi saplanıyor... Senin benimle tartışman, yani hususi ve iki kişi arasındaki bir mesele ne zamandan beri hak yolu oldu da, üstüne üstlük '' alayları göze alarak yazıyorum, hak yolunda daima alaylara maruz kalacağız '' mesajı vermeye kalkıyorsun ?... Birincisi, meselenin hak yoluyla hiçbir alâkası yok... İkincisi, samimi bir şekilde dile getirilen düşünce, en ters tarafından algılanıyorsa bunda da benim hatam yok... Suç, söyleyende mi, yoksa söyleneni bilmem ne tarafından anlayanda mı ?

Farz muhal, Allah beni tezata düşürüyor... Peki sen, utanmıyor musun şahsi meselende bile Allah' ın adını anmaya ? Utanmıyor musun cevap veremeyince, '' bu yol hak yoludur, elbette alay edenler olacaktır '' demeye ? Sen, bu hak yol için yazmaktan başka ne yaptın bugüne kadar ? Necip Fazıl' a '' hazret '' kelimesini yakıştıramadığımı, '' hazret '' kelâmının cümlenin başında mı, yoksa sonunda mı olduğunun hiç mi hiç önemi olmadığını, aynı manaya çıktığını ifade ettim... ve ömründe türlü günahlara batmış, sonrasında bunun bedelini kat be kat ödemesine rağmen yine de arzu ettiği saflığa ulaşamamış Necip Fazıl, kendisi hakkında, '' günah kervanının topal itiyim '' demesine rağmen siz nasıl oluyor da onu bir velinin, bir peygamberin sıfatına lâyık görebiliyorsunuz ?

Necip Fazıl' ın nasıl büyük bir aksiyon adamı olduğu müspettir. Bunu tartışmaya hacet yok. Bir çok şairin, kötü şiir denemeleri olmasına rağmen Necip Fazıl her zaman hece ölçüsüyle şiir yazmaya gayret etmiş ve Türk Edebiyatı' na muhteşem şiirler armağan etmiştir bu da müspettir. Yazarlığı zaten tartışılmaz. Dilinin kıvraklığı muhteşem, kitapları su gibi okunacak cinstendir, e bu da müspet. Tartışılacak ne var ?

Ha ama siz, mevzuya öyle bir noktadan giriş yapmışsınız ki neresinden tutmaya kalkıştıysanız elinizde kalmış...

Mesele seninle alâkalı değil... Evet... Peki neden yazdın ? '' Hakkı savunmak için mi ? ''

Aman, aman ! Necip Fazıl' a '' hazret '' sıfatını yakıştıramadığımı, bunun saf ve halis bir duygu olduğunu, kötü bir niyet taşımadığımı belirttiğim için mi hak düşmanı oldum ? Sen, mücerretle müşahhası ayıramayacak kadar tecrit kafasından mahrum bir insansın... Necip Fazıl' a '' hazret '' dememek Hak karşıtlığı mıdır ki, Hakkı savunduğunu çocukça bir tecessüsle ifade ediyorsun ? Dini bildiğinizi zannettiğiniz için en büyük yanılgıdasınız... Din, sizin sandığınız gibi basit bir mesele değil, tam tersi girift, dolambaçlı ve çetin bir yoldur. Bağnazlar, yobazlar, sığlar, cahiller ve kabukçu Müslümanlar bu yolu aşamazlar...

Daha fazla uzatmaya gerek yok...

Yine üstadın bir şiiriyle cevap vermek en doğrusu olacaktır;

Yobaz, ısındırmayan, sevdirmeyen, ürküten;

Kendi çirkin yüzünde, güzelliği çürüten... ''

Necip Fazıl, kendisi hakkında, '' günah kervanının topal itiyim '' demesine rağmen

Bunu nerede diyor Üstad? "Sonsuzluk Kervanı peşinizde ben/Üç ayakla seken topal köpeğim" dediği âşikâr da, bu günah kervanı meselesi nereden çıktı? Üstad niye kendisini günah kervanının topal ... (tövbestağfurullah) olarak görsün? Yanlışınız var. Şiiri karıştırmışsınız, daha doğrusu katıp karıştırmışsınız. Şu lüzumsuz tartışmalarınızı da özel mesajla yapın forumdaşlar (arkadaşlar demek istemedim, içimden gelmedi), birbirinizi nasıl yediğinizi okumak istemiyoruz.

Gönüldaşlar, bence tarışmaya bir son verelim zira benden dolayı bu işin uzaması beni rahatsız ediyor.

Selametle...

Alatav kardeşim, konuyu dallandırıp, budaklandırmışsınız.

Hazret kelimesini yeteri kadar iyi açıkladığımızı düşünüyordum.

Bu kelimenin, en başta, sadece Peygamberlere ait ünvan olduğunu belirtmişken, daha sonraki mesajlarınızda velilere kadar indirgemişsiniz. Bu güzel bir tümevarım sizin açınızdan.

Üstad'ın şiirleri ile mukabele, hazır söz konusu iken bizden de bir şiir gelsin.

"Ne kadar göz bebeği varsa üst üste gelse,

Yine ayrı manzara, ayrı görüş herkese."

Yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

"...Necip Fazıl'ı hiçbir abartı yapmaksızın ifade etmek gerekirse; tefekkür sahasında beş asırdır beklenen büyük zuhûr, büyük mütefekkir insandır. Bu insanın, fikirlerini aşılayabilmesi için deha çapında bir şair olması gerekiyordu -böyledir de- zaten evvela şiirlerini yazmış, ondan sonra fikriyatını herkese okutmaya başlamıştır.

Size Üstad hakkında bir sır vereyim. Bilenler bilir, Üstad son zamanlarında "velayet mertebesinde" bir insandı.

Bunu çok az insan bilir. Merhum Ahmet Kabaklı da bunu biliyordu.

Ben kendisine Allah'tan rahmet diliyor ve herkesten, ona birer Yâsin-î Şerîf okumasını, hediye etmesini istirham ediyorum..."

Ekrem Zingal / Cuma Dergisi

Mayıs 2002

Buradaki vargı belki sizi yeterince tatmin etmeyebilir ama bizi yeterince tatmin etti. Üstüne ek olarak bizzat yaşadığım olaylar, şek'ten de eser bırakmadı.

Not /

Sonsuzluk kervanı peşinizde ben,

Üç ayakla seken topal köpeğim...

olacaktı...

Ne söylesem ciğerine neşter gibi saplanıyor... Senin benimle tartışman, yani hususi ve iki kişi arasındaki bir mesele ne zamandan beri hak yolu oldu da, üstüne üstlük '' alayları göze alarak yazıyorum, hak yolunda daima alaylara maruz kalacağız '' mesajı vermeye kalkıyorsun ?... Birincisi, meselenin hak yoluyla hiçbir alâkası yok... İkincisi, samimi bir şekilde dile getirilen düşünce, en ters tarafından algılanıyorsa bunda da benim hatam yok... Suç, söyleyende mi, yoksa söyleneni bilmem ne tarafından anlayanda mı ?

Farz muhal, Allah beni tezata düşürüyor... Peki sen, utanmıyor musun şahsi meselende bile Allah' ın adını anmaya ? Utanmıyor musun cevap veremeyince, '' bu yol hak yoludur, elbette alay edenler olacaktır '' demeye ? Sen, bu hak yol için yazmaktan başka ne yaptın bugüne kadar ? Necip Fazıl' a '' hazret '' kelimesini yakıştıramadığımı, '' hazret '' kelâmının cümlenin başında mı, yoksa sonunda mı olduğunun hiç mi hiç önemi olmadığını, aynı manaya çıktığını ifade ettim... ve ömründe türlü günahlara batmış, sonrasında bunun bedelini kat be kat ödemesine rağmen yine de arzu ettiği saflığa ulaşamamış Necip Fazıl, kendisi hakkında, '' günah kervanının topal itiyim '' demesine rağmen siz nasıl oluyor da onu bir velinin, bir peygamberin sıfatına lâyık görebiliyorsunuz ?

Necip Fazıl' ın nasıl büyük bir aksiyon adamı olduğu müspettir. Bunu tartışmaya hacet yok. Bir çok şairin, kötü şiir denemeleri olmasına rağmen Necip Fazıl her zaman hece ölçüsüyle şiir yazmaya gayret etmiş ve Türk Edebiyatı' na muhteşem şiirler armağan etmiştir bu da müspettir. Yazarlığı zaten tartışılmaz. Dilinin kıvraklığı muhteşem, kitapları su gibi okunacak cinstendir, e bu da müspet. Tartışılacak ne var ?

Ha ama siz, mevzuya öyle bir noktadan giriş yapmışsınız ki neresinden tutmaya kalkıştıysanız elinizde kalmış...

Mesele seninle alâkalı değil... Evet... Peki neden yazdın ? '' Hakkı savunmak için mi ? ''

Aman, aman ! Necip Fazıl' a '' hazret '' sıfatını yakıştıramadığımı, bunun saf ve halis bir duygu olduğunu, kötü bir niyet taşımadığımı belirttiğim için mi hak düşmanı oldum ? Sen, mücerretle müşahhası ayıramayacak kadar tecrit kafasından mahrum bir insansın... Necip Fazıl' a '' hazret '' dememek Hak karşıtlığı mıdır ki, Hakkı savunduğunu çocukça bir tecessüsle ifade ediyorsun ? Dini bildiğinizi zannettiğiniz için en büyük yanılgıdasınız... Din, sizin sandığınız gibi basit bir mesele değil, tam tersi girift, dolambaçlı ve çetin bir yoldur. Bağnazlar, yobazlar, sığlar, cahiller ve kabukçu Müslümanlar bu yolu aşamazlar...

Daha fazla uzatmaya gerek yok...

Yine üstadın bir şiiriyle cevap vermek en doğrusu olacaktır;

Yobaz, ısındırmayan, sevdirmeyen, ürküten;

Kendi çirkin yüzünde, güzelliği çürüten... ''

bu benim şahsi meselem değil.senin hiçbir meselen şahıs boyutundan yukarıya çıkamayınca her şeyi şahsi mesele olarak görüyorsun.doğru senin ki şahsi mesele ama benim ki değil.senin eziklik hissinden kurtulma çabalarını islamı düşünürmüş gibi savunman bana dokundu ve cevap verdim.ve evet dediğim gibi Allah seni tezada düşürüyor.bir önceki mesajında benimle alakalı olmadığını söylemiştin.benimle alakalı değilse nasıl benim şahsi meselem olabilir anlayamadım.

yine sözümü saptırıyorsun.ben senin ona hazret demenin günah olduğunu ima etmen ve buna verilen cevabınn altında ezilince bunu islamı düşündüğün için yaptığını iddia etmenin Hak karşıtlığı olduğunu söylüyorum.ve hala ilk mesajıma cevap vermedin.sadece hakaret ediyorsun.bide söylediğimi anladığın halde başka yönlere çekmeye çalışıyorsun.bu da ne kadar eziklik hissi içinde olduğunu gösterir.

hadi selametle

Sevgili adıdeğmez;

Mazur gör... Sonsuzluk kervanını, '' günah kervanı '' zannetmişim, yahut aklımda öyle kalmış... '' Günah kervanı '' tamlamasını ben üzerime alıyorum... Belki kendimi öyle gördüğümden, bir an beynimin içi karıncalanmış... Hatırlattığın ve nacizane yorumlarda bulunduğun için ayrıca teşekkür ederim...

Bunun dışında, ben söyleyeceğim her şeyi söyledim. Amacım ne gereksiz yere tartışma ortamı oluşturmak, ne de kalp kırmaktır. Sadece ve sadece fikrimi belirttim ve belirttiğim düşünceye çok sert mukabele edenler oldu. Ben de gayriihtiyari cevap vermek mecburiyetinde kaldım. Bunun dışında bir mana aramaya hacet yoktur... Üstadın ruhu şad olsun, artık ne söylesek lâf-ı güzaftır...

Saygılarımla...

Her mevzuda sadece bir doğru vardır. Ama doğruyu savunurken de, yanlışı eleştirirken de sözlerimizi bize yakışır şekilde söylemeliyiz diye düşünüyorum. Bu foruma üye olan insanlara yakışmayacak şekilde tartışmalara girmeyelim. Sonuçta bu forum üye olan olmayan herseke açık bir forum. Kötü örnek olmayalım...

Esselamu aleyküm

Sevgili adıdeğmez;

Mazur gör... Sonsuzluk kervanını, '' günah kervanı '' zannetmişim, yahut aklımda öyle kalmış... '' Günah kervanı '' tamlamasını ben üzerime alıyorum... Belki kendimi öyle gördüğümden, bir an beynimin içi karıncalanmış... Hatırlattığın ve nacizane yorumlarda bulunduğun için ayrıca teşekkür ederim...

Bunun dışında, ben söyleyeceğim her şeyi söyledim. Amacım ne gereksiz yere tartışma ortamı oluşturmak, ne de kalp kırmaktır. Sadece ve sadece fikrimi belirttim ve belirttiğim düşünceye çok sert mukabele edenler oldu. Ben de gayriihtiyari cevap vermek mecburiyetinde kaldım. Bunun dışında bir mana aramaya hacet yoktur... Üstadın ruhu şad olsun, artık ne söylesek lâf-ı güzaftır...

Saygılarımla...

Üstadı günah kervanına it yapan doğal olarak hazretlerini de yakıştıramaz.Allah selamet versin...

youtube ve videogoogkle adresleri verilmiştir. Orada izleyebilirsin gönüldaş.

Selametle...

selamün aleyküm kardeşler,

burada beni ne hazreti kimlere denir kimlere denmez ne de aralardaki husumetler ilgilendiriyor yalnız dikkatimi çeken birşey var biz Necip Fazılımıza üstad demiyormuyuz diyoruz.peki gelgelelim büyük bir din alimi olan üstadında üstad hazretleri dediği Bediüzzaman Said Nursi(r.a.) ye ne diyeceğiz ikisine de üstad hazretleri dersek üstadlar biraz karışmış olmaz mı?şimdi ne diycez o zaman sen hangisine istiyosan ona üstad hazretleri bende hangisini istiyosam ona diyiym mi diycez???

1 ? «Sözler», «Mektubat», «Lem'alar», «Şualar» diye dört büyük kısımdan teşekkül eden ve 130 Parça hâlinde bütünlesen Nur Risalesi, bu büyük ve son derece tesirli eser, Kur'an sırlarına dayalı bir İslamî hikmet manzumesidir ve bu ölçüyle ele alınmalı ve değerlendirilmelidir. Ona Kur?an tefsiri denilemez. Kur?andan mülhem denilebilir.

2 ? Nurculuk asla bir tarikat veya mezheb değildir ve ruhanî terbiye yoluyla zevkini şeriat ve Hakikatten almış muhterem bir zâtın etrafındaki vecd ve bağlılık halkasından ibarettir.

3 ? Said Nursî Hazretleri, kisbî olanaktan ziyade veh-bî bir ilim ve dehâ çapında bir zekâ ile nimetlendirilmis kemâlli bir insan ve nihaî çapta muhterem ve muhteşem bir mücahid olup,Sürdüğü hayata nispetle bir hâl ve ruhanî makam sahibi olması muhakkak bulunmakla beraber,Asıl kıymeti tefekkürî sahada aranması gereken halis bir Müslüman ve örneklik şerefte bir Mazlumdur.

(Necip Fazıl Kısakürek Son Devrin Din Mazlumları s.255)

Ah be kardeşim.Derdimiz tasamız bu olsa.Said Nursi hazretlerinin çok güzel bir lakabı var.Bediüzzaman.Daha güzel ne olabilir.Ben bunu tercih ederim:Bediüzzaman Hazretleri.

Diğeri de Üstad.

Selametle.

Ama hocam oldu mu şimdi, ne güzel sağduyulu bi tavırla tartışmayı bitiriveriyorsun...

Şöyle inceden bi azarla, çocuk höyt möyt de... ortalık kızışsın şöyle ne güzel; kafa göz dalalım birbirimize...

Bu sitenin bi duruşu bi havadan nem kapıp olay çıkartıcı namı var, böyle efendi efendi tartışılmaz ki...

eline sağlık,çok güzel bir slayt

bu resimleri nereden bulduğunuzuda yazarsanız sevinirim

şimdiden teşekkürler

allah razı olsun

Teşekkür ederim sevgili gönüldaş.

Sitenin ''resim galerisinde olmayan resimler''den aldım gönüldaş, sende yararlanabilirsin.

Selametle...

Bir gençlik. Bir gençlik. Bir gençlik...

Ali-NFK kardeşim bu gençlik sende fazlına ermiş mi ne :)

Ellerine sağlık çok güzel olmuş...

Allah razı olsun kurşunkalem Hanımefendi.

Beğenmenize sevindim, selametle...

alicim eline sağlık. ben ancak izleyebildim, eline sağlık güzel olmuş. ki şarkı seçimin ayrı bir güzel. 10 numara :)

devamı gelsin lütfen