Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
yeniceri38

"bİd'atler"

Recommended Posts

Selamü Aleyküm,

Bizi yaradan,sayısız nimetlerle kuşatan Rabbime hamdü senalar olsun.İnsanları bilinçlendirip hak yolu gösteren peygamberlere selam,sonuncusuna iki cihan server-i H.z Muhammed (sallallahu aleyhi vessellem) efendmize salat-u selam olsun.

Arkadaşlar bildiğiniz gibi bi'datler artık hoş görülmeye başlandı.Beş duyumuz yaşamımızı kuşatan bidatlerle meşgul olmakta.Nitekim efendimiz:(Her bid'at sapıklıktır) buyurmuştur. (Müslim)

Malesef cemaatlerin ve tarikatlarin bir kısmı bu bid'atlerle haşır neşir haldeler.Oysa bir bi'dat ehlinin ibadetlerinin sahihliği şüphelidir.Nitekim;Ümmetim gruplaşacak, bid'atlere bulaşacak, tıpkı kuduzun ısırıp da, kuduranda hiçbir yer kalmayıp her tarafını sardığı gibi, bu bid'at de onların her hallerine bulaşacaktır.) [Ebu Davud] buyrulmuştur.

Tüm bu sebeblerden ötürü tüm arkadaşlarımı duyarlı olmaya ve sevdiklerini ikaz etmeye çağırıyorum.Aşağıda dinimizislam.com dan alınan(ve kaynakları belirtilen) bi'datler yer almaktadır.Bu bi'datler malesef günümüzde oldukça çoktur.Aşağıda yazılı olanlardan başka işlenen bi'datleri bilen arkadaşımız varsa kaynağı ile birlikte paylaşırsa seviniriz.

-İnce çoraba veya çıplak ayağa mesh etmek. (Dürer)

-Kur'an-ı kerimi teganni ile okumak. (Bezzâziyye)

-Sünnet ile farz namaz arasında dua etmek, tesbih çekmek, üç İhlas okumak. (İbni Âbidin)

-Namaz kılıp, duadan sonra şükür secdesi yapmak. (Dürr-ül Muhtar)

-Camide her namazdan sonra müsafeha etmek. [Tokalaşmak] (Redd-ül Muhtar)

-Estağfirullahel'azim ellezi... diye başlayan istiğfarı müezzinin yüksek sesle okuması. (El İbda)

-Vaazdan sonra, cenazede yüksek sesle dua etmek. (Mekâtib-i şerife)

-Mezar taşı üzerine âyet-i kerime, şiir, methiye v.s. yazmak. (S. Ebediyye)

-Aşure günü aşure pişirmeyi ibadet sanmak. (S.Ebediyye)

-Bir kabirden başka bir yere nakledilirken tekrar cenaze namazı kılmak. (Hindiyye)

-Eshab-ı kiramdan herhangi birini kötülemek. (Şerh-i Akâid)

-Cenazede yüksek sesle tekbir getirmek, ilâhi okumak. (Halebi)

-Cenaze namazından sonra konuşma yapmak. (Zübdet-ül-makamât)

-Ölü evinden helva vs. dağıtmak. Ölünün 3, 7, 40, 52 veya 53 üncü günlerini yapmak. (Tahtavi)

-Kabir azabına inanmamak. (Akâid-i Şeybâniyye)

-Yatırlara mum yakmak. Mezhepsiz olmak. (Tahtavi)

-Zekeriya sofrası diye adak yapmak. (S.Ebediyye)

-Bir kişinin bildirdiği hadislere inanmamak. (Tâtârhâniyye)

-Mirac mucizesinin Kudüs?ten sonrasına inanmamak. (Bahr)

-Kısa sakala sünnet demek. (Hadika)

-Mübarek gecelerde, minareler arasına mahya asmak. (Mirat-ül-haremeyn)

-Hazret-i Mehdi geldiği zaman, (Bir zaman gelir ki, Sünnet, bid'at gibi çirkin görülür, bid'at ise sünnet gibi rağbet görür) hadis-i şerifinde bildirildiği gibi, bid'at işlemeye alışmış olan Medine?deki âlim, bid'ati güzel sanıp ibadet olarak yaptığı için Hazret-i Mehdi?nin bid?at aleyhindeki sözlerine şaşıp "Bu adam bizim dinimizi yok ediyor" diyecektir. Hazret-i Mehdi, bu mezhepsizi öldürecektir. (Mek. Rabbani)

Allahu teala yar ve yardımıcınız olsun.Vesselam

Mustafa Osmanoğlu'nun bu konuda değerli bir çalışması var.

(Aşağıdaki linkte sehven Abdullah Osmanoğlu yazmışlar)

Yasin Yayınevinden çıkan bu eser 339 sayfadan müteşekkil.

Piyasa fiyatı 12 TL ancak aşağıdaki linkten 6 TL'ye alabilirsiniz.

Ayrıca 40 TL ve üstüne kargo bedava.

Eğer başka kitaplar da varsa alacağınız 40 TL'lik listeyi doldurarak kargo da ödemeyin derim.

Zira Üstad'ın sitesi okuma meraklısı ve her an listesinde kitabı olan insanlarla doludur diye tahmin etmekteyim.

Link: http://www.kitapkalbi.com/bidat-ve-hurafeler-136.html

Üstadın kitapları da satılıyor sitede.

Kitap skalası hergün daha da gelişiyor.

Özellikle Efendi Hz.'lerinin (Mahmud Ustaosmanoğlu) eserlerini piyasaya göre hesaplı veriyorlar.

Arifan (Kasr-ı Arifan) Dergisini de tavsiye ederim eski ve yeni sayıları bu sitede mevcut.

Selam ve dua ile...

demek ki herkes bidatlerin farkında demek ki herkes bidatlerden kaçınıyor.Demek ki biz insanlara güneşi göstermişiz.Bu din garip be yeniçerim...

Guest sertan çalık

Camilerde evvel yoğ idi, şu son yılarda sonradan çıkarılan bir bidat daha var ki, evlere şenlik azizim ! Oda şu :

İçeriye çıplak ve ısak ayakla ve çorapsız girmeyin bidati !

Neymiş efendim, çıplak ayakla girerseniz, ayakarınızdaki mantarlar -herkesin ayağında mantar olduğunu nasıl biliyorlar bu çok daha ayrı bir konu-- başklarına bulaşırmış ve mantarı yerlere secde edilmesi sağlık açısından sakıncalıymış !

Islak ayakla girerseniz bu kez, ayaklarınızdaki su ve nem halıara geçermiş ve bu durum da haıarın kötü kokmasına sebep olurmuş !

Bu bidatlara o kadara titizik gösterilmeye başlandı ki, adamlar, milleti camiye çorapsız sokmamak için kapıara çorap sepeti yaptırıp içine çorapsız gelenerin giymesi için çorap koyuyorlar ! ( Hoş çorap fiyatları ucuz olduğu için böyle yapabiiyorar. Fiyatlar pahalı olsa, elbetteki o zaman kapılara bir maganda koyup, miletin çorapsız gelip-gelmediğini kontrol ettirecekler !)

Şimdi bu bidatin nasıl neşv-u nema bulduğunu araştırtalım!

Malûm, halıların ıslanması ve nemlenmesi ise kötü bir koku oluşmaktadır. Elbetteki bu istenmeyen bir durumdur. Ancak, bunun önüne geçimesi için cemaate çıplak ve ıslak ayak yasağı getirilemez ! Böye bir yasak, asr-ı saadette olmadığı gibi, hiç bir İsâm ülkesinde de bugüne kadar uygulanmış değildir ! Halıarı temiz tutacağız diye cemaate "camiye ıslak ve çıpak ayakla girme !" demek, babalarının çiftliğine adam sokmamakla eş değerdedir ! Camiler müslümanlarındır. Hiç bir Müslümanın bu ibadet ve taat yerlerinden menedilemez-edilmemelidir. Ve namaz kılmak için de ayakların çorapla setredilmesi diye bir şart da yoktur ! Halılar kirleniyorsa, günümüzde en gelişmiş şekiye temizlik alet ve edavatları vardır. Ayda bir yetmez ise haftada bir, bu da yetmez ise her gün temizlettirirsin olur-biter !

Umarız

Aziz kardeşlerim , Bir bidat daha var bir sünneti yok etmiş durumda...

Ezanı Muhammedinin hapörlörden okunması. Bu bal gibi bir bidat ve yok ettiği sünnete bakalım.
Eskiden camiden ezanın duyulduğu yerden camiye gitmek mecburdu. Hatta resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin Ezanın duyulduğu yerden kör bir sahabenin gerekirse ip bağlıyarak gitmek zorunda olduğunu söylediğini duydum. Şimdi Ezan yaklaşık 10 kilometreden duyuluyor ve gitmek isteyenin bile gidemeyeceği bir haldedir.
Camilerin boş kalmasının sebebi de bu yok edilen sünnet olduğunu sanıyorum.
Çünkü eğer bu sünnet unutturulmasaydı ev alacak kişiler cami yanında alacaksa buna çok dikkat edecekti. Cami yanında bulunan evlerin taliplisi borcunu bilecekti.
Üstadın bir sözü var ; "Cumaya giden cemaat sabah namazına gittiğinde ..."

Bakın aziz kardeşlerim çok ciddi bir konu bu...
Şimdi benim evim camiye yakın ama bende öğrenilmiş bir pervasızlık var. Yani çok uzaktan ezanı duymuş gidemeyeceğim mazeretiyle yatmış uyumuşum ve bu durumu öğrenmişim, öğretmişler bize...
Halbuki kör dahi olsa mümin ip bağlayarak selatını duyduğu camiye gitmesi gerekiyordu. İşin aslı buydu ne yazıkki bu gün Bir bidat yüzünden ne hale geldik...

Aziz kardeşlerim olay etraflıca düşününce iyice batak haline geliyor Allah muhafaza. Şimdi 10 kilometre uzaktaki adama "haydi gel" diyorsun zengin atlar arabasına gider fakir ne yapacak "buyur sen gel" diyecek ne yapacak? Yani fakire yalan söyleme durumu oluyor...
Zaten dikkat ederseniz din sanki zenginlerin yaşayabileceği bir şekle sokuluyor bu bidatlerle. Arkadaş de demiş "camiye çorapsız gelme" yazmışlar...
Adam fakir ... Şimdi fakir olduğunu kabul etmez çünkü zekat vermek zorunda kalır.
Demin camideydim yanımdaki ihtiyar adamın çorabı yoktu. Belliki kimsesiz sahipsiz biri. Ne oldu şimdi ?
Allah'ın en sevdiklerine gelme diyeceksin Allahın evine...
Beş vakit Allahın sevdiği biçarelere yalan söyleyeceksin bağıra bağıra...
Unutulan sünnete , katledilen sünnete mi ağlayalım , dinlemeyen anlamayana mı ağlayalım, kimsesizliğimize mi ağlayalım. Büyük kyamet alameti buyur...

Bu durumda gel sen Allah olda gazabetme... (olamıyorsun değil mi olamazsın olamayız.) Allah affediyor nasıl affediyor bilemiyoruz. Kendiliğinden affediyor. koskoca dini ne hale getirdiler ...

Bizde günah yok mu ? Hani deveye sormuşlar neren eğri... Bir gün Karsta yatıyorum Sabah ezanı okundu kalktım oturdum dinledim. Hayatımda hiç sabah namazına camiye gitmemişim.
Kalktım oturdum tabi düşünüyorum . Keşke diyorum erken kalksaydım giderdim. Sonra yattım
2. defa ezan okundu , bir daha kalktım tabi yine düşünüyorum , Keşke demin gideydim neyse yattım
3. kes ezanı muhammedi okundu mu ? tekrar kalktım içim ürperdi dedim, Allahım tekrar okunursa geç kalsam da gidecem .
4. kez okundu kalktım gittim...
Bunlar masal değil. Garip imamın müezzini bile yok bir başına camıde...

Ya Allah deyip okuyor. Olmadı yine okuyor... Getirecek oraya takmış kafayı...

Tevbe haşa hani fare diyor ya "o kedi buraya gelecek..."

Her şeyin En doğrusunu bilen Allah'tır Övülmeye layık olan Allah'dır Onun resulu Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem efendimize Binlerce salat ve selam olsun.

Aziz kardeşlerim, Suyun kullanılmasında da bir çok yanlışlık vardır. Abdest suyu lağıma karışmaması gerekiyor. Abdest suyu şifalıdır , bereketlidir.

Kesinlikle abdest suyunun lağıma karışmaması gerekiyor.