Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
selimverdat

Üstadın Şiir Tarzı

Recommended Posts

arkadaşlar Üstadımız aruz ölçüsüylemi yoksa hece ölçüsüylemi şiir yazardı??????????????????*

tamam anlıyorum soru sorma hakkı,düşündüğünü söyleme hakkı ama bu kadarı da sorulmamalı,googlea Necip Fazıl yazın herhangi bir şiirine bakın anlarsınız...

tamam anlıyorum soru sorma hakkı,düşündüğünü söyleme hakkı ama bu kadarı da sorulmamalı,googlea Necip Fazıl yazın herhangi bir şiirine bakın anlarsınız...

Hayret!.. Bu nasıl bir hal böyle? Tabiri caizse adam soruyu sormuş, sana ne...

selimverdat kardeşim sen bu kişiye bakma... Soruna açıklayıcı bir lisan çıkar.

Selamlar,

Üstad şiirlerini hece ölçüsüyle yazmıştır. İlk şiirlerinde aruz ölçüsüyle yaptığı denemeleri de olmuştur, lakin aruzdan vazgeçerek hecede karar kılmıştır. Orhan Okay'ın Portreler-Necip Fazıl Kısakürek isimli kitabından da mevzu ile ilgili bazı yerleri iktibas etmek istiyorum:

"Necip Fazıl, O ve Ben adlı kitabında topladığı hatıralarında, çocukluk yıllarından bahsederken, ilk şiirinin aruz vezniyle birkaç mısra denemesi olduğunu yazar:

Düğümlenirken uzun yolların ufukta ucu

Bugün de gelmedi, hasretle beklenen yolcu

*

Birkaç başarısız aruz denemesinden sonra Necip Fazıl da tamamen hece ölçüsüne sarıldı. Fakat onda, beklenen, klasikleşmiş, âdetâ çağrışımla gelen kafiye yerine, beklenmeyen ve şaşırtıcı cinsten bir kafiyeyle karşılaştılar.

*

Necip Fazıl'ın şiirinin tematik yapı taşlarından biri de, ondaki dinî-mistik temayüllerdir. Kendisi hatıralarında, ilk şiirleri hakkında "güya tasavvufî bir hava tütüyor" ibaresiyle küçültücü bir ifade kullanır. Bahsettiği şiir, ilk aruz denemelerinden biri olan ve 16 Ağustos 1923 tarihli Yeni Mecmua'da "Pîrim Yakub Kadri'ye" ithafıyla çıkan manzumedir.

DERBEDER

Viranede bir derbederim ki,

Devlet kuşu var şanlı serimde.

Şahane gedâ halk ederim ki.

Yârin kuludur şaheserimde.

Cananımı kendimle seversem

Farkım olamaz Hakka erenden.

Bir benliği bir secdeye versem,

Vermek yine benden, yine benden....

Necip Fazıl'ın aruzda başarılı olamayacağını adetâ ilân eden bu şiirde, eski edebiyatın uzantısı tasavvufî bir motif varsa da bunun bir özentiden başka bir değeri görülmez. Aynı yıl heceyle çıkan başka bir şiirinde ise ilk mistik temayül daha belirlidir ve Necip Fazıl'ın şiirlerine daha fazla yakınlık gösterir.

SEVGİLİM

Sevgilime kul oldum,

Güzelliği seçeli.

Varlıkta yoksul oldum

Benliğimden geceli.

Vücut ruha ağ gibi,

Bir düğümlü bağ gibi;

Muhabbet menbâ gibi

Kevserinden içeli....

Sevgili kardeşim ben eleştirilere açık olduğum kadar eleştiririmde....

şimdi biz bu siteye gönüldaşlarımızla bir muhabbet,fikir alışverişi olsun diye üye olduk

ve hepimiz üstad hayranıyız.....

Ben böyle bir çatıda üstadı araştırmış arkadaşlarım varken neden ne amaçla yayın yaptığı belirsiz

dandik sitelerden araştırayım....bak....cevap aşşağıda şimdi bunu bilmeyenlerde öğrendii

ve bu soru senin gibi bir kardeşle muhabbete bile vesile etti...bir söz vardır bilirmisin...bin düşün bir söyle

ve burdan diğer kardeşimede teşekkür ediyorum......................................:)

Kardesim bu siteye üstadın sadece eserlerini merak edenler değil şiirsel yönünü merak edenler de girebilir..

sonra demesinler bunlar NFK _ NFK diyor ama şiirinden bile haberi yok ..wink.gif

NFK HANGİ KONU HAKKINKA ŞİİR YAZMIŞ LÜTFEN ACİİİL

Aradığınız konuyla alakalı faydalı bilgilerin bulunduğu bir yer buyrun : link

http://www.diledebiyat.net/turk-edebiyati-tarihi/bati-etkisindeki-turk-edebiyati/cumhuriyet-donemi-turk-edebiyati/cumhuriyet-donemi-edebiyatcilari/necip-fazil-kisakurek