Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
kılıçkıran

Savaş Yazıları 1-2

Recommended Posts

s1cc7.jpgs2yb7.jpg

"Kitapçı" levhası altında kırtasiye işinden ve gözü yaşlı emrahcık tipli moda şairlerin(!) kitabından başka

ürünün olmadığı kültür ve sanat fukarası bir ilçede yaşadığım için ancak bugün vilayete gidince rastladığım

Büyük Üstad'ımıza ait Büyük Doğu'nun çıkardığı iki kitap "savaş yazıları 1-2 ...Hayret ne zaman çıktı bu kitaplar yeni mi?

Veya çok oldu da benim mi haberim yok?...Bugün vilayete Üstadımın iki kitabını almak için gittim ve bu kitapları da görünce

şaşırdım ve heyacanlandım doğrusu.Bir ara Mehmet Kısakürek bey bir konuşmasında yanlış hatırlamıyorsam Üstada ait elimizde

mevcut çeşitli kaynaklar var ve bunları da kitaplaştıracağız ve kitap sayısı 120'ye ulaşacak gibi bir beyanat vermişti.İnşallah...Bu kitaplar

da onların alameti olsa gerek...Sahi bu kitapları okuyan var mı?

Selamlar,

Henuz okuma firsatim olmadi. Ben de ilk defa, Ramazan ayinda acilan Sultanahmet kitap fuarinda bi kac arkadasla beraber gittigimde rastlamistim bu kitaplara. Sevindirici gercekten, ve umarim, sizin de temenni ettiginiz gibi soz konusu mujdenin alametleridir bunlar...

BD sitesini guncellememis bu arada, bu kitaplarla ilgili olarak... Istanbul'a hasret de yoktu oradaki listede bir nice zamandir...

Saygi ve selamlarimla

Ben bu kitapları hiç duymadım ve görmedim...İnşallah üstad'a aittir...Hoş, dilinden de anlarız...Bakalım...

Bende ilk kez görüyorum, üstada aitliği konusundan şüphem yok (BD Yayınları'ndan çıktığı için.)

Selamlar,

Kitapları dediğim gibi tam inceleyemedim, yalnız üstadın muhtelif zamanlarda kaleme aldığı makalelerden oluşuyordu içeriği. BD'nin... Bir derleme.. Tıpkı "İstanbul'a Hasret"te, Başmakalelerim ve benzerlerinde olduğu gibi...

Saygı ve selamlarımla

Selamlar,

Savaş Yazıları 1'in tanıtım yazısı, kitap içeriği hakkında fikir verebileceğini düşündüğüm için yazıyorum:

"Üstad Necip Fazıl'ın 1939-1943 yılları arasında kaleme aldığı yazılarının büyük kısmı 2. Dünya Savaşına dairdir.

Avrupa kanallarından gelen tamamen aksi yöndeki haberlere rağmen, 1939 Mart'ından başlayarak emsalsiz bir dünya kıyametine gidildiğini söyliyen Necip Fazıl, "tek başına" savaş olacağını iddia etmiştir. 1939 Ağustos sonundaki Rus-Alman paktını, Babıâli'nin bütün Başmuharrirleri tam bir barış teminatı diye gösterirlerken, savaşın "birkaç gün" meselesi olduğunu yazmış ve 3 gün sonra da 2. Dünya Savaşı başlamıştır.

Savaşın devam ettiği müddet içinde ise, hâdiseleri Önceden haber veren teşhisleri ve "çıkmadığı takdirde kalemimi kırar ve bileklerimi keserim" dediği İddialarının bir bir gerçekleşmesiyle herkesi hayretler içinde bırakmıştır.

O'nun, "hemen hemen gaibten haber vermek derecesini bulan Şayanı hayret siyasî teşhisler" olarak görülen yazıları karşısında söylenebilen yegâne söz şu olmuştur: -Bu adam ne derse çıkıyor!..

Necip Fazıl'ın, esaslı bir kültür, anlayış, hesaplayış ve sezişle 2. Dünya savaşının bütün gidişatını fikrî ve siyasî cepheleriyle gözönüne seren 1939 -1943 yılları arasındaki yazıları, "Savaş Yazıları" başlığı altında, kronolojik bir sıra ile derlenmiştir."

Saygı ve selamlarımla