Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Muvazene

Mevlânâ Rezaleti

Recommended Posts

MEVLÂNÂ REZALETİ

Ne korkunç bir başlık değil mi?.. Birden bire insana gelen his şu: Mevlânâ'yı korumak için mi, batırmak için mi kullanılıyor bu başlık?..

Bakın niçin?..

Mevlânâ gibi, İslâmın iç dünyasına ait ilâhî ışıklan feza çapı gönül fanusunda ışıldatan bir velî etrafında yaptıkları törenler ve gösterdikleri alâka, hele yarı resmî devlet ifadesi olarak o büyük zatı anlamak ve anlatmak bakımından gerçek mânaya o kadar uzaktır ki, «rezalet» kelimesinden başka hiçbir türlü belirtilemez.

Biricik vasfı İslâm, biricik hakikati tasavvuf ve biricik gayesi ilâhî visal olan koca velîyi, döndüre dolaştıra nihayet turist terliğine benzettiler. Şişli dönme muhitleri, Zekeriya sofraları veya ispritizma masaları mutekitlerinin hakikat ve güzellik ölçüsü çemberi içine almaya yeltendiler Mevlânâ'yı...

Yukarıdaki vasıflar dururken Mevlânâ'nın ne Türklüğü, ne şairliği, ne düşünürlüğü hayal edilebilir.

«Ben Kur'ân'ın kölesiyim; ben Ahmet-i Muhtar'ın yolunda O'nun ayak toprağıyım!» diyen bir ermişi, bağlı olduğu aşk ve iman kutuplarından ayırıp rejimin ve günün keyfine göre şekil ve mânalara büründürmek, Kur'ân'ın kölesi ve O'nun ayak toprağı olmayı kabul etmeyenlerin mânevi cinayetleri arasında en sefil olanıdır.

Allah ve Resulüne bağlı olmayanların Mevlana'ya bağlılık iddia etmeye ve onun mübarek adını mini etekten «Gelin Gecesi» tuvaletine, turist kokona tecessüsünden favorili züppeler cümbüşüne kadar istismar vesilesi kılmaya hakkı yoktur.

Kim bu şekilde oynamalar, zıplamalar, hırlamalar, dümbelek çalmaların dinde ve Mevlânâ'da olmadığını biliyor ve «Ben Kur'ân'ın kölesiyim» diyorsa o buyursun Mevlânâ törenine!..

(Bu yazı Mevlânâ töreni zamanında yazılmıştır.)

(Rapor 12'den)

Demek bu rezalet ve kepazelik üstü tablo yeni değil.

Bu durum çok vahim bir durum. Ben bu sene farkettim işin derinliğini ve yapılmak istenen şerefsizliği.

Yazık!

Lanet onlara gitsin duçar olsun Allah'ın azabı!!!

Peki şu iğrenç ötesi olayı hatırlar mısınız? Haram , şehvet vs ile dolu bir ortam olan , Avrupa -özentilik kokan, vücudunun büyük bölümünü çıplak şekilde sergileyen modellerle (kadının nasıl ticaret malı olduğunu gösteren muhteşem(!) model ve örnekler) dolu yarışmada , Ney eşliğinde ortada dönen semazenler (!)...Görüntü bütün kepazeliği, rezilliği açıklamaya kafidir...

meyva veren agac taslanir üstadlar , bu ayip onun degil onunla cebellesenlerindir , yaziklar olsun onlara !!

yaziklar olsun !!!..

tabiki..Mevlanın yolunda gidemeyen fakat kendini mevlevi olarak gösterenlerin rezaleti elbet...Fakat Mevlanaya cok fazla iftira ediliyor.Mesnevisinde anlatılmayacak derecede hikayeler olduğu söyleniyor.Bu derece bi iftira bilmiyorum nasl bir vicdandan atılabilir?kaynak bile gösterebiliyolar fakat su anki mesneviden cıkarıldığını söylüyolar.Mevlanaylada sınırlı değil aslında.Genel anlamda Tasavvuf ehline bir saldırı var.Aynı sekilde Yunus Emrede nasibini almıstır bu durumdan.

Müzik ve Sema olayı çok karışık.Sema ve Müzik'i kabul etmeyen Veliler çoğunlukta.Hele ilk asır Velilerinde bunların hiçbiri yoktu.Müzik olayını biraz araştıranlar Mevlana zamanında onun Müritlerinin ve Horasandan gelen diğer tariklerin kullandığını görebilirler.Ama Horasan ehlinden gayrısında böyle birşey yoktu o zamanlar.Sema olayıysa karışık, aynen bu şekliyle Mevlana Kuddise Sirruhtan yüzlerce yıl evvel vardı.Kalender meşreb İran tariklerinde çoğunluktaydı.Eski kitaplar Cavlakilerinde Sema yaptığını yazıyor.Bazı alimler cezbede kendinden geçme olunca yapılır suan yapılanlar sahtedir diyor.Bazıları Tarikat ehli oldukları halde reddediyor.Ben Kütahyada yaşıyorum geçen bir akrabamdan duydum, ona bir dede anlatmış bu dedenin dedesi(bundan 200 sene önce gibi oluyor) Kütahya Mevlevihanesinde(Dönenler Camii olarak bilinir) Sema yapan dervişlerin Sema Esnasında birden 2 metre yerden yükselip havada sema yaptıklarını görmüş, bu konuyu pek bilemeyeceğim.

kökü sağlam özü iman mevlananın ama mevlananın ne olduğunu bilmeden büyüyen onun dalarına sonradan tutunan bu çürümüş meyveler onu ne hale getiriyorlar... acıtıyorsunuz onların yüce hatıralarını...

Bugün Üstad'ın turist terliği dediği gösteri endüstrisini, oryantal dans gösterisine çeviren ve üryan dervişeleriyle, elindeki şarabıyla, kurduğu tezgahıyla Mevlana hazretleri üzerinden geçimini temin eden Hasan Çıkar isimli bir şarlatan geziniyor ortalıkta. Mevlana suiistimali denince benim aklıma gelen ilk şahıs, Rus sarhoşlarına benzeyen nursuz çehresiyle bu adam oluyor. Çalıştığım işyerinden bir hanım kişi mini eteği ve sarıya boyanmış kafa kıllarıyla neredeyse her akşam Hasan dedesinin yanında kıvırtmaya ve teganniye giderdi, nedense iki kilo çantayı taşıyamayan bel hastası bu abla turist gözleri önünde kekliğe dönerdi. Oradan ayrı bir gıcığım bu adama. Bizim dervişe hergün işyerinde otellerle görüşür, nazarları önünde dans edecekleri turistlerin sayısına göre otele fiyat verirdi. Kimi zaman da kıran kırana pazarlığa girdiği oluyordu. Nitekim şirketten ayrılıp maişetini vakıftan elde etmeye karar verdi sonunda. CD, kitap ve benzeri materyalin satışından da iyi para kazanıyorlarmış anlattığına göre.

Evrensel Mevlana Aşıkları Vakfı bu şarlatan tezgahının örgütlendiği kapının adı. Rastlamışsınızdır bir yerlerde.

Dinsizliğini açık yüreklilikle ortaya koymayanlara münafık diyorlar... Kimbilir, belki de Üstad'ın yazısına ilham olan endüstriyel Mevlana pazarlamacısı da bu adamın selefiydi.

• Like 1

konunun böyle bi başlık altında ele alınması bile kanımı dondurmaya yetti doğrusu... Başlığın alıntı olduğu tırnak içerisine alınarak belirtilebilirdi ve daha yüzlerce şekilde aynı mesaj verilebilirdi..Edbyt hocamızn da dediği gibi aynı kelimelerle yüz farklı cümle kurulabilir arkadaşlar. Önemli olan bizim en doru olanı seçmemiz. Selametle